dodatek

Miti o prehladu – kaj je res in kaj ne?
Jesen je čas prehladov in prav smrkanje, kašljanje ter splošno slabo počutje nam lahko zagrenijo sicer lepe jesenske dni, ki bi jih lahko preživeli v naravi. O tem, kako ugnati prehlad in se čim prej pozdraviti, krožijo mnoge govorice. Kaj je res in kaj ne?

Sami pozdravite vnete sinuse
Prepih, hitre spremembe temperature, veter, prehlad, alergije … vse to in še več lahko povzroči boleče težave s sinusi. Naučite se jih pozdraviti sami, in sicer čim bolj naravno.

Jesenske dobrote za boljše zdravje
Jesen ponuja obilo dobrot, ki blagodejno vplivajo na naš organizem. Zaradi vitaminov, mineralov in drugih zdravju koristnih snovi jih je v teh hladnejših delih leta, ko nam rada pade odpornost in so spet na pohodu razna obolenja, koristno jesti v zadostnih količinah.

Znižajte holesterol s hrano
Povišan holesterol v krvi lahko znižate zelo enostavno: začnite se prehranjevati zdravo. Pravilna prehrana dejansko povsem naravno znižuje raven slabega holesterola v krvi in povečuje količino dobrega.

Mati in hči se skupaj borita proti raku
27-letni Kezia Fitzgerald so po porodu hčerke Saoirse diagnosticirali Hodkinov limfom, štiri mesece kasneje pa so raka odkrili tudi njeni hčerki. Danes se tako obe bojujeta z nevarno boleznijo.

Kako enkrat za vselej shujšati?
Čeprav smo že krepko zakorakali v poletje, se številni še vedno trudijo izgubiti tistih nekaj odvečnih kilogramov, a jim nikakor ne uspe. Tukaj je nekaj nasvetov, kako enkrat za vselej shujšati in vitko postavo tudi obdržati.

Zdravi zajtrki za sladkosnede
Zdrav zajtrk je bistvenega pomena, če želite poskrbeti za svoje zdravje in dan začeti tako kot je treba - energično in lahkotno. Če ste sladkosnedi in ne veste, kako zjutraj potešiti svojo potrebo po sladkem in hkrati koristiti organizmu, preverite, kaj jesti!

'Umetne trepalnice sem nosila 13 let'
Da je naravni videz veliko lepši, je dokazala tudi Chloe Sims, zvezda britanskega resničnostnega šova, ki jo po 13 letih za britansko revijo s sebe sprala ličila in odstranila umetne trepalnice.

Kako škodljiva so umetna sladila?
Umetna sladila dajejo hrani in pijači sladek okus. Z zaužitjem teh živil v telo ne vnesemo skoraj nič kalorij, saj so umetna sladila manj kalorična od naravnih, poleg tega pa jih telo ne absorbira v celoti. Koliko pa so umetna sladila zdrava?

Z barvami do boljšega počutja
Terapija z barvami sodi med metode alternativne medicine in se kot način za izboljšanje psihičnega, fizičnega in emocionalnega počutja uporablja že vrsto let. Toda katero barvo izbrati? To je odvisno predvsem od vaših težav, pravijo poznavalci.

Jogurt – najstarejši mlečni izdelek
Jogurt velja za najstarejši mlečni izdelek, saj je bil prvič omenjen že pred 7000 leti. Kljub temu da ga poznamo že toliko časa, pa njegove zdravilne lastnosti postajajo prepoznavne šele v zadnjih desetletjih. Zakaj je jogurt tako zdrav?

Som v limonini omaki
Ribe so bogat vir omega-3 maščobnih kislin, zato so koristno živilo za zdravo srce in ožilje. Tokrat vam predstavljamo preprost recept za pripravo sladkovodne ribe soma, ki vam ne bo vzel veliko časa.

Z bučo nad celulit
Buče so bogate z vlakninami, kalijem in betakarotenom, zato veljajo za enega najboljših naravnih sredstev proti celulitu. Pomagajo pri oblikovanju postave in ohranjanju telesne teže.

Boleče grlo? Preverite, kako si pomagati
Namesto z antibiotiki poskusite letos bolečino v grlu odpraviti z zdravilnimi učinkovinami, ki jih vsebujejo določena živila in naravna zdravilna sredstva.

Po Sloveniji razsaja bronhiolitis
Na otroških oddelkih Klinike za infekcjske bolezni in vročinska stanja ter na Pediatrični kliniki zdravijo večje število otrok z bronhiolitisom, ki ga povzroča respiratorni sincicijski virus (RSV). In kaj pravzaprav je bronhiolitis?

Omamna vanilija
Vonj po vaniliji marsikoga spominja na decembrske dni in praznike, ki se nezadržno približujejo. Čeprav blagodejni učinki vanilije še niso povsem raziskani, pa so jo v preteklosti dojemali kot afrodiziak in sredstvo, ki pomaga pri vročici.

Domača juhica
Z malo truda in iznajdljivosti lahko pripravite okusno in zdravo domačo juho. Porcija takšne doma pripravljene mesno-zelenjavne juhe vsebuje približno 300 kalorij in zelo malo nasičenih maščob.

Cool solata
Si za zajtrk privoščite skoraj vedno ena in ista živila, na primer ovsene kosmiče, kruh s kakšnim namazom, jajca, sendivč? Potem za spremebno začnite dan s solato. A ne s kakršno koli solato, temveč s cool solato. Tukaj je recept za štiri osebe.

Čemaž proti holesterolu
Čemaž so poznali že stari Rimljani. Raste od marca do junija in cvete v aprilu in maju v gosto poraslih preprogah. Mladi listi so sveže zeleni in svetli, zraste od 25–30 centimetrov visoko. Lahko ga gojite, a čebulice posadite v vlažna tla pod drevesi in grmovjem.

Imate radi začimbe?
Začimbe so zelišča, ki rastejo divje v naravi, lahko pa jih gojimo tudi doma. Sedaj ko se približuje jesen, si jih lahko posadite v lične posode in postavite na okensko polico. Hkrati vam bodo v okras in dodatek jedem.

Kako ostati lepe med dolgim letom?
Počitnice so v polnem zamahu in marsikdo se te dni na dopust odpravi z letalom. Ker pa lahko 10 ali več ur leta na vašem obrazu in laseh pusti očitne posledice, vam ponujamo nekaj nasvetov, kako tudi na letalu ostati lepe in sveže.

VIDEO: Nekoč tetovaža, danes brazgotina
Ste vedeli, da je v Ameriki odstranjevanje tetovaž veliko bolj donosen posel kot samo tetoviranje? A odstraniti tatu je vse prej kot preprosto. In skoraj gotovo vam bo na mestu tetovaže ostala brazgotina.

Blagodejni učinki plavanja
S plavanjem se bomo shladili, poleg tega pa tudi temeljito razgibali in porabili kar nekaj kalorij. Plavanje je torej vsestranska rekreacija, ki je kot nalašč za te peklensko vroče dni.

Poletje je pravi čas, da prebolite propadlo zvezo
Sončni in dolgi dnevi, v zraku pa optimizem in dobra volja. To je le nekaj čarov poletja, ki pa vam lahko pridejo še kako prav, če si želite enkrat za vselej preboleti propadlo ljubezensko razmerje.

Por – naravni antibiotik
Por ima pikantno trpko aromo, ki rahlo spominja na čebulo. Poznamo spomladanske, poletne, jesenske in zimske sorte pora. Prvi dve imata daljše steblo, listi so svetlo zelene barve. Jesenski in zimski por imata krajše steblo in temnozelene liste.

Zablode o sredstvih za zaščito pred soncem
Se v senci ne namažete z zaščitnimi sredstvi, ker ste prepričani, da vas tam sonce tako ali tako ne more opeči? Uporabljate isto kremo že tri poletja zapored, saj na pol polne tube pač ne boste vrgli v smeti? Takšno razmišljanje je zmotno!

Orehovo olje za sončenje
Police trgovin se kar šibijo od najrazličnejših proizvodov, ki vsebujejo visoke faktorje za zaščito kože pred soncem. Resnica pa je v tem, da veliko teh proizvodov v stiku s soncem in potom lahko povzroča najrazličnejše alergije. Poskusite z orehovim oljem.

Z brusnicami nad raka in bakterije
Že leta 1994 so v študiji, ki so jo izvedli na ameriškem Harvardu, ugotovili, da redno uživanje brusničnega soka zmanjšuje količino bakterij v sečilih starejših žensk.

Prečistite sečila z divjimi šparglji
Začela se je sezona nabiranja divjih špargljev. Divji špargelj, po domače "šparoga", je značilna sredozemska rastlina. Ti v Sloveniji rastejo predvsem ob obali in v slovenski Istri, najdemo pa jih tudi na Krasu ter v Vipavski dolini.

Pripravite si solato iz trobentic, vijolic in marjetic
Poleg dobro poznanega regrata raste v naravi še veliko divjih rastlin, za katere številni ne vedo, da so užitne in si iz njih lahko pripravimo odlično solato. Večina teh rastlin sodi med zelišča, druge pa poznate po videzu, vendar ne veste, da so užitne.