bakterije

Pazite, da vam ne poči bobnič!
Ni bolj neprijetnega občutka, kot je bolečina v ušesih sredi vročih poletnih dni. Prikrajša vas za marsikateri užitek v vodi, potapljanje in vam krati miren spanec.

Okužil se je s črno kugo in umrl
Med raziskovanjem črne kuge se je ameriški znanstvenik okužil in 12 ur po okužbi umrl. Bakterija Yersinia pestis, ki povzroča črno kugo in je pomorila že več milijonov ljudi, je bila usodna tudi za raziskovalca.

Sepsa
Do sepse običajno pride, ko imunski sistem ne zmore omejiti žariščne okužbe.

Pazite se nevarne bakterijske bolezni!
Borelioza je bakterijska bolezen, ki jo prenaša klop. Zanjo, za razliko od klopnega meningitisa, nimamo cepiva. Zato je zaščita pred odhodom v naravo nujna. Kako se zaščititi in ukrepati ob morebitni okužbi, nam je razložil infektolog dr. Branko Šibanc.

Balanitis – vnetje glavice penisa
Zelo nadležno stanje, ki večkrat prizadene neobrezane moške, se imenuje balanitis. K sreči ga lahko precej enostavno odpravite. Preberite, kako.

VIDEO: Pozor! Zobna ščetka najmanj dva metra od stranišča
Ste vedeli, da morate hraniti zobno ščetko, če imate v kopalnici tudi stranišče, vsaj dva metra od njega? S spuščanjem vode se namreč dvigajo bakterije, ki ostanejo na ščetki in povečajo možnost za najrazličnejše infekcije.

Šokantno! V kuhinji več bakterij kot na straniščni školjki
Ste vedeli, da se v kuhinji in na pisarniški mizi nahaja več nevarnih bakterij in umazanije kot na WC školjki, celo do 400 krat več. Na kuhinjskih pipah so odkrili celo nevarno bakterijo Escherichia coli.

Poskrbite, da se vaš dopust ne bo spremenil v nočno moro!
Potovanja v eksotične in oddaljene kraje so lahko pravo doživetje, če pa nismo nanje dobro pripravljeni, se ta zelo hitro lahko spremenijo v pravo nočno moro. Katerim boleznim ste lahko na takšnem potovanju izpostavljeni in kako se nanje dobro pripraviti, si preberite spodaj.

Prihaja poletje! Pazite se glivic!
Topli pomladni in vroči poletni dnevi, ki se nam bližajo, so kot nalašč primerni za razvoj glivic. Tako smo jim v tem obdobju še posebej izpostavljeni, predvsem na skupnih kopališčih, telovadnicah, zdraviliščih in v hotelih. Kako se pred njimi zavarujemo in kako jih zdravimo, smo povprašali dermatologinjo dr. Metko Adamič.

Z odprtjem kopališč se poveča število okužb
Poletje se bliža, 16. maja pa bo svoja vrata odpirlo kar nekaj kopališč. Spet boste lahko uživali ob vodi in seveda v vodi. Da pa se veselje ne bo spremenilo v nočno moro, morate poskrbeti, da ne staknete kakšne okužbe.

Saj ni res! S kašljanjem izstrelite kar 20 000 virusov
„Roko pred usta,“ kot so nam govorili starši ni ravno dober nasvet, saj v njo izkašljate vse viruse. Te pa denimo z dotiki prenašate naprej. Najboljše je, če kašljate v robček ali v rokav. Tega se zagotovo spomnite naslednjič, ko boste kihnili ali kašljali. Pri tem namreč v zrak izstrelite kar 20 000 virusov.

Saj ni res! Prebarvate stene in se izognete boleznim
Si želite čist dom brez bakterij, plesni, gliv in virusov? Kmalu bo to mogoče le z izbiro prave barve za pleskanje. Znanstveniki so izumili protimikrobno molekulo, ki jo dodajajo v barvo za pleskanje in vas tako zavarujejo pred številnimi zdravstvenimi težavami.

MED
V zdravilstvu je med cenjen kot živilo, ki povečuje umsko in telesno moč, izboljšuje zdravje in počutje, krepi srce, deluje dezinfekcijsko, pomaga pri prehladih, živčnih napetostih in povečuje splošno imunsko odpornost.

VIDEO: Ko vam iz ust neprijetno smrdi
O vzroku ustnega zadaha obstajajo številna napačna prepričanja. Tako ne drži, da slab ustni zadah izvira iz pljuč ali želodca, da ga imamo zaradi slabe prebave, da ga temeljitejše umivanje zob odpravi in da ga lahko prekrijemo z žvečilko. O slabem ustnem zadahu smo se pogovarjali z zobozdravnikom Dušanom Brajovićem.

Jabolka ekološke ali integrirane pridelave?
Ko kupujemo jabolka, smo primorani slepo zaupati sadjarjem in trgovcem. Pa jim res lahko zaupamo? Na ministrstvu trdijo, da je integrirana pridelava naravi prijazna. Sanja Lonča iz koalicije Inštituta za trajnostni razvoj podeželja pa pravi, da ministrstvo zavaja javnost.

Zobni absces
Kopičenje gnoja v korenini zoba in njegovi okolici imenujemo zobni absces.

Vnetje slepiča
Slepič je del črevesja na prehodu med tankim in debelim črevesjem, ki se slepo konča.

Tur
Turi predstavljajo eno najpogostejših vnetij kože.

Tifus in paratifus
Obe bolezni povroča okužba z določenim tipom salmonele, ki se najprej pokaže s povišano telesno temperaturo, potem se pojavi izpuščaj.

Konjunktivitis
Z izrazom konjunktivitis označujemo vnetje očesne veznice.

Gingivitis
Z izrazom gingivitis označujemo vnetje dlesni.

Okužba ledvic (Pielonefritis)
Pielonefritis je okužba - najpogosteje bakterijska - ene ali obeh ledvic.

Lymska borelioza
Lymsko boreliozo povzroča bakterija Borrelia burgdorferi, ki jo prenašajo okuženi klopi.

Listerioza
Listerioza je bakterijska bolezen, ki jo povzroča Listeria monocytogenes.

Huda nadloga - potenje
Ne le visoke temperature, potenje lahko vzpodbudi tudi službeni razgovor ali romantičen zmenek. Ste vedeli, da se znoja lahko znebite za vedno?

Z mikrovalovko nad bakterije
Raziskovalci so ugotovili, da dve minuti v mikrovalovni pečici zadostujeta, da se nevarne bakterije uničijo.

Doc. dr. Bojan Tepeš, dr. med.
Gastroenterolog, ki se ukvarja z zdravljenjem bolezni prebavil in pripadajočih žlez. Veliko se posveča boleznim, ki jih povzroča okužba z bakterijo Helicobacter pylori in bolnikom s kroničnimi vnetnimi boleznimi črevesja.