bolnik

'Zdravniki nismo bogovi v belem'
Čeprav se z aferami močno spodkopava zaupanje v "bogove v belem", je odkrit in zaupljiv odnos med pacientom in bolnikom bistven za uspešno zdravljenje. S tem se strinja tudi prof. dr. Pavel Poredoš, predsednik Slovenskega zdravniškega društva, ki bo letos praznovalo 150. obletnico delovanja.

Bolečine v sklepih so ji uničevale življenje
Po rojstvu drugega otroka se je zaradi nevzdržnih bolečin življenje Mateje Plemenitaš obrnilo na glavo. Ni mogla previjati hčerke, ni mogla kuhati in pospravljati, včasih je celo iz postelje komaj vstala. Diagnoza: revmatoidni artritis.

Bolezni ščitnice pogosteje prizadenejo ženske
Ščitnica je izjemno pomembna žleza, saj ščitnični hormoni uravnavajo različne mehanizme v telesu, zlasti presnovo. Na vprašanja, kako prepoznati bolezni ščitnice in kako ukrepati, nam je odgovarjal endokrinolog, doc. dr. Tomaž Kocjan, dr. med.

Začenja se cepljenje proti sezonski gripi!
Cepljenje predstavlja edino zanesljivo možnost zaščite pred okužbo z virusi gripe, zaradi katerih letno zboli več kot pet odstotkov prebivalstva. Cepljenje je na voljo od danes naprej, izvajali pa ga bodo v zdravstvenih domovih, zasebnih ambulantah, zavodih za zdravstveno varstvo in domovih za starejše občane.

Kdaj se lahko zdravimo sami?
Le kdo ob prvih simptomih bolezni še ni prijel za neko znano zdravilo, ki ga je imel doma? Čeprav se zdi to početje povsem varno, zahteva veliko znanja in odgovornosti, saj sta postavljanje diagnoze brez medicinskega znanja in izbira primernega zdravila vse prej kot lahko delo.

Mislila je, da ima gripo, nato je ostala brez nog
Kathleen je bila prepričana, da je staknila gripo, zato je odšla zvečer le spat. Zjutraj je bila že tako šibka, da so jo z rešilnim avtomobilom prepeljali v bolnišnico. Zdravniki niso vedeli, ali bo preživela noč.

V Mariboru prvi izvedli dva nova posega
Na Univerzitetnem kliničnem centru Maribor so prvi v Sloveniji in jugovzhodni Evropi izvedli poseg balonske sinusoplastike in prvi pri nas odstranili tumor možganskih ovojnic skozi nos.

Spite, pa ste zjutraj kljub temu utrujeni?
Spanje je pomemben fiziološki proces, ki močno vpliva na naše počutje in storilnost čez dan. A kaj če je ta moten in se ne moremo in ne moremo naspati. Preverite, kdaj in kako si lahko pomagate sami in kdaj je čas, da se oglasite pri zdravniku.

'Bruhala sem tudi 50-krat dnevno!'
20-letna Hannah pravi, da sta bili zadnji dve leti njenega življenja pravi pekel. Zaradi paralize želodca namreč skoraj ne more jesti, brez da bi zaužito hrano izbruhala, zato so jo zdravniki hranili kar prek cevke. Zdaj upa, da bo posebni spodbujevalnik, ki so ji ga vstavili v želodec, rešil njene težave.

7 načinov, kako preprečiti kap
Kap je ena najpogostejših vzrokov za smrtnost in za dolgotrajno invalidnost. Delno je za visok odstotek invalidnosti krivo tudi to, da tako svojci kot bolnik ne prepoznajo pravočasno simptomov kapi in prepozno obiščejo bolnišnico. Preverite, kako prepoznati simptome in kako še preprečiti možnosti za kap.

Srbi, peče, žge, boli? Znebite se hemoroidov!
Sedeče delo, premalo gibanja, nekakovostna prehrana s premalo vlakninami, naprezanje in kronična zaprtost so tisti dejavniki, ki lahko povzročijo izbruh hemoroidov. Kako jih prepoznati in kako se jih znebiti za vedno in na neboleč način?

Brezplačno testiranje hepatitisa
Na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKCL bodo od ponedeljka do četrtka (od 25. do 28. julija) med 16. in 18. uro omogočili anonimno brezplačno testiranje na okužbo z virusoma hepatitisa B in C.

Skrivnostni umori britanskih bolnikov
Detektivi še vedno raziskujejo, kdo je kriv za skrivnostne smrti britanskih bolnikov v manchestrski bolnišnici. Strokovnjaki pravijo, da nekdo z bolniki igra 'rusko ruleto'. Najprej jih zastrupi, nato pa opazuje, ali bo bolnik umrl ali ne.

VIDEO: Poglejte si operacijo kolena
Ekipa spletne strani Vizita.si si je v ljubljanskem kliničnem centru ogledala artroskopijo kolena, operativni poseg, pri katerem je travmatolog prof. dr. Matjaž Veselko, dr. med., pacientu odstranil strgan del meniskusa.

Na operaciji z anesteziologi
Čeprav ob besedi anesteziolog večinoma pomislimo na operacijo in narkozo, pa je njegovo delo veliko bolj pestro in razgibano. Da bi preverili, kako poteka dan anesteziologa, smo se odpravili v ljubljanski klinični center.

Prepoznajte znake srčnega infarkta zaradi vročine
Vročinski val je v teh dneh terjal že osem življenj. Najbolj so srčnemu zastoju izpostavljeni bolniki z boleznimi venčnih žil, a številni, še posebej ženske, se te težave niti ne zavedajo, dokler ni prepozno.

Brez srčnega utripa živel več tednov
55-letni Teksašan Craig Lewis je prvi človek, ki je 12 ur pred smrtjo prejel tako imenovano srce brez utripa in nato z njim živel več tednov. Žal je nato umrl zaradi odpovedi ledvic in jeter, a srce je delovalo dobro.

Ali lahko zaradi rentgenskega pregleda dobim raka?
Ionizirajoče sevanje, ki se sprošča pri radioloških pregledih, je škodljivo, toda ali povzroča raka? Še posebej so zaradi tega zaskrbljeni ljudje, ki so imeli zaradi bolezni v kratkem času več takšnih preiskav in so bili tako večkrat izpostavljeni temu sevanju.

VIDEO: Piki čebel in os so lahko smrtno nevarni
Pri nas strokovnjaki vsako leto odkrijejo približno 350 novih bolnikov, ki so alergični na strupe žuželk. Nekateri na pik razvijejo blažjo reakcijo, kot je pordelo in oteklo mesto pika, spet drugi lahko padejo v anafilaktični šok in brez ustrezne pomoči celo umrejo.

Zdravljenje raka glave in grla
''Ko bolniku povemo, da ima raka, najpogosteje po tem ne sliši nič več, kar mu razlagamo, saj je to zanj tako velik šok,'' pripoveduje prof. dr. Irena Hočevar Boltežar, ki se srečuje z bolniki z rakom glave in vratu. Če ste med njimi tudi vi, potem preverite, kako poteka zdravljenje.

Bolezni, ki jih prepoznamo na prvi pogled
Nekatere bolezni lahko prepoznamo že samo s pogledom na človeka, a seveda le, če poznamo simptome teh stanj. Prav zato ni nenavadno, da poročamo o zgodbah, kjer ljudje prek Facebooka le s pogledom na profilno fotografijo prepoznajo bolezensko stanje.

Preverite, katere krvi primanjkuje
Pred kratkim je zaživela nova spletna stran daruj-kri.si, ki je nastala v okviru največje slovenske krvodajalske akcije Daruj energijo za življenje. Na njej boste lahko vsakodnevno spremljali, kakšne so trenutne zaloge krvi v Sloveniji in katere krvi primanjkuje.

Zaradi bolnišničnih okužb letno umre 37.000 Evropejcev!
Roke, kirurški instrumenti, tekočine za infuzijo, zrak … Vse to so sredstva, prek katerih se zaradi slabe higiene v bolnišnicah širijo okužbe, ki so vsako leto vzrok za kar 37.000 smrti v Evropi.

Možganska kap vsako leto terja 4000 življenj
Možganska kap je tretji najpogostejši vzrok smrti, takoj za boleznimi srca in ožilja ter rakom. V Sloveniji možganska kap vsako leto prizadene okoli 4000 ljudi, v Evropi pa zaradi nje vsako leto umre 650.000 ljudi.

7 načinov, kako si izboljšati spomin
Se vam pogosto zgodi, da ne najdete svojih ključev od avta? Se nikakor ne morete spomniti imena svojega osebnega trenerja? Niste edini, vsi namreč včasih pozabimo kakšno informacijo. Kljub vsemu pa obstajajo nekateri triki, s katerimi si lahko pomagate in izboljšate svoj spomin.

Ko kožo prekrijejo ogromni mehurji in kraste …
Impetigo je nalezljivo bakterijsko vnetje kože, kjer kožo prekrijejo različno veliki mehurji. Ti sčasoma počijo, na njihovem mestu pa ostanejo kraste. Vnetje se zdravi z antibiotičnimi mazili ali tabletami, na koži pa lahko za vedno ostanejo bolj ali manj vidne lise.

Skoraj desetina Slovencev je astmatikov
Prvi torek v maju že tradicionalno zaznamujemo svetovni dan astme, kronične bolezni dihal, ki jo najpogosteje povzročijo alergeni. Gre za eno najpogostejših kroničnih nenalezljivih bolezni, za katero dandanes v Sloveniji boleha približno od pet do deset odstotkov prebivalcev, od tega najmanj 14 odstotkov otrok in mladostnikov.

V 15 minutah so ga ozdravili raka pljuč
79-letnik iz Hertfordshira je eden prvih ljudi na svetu, ki je uspešno prestal nov postopek zdravljenja raka, s katerim so ga raka pljuč ozdravili v pičlih 15 minutah.

Kako ublažiti stranske učinke zdravljenja raka?
Pri zdravljenju rakavih bolezni se zelo pogosto pojavljajo stranski učinki, ki močno vplivajo na kakovost življenja bolnika in uspešnost zdravljenja. Kateri so najpogostejši in kako naj se bolnik spopade z njimi?

Kdaj je glavobol v resnici možganski tumor?
Klasični scenarij: Boli vas glava in pregledate splet, kjer preberete, da je to tudi eden od simptomov možganskega tumorja. Že ste na urgenci prepričani, da ste zboleli za smrtonosno boleznijo. Da, morda ste v resnici 'paranoični', a kljub vsemu je vsako bolečino treba jemati resno.