bolezni pljuč

6 razvad, ki jih opustite
Res je, da je včasih treba tudi nekoliko grešiti in si privoščiti kakšno tablico čokolade več ali pa se obuti v ubijalsko visoke pete, v katerih smo videti izvrstno. Kljub vsemu pa je dobro, da te in še nekatere druge nezdrave navade niso del našega vsakdana. Kako se jih lahko znebimo in katere so tiste, ki najbolj škodujejo zdravju?

Zlom kolka je lahko smrtno nevaren
Zlom kolka, ki je še posebej pogost pri starejših osebah, je zaradi zapletov lahko za marsikaterega starostnika tudi usoden. Kako zlom prepoznati, kako poteka okrevanje in kako se lahko zaščitite?

Z oreščki do kakovostnejšega življenja
Oreščki so nekaj najboljšega, kar lahko privoščite svojemu organizmu! Poleg tega, da vas bodo napolnili z novo močjo, ki jo v jesenskih dneh še kako potrebujemo, so namreč tudi izjemno zdravi, predvsem za srce in ožilje.

Kaj se dogaja v telesu po zadnjem 'dimu'?
Ste že pomislili na to, kaj vse se odvija v vašem telesu od sekunde, ko ste (ali boste) opustili kajenje? Preverite, kaj se zgodi uro, dan, leto in celo deset let pozneje. Presenečeni boste!

Poznavanje simptomov limfoma rešuje življenja!
Limfom je sicer zahrbtna bolezen, a je ob pravočasnem odkritju v glavnem ozdravljiva. Kako pravočasno prepoznati simptome in dovolj zgodaj začeti z zdravljenjem, nam je razložila dr. Barbara Jezeršek Novaković iz Onkološkega inštituta Ljubljana.

Utrujenost je lahko znak resne bolezni
Nenehna utrujenost je najpogosteje vzrok napornega življenjskega stila, ki v teh časih pesti skoraj vse. Kljub vsemu pa včasih zanjo ni vedno kriv le stres in prekomerna količina dela, ampak je vzrok veliko bolj resen.

Poznate simptome cistične fibroze?
Cistična fibroza je najpogostejša avtosomska recesivna bolezen, ki v povprečju prizadene enega na 5000 novorojenčkov. Mutacijo gena, ki jo povzroča, v sebi nosi vsak 30. Evropejec, pri nas pa letno za njo zboli od 5 do 7 otrok.

Dojenčica z roza krvjo
Prezgodaj rojena deklica je dobesedno šokirala zdravniško osebje. Ko so ji odvzeli kri, so namreč ugotovili, da je ta roza in ne rdeče barve.

Preživela hudo bolezen in osvojila zlato medaljo
Justine je po hudi obliki bolezni pljuč, zaradi katere so se ji 15-krat sesedla pljuča in je bila celo v komi, pretentala smrt. Njena volja do življenja pa ji je pomagala, da je na mednarodnih športnih igrah dializnih in transplantiranih bolnikov osvojila kar šest medalj.

Zdravljenje s pomočjo kristalov
Kristaloterapija je zdravljenje s pomočjo kristalov, ki energetsko očistijo telo in ga na ta način tudi zdravijo. Energoterapevti jih tako uporabljajo za zdravljenje različnih bolezni, lahko pa so namenjeni tudi le za izboljšanje počutja.

Po presaditvi organov postala zdravnica
Že pri 14 letih so Allison odpovedala jetra, temu pa je sledila še odpoved številnih drugih organov – pljuč, srca, ledvic. Čeprav je v bolnišnici preživela skoraj 12 let, se je odločila, da bo, če preživi in odraste, zdravnica. Svoje sanje je uresničila.

Korak bliže cepivu proti najnevarnejšim oblikam raka
Strokovnjaki so odkrili cepivo, s pomočjo katerega naj bo mogoče zaustaviti več oblik raka, vključno z rakom dojke, debelega črevesja, danke in rakom materničnega vratu.

S poletnimi zelišči nad zdravstvene tegobe
Ste vedeli, da lahko nespečnost in glavobole pozdravi čaj iz šentjanževke? Da kopriva izboljšuje kri in prebavo? Marsikatera zelišča, ki jih prav v teh poletnih dneh najdemo v naravi, lajšajo številne težave.

Najbolj nenavadne zdravstvene zgodbe
Moški, ki je pojedel skorajda vse, kar mu je prišlo pod roke – celo svinčnik, žlico, izvijač. Ženska, ki se je prilepila na stranišče in so ji morali na pomoč priskočiti reševalci. Ženska, ki je sedem let živela z brisačo v trebuhu. Čeprav se sliši neverjetno, se je res zgodilo.

S polovico pljuč osvojil Mount Everest
Ko so Seanu pri 13-ih povedali, da ima le še nekaj mesecev življenja, se črnih napovedih ni ustrašil. Tudi ko je zaradi ogromnega tumorja ostal brez polovice pljuč, ni obupal. In danes, skoraj 15 let pozneje, je še vedno tu. Živ in zdrav. Na vrhu najvišjih gora sveta.

7 bolečin, ki jih nikakor ne smete prezreti!
Včasih je res treba nekoliko stisniti zobe in počakati, da bolečina mine, kljub temu pa obstaja nekaj značilnih bolečin, ki jih nikakor ne smete prezreti. Preverite, kdaj morate nujno ukrepati!

Skoraj desetina Slovencev je astmatikov
Raziskave kažejo, da je okoli 5 do 10 odstotkov prebivalcev v Sloveniji astmatikov. Pogostost astme se veča, zlasti na razvitejših območjih, kjer je tudi več alergijskih bolezni, pojasnjujejo na Kliniki Golnik. Slabo zdravljena astma lahko povzroča hude neprijetnosti, pomembno zmanjšuje kakovost življenja bolnika oz. ga celo nevarno ogroža.

Vadite v fitnesu? Pazite se nevarne bakterije!
V teh dneh se vse več ljudi na poletje pripravlja v fitnesu. S tem pa se povečuje tudi število okužb. Le redki namreč pred uporabo fitnes naprav uporabijo razkužila. Preverite, kakšne nevarnosti vam lahko grozijo.

Zdrava velikonočna pojedina
Za velikonočne praznike na mizi ne smejo manjkati pirhi, hren, šunka, jagnjetina in potica, vse bolj priljubljena pa postajajo tudi velikonočna čokoladna jajca. Da ob mastenju z dobrotami ne bo slabe vesti, preberite, za kaj vse so zdrave te velikonočne dobrote!

7 zelišč za prvo pomoč!
Zelišča so odlični antibiotiki, sredstva za razkuževanje, celjenje, blažitev bolečin … Preverite, katera zelišča so najboljša pri nudenju prve pomoči in pri zdravljenju manjših okužb!

Čeprav umiram, živim polno življenje!
Michelle Broad je na nekem golf turnirju začela dobivati boleče krče v rokah. Ko je obiskala zdravnika, je izvedela, da ima bolezen, ki prizadene tkivo, kosti in mišice ter da bo živela le še nekaj mesecev.

'Moški, naredite nekaj zase!'
'Moški, naredite nekaj zase' je slogan letošnjega tedna boja proti raku, ki se začenja danes in poteka v organizaciji Zveze slovenskih društev za boj proti raku.

Bolniki in stroka za ustanovitev sklada za zdravljenje redkih bolezni
V Evropi poznajo več kot 4500 različnih redkih bolezni. Gre večinoma za dedne bolezni, v Sloveniji na primer za posamezno boleznijo oboleva po nekaj bolnikov.

Najboljšo diagnozo postavi vaše telo
Zaenkrat še nimamo zanesljivega merilca zdravja, ki bi razkril vse naše zdravstvene težave. Zato pa je najlažje, da se zanašamo kar na svoje telo. Kaj nam torej telo sporoča in kdaj je čas za preplah?

Diagnoza Petre Majdič: PNEVMOTORAKS
Petra Majdič je pokazala neverjetno veliko odločnosti in vztrajnosti, ko je kljub zlomljenim rebrom in predrti popljučnici tekmovala in se celo povzpela na stopničke.

Predrtje popljučnice je lahko usodno!
O pnevmotoraksu govorimo, ko zrak zaradi predrtja popljučnice iz pljuč uhaja v prsno votlino. Poškodbo spremljajo nečloveške bolečine. Če pride do zapletov, pa je lahko pnevmotoraks celo usoden.

VIDEO: Vse več Slovencev je nekadilcev!
Zadnji podatki Inštituta za varovanje zdravja kažejo, da se škodljivih učinkov kajenja zaveda vse več ljudi. Več kot tri četrtine Slovencev, starih 15 let ali več, je namreč nekadilcev. Med tistimi, ki ostajajo kadilci, pa je več moških kot žensk.

Dnevno mora pojesti 34 tablet!
17-letnica se že od rojstva spopada z neozdravljivo recesivno genetsko boleznijo. Da bi lahko uresničila svoje sanje in živela kar se da normalno, mora na dan pojesti kar 34 tablet.

Alergija na zdravila je lahko usodna!
Alergična reakcija na zdravila se lahko kaže v obliki srbečega izpuščaja, slabosti, glavobola ali driske, lahko pa je odziv telesa veliko hujši. Če se zožijo dihalne poti in nenadoma močno pade krvni tlak, lahko bolnik brez takojšnjega zdravljenja celo umre.

Šest preiskav, ki vam lahko rešijo življenje
Vsaj enkrat v letu bi morali oditi k zdravniku, da opravi temeljit sistematski pregled. Če bo med pregledom posumil, da imate kakšno nevarno bolezen, vas bo napotil na nadaljne preiskave. Predstavljamo vam šest najpogostejših preiskav, ki že vrsto let rešujejo na tisoče življenj.