celo

Test lahko napove raka dojk 5 let vnaprej
Rak na dojki je najpogostejši rak pri ženskah v Sloveniji in za njim vsako leto zboli okoli 1300 žensk. Tako pri nas kot v svetu vse več pozornosti posvečamo zgodnjemu odkrivanju raka dojk, saj to pripomore k boljšemu izidu bolezni in manj napornemu zdravljenju. V bolnišnici Massachusetts pa so razvili test, ki lahko napove raka dojk 5 let vnaprej.

Previdno ženske z močnimi menstruacijami!
Ženske z močnimi menstruacijami bi morale na dodaten pregled, ki kaže, ali se spopadajo s prikritimi stanji, ki povzročajo močne krvavitve in lahko privedejo tudi do neplodnosti.

Odkrili nov učinek marihuane, ki ga še niste poznali
Marihuana lahko poslabša moško plodnost, je pokazala nova raziskava strokovnjakov iz Washingtona. Ekipa je odkrila, da imajo moški, ki uporabljajo kanabis, (in celo četudi prenehajo) več abnormalnosti semenčec, zmanjšan volumen semenske tekočine in manjšo koncentracijo semenčic v spermi.

Pevka iskreno spregovorila o neplodnosti
Znana britanska sopranistka Joanna Forest se je z rakom dojk bila primorana spopasti, ko je bila stara komaj 21 let. Danes jih šteje 39 in je vesela, da je zdrava. Toda nekaj obžaluje, in to je, da se pred začetkom zdravljenja ni odločila za zamrznitev jajčec. S svojo zgodbo bi rada ljudem položila na srce, da so bolj pozorni tudi na to možnost.

Tako teža vpliva na plodnost
Prekomerna teža močno zmanjša možnosti ženske, da zanosi. Toda kot je pokazala kanadska raziskava, je možnost takoj večja, če ženska odvečno težo izgubi z zdravo hrano in dovolj gibanja. Takšno spremembo življenjskega sloga priporočajo bolj kot operacijo.

Tina Gorenjak prvič iskreno o bitki z rakom
Poznamo jo kot samozavestno žensko in pravo fatalko, a 46-letna igralka Tina Gorenjak je več let skrivala, da jo je prav na 41. rojstni dan doletela grozljiva diagnoza: rak na dojki. Odločila se je, da bo o težki življenjski izkušnji ekskluzivno spregovorila v nocojšnji epizodi šova Zvezde plešejo.

Ženska, ki je 'umrla' kar 10-krat
Bila je blogerka, 'influencerka', direktorica komunikacij in zadnjih 15 let mati. A Heather Armstrong, ki jo je revija The New York Times označila za 'kraljico blogerk', se je spopadala tudi z depresijo in je šla skozi vse faze bolezni. V resnici se je z duševnimi boleznimi spopadala že vse od fakultete. Vse dokler ji psihiater v hudi fazi depresije ni svetoval, naj se prijavi na poskusno zdravljenje z uporabo propofola, anestetika, ki 'utiša' možgane in povzroči nekakšno možgansko smrt, iz katere te lahko znova obudijo. Heather se je prijavila in umrla kar 10-krat.

Zbudila se je z luknjo v trebuhu
43-letna Michelle Oddy se je vse od 14. leta starosti spopadala s Crohnovo boleznijo, zaradi česar je prestala sedem operacij, s katerimi so ji odstranili del črevesja. Takrat je dobila tudi stomalno vrečko, v katero vse odtlej odvaja blato. Leta 2004 je rodila svojo hči Kiero s pomočjo carskega reza, deset let po tem pa se je spopadla s hudimi zapleti.

Kaj lahko pomeni 16 minut spanca manj?
Že če spite čez noč le 16 minut manj kot po navadi, se bo to pokazalo na vašem počutju in produktivnosti naslednji dan, pravijo raziskovalci univerze Južna Florida. Na svoji spletni strani so zapisali, da "izguba le 16 minut spanca lahko pomeni razliko med jasno glavo na delovnem mestu in težavami z osredotočanjem."

Kriva je bila sosedova sveča
6-letna deklica Kenzie Musgrove je utrpela hude opekline, ki so poškodovale kar 70 odstotkov njene kože, po tem ko je sosedova sveča v stanovanju pod njimi zanetila hud požar. Deklica bo ostala zaznamovana za vedno, prestala pa je že šest operacij, kjer so ji morali amputirati tudi prste na nogah in prste na levi roki ter stopalo.

Ne vstavljajte česna v vagino!
Kalifornijska ginekologinja dr. Jen Gunter je na svojem Twitter profilu pozvala ženske, naj si ne vstavljajo česna v vagino, da bi pozdravile glivično okužbo nožnice. Kot pravi, si na ta način lahko nakopljejo še hujše težave in celo okužbo s smrtonosno clostridium botulinum bakterijo.

Pogosta navada lahko poslabša izid infarkta
Ste med tistimi, ki ne zajtrkujejo? Se najeste šele pozno zvečer oziroma tik pred tem, ko se odpravite spat? Ljudje s takšnimi prehranskimi navadami imajo ob srčnem infarktu več možnosti za slabši izid, je pokazala brazilska študija, ki je bila objavljena v medicinski reviji Evropskega združenja kardiologov.

Kako si pomagati ob vraščenem nohtu?
Vraščeni noht se največkrat pojavi na nožnem palcu in je pogostejši pri moških ali pri športnikih, ki imajo bolj obremenjena stopala. Noht se vrašča v okoliško tkivo, kar lahko povzroči vnetje, hudo bolečino, gnojenje in včasih celo bakterijsko okužbo. Stanje je lahko izjemno boleče, prav zato je dobro vedeti, kako si lahko pomagate.

Zakaj med vikendom ne morete nadoknaditi spanja?
Vas med tednom zjutraj zbudi budilka, saj se sami ne bi zbudili tako zgodaj? To bržkone pomeni, da zvečer hodite spat prepozno. Niste edini. Gre za pogosto odločitev, saj je dolgo veljalo, da je preveč spanca bolj luksuz. Nekaj, čemur se je mogoče odreči, če želimo biti produktivnejši. Toda vse več študij razkriva, da je spanje za naše zdravje enako ključno kot zdrava hrana in gibanje.

Odlična izbira za ljudi, ki radi jedo zdravo
Perutninsko meso je ena najbolj priljubljenih izbir ljudi, ki radi jedo zdravo, saj vsebuje malo maščob, je lahko prebavljivo, ima visoko hranilno vrednost, priprava je preprosta. Danes smo vse bolj osveščeni tudi o tem, kako pomemben je vir perutninskega mesa in da lahko piščancem prijazna reja pomaga tudi k temu, da je meso bolj kvalitetno.

Igra z malim kosmatincem se je spremenila v najhujšo nočno moro
Mati štirih otrok Christine Caron se je igrala s svojim malim triletni Shih Tzu-jem, ki jo je med igro po nesreči ugriznil v roko. A ugriz malega kosmatinca je bil zanjo usoden, saj je sprožil življenjsko nevarno sepso, zaradi katere so ji zdravniki kasneje morali amputirati roke in noge.

Niti sanjalo se ji ni, da je noseča, dokler ni v kadi rodila
24-letna natakarica Charlotte Dubard iz Londona trdi, da ni imela nikakršnega simptoma nosečnosti in da je bila nosečnost zanjo čisto presenečenje, ko je v kadi doma rodila otroka. Šokiran je bil tudi njen fant, ki jo je sprva obtožil, da je otroka našla na cesti.

Prostočasna dejavnost, ki izboljša delovanje možganov
Naše kognitivne sposobnosti postanejo boljše, če se redno ukvarjamo z aerobnimi aktivnostmi. Sem spadajo različne aerobne vadbe pa tudi tek, kolesarjenje, plavanje, hribolazenje … Pri ljudeh, ki so starejši od 30, to lahko prepreči upad kognitivnih sposobnosti. Če je do teh prišlo, si jih z aerobno vadbo lahko povrnemo.

Z njimi se hitreje okužite med menstruacijo
Spolnost v času menstruacije ima lahko izjemno pozitivne učinke na naše zdravje. Študije so pokazale, da lahko zmanjša menstrualne krče, ublaži utrujenost in izboljša razpoloženje. A negativna plat spolnost med menstruacijo je, da se takrat lažje prenašajo spolno prenosljive bolezni. Preverite, zakaj.

Najpomembnejša navada za čim daljše življenje
Raziskava za raziskavo kažejo, kako pomembno je za naše zdravje in možnost čim daljšega kakovostnega in polnega življenja – gibanje. V ameriški raziskavi so starostniki, ki so imeli na obremenilnem testu najboljše fizične zmogljivosti, v primerjavi s tistimi, ki so imeli najslabše, po desetih letih imeli dvakrat več možnosti, da so še živi.

Povečujejo tveganje za prezgodnjo smrt za kar 23 odstotkov
Uživanje šestih rezin slanine na dan ali treh klobas in deset rezin šunke na dan poveča tveganje za prezgodnjo smrt za 23 odstotkov, je pokazala zadnja raziskava finske univerze. Tudi na slovenskem Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) opozarjajo, da prepogosto uživanje rdečega mesa in še posebej predelanih mesnih izdelkov, škodi zdravju.

Interscitijski cistitis
Pozdravljeni ! Stara sem 37 let in se od maja 2016 borim z diagnozo Interscitijski cistitis, za katero potrjene diagnoze nimam saj mi niso opravili histologije. Imam par vprašanja glede moje bolezni in sicer, na urološkem oddelku so me zdravili z aplikacijami Cystistat-a, po protokolu torej 4 x zaporedno tedensko in potem mesečno 1 leto, vendar kakor so mi "zdravljenje" prekinili se mi zadeva poslabša na stanje, ko ne zmorem hoditi biti v službo, o drugih morebitnih načinih zdravljenja mi urolog ni podal nikakršnih napotkov in sem namreč ostala tako rekoč številka v našem javnem zdravstvenem sistemu pomagaj si kot veš in znaš. Zagotovo veste, kako je bolezen moteča, kako spremeni način življenja, sem relativno mlada imam majhnega otroka in se želim boriti naprej za svoje zdravje, kot bi se vsakdo. Po vsem tem sem se obrnila na svojega ginekologa, ki mi redno mesečno ali po potrebi omogoči prejemanje aplikacije Cystistat-a, a vseeno bi si rada zagotovila še dodatno mnenje drugega urologa. Zanima me če aplikacije Cystistat-a prejemam doživljensko, če mi to pomaga, kakšne obcije zdravljenja ima še v Sloveniji, vem da se je registriralo zdravilo Elmiron, kako je z tem načinom zdravljenja. Naj vam omenim, da nikoli prej v življenju nisem imela nikakršnih težav z mehurjem, nikoli nobenega vnetja. Ginekolog , ki me dal tudi vse možne preiskave na spolno prenosljive bolezni vse je b.p, tudi cistoskopija je bila b. p. Prosim vas za nasvet, namreč vem, da je to diagnoza, ki me bo spremljala celo življenje, rada bi si omogočila kolikor se le da normalen način življenja. Zagotovo imate izkušnje, s katerimi upam, da mi boste lahko odgovorili na vprašanja. Že v naprej se vam lepo zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.

Redčenje las
Stara sem 47 let in pred nekaj meseci me je frizerka opozorila na redčenje las na začetku lasisca na desni strani(ob celu). Vecjega izpadanja las nisem opazila, so pa lasje ze nekaj casa tanjsi. Ob barvanju ali umivanju las se mi na zgornjem delu lasisca pojavi rdecica, ki se za kaksnih deset minut razsiri tudi na celo, kjer kasnje izgine, na lasicu pa ostane. Dermatolog mi je ob obisku zaradi neke druge tezave svetoval sampon Kelual,ki pa ne pomaga oziroma ne opazim bistvene razlike. Skrbi me, da se ne bi na tem mestu zacela plesa. Kaj lahko storim? Ali je smiselen ponoven obisk dermatologa, ki prvic zadevi ni posvecal pozornosti ampak le namignil, da gre morda za seboroicni dermatitis. Najlepsa hvalal za odgovor in lep pozdrav.

Mehurčki s tekočino na dlaneh in podplatih
Pozdravljeni! Stara sem 33 let in že nekaj let se mi na dlaneh in podplatih (ne na peti- bolj na sredini) pojavljajo mehurčki s tekočino. Mehurčki ne srbijo, ne bolijo in mislim, da niso nalezljivi. Ko se predrejo (včasih jih sama), se koža posuši in olušči. Na primer sedaj sem imele težave z roko, katero sem imela povito in celo v mavcu. Na dlani je bilo polno teh "pik" nekatere celo rdeče. Ne vem ali so to glivice ali kaj drugega? Ne morem se tega znebiti. Poskusila sem že nekaj krem proti glivicam pa ne pomaga. Na nogah ni neprijetnega vonja (razen včasih- a mislim, da s tem nimam težav). Ko sem bila na refleksni masazi so te tezave skoraj izginile, vendar se spet pojavljajo. Noge se mi ne potijo in ni odvisno od letnega casa. Te težave je v mladosti imela tudi moja mati. Prosila bi za kaksno koli pomoc. Hvala. Lep dan.

Nočno potenje, nespečnost, nihanja razpoloženja, oblivi
Dala sem pregledati hormone iz krvi in imam naslednje vrednosti: S-Estradiol < 10 ng/L, S-Testosteron: 0.34 qg/L;S-Progesteron: 0,1 Qg/L. TSH:3.09;T4 prosti:11.69. Stara sem 53 let, zadnjo menstruacijo sem imela oktobra 2018. V letu 2018 je bilo skupno 5 menstruacij, ki pa so bile šipke. Celo obdobje sem imela vedno zelo močne in 7-10 dni trajajoče menstruacije in na 20 - 25 dni, tako, da sem imela menstruacijo včasih celo 2 x na mesec. Rodila sem enkrat, v starosti 21,6 let, splava ni bilo. Pred 4-5 leti nazaj so bile težave samo ponoči s potenjem in podnevi z razbijanjem srca, bila sem tudi skozi slabokrvna (Fe od 4,2 - 10.5).Sedaj imam Fe 27.1. Po zadnji menstruaciji so se začele težave s nočnim potenjem, nespečnostjo, z nihanjem razpoloženja, z oblivi tudi čez dan. Sem drobne postave, višina: 161, teža kg.Nikoli nisem imela več kot 55 kg, samo v nosečnosti 63 kg.Sedaj uživam Cimicifuga racemosa, B. vitamine, D vitamin, magnezij, razna olja:konopljino,laneno,oljčno.Se zdravo prehranjujem. Zanima me, ali bi morala glede hormonov kaj ukrepati, ker nisem pristaš NHZ in ne bioidentičnih hormonov. Zavedam se, da ženska v menopavzi pač nima več teh hormonov in da z leti vztrajno padajo. Upam, da se kmalu moje telo navadi na upad teh hormonov. Ali imam estrogene in progesteron v ravnovesju med sabo? Najlepša hvala za Vaše odgovore.

Velike sramne ustnice
Vse od pubertete so mi labia (ta večja ustnica na vagini) začela rasti in še zdaj, pri 35, so vedno večje. Niso mi nikoli bile všeč, a sem se pač sprijaznila in jih sprejela. Zadnje leto ali dve pa me zelo moti, celo boli! Drgnejo se ob hlače, v spodnjicah me tiščijo...se ne gre več samo o izgledu, zadnjih nekaj let je postal to resnično problem zaradi bolečine. Skrbi me, ker se še vedno večajo... A je v takem primeru v Sloveniji možno dobiti kirurški poseg s katerim bi jih zmanjšali, brez doplačila (pač samo z zdravstveno izkaznico, kot hodimo k generalnemu zdravniku)? Ali spada to pod lepotne kirurške posege, kar pomeni, da je potrebno samofinanciranje? Meni ni toliko za lepši izgled, bolj pomembno je, da me neha boleti... Najlepša hvala, lp.

99 let ni vedela, da živi z vsemi organi na napačnem mestu
Rose Marie Bentley se je v zgodovino medicine zapisala po svoji smrti, ko so študentje medicine med obdukcijo odkrili, da je 99-letnica, ki je umrla naravne smrti, vse življenje živela z notranjimi organi na napačnem mestu.

’Koliko je zdravje vredno, ugotoviš, ko ga izgubiš’
Da ugotovimo, koliko je zdravje vredno šele takrat, ko ga izgubimo, je zagotovo ena izmed največkrat izgovorjenih trditev, ko beseda nanese na zdravje. Res se zdi, da je – če smo zdravi – omejitev le nebo, zato vsako leto obeležujemo tudi svetovni dan zdravja.

Ubije celo več ljudi kot kajenje
Slaba prehrana globalno ubije več ljudi kot kajenje, je pokazala zadnja raziskava objavljenja v ugledni medicinski reviji Lancet. Nezdrava prehrana je kriva za 11 milijonov smrti, ki bi jih lahko preprečili, kar je celo več smrti kot bi jih lahko preprečili, če bi ljudje opustili uporabo tobaka.

Znižuje krvni pritisk, holesterol, izboljšuje razpoloženje ...
Ste že slišali za okro? Okra je živilo, ki ni samo okusno, a je tudi izjemno zdravo. Jedilni oslez ali okra je odlična v enolončnici, juhi ali solati, bogata pa je s številnimi vitamini in minerali. Okra pomaga znižati krvni pritisk, holesterol, izboljšuje razpoloženje in krepi imunski sistem. Priporočljiva je tudi za diabetike, saj pomaga uravnavati krvni sladkor.