bolniki

Pogosta nevarna bolezen, ki jo redki poznajo
Kronična obstruktivna pljučna bolezen je napredujoče kronično obolenje dihal, ki je velikokrat posledica kajenja, ki vztrajno uničuje dihalne poti in povzroča težave z dihanjem. Čeprav to bolezen pozna le malo ljudi, v Sloveniji zaradi nje letno umre od 500 do 600 oseb.

Rešite se boleče okužbe sečil!
Okužbe sečil so zelo pogoste. Kar vsaka peta ženska se vsaj enkrat v življenju sooči z okužbo mehurja, ki jo spremljajo pekoč občutek med uriniranjem, neobičajno pogosta potreba po uriniranju, moten seč z močnim vonjem ter nezmožnost uriniranja.

V kartoteko so ji pomotoma zapisali 'ne oživljaj'!
Britanska družina je spregovorila o grozi, ki jo je doživljala ob umiranju matere, saj so medicinske sestre z njo ravnale kot s 'kosom mesa'. V kartoteko so ji zapisale 'ne oživljaj', poleg tega pa so jo pustile v postelji umazano in s preležaninami.

Rak, ki ga ne morete prepoznati in niti preprečiti
Nevroendokrini tumorji so nevarna in ljudem precej neznana oblika raka. Ker so začetni znaki bolezni neznačilni, je postavitev diagnoze izredno zahtevna, a prav zgodnja diagnoza znatno poveča možnost preživetja bolnika.

Dišave, ki vas lahko pozdravijo
Ljudje vonjave zaznavamo z možgani; to pa pomeni, da lahko različni vonji na nas različno vplivajo. Nekateri lahko ublažijo občutek stresa, drugi preženejo nespečnost, tretji lajšajo bolečino.

Premagajte težave s prebavo
Najpogostejša prebavna motnja, ki prizadene skoraj 20 % odraslega prebivalstva v razvitem svetu, je ti. sindrom razdražljivega črevesja. Pogosteje naj bi bile njegova žrtev ženske.

Skozi nos so ji vstavili moževo blato
Po 52 letih zakona je Pat Shoop mislila, da je s svojim partnerjem delila že vso svojo intimo. Še sanjalo pa se ji ni, da ji bo mož Bob rešil življenje tako, da ji bo daroval svoje blato.

Angelca Likovič spregovorila o zahrbtni bolezni
Sladkorna bolezen je tiha in zahrbtna, saj ne boli in počasi ter neopazno napreduje. Z njo se je pred mnogimi leti srečala tudi Angelca Likovič, ki pa bolezen več kot uspešno nadzoruje.

Camilla spregovorila o bolečem umiranju mame
Camilla, vojvodinja cornwallska, je prvič javno spregovorila o grozi, ki jo je občutila, ko je gledala, kako njena mama počasi in v agoniji umira zaradi osteoporoze, bolezni krhkih kosti.

VIDEO: Tudi vi jo lahko dobite!
Luskavica je kronična vnetna bolezen, ki se kaže z značilnimi kožnimi izpuščaji. Zadnje raziskave jo povezujejo z motnjami v delovanju imunskega sistema, žal pa se bolezni še vedno ne da popolnoma pozdraviti, z zdravili in zdravljenji se le lajša simptome.

Po zdravila na obnovljiv recept vedno v isto lekarno
S 1. julijem letos se je začelo postopno uvajanje izdaje zdravil na obnovljive recepte za kronične terapevtske skupine zdravil. To pomeni, da bo recept ostal shranjen v lekarni, bolnik pa bo na obnovljiv recept zdravila lahko dvignil praviloma še trikrat.

Prim. mag. Tanja Gržetić - Romčević, dr. med.
Pulmologinja, ki se med drugim ukvarja tudi s speleoterapijo – rehabilitacijo kroničnih pljučnih bolnikov v posebnih klimatskih pogojih. Bolniki se v času rehabilitacije zadržujejo v podzemni kraški jami.

Na Hrvaškem po operaciji ugotovili, da so zamenjali pacientki
Kot poroča portal 24 sata, sta v bolnišnici v Dubrovniku na operacijo čakali dve ženski z istim imenom in priimkom. Ker je osebje bolnišnice njuno dokumentacijo zamenjalo, so ženski, ki bi ji morali operirati hrbtenico, odstranili zdravo ledvico.

Izberite pravšnji čaj zase
Čaj odžeja, v hladnih mesecih pogreje, s svojim omamnim vonjem pa razveseli. Toda to še ni konec njegovih blagodejnih učinkov: lajša prebavne težave, preprečuje napihnjenost in vetrove, topi maščobne blazinice, varuje srce in celo odganja raka.

Preverite, ali ste izpostavljeni tveganju za osteoporozo
Osteoporoza je tiha in zahrbtna bolezen, za katero praktično ne vemo, dokler si prvič ne zlomimo katere od kosti. Kako se pred boleznijo zaščititi in kako z njo živeti, smo povprašali Dušo Hlade Zore, dr. med., predsednico Zveze društev bolnikov z osteoporozo Slovenije.

'Zdravniki nismo bogovi v belem'
Čeprav se z aferami močno spodkopava zaupanje v "bogove v belem", je odkrit in zaupljiv odnos med pacientom in bolnikom bistven za uspešno zdravljenje. S tem se strinja tudi prof. dr. Pavel Poredoš, predsednik Slovenskega zdravniškega društva, ki bo letos praznovalo 150. obletnico delovanja.

Gre res za novo obliko zdravljenja raka?
V Veliki Britaniji so pred kratkim z velikim pompom najavili začetek uporabe nove metode za zdravljenje raka – t. i. elektrokemoterapije. A to metodo pri nas uporabljamo že nekaj časa. Tudi razvili so jo naši znanstveniki, raziskovalci z Onkološkega inštituta in ljubljanske Fakultete za elektrotehniko.

Bolezni ščitnice pogosteje prizadenejo ženske
Ščitnica je izjemno pomembna žleza, saj ščitnični hormoni uravnavajo različne mehanizme v telesu, zlasti presnovo. Na vprašanja, kako prepoznati bolezni ščitnice in kako ukrepati, nam je odgovarjal endokrinolog, doc. dr. Tomaž Kocjan, dr. med.

Spomni se vsakega dneva v svojem življenju
Včasih uporabno, veliko krat pa enostavno nadležno. Igralka Marilu Henner ima redko bolezen, zaradi katere ne more ničesar pozabiti. Vsakega dneva se spomni, kot bi se zgodil šele včeraj.

Začenja se cepljenje proti sezonski gripi!
Cepljenje predstavlja edino zanesljivo možnost zaščite pred okužbo z virusi gripe, zaradi katerih letno zboli več kot pet odstotkov prebivalstva. Cepljenje je na voljo od danes naprej, izvajali pa ga bodo v zdravstvenih domovih, zasebnih ambulantah, zavodih za zdravstveno varstvo in domovih za starejše občane.

Če zadrema, lahko umre!
24-letna Emma ne sme nikoli zadremati na vlaku ali svoji delovni mizi, saj zaradi redke bolezni med spanjem preneha dihati, zato lahko zaspi samo s posebno masko in monitorjem dihanja.

Kdaj se lahko zdravimo sami?
Le kdo ob prvih simptomih bolezni še ni prijel za neko znano zdravilo, ki ga je imel doma? Čeprav se zdi to početje povsem varno, zahteva veliko znanja in odgovornosti, saj sta postavljanje diagnoze brez medicinskega znanja in izbira primernega zdravila vse prej kot lahko delo.

Zakaj moramo piti mleko?
Mleko in mlečne izdelke bi morali uživati vsak dan tako otroci kot odrasli. Zakaj je uživanje teh izdelkov tako pomembno ter katere in koliko jih moramo na dan zaužiti, so nam zaupali strokovnjaki.

Bi verjeli, da je stara le 12 let?
Plešasta glava, izbuljene oči, skorajda prosojna koža, artritični prsti … To je le nekaj težav, ki pestijo malo Ontlametse Phalatse iz Južnoafriške republike, ki boleha za redko boleznijo progerijo, zaradi katere je pri komaj 12 letih videti kot starka.

Zaradi padca temperatur spet na pohodu virusi!
Nenaden padec temperatur in predvsem dnevna nihanja lahko negativno vplivajo na naše zdravje in počutje. Sploh tisti, katerih imunski sistem je že sicer nekoliko šibkejši, so toliko bolj na udaru. Kako se torej ubraniti pred jesenskimi obolenji?

S svetovnim dnevom za boljšo ozaveščenost o limfomu
Današnji dan je svetovni dan ozaveščenosti o limfomu. Ker gre za bolezen, ki ni tako redka, a je še vedno dokaj nepoznana, je pomembno, da o njej govorimo in jo spoznavamo.

Oh, te nadležne prebavne motnje!
Vas kdaj kaj boli, a pregledi in preiskave pokažejo, da je z vami vse v najlepšem redu? Težave kljub temu kar nočejo izginiti? Morda se spopadate s funkcionalnimi motnjami organizma, med katere spadajo tudi prebavne motnje.

Slovenci se radi zdravimo sami
Raziskava, ki jo je opravila Sekcija farmacevtov javnih lekarn, je pokazala, da se Slovenci najraje samozdravimo z zdravil brez recepta, da zaupamo farmacevtom in pogrešamo informacije o interakciji med zdravili in njihovih neželenih stranskih učinkih.

Spite, pa ste zjutraj kljub temu utrujeni?
Spanje je pomemben fiziološki proces, ki močno vpliva na naše počutje in storilnost čez dan. A kaj če je ta moten in se ne moremo in ne moremo naspati. Preverite, kdaj in kako si lahko pomagate sami in kdaj je čas, da se oglasite pri zdravniku.

Plesen je izjemno nevarna za zdravje
Črna plesen, ki jo najdemo v številnih slovenskih domovih, je eden pogostejših vzrokov za respiratorne in druge zdravstvene težave. Preverite, kako prepoznati z njo povezane težave!