bolnik

Kako si lahko zvišate krvni tlak?
Če nizek krvni pritisk ni spremljevalec kakšnega resnejšega zdravstvenega stanja in vam ne povzroča večjih težav, ga lahko skušate s preprostimi triki dvigniti kar sami. Preverite, kako!

VIDEO: Premagajte alergijo z imunoterapijo!
Kihanje in kašljanje, srbenje in solzenje oči ter glavobol je le nekaj nevšečnosti, ki spremljajo alergijo na cvetni prah. A s primernim zdravljenjem in izogibanjem alergenom lahko alergijsko reakcijo ublažite.

V Sloveniji na voljo nova, 'stoječa' magnetna resonanca!
Če ste se do zdaj izogibali pregledu z magnetno resnonanco, ker ste se v tunelu, kamor je treba leči, počutili klavstrofobično, potem je vaših težav zdaj konec. V Sloveniji imamo namreč na voljo novo napravo, ki omogoča slikanje v stoječem ali sedečem položaju.

Ko boli celo telo
Fibromialgija je bolezen, o kateri se le redko govori in je številni ljudje ne priznavajo. Kljub temu pa prizadene približno dva odstotka ljudi, ki se zaradi izjemnih bolečin znajdejo v hudi stiski – tako fizični kot tudi psihični. O fibromialgiji smo se pogovarjali z asist. Heleno Jamnik, dr. med.

'Že ob nežnem dotiku otrpnem in treščim ob tla!'
Si predstavljate, da bi vam v trenutku, ko bi nekdo potrkal na vaša vrata, celotno telo otrpnilo in bi nemočno treščili ob tla? Da bi se zgrudili zato, ker bi vas nekdo potrepljal po rami? To se nenehno dogaja 34-letni Karen.

Shodil s pomočjo botoksa
Po hudi prometni nesreči je mladi Javier utrpel tako hude mišične krče, da sta se mu levi roka in noga popolnoma zakrčili. Ni mogel hoditi in ker po treh letih napornih fizioterapij ni bilo nič boljše, se je odločil, da pristane na zdravljenje z botoksom.

Čokolada – najboljše zdravilo!
Če je čokolada nekoč veljala za greh, pa danes velja za pravo “superhrano“, ki jo nekateri zdravniki celo predpisujejo. Zakaj se je čokolada kar naenkrat iz škodljivega priboljška spremenila v zdravilo?

Izpoved popove zdravnice dr. Metke Adamič
Dermatologinja Metka Adamič je zdravnica v pravem pomenu besede. Pravi, da je medicina njeno življenje, da se je s tem rodila in se ne vidi nikjer drugje. Kadar je v stiski, se tega vedno spomni in odžene dvome.

Zaradi želodčne razjede lahko izkrvavite!
Razjede na želodcu najpogosteje povzročijo izgubo apetita in hujšanje ter hude bolečine v trebuhu. Lahko pa povzročijo hude krvavitve in celo predrtje želodčne stene, kar je za bolnika lahko usodno.

Deček dobil sapnik iz izvornih celic!
V Veliki Britaniji so dečku, ki je nujno potreboval nov sapnik, vsadili takšnega, ki je vseboval njegove izvorne celice. Novost posega je bila predvsem v tem, da organa niso vzgajali v laboratoriju, ampak so mu ga takoj, ko so vanj vbrizgali matične celice, vstavili v telo.

Kako je živeti v nenehnem strahu pred boleznimi?
Hipohondrija se po navadi pojavi med 20. in 30. letom starosti in velikokrat vodi v nesrečno življenje. Kajti nenehna bojazen pred nevarnimi boleznimi je psihično nadvse naporna. A s psihoterapijo se da hipohondra pozdraviti.

S sepso se lahko okužite tudi v bolnišnicah
Sepsa ali zastrupitev krvi je dokaj redek zaplet nekaterih okužb. Običajno lahko v krvi dokažemo prisotnost bakterije, ki je povzročila okužbo. Do nje navadno pride, ko imunski sistem ne more omejiti žarišče okužbe.

Narkolepsija – ko v trenutku zaspite
Narkolepsija sodi med motnje spanja in se kaže kot prekomerna dnevna zaspanost. Oseba s to boleznijo kar na lepem zaspi – med pogovorom, hojo, vožnjo avtomobila ... Kljub zdravilom in raznim terapijam je bolezen neozdravljiva.

Krčne žile (Varikozne vene)
Krčne žile so bolezensko razširjene vene.

Pet 'ženskih' bolezni, ki lahko doletijo tudi moške
Čeprav nekatere bolezni pogosteje prizadenejo ženske, pa lahko zbolijo tudi moški. Preverite, katera obolenja, ki se sicer pogosteje pripisujejo nežnejšemu spolu, lahko doletijo oba spola, in kako pogosta so.

VIDEO: Mešanje zdravil je lahko smrto nevarno!
Ljudje jemljemo vse več zdravil – tudi zato, ker se prebivalstvo stara, s starostjo pa se število bolezni povečuje. A številna zdravila lahko povzročijo neželene učinke, še posebej, če jemljemo več zdravil hkrati.

Jessica Alba priznala, da je prebolela obsesivno-kompulzivno motnjo
Simpatična igralka Jessica Alba je brez sramu priznala, da je v otroštvu bolehala za obsesivno-kompulzivno motnjo. A obsesije je uspela premagati in vse, kar jo danes spominja na nadležno motnjo, je perfekcionizem, pravi.

Zaščitite svoje ledvice – vaš življenjski filter!
Ledvice v enem dnevu prečistijo kar 200 litrov krvi in so zato za naše telo izjemnega pomena. Ker je po drugi strani vse pogostejša sladkorna bolezen najpogostejši vzrok za odpoved ledvic, je pomembno, da znate za svoje ledvice in zdravje poskrbeti! Kako?

Imela sem 126 kilogramov, zdaj pa umiram od lakote!
Pavli so zdravniki, da bi izgubila odvečne kilograme, zvezali želodec. Nekoč 126-kilogramska ženska ima zdaj le 44 kilogramov in umira od lakote, zdravniki pa ji ne znajo pomagati.

Življenje mi je rešil pregled pri okulistu!
22-letni Kirsty je okulist med rutinskim pregledom oči odkril, da ima v možganih nevaren krvni strdek. Mladenko so nemudoma odpeljali na zdravljenje. Preprost pregled oči ji je tako rešil življenje.

Ko mrtvec spet oživi ...
Ko so 45-letno Kolumbijko, ki je umrla zaradi hudih nevroloških zapletov, pripravljali za pogreb, je ženska na veliko začudenje vseh nenadoma oživela. Takoj potem je padla v komo.

Kako preživeti v bolnišnici?
“Izlet“ v bolnišnico nikoli ni prijeten, je pa v nekaterih primerih nujen. Pred vami je nekaj nasvetov, kako “preživeti“ v bolnišnici, ne da bi se pri tem še dodatno okužili ali doživeli katastrofo!

Kakšni so simptomi 'bolezni poljubljanja'?
Imate povišano telesno temperaturo in se znojite? Vas boli v žrelu in težko požirate? So vam otekle celo bezgavke na vratu, pod pazduhami in v dimljah? Morda pa ste dobili tako imenovano 'bolezen poljubljanja' …

Prihaja bionični človek?
Bioničnega človeka znanstvenikom sicer še ni uspelo ustvariti, obstajajo pa že številni bionični deli, ki lahko nadomestijo vaše organe in dele telesa. Kateri del telesa vam torej lahko nadomestijo z bioničnim?

Novo upanje za srčne bolnike
V UKC Ljubljana so prvič pri nas kardiološkemu bolniku uspešno vstavili dolgotrajni znotrajtelesni podporni sistem srca.

Iz kome ga je zbudila novica, da je postal dedek
Med padcem iz strehe si je 60-letni David močno poškodoval možgane in po pet ur trajajoči operaciji, s katero so mu kirurgi iz možganov odstranili krvni strdek, je možakar padel v komo. Kljub slabim napovedim pa ga je iz kome zbudila novica, da je postal dedek.

Kako poteka darovanje kostnega mozga
Presaditev kostnega mozga oziroma krvotvornih matičnih celic je pri nekaterih boleznih nujno potrebna. Preverite, kako poteka odvzem kostnega mozga in kdo vse je lahko darovalec!

Bolniki nimajo le pravic, ampak tudi dolžnosti!
Čeprav vsak od nas kdaj odide k zdravniku, pa marsikdo ne ve, kakšne pravice ima, ko se znajde v vlogi bolnika. Dobro pa je tudi vedeti, da se lahko v primeru kršenja teh pravic obrnemo na pristojne organe – na varuhinjo ali zastopnike bolnikov pravic.

Spi tudi po dva tedna skupaj!
Med prijatelji je znana kot 'Trnuljčica', njeno življenje pa na žalost ni pravljica. Louisa Ball ima namreč redko bolezen, zaradi katere lahko neprekinjeno spi tudi po 14 dni.

VIDEO: Vse več Slovencev je nekadilcev!
Zadnji podatki Inštituta za varovanje zdravja kažejo, da se škodljivih učinkov kajenja zaveda vse več ljudi. Več kot tri četrtine Slovencev, starih 15 let ali več, je namreč nekadilcev. Med tistimi, ki ostajajo kadilci, pa je več moških kot žensk.