del

Pred začetkom novega študijskega leta ne pozabite na to
Najprej najpomembnejše – vsak študent je bil v vaši situaciji. Nismo vedeli, kaj, kako in kdaj, niti in še najmanj pa zakaj.

Tega zagotovo še ne veste
Imunski sistem je ključ do dobrega počutja in pravilnega delovanja vseh telesnih funkcij, saj nas varuje pred poškodbami, boleznimi in kužnimi organizmi. Prav zaradi tega je njegova zaščita ključnega pomena, krepitve pa se je potrebno lotiti celostno in pri tem paziti še na zdravo prebavo, ki je središče naše imunosti. Razkrivamo, zakaj je temu tako, in svetujemo, kako lahko okrepite svoj imunski sistem na povsem naraven način.

Samo vitamin C v boju proti virusom ne bo dovolj
O imunskem sistemu se večinoma pogovarjamo jeseni, ko se na pohod odpravijo virusi in tipična prehoda obolenja. Takrat se namreč najbolj jasno vidi, če je v dovolj dobri kondiciji, da se lahko zoperstavi virusom in gripi. Pri tem mu lahko do določene mere pomagamo tudi sami – s premišljenimi odločitvami in zdravim življenjskim slogom!

Prednosti in slabosti intuitivnega prehranjevanja
Na kratko – koncept intuitivnega prehranjevanja poenostavljeno predstavlja filozofijo proti dietam in ljudje, ki sprejmejo to tehniko intuitivnega prehranjevanja, niso nikoli na dieti, ne pazijo nujno na to, kakšne količine hrane pojejo, ker pojedo toliko, kolikor 'čutijo', da je prav za njihovo telo. Kakšne so prednosti takšnega prehranjevanja, kakšne so slabosti?

Kako se boriti proti imunskemu staranju?
S starostjo imunski sistem postane manj učinkovit pri spopadanju z okužbami in manj odziven na 'dražljaje' okolja. Hkrati je staranje imunskega sistema povezano s kroničnim vnetjem, kar povečuje tveganje za veliko bolezni in bolezenskih stanj, ki so povezana s starostjo. Kako lahko ohranjamo zdrav imunski sistem in kako se boriti proti imunskemu staranju?

Zakaj je pomembno govoriti o svojih izkušnjah, težavah in izzivih?
V življenju se vsi srečujemo z večjimi in manjšimi težavami, izzivi, (pre)izkušnjami, pa tudi spoznanji, ki včasih zamajejo trdnost tal pod nogami. Zlasti obdobje odraščanja je polno vzponov in padcev, ki prebudijo pisano paleto čustev, s pomočjo katerih spoznavaš sebe in svet. A pomembno je, da doživljanja – tudi tista manj prijetna – deliš z ljudmi, ki jim zaupaš, saj je to pomemben del upravljanja s svojimi čustvi in seveda duševnega zdravja nasploh.

Interpersonalni konflikti: tipi, primeri in rešitve
Interpersonalni ali z drugo besedo medosebni konflikt se zgodi, ko med dvema ali več osebami pride do nestrinjanja. Nesoglasja se v večini primerov nanašajo na razlike v ciljih, vrednotah, stališčih in željah. Pojavljajo se v vseh okoljih, kjer so vpleteni ljudje: doma, v službi in šoli. Brez konfliktov v življenju ne gre, saj smo si ljudje med seboj različni, a na srečo obstaja več načinov, kako jih učinkovito presegati.

Jane Fonda sporočila, da ima Ne-Hodgkinov limfom. Kakšni so simptomi in zdravljenje?
Svetovni dan ozaveščanja o limfomu obeležujemo 15. oktobra. Limfomi so maligne bolezni, katerih tumorske celice izvirajo iz limfnega sistema. Gre za bolezen, ki je sorodna levkemiji, povzroča pa jo tudi maligna sprememba limfocitov in njihovo nenadzorovano razmnoževanje.

Zdaj je pravi čas, da okrepite svoj imunski sistem
Sveža in vse bolj meglena jutra so najbolj jasen znak, da vstopamo v jesen, z njo pa prihaja sezona prehladov in gripe. V hladnem vremenu se virusi namreč širijo veliko hitreje, saj so prostori bolj ogrevani in slabše prezračevani, mraz pa povzroči tudi padec imunske odpornosti. Ravno zato je izjemno pomembno, da še pred prihodom hladnejših dni dobro okrepimo svoj imunski sistem in naše telo pripravimo na vse zimske izzive. Razkrivamo, kako se tega lotiti na naraven način!

Britanska kraljeva družina in njeno spopadanje s stigmo duševnega zdravja
Danes se o duševnem zdravju, na srečo, govori veliko več kot prej, prav tako pa o pomembnosti izražanja čustev in ne označevanju le-teh s 'slabimi' ali 'dobrimi'. Čustva in občutja zgolj so. Niso ne slaba ne dobra, vsekakor pa obstaja ves repertoar – od izjemno prijetnih do skrajno neprijetnih.

Grozdje – hrana 'bogov' za zdravo srce in kosti
Grozdje vsebuje obilico flavonoidov, ki so zaslužni za barvo tega sadeža, zaslužni pa so za celo vrsto blagodejnih učinkov na človekovo zdravje, predvsem za ohranjanje zdravja srčno-žilnega sistema.

Najpogostejše poškodbe pri odbojki
Letošnje svetovno prvenstvo v odbojki je že v polnem teku. V petek smo suvereno premagali reprezentanco Kameruna, v nedeljo za las izgubili proti ekipi Francije, v torek pa prepričljivo izkazali premoč nad Nemčijo. Odbojkarske tekme, še posebej na tako pomembnih prvenstvih, znajo biti izredno zahtevne in izčrpavajoče, zato lahko kaj hitro pride do poškodb. O najpogostejših poškodbah pri odbojki smo povprašali diplomiranega fizioterapevta in profesorja športne vzgoje Jureta Ivartnika.

Veš, zakaj vložki in tamponi niso najboljša investicija vase?
Najbolj alarmantno se zdi to, da je objava sestavin na embalaži povsem prostovoljna. Ja, proizvajalci niso dolžni objaviti vseh sestavin na deklaracijah, tamponi ne dihajo in izsušujejo sluznico, vložki pa jo dražijo z vsemi dišavami in povzročajo vnetja.

Kako ne izgubiti identitete v partnerskem odnosu?
Izgubiti sebe v odnosu pogosto vključuje zanikanje svojih potreb, zanemarjanje hobijev in zanimanj, izgubljanje stika z bližnjimi in nenazadnje postavljanje partnerja na piedestal. Ta proces se lahko odvija dolgo časa, vse dokler ne spoznamo (ali nas na to opozorijo drugi), da nimamo več lastne identitete. Kako se temu izogniti?

Kaj vam lahko pomaga pri spreminjanju miselnih vzorcev in načina razmišljanja?
Najprej naj poudarimo, da ima vsak človek občasno negativne misli. Niso nič posebnega in nikakor niso vredne obsojanja. Je pa velika razlika med občasnimi negativnimi mislimi in nagnjenosti k negativnemu razmišljanju. Slednje namreč lahko prispeva k težavam, kot so tesnoba, depresija, stres in nizka samozavest.

7 zdravih navad, s katerimi se lahko pripravite na jesen
Bolj ko se letos približujemo jeseni, močnejše so lahko skrbi glede imunske podpore pri večini od nas.

Motnje hranjenja: 5 mitov, ki so lahko nevarni
'Zbolevajo le mlade ženske' je zgolj eden od napačnih in škodljivih mitov, v katere verjamejo ljudje, ko je govora o motnjah hranjenja. Dietetičarka Jane Clarke je za spletno stran Healthista spregovorila o najpogostejših mitih, ki bi jih morali vsi poznati v povezavi z motnjami hranjenja.

Takšen očiščevalni proces bi morali telesu podariti enkrat na leto
Ajurveda obsega znanja iz zeliščne medicine, nutricionistike, telesne vadbe, kirurgije, psihologije in duhovnosti. Po ajurvedi je pomembno, kaj posameznik uživa, prav tako pomembno pa je tudi, kako to uživa. Uspešnost prebave naj bi bila povezana z našimi mislimi, okoljem in čustvi.

Razlogi, zakaj bi poleti morali uživati koruzo
Koruza je dragocena sezonska hrana, ki vas ne bo obremenjevala s presežki kalorij, oskrbela pa vas bo z ogljikovimi hidrati, hitro razpoložljivo energijo in vitamini!

Vse, česar niste vedeli o zavisti
Zavist je neprijeten občutek, ki ga lahko doživimo ob nekom, ki ima nekaj, česar sami nimamo. To pomeni, da bi si želeli biti v situaciji druge osebe, a to ni (vedno) mogoče.

Tako si lahko pomagate, če vam primanjkuje železa
Najpogostejši vzroki za pomanjkanje železa so neustrezen vnos železa, zmanjšana telesna aktivnost in povečana izguba krvi. Hrana, bogata z železom, je ključnega pomena za naše zdravje, zato je pomembno vedeti, kje ga najdemo.

Lahko s prehrano in z zdravimi navadami pomagamo okrepiti kri?
Poglejmo si nekaj dejstev o krvi, ki jih morda še ne poznate in seveda, kako lahko izboljšamo svojo kri.

3 nasveti nutricionistke za povrnitev črevesnega zdravja
Pomen bakterij v človeškem telesu lahko opišemo z eno zanimivo ugotovitvijo: Nabor genomov vseh mikroorganizmov, ki so prisotni v mikroflori v telesu, vsebuje približno 100-krat več genov kot človeški genom, zaradi česar je človek bolj prokariontski kot evkariontski.

Vse, kar morate vedeti o dvigu zadnjice
Lepo oblikovana zadnjica je vedno bolj v ospredju in mnogi jo imajo celo za najprivlačnejši del telesa, medtem ko je še toliko bolj na udaru, ko nosimo oprijeta oblačila ali kopalke. Poznamo okrogle, srčaste, hruškaste in tako naprej. A ne glede na našo genetiko, si pogosto želimo, da bi bila čvrsta in dvignjena. Danes obstaja že kar nekaj načinov, kako lahko to dosežemo, med njimi tudi lepotni poseg, kot je dvig zadnjice, ki ga opravljata tudi kirurga, dr. Medved in dr. Višnjar. Kako je videti sam poseg in kakšni so rezultati, si lahko preberete v nadaljevanju.

Tudi vi jemljete stvari osebno?
Stvari, ki jih delajo in govorijo drugi, bolj malo povedo o nas. Ne glede na to, kaj se zgodi. Vsaj ne na način, kot si predstavljamo in kot radi predvidevamo. Ena najbolj fascinantnih stvari pri ljudeh je, da če v isto sobo postavite deset posameznikov, ob istem času in v isto situacijo in jih prosite, da opišejo, kaj se je zgodilo, boste dobili deset različnih zgodb. Nihče ne laže in nihče si nujno ne izmišljuje. Vsaka oseba je pozorna na različne stvari in ustvarja različne pomene na podlagi lastnih interesov, filtrov in vsebin, ki jih nosi znotraj sebe.

Opozorilni simptomi, ki lahko kažejo na demenco
Razvoj demence se običajno začne počasi, simptomi pa se navadno s časoma začnejo močno slabšati. Zato je pomembno, da pravočasno prepoznamo določene simptome – ti pa, poudarjamo, niso vedno zgolj znaki decence! Kako torej vedeti, za kaj gre?

Znaki, ki kažejo, da ste v zdravem odnosu
V zadnjem času obstaja malo morje knjig in člankov, ki nam govorijo, kaj točno bi morali iskati pri popolnem partnerju in kakšno bi moralo biti zdravo razmerje. Dejstvo je, da popolnega partnerja ni, stvari pa so veliko bolj preproste, kot si upamo priznati.

Vzponi in padci življenja v psihološki perspektivi
Na življenjski poti se prav vsi srečamo tako z vzponi kot s padci. S slednjimi se je običajno težje soočiti, so pa pomemben del poti.

Kajenje poleg zdravja vpliva tudi na tvoj videz
Najstništvo je čas, ko si želimo poskusiti čim več stvari, hkrati pa je, če si priznamo ali pa ne, tudi obdobje, v katerem delamo veliko stvari, ki nam sploh niso všeč, samo zato, da bi se počutili del določene družbe. K tem 'določenim stvarem' sodi tudi kajenje.

Kako (pre)živeti s starši?
Skoraj vsak mladostnik ve, kako zahtevno je lahko življenje s starši v najbolj turbulentnih letih.