bolniki

Grozljivi medicinski poskusi na ljudeh
Čeprav nas danes ob misli na medicinske poskuse na ljudeh spreleti srh, so ameriški znanstveniki včasih menili, da ni nič narobe, če opravljajo eksperimente na invalidnih, duševno bolnih ljudeh in zapornikih. Tako so v imenu znanosti ljudi okužili s hepatitisom, virusom nove gripe in jim vbrizgavali rakave celice.

Banane zmanjšujejo tveganje za kap
Ljudje, ki zaužijejo dovolj živil, bogatih s kalijem, imajo manj možnosti, da bodo utrpeli kap, je pokazala zadnja raziskava italijanskih strokovnjakov, objavljena v medicinski publikaciji ameriške univerze za kardiologijo.

Redke, vendar enakovredne bolezni!
Pri nas s katero od redkih bolezni trenutno živi okrog 100 tisoč ljudi, ki se v primerjavi z drugimi bolniki pogosto znajdejo v neenakovrednem položaju. Ne le z vidika zagotavljanja primerne zdravstvene oskrbe, temveč tudi z vidika socialne obravnave. Tako letošnji tretji evropski dan redkih bolezni poteka pod geslom 'Redko, vendar enakovredno!'

Hrbtenica se ji je ukrivila za 90 stopinj
12-letnici se je hrbtenica v pičlih desetih mesecih ukrivila za neverjetnih 90 stopinj. Sedaj jo čaka obsežna operacija, s katero ji bodo v hrbet vstavili kovinsko opornico in nanjo pritrdili hrbtenico.

Dveletnica ostala brez dlani in stopal
Starši dveletne Malyie Jeffers tožijo bolnišnico v Sacramentu, saj je njihova malomarnost, ko so otroka pustili čakati na bolnišničnem hodniku, deklico stala dlani in stopal.

Prepoznajte znake kroničnega vnetja črevesja
Tako imenovana Crohnova bolezen je redka, a dolgotrajna vnetna bolezen črevesja. Najpogosteje se pojavi med 15. in 25. letom starosti, pri nas za njo boleha približno 1100 odraslih in 50 otrok. Bolezen za zdaj ni ozdravljiva, z zdravili se le lajša njene simptome.

14 stvari, ki jih oči povedo o vašem zdravju
Oči so okno v naše zdravje, saj lahko oftalmolog že s preprostim pregledom ugotovi številna bolezenska stanja. Te razkrivajo povišan holesterol, pritisk, bolezni jeter, sladkorno bolezen in še marsikaj drugega.

Težave v seksu so lahko znak resne bolezni
Seks je odlična zadeva, a le dokler se ne pojavijo bolečina, upad spolne sle, težave z erekcijo ... Morda ne gre zgolj za težave v spolnosti, temveč vam telo na ta način sporoča, da je nekaj narobe z vašim zdravjem!

Polona preizkusila vibracijsko vadbo
Najprej je vadba z vibracijami obnorela hollywoodske zvezdnice, kot so Madonna, Kylie Minogue in Hilary Swank, zdaj je prišla tudi k nam in navdušila še znane Slovence. Pod budnim očesom osebnega trenerja Mateja Cankarja jo je preizkusila voditeljica Pop ina Polona Zoja Jambrek.

VIDEO: Kdaj je treba odstraniti mandlje in žrelnico?
V mrzlih dneh vneto žrelo, povečane bezgavke in boleči mandlji niso nobena redkost. A če se te težave pogosto ponavljajo ali celo stopnjujejo, je treba žrelnico in mandlje odstraniti. Takšen poseg je prestal tudi triletni Gašper Matjašič.

Vse, kar morate vedeti o infarktu
Do infarkta običajno pride, ko krvni strdek blokira pretok krvi do srca in povzroči zastoj. Po njem si popolnoma opomore zgolj pet odstotkov ljudi, zato je nevarnost treba zaznati pravočasno!

Deklica s paraliziranim obrazom
Že ko se je Hayley rodila, je bila drugačna. Njen majhen obrazek je bil kot okamnel. Zelo težko je pila in jedla. Čeprav sta mama in oče vedela, da je z njo nekaj hudo narobe, so šele, ko je dopolnila devet mesecev, ugotovili, da boleha za Moebiusovim sindromom.

'Hvaležna sem za limfom'
Kristina Modic se je pred šestimi leti, pri komaj 33 letih, soočila s šokantno diagnozo – limfomom. Svojo na prvi videz 'smrtno obsodbo' je uspela z obilico poguma in volje spremeniti v pozitivno izkušnjo, to pa ji je vlilo dodatnih moči v boju z rakom.

Če duša trpi, lahko telo boli
Psihosomatska obolenja so posledica nakopičenih čustvenih napetosti in strahov, ki jih posameznik ne zna oziroma ne zmore izraziti drugače kot skozi telo in telesne organe. O psihosomatiki smo podrobneje povprašali psihoterapevtko dr. Andrejo Pšeničny.

Pod lasiščem so ji napihnili 'balon'
Devetletni deklici, žrtvi hudih opeklin, so zdravniki s pomočjo posebnega balona, ki so ji ga napihnili pod skalpom, pomagali, da so ji znova začeli rasti lasje. Zdaj se je končno lahko vrnila v šolo.

VIDEO: Mučna migrena
Tisti, ki ste že kdaj imeli migreno, veste, da gre za eno najhujših bolečin, kar ste jih doživeli. 12 odstotkov Slovencev trpi za migreno, ki življenje izjemno oteži.

Bomo raka odkrivali z enostavnimi krvnimi testi?
Enostaven krvni test bi v prihodnosti lahko nadomestil manj prijetne načine diagnosticiranja, kot so mamogrami, kolonoskopije in punkcije tkiv. Test, ki lahko prepozna eno rakavo celico med milijardo zdravih, razvijajo v ZDA, kjer bodo v štirih bolnišnicah že letos pričeli s kliničnimi preizkusi testa.

Dveletnica, ki je videti kot šestmesečni dojenček
Mala Abbie je stara skoraj dve leti, a tehta le šest kilogramov, velika pa je malo več kot pol metra. Deklica namreč boleha za Russell-Silverov sindromom – redko gensko okvaro, ki zavira njeno rast in razvoj.

V Sloveniji krožijo trije virusi gripe
V Sloveniji so potrdili primere okužb z vsemi tremi virusi gripe, ki krožijo v tem obdobju po Evropi. Povečano število bolnikov s prehladnimi obolenji so v minulem tednu že zabeležili na Celjskem.

Rak je za kadilce bolj boleč
Ne samo, da kajenje povzroča raka, povečuje tudi stopnjo bolečine pri rakavih obolenjih. Zadnja raziskava je namreč pokazala, da ljudje, ki kljub rakavemu obolenju še naprej vztrajajo pri kajenju, občutijo večjo bolečino kot tisti, ki prenehajo s to razvado.

S pršilom nad migreno
Pipi podobna inhalatorska naprava, ki v nos pihne zdravilo v prahu, lahko v manj kot dveh urah zmanjša bolečine, ki jih povzroči migrena. Prah deluje hitreje od tradicionalnih zdravil, ki jih zaužijemo skozi usta, saj ni treba čakati, da ga telo prebavi.

VIDEO: Bodo imeli otroci prednost pri MRI?
Vse več je otrok, ki nujno potrebujejo slikanje z magnetno resonanco. Čakalne vrste za tovrstno preiskavo so zelo dolge. Minister za zdravje Dorjan Marušič je zato kliničnemu centru predlagal, naj imajo otroci pri slikanju z magnetom prednost.

13 najpogostejših vzrokov za utrujenost
Vzroki za nenehno utrujenost so številni. A da bi izboljšali stanje, moramo najti pravega. Predstavljamo vam 13 najpogostejših vzrokov, ki motijo vašo dnevno storilnost in zaradi katerih čez dan komaj držite odprte oči.

Aspirin znižuje tveganje raka
Nova raziskava je pokazala, da vsakodnevno jemanje majhne količine aspirina bistveno zmanjšuje umrljivost zaradi različnih vrst raka.

Salama ali sir?
Salama ali sir – življenjska dilema, očitno. Če pogledamo iz zdravstvenega vidika, pa dilema ni več tako velika. Preverite, zakaj.

Vzroki za bolečine v hrbtu
Bolečine v hrbtu grenijo življenja številnih ljudi, saj se skoraj vsak enkrat v življenju sreča z njimi. A težava se pojavi, ko so te neznosne in nas priklenejo na posteljo tudi za več tednov. Preverite, kaj so najpogostejši vzroki za bolečine v hrbtu in kako si pomagati.

Orgazem je lahko stranski učinek zdravil
Čeprav nam zdravila pomagajo in so nepogrešljiva, pa imajo številna tudi neprijetne stranske učinke. Včasih so ti le blažji, lahko pa se zgodi, da so izjemno neprijetni in nas celo spravljajo v zadrego.

Vse me boli! Kaj mi je?
37-letna Andreja ima že vrsto let bolečine po vsem telesu. Bolijo jo sklepi in mišice. Hodi od enega do drugega specialista. Pred mesecem dni je dobila prvo diagnozo: fibriomialgija.

Vsako leto se pri nas z virusom HIV okuži 50 ljudi
V Sloveniji se vsako leto z virusom HIV na novo okuži približno 50 ljudi, zato je še kako pomembno, da se tisti, ki so v rizični skupini redno testirajo. Samo na ta način si lahko podaljšajo življenjsko dobo in preprečijo nadaljnje okužbe. Več o okužbi in zdravljenju nam je povedal infektolog prof. dr. Janez Tomažič, dr. med.

VIDEO: Petra vliva upanje bolnikom!
27-letna Petra ima cistično fibrozo – gensko obolenje, ki prizadene predvsem pljuča in trebušno slinavko. Bolezen je redka in za zdaj neozdravljiva.