bolezni pljuč

Pravočasno prepoznajte najpogostejše oblike raka
Število umrlih za rakom bi se lahko bistveno zmanjšalo z boljšo ozaveščenostjo, h kateri prav gotovo spada tudi prepoznavanje simptomov. Zgodnejša diagnoza namreč pomeni tudi večjo možnost preživetja.

Boste dopustili, da vas ubije cigareta?
"Kajenje naredi človeka neumnega, napravi ga nezmožnega, da bi mislil in pesnil. Kajenje je huda nevljudnost, to je nepriljudna nesramnost," je nekoč zapisal že J. W. Goethe. 250 let kasneje pa vse mogoče raziskave potrjujejo negativne učinke kajenja, ki je eden najpogostejših povzročiteljev smrti na svetu.

Veste dovolj o raku materničnega vratu?
Med 21. in 28. januarjem poteka letos že šesto leto zapored evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu pod okriljem Evropske zveze proti raku materničnega vratu (ECCA). Na srečo se v Sloveniji vsako leto znižuje število žensk, ki zbolijo za RMV, kar je zagotovo posledica vse večje ozaveščenosti, rednih pregledov in cepljenja.

Ustrezna zobna ščetka vam bo rešila življenje - jo imate?
Zdravi, lepi in bleščeči zobje so sanje vsakega posameznika, vendar brez ustrezne vsakodnevne nege in čiščenja žal ni mogoče priti do želenih rezultatov.

18-letnica živi prekrita s tumorji in lisami
Zaradi redke bolezni njeno telo prekrivajo tumorji, njeno kožo pa rjavkaste lise. Toda 18-letnica je srečna, da je sploh še živa in da lahko študira.

Izognite se najbolj smrtonosnim rakom!
Najpogostejši raki niso vedno najbolj smrtonosni, a vendar se iz leta v leto zvišuje tako število rakavih bolnikov kot tudi smrti kljub vedno boljši diagnostiki in zdravljenju. Kako preprečiti in pravočasno odkriti najbolj smrtonosne oblike raka?

Iz smrtne postelje naravnost pred oltar
Kirstie boleha za cistično fibrozo, zaradi katere je bila le nekaj dni pred poroko na robu smrti. A pol leta po presaditvi pljuč je srečno poročena in se je že vrnila na plesni podij.

Zvezdniške bolezni, ki so to leto šokirale svet
Dokler ne zbolijo, se včasih niti ne zavedamo, da so tudi oni samo ljudje. Zvezdniki namreč – ki s svojimi težavami tudi najlažje dvignejo splošno zavest o bolezenskih stanjih, ki sicer pogosto ostajajo neznana ali nerazumljena.

Pravočasno prepoznajte otroške okužbe dihal!
Pozimi je tveganje za virusne okužbe dihal močno povečano. V nevarnosti so zlasti otroci v starostni skupini od enega do treh let, v UKC Ljubljana pa že sedaj opažajo porast števila obolelih.

7 težav z nohti, ki jih nikar ne spreglejte
Nohti so odraz našega zdravja in lahko razkrivajo marsikatere nevarne bolezni. Preverite, v katerih primerih morate nujno obiskati zdravnika.

Kdaj se hitreje staramo
Odločitve, ki jih sprejmemo kot mladi ljudje, povzročijo, da se pozneje staramo hitreje ali počasneje. V mladih letih sicer res ne razmišljamo, kako bomo živeli, ko bomo starejši – vendar pa bi morali.

Izpoved očeta fantkov, ki bolehata za cistično fibrozo
Cistična fibroza je avtosomska recesivna bolezen, za katero pri nas letno zboli od pet do sedem otrok. Tokrat smo o bolezni povprašali Zorana Baroviča, očka skoraj dve leti starih dvojčkov s cistično fibrozo.

Pogosta nevarna bolezen, ki jo redki poznajo
Kronična obstruktivna pljučna bolezen je napredujoče kronično obolenje dihal, ki je velikokrat posledica kajenja, ki vztrajno uničuje dihalne poti in povzroča težave z dihanjem. Čeprav to bolezen pozna le malo ljudi, v Sloveniji zaradi nje letno umre od 500 do 600 oseb.

Laži, ki jih najpogosteje izrečemo zdravniku
Čeprav je zdravnik tisti, ki bi mu morali popolnoma zaupati in je pravzaprav za nas bolje, da mu povemo resnico, pa se pogosto zgodi, da mu kdaj kaj 'pozabimo' povedati. In katere so stvari, ki jih zamolčimo celo zdravniku?

Kaj lahko poslabša astmo?
Delci, ki potujejo po zraku, lahko poslabšajo simptome astme ali jih celo povzročijo. Že dolgo vemo, da na pljuča slabo vplivajo izpušni plini ali cigaretni dim, toda to še ni vse, kar vam lahko škodi.

Mama pri petdesetih
Žena Johna Travolte Kelly Preston je bila navdušena, ko je pri 47 letih ponovno zanosila. A čeprav so bili številni presenečeni, da ji je to uspelo, kot kaže, ni edina.

Prim. mag. Tanja Gržetić - Romčević, dr. med.
Pulmologinja, ki se med drugim ukvarja tudi s speleoterapijo – rehabilitacijo kroničnih pljučnih bolnikov v posebnih klimatskih pogojih. Bolniki se v času rehabilitacije zadržujejo v podzemni kraški jami.

Prepoznajte prve simptome možganskega tumorja!
Medtem ko je mogoče nevarno bulo na dojki ali modih zatipati in nevarno kožno znamenje videti, je možganski tumor skrit pred vašimi očmi. Kako torej vedeti, da v možganih nastaja nevarna tumorska tvorba? Kakšni so znaki, na katere morate biti pozorni?

Preverite, ali ste izpostavljeni tveganju za osteoporozo
Osteoporoza je tiha in zahrbtna bolezen, za katero praktično ne vemo, dokler si prvič ne zlomimo katere od kosti. Kako se pred boleznijo zaščititi in kako z njo živeti, smo povprašali Dušo Hlade Zore, dr. med., predsednico Zveze društev bolnikov z osteoporozo Slovenije.

Bolečine v sklepih so ji uničevale življenje
Po rojstvu drugega otroka se je zaradi nevzdržnih bolečin življenje Mateje Plemenitaš obrnilo na glavo. Ni mogla previjati hčerke, ni mogla kuhati in pospravljati, včasih je celo iz postelje komaj vstala. Diagnoza: revmatoidni artritis.

Življenje so mu rešila jetra neznanca
Pred dvema letoma je takrat 34-letni Aleksander zaradi pljučne embolije pristal na urgenci ljubljanskega kliničnega centra. Zaradi zapletov pri bolezni so mu začela odpovedovati jetra in če ne bi bilo 42-letnega Nemca, ki je bil darovalec organov, danes tudi Aleksandra ne bi bilo več med nami.

'Mami, ne bojim se umreti, bojim se te zapustiti'
9-letnica, ki je pred štirimi leti veljala za najmlajšo pacientko, ki je prestala dvojno presaditev pljuč, je po dolgem boju, ko je njeno telo začelo zavračati presajeni organ, izgubila bitko z življenjem.

Spite, pa ste zjutraj kljub temu utrujeni?
Spanje je pomemben fiziološki proces, ki močno vpliva na naše počutje in storilnost čez dan. A kaj če je ta moten in se ne moremo in ne moremo naspati. Preverite, kdaj in kako si lahko pomagate sami in kdaj je čas, da se oglasite pri zdravniku.

Plesen je izjemno nevarna za zdravje
Črna plesen, ki jo najdemo v številnih slovenskih domovih, je eden pogostejših vzrokov za respiratorne in druge zdravstvene težave. Preverite, kako prepoznati z njo povezane težave!

Mag. Marko Bitenc, dr. med.
Kirurg, ki se ukvarja s kirurgijo ščitnice, pljuč, požiralnika in kirurško zdravi refluksno bolezen požiralnika (GERB). Izvaja pa tudi operacije za zdravljenje prekomernega zardevanja obraza, znojenja pazduh in dlani.

Z bučo hokaido do boljšega vida
V teh sončnih dneh je naše oči dobro zaščititi s kakovostnimi sončnimi očali, saj škodljivi UV-žarki, ki jih je v teh dneh na pretek, povečujejo tveganja za bolezni oči. Ne le z očali, zdravje oči lahko ohranjate tudi z bučo hokaido, ki je vse bolj priljubljena tudi pri nas.

Vse, kar se o raku bojite vprašati
Če za tako hudo boleznijo, kot je rak, zbolimo sami ali kdo od naših bližjih, si o bolezni želimo vedeti čim več. Če vam je v takem primeru nerodno in neprijetno spraševati določene stvari, preberite odgovore na najpogostejša in najpomembnejša vprašanja o raku.

Angelček Ethan umrl star dve leti
Žal vse zgodbe nimajo srečnega konca in čeprav je družina malega Ethana upala na čudež, pa včasih življenje krene svojo pot. Dveletni Ethan Hague je po hudem boju z redko boleznijo Tay-Sachs umrl.

Divji kostanj – balzam za krčne žile
Izvlečke divjega kostanja vsebujejo zdravilne tablete ter zdravilne kreme in geli. Edinstven na trgu je zdravilni gel, ki vsebuje kombinacijo tako izvlečka divjega kostanja kot tudi heparina.

Bo Hugh oglušel zaradi viagre?
85-letni Hugh Hefner ima že nekaj časa težave s sluhom, nad čemer sta potarnali tudi dvojčici Karissa in Kristina Shannon, s katerima Hugh spet živi. Strokovnjaki pa menijo, da je to posledica dolgoletne uporabe viagre.