dovolj

Kaj je prediabetes?
Kaj je prediabetes in kdaj lahko posumimo nanj?

Osupljiva preobrazba upokojenke iz Velenja
Kdor danes spozna nasmejano, postavno in samozavestno upokojenko Blaženko Čujež, ne more verjeti, da je še pred pol leta tehtala kar 92 kilogramov. V preteklosti je v želji po izgubi teže preizkusila najrazličnejše diete in vadbe, a brez uspeha. Potem pa se je na pobudo prijateljice odločila preizkusiti celostni in individualni pristop, s pomočjo katerega je v petih mesecih izgubila neverjetnih 26 kilogramov in 145 centimetrov obsega.

'Vztrajnostni tek je kot prispodoba za življenje, korak sledi koraku''
Tukaj je težko pričakovani drugi del intervjuja s tekaškim trenerjem Urbanom Praprotnikom. V tokratnem intervjuju o ustrezni hidraciji in prehrani, pripravljenosti, poškodbah in še marsičem. Vabljeni k branju.

Stvari, ki vam jih govori vaša tesnoba, a niso resnične
Naši možgani so izjemen organ, ki mu ni para. Hkrati pa organ, ki lahko včasih deluje proti nam, s tem, ko nam morda 'govori' stvari, ki niso nujno resnične. Posebej to velja za in pri posameznikih, ki se borijo s tesnobo.

Kako si pomagati pri kašlju?
Kašelj je refleksno dejanje, ki se pojavi kot odziv na draženje dihalnih poti. Gre za naraven mehanizem telesa, ki pomaga odstraniti tujke, sluz ali dražilne snovi iz dihalnega sistema. Vendar pa se kašelj lahko pojavi tudi kot simptom različnih bolezni. Poglejmo si, kdaj in kako.

Dovolj spite, a ste še vedno utrujeni?
Kakšni so razlogi, da se, kljub temu, da se zdi, da dovolj in kvalitetno spimo, zbujamo utrujeni in neprespani?

6 stvari, ki jih barva nohtov razkriva o vašem zdravju
Določene bolezni in stanja, kot so denimo glivice, sladkorna bolezen ali luskavica, bi se lahko poznali tudi na barvi nohtov. Poglejmo si nekoliko bolj podrobno.

Kakšen je pomen pravilnega dihanja pri vadbi in na sploh?
Na kaj vse dihanje vpliva?

86-letni maratonec ima za seboj zavidljive uspehe in še vedno teče
Gibanje je pomemben del našega življenja, saj ravno s telesno aktivnostjo ohranjamo tudi svojo vitalnost. 86-letni upokojeni učitelj teče že skoraj vse življenje, saj je v teku našel svoj navdih, veselje in tisto nekaj, kar ga neutrudno žene naprej. Njegovo domovanje je tako polno medalj in pokalov, a ne teče več samo zaradi lovorik, saj priznava, da je tekač tudi po svoji duši.

10 znakov nosečnosti
Zaželena nosečnost prinaša čudovite občutke sreče in zadovoljstva, hkrati pa seveda lahko tudi določene fizične simptome, ki so manj prijetni. Poglejmo si 10 najpogostejših in navadno tudi najbolj zgodnjih znakov, ki kažejo, da ste noseči.

Česa bi se moral/-a zavedati, če si že star/-a 15 let?
Ti gre na živce, ker te imajo 'ta stari' še vedno za otroka, ti pa se imaš že za odraslega? Vemo, vemo. A če se imaš za odraslo osebo, je dobro, da se zavedaš nekaj stvari.

Katera so ključna hranila za ohranjanje dobrega vida?
Zagotovo so vas v otroštvu večkrat spodbujali, da jejte korenje, saj boste potem bolje videli. Ta nasvet v resnici ni čisto iz trte izvit. Korenje je namreč bogat vir beta-karotena, ki se v telesu lahko spremeni v vitamin A, če ga telo potrebuje. Ravno vitamin A pa je eno od pomembnejših hranil, ki vpliva na zdravje naših oči. Seveda pa za zdrave oči in ohranjanje kakovosti vida še zdaleč ni dovolj le uživanje korenja ...

'Samo eno živilo ne more okrepiti imunskega sistema'
V teh dneh veliko poslušamo o tem, kako pomembno je okrepiti svoj imunski sistem, da bomo lažje kljubovali virusom in bakterijam, ki so s hladnejšimi dnevi začeli intenzivneje razsajati med nami. Še prej se je pametno podučiti o tem, kako imunski sistem sploh deluje in na kakšen način lahko vplivamo na njegovo delovanje, zato smo na pogovor povabili prehransko terapevtko Simono Fabjan, ki nam je pojasnila vlogo prehrane pri delovanju imunskega sistema ter podala nekaj praktičnih nasvetov za boljše splošno zdravje.

Katere vitamine poznamo in zakaj so pomembni?
Vitamini so esencialne snovi, ki igrajo ključno vlogo v različnih procesih v telesu, predvsem kot kofaktorji pri encimskih reakcijah. Ti vitamini podpirajo številne funkcije, kot so obnova kože, pravilno delovanje živčnega sistema, možganov, imunskega sistema ter zaščita celic pred prostimi radikali.

7 razlogov, zakaj se zbujate z zabuhlim obrazom
Ste opazili, da se zadnje čase zbujate otečeni v obraz? Zakaj prihaja do tega in kako lahko enostavno rešimo težavo?

Vse, kar morate vedeti o rožnatem oktobru
Rožnati oktober je svetovni mesec osveščanja o raku na dojkah. Raku, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah.

Slabokrvnost lahko kaže na resne bolezni
Anemija je lahko splošno stanje, lahko pa tudi nakazuje na določene bolezni. Običajno gre za manjšo zdravstveno težavo, a lahko, če ostane dlje časa nezdravljena, postane resna grožnja za naše zdravje.

Imate povišan holesterol?
Kdaj in zakaj so lahko povišane meje holesterola nevarne? Kakšna je razlika med slabim in dobrim holesterolom?

Svetovni dan srca – opozarjajo na nevarnost srčno-žilnih bolezni
29. september je svetovni dan srca. Na ta dan opozarjajo na nevarnost srčno-žilnih bolezni in pomen preprečevanja le-teh.

''Maraton je disciplina, do katere moramo imeti malo spoštovanja''
V luči prihajajočega Ljubljanskega maratona smo se o teku na dolge proge, pripravah in o vsem v povezavi s to 'disciplino' pogovarjali s slovenskim atletom, maratoncem in državnim rekorderjem v maratonu, Romanom Kejžarjem.

Ultrazvočne preiskave pri zanesljivem izvajalcu
Pri podjetju Ultralab uporabljajo sodobne ultrazvočne aparate, ki zagotavljajo popolno varnost ves čas trajanja diagnostičnega postopka.

''Najpogostejše se neustrezna obutev odraža v obliki tekaških poškodb''
S tekaškim trenerjem Klemenom Dolencem smo se pred prihajajočim Ljubljanskim maratonom pogovarjali o primerni in ustrezni opremi pri teku na dolge proge. Je dražje boljše? Zakaj ni dobro, da gledamo samo na ceno? Na kaj vse moramo biti pozorni?

Roza oktober: 5 odstotkov od prodanih izdelkov bo namenjenih Združenju Europa Donna Slovenija
Oktober je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk in v podjetju dm Slovenija bodo letos pomagali Združenju Europa Donna Slovenija, v katerem že več kot 25 let osveščajo o raku dojk in rakih rodil ter o pomenu zdravega načina življenja, rednega mesečnega samopregledovanja dojk in preventivnih presejalnih programih DORA, ZORA in SVIT.

''Ob diagnozi si v stanju šoka, slišiš, a ne dojameš pomena''
Ko prizadene diagnoza rak, je težko osebi, ki se bori, prav tako pa svojcem, ki imajo osebo radi. O raku se še vedno, če si želimo priznati ali pa ne, ne pogovarjamo dovolj. Še manj radi govorimo o neprijetnih, pravzaprav zelo težkih čustvih, ki pridejo s to tematiko. Navsezadnje, ker z rakom na žalost lahko pride tudi izguba še polnega življenja. Slednja je boleča v vsakem primeru, še posebej pa, ko življenje z bitko izgubi otrok. Pogovarjali smo se z Mesrino Karišik, članico društva Junaki 3. nadstropja in mamo, ki je za nevroblastomom izgubila hčerko Mairo.

Kaj se zgodi, če vsak dan jeste jajca?
Tri jajca na dan odženejo zdravnika stran. Jajca si na našem jedilniku zaslužijo posebno mesto, saj so ne le okusna, ampak imajo tudi bogato hranilno vrednost. Ljudje se jajcem pogosto izogibajo, še posebej rumenjakom, saj verjamejo, da se bodo zredili ali imeli povišan holesterol. A resnica je drugačna.

Pozor, če nabirate gobe
Čeprav jih obravnavamo kot zelenjavo, so gobe vrsta gliv. Namesto da bi proizvedla semena, goba sprošča na milijone mikroskopskih trosov, ki se oblikujejo pod njenim klobukom. Lahko rastejo nad zemljo, na vrhu zemlje ali na drugi površini. So hranljivo živilo, ki je po vsem svetu priznano zaradi svojih mogočih koristi za zdravje.

Kako vplivajo prevelike količine sladkorja na možgane in telo?
Glukoza je ključni vir energije za možgane, ki porabijo polovico vse razpoložljive glukoze v telesu. Njeno delovanje je povezano z mišljenjem, spominom in učenjem.

Bomo dobili nove oblike zdravljenja raka?
Prizadevanja na področju zdravljenja raka in redkih bolezni nas vodijo do vse večjega napredka, zaradi katerega bi lahko v prihodnosti pozdravili številne bolezni, ki so veljale do zdaj za neozdravljive ali pa zdravljenje ni dalo najboljših rezultatov. Kaj se nam torej obeta v prihodnosti in kakšne možnosti imamo danes? Več o tem v nadaljevanju.

Enostavni triki za lažje in hitrejše učenje
Vemo, iščeš 'stran poti' in hitrejše poti za pomnjenje in učenje, kot so jih vsi pred teboj. Verjemi, četudi ti starejši govorijo drugače, vsi smo to delali. In na tvojo srečo obstaja nekaj preverjenih in zanesljivih metod, s katerimi si dejansko lahko pomagaš, da se boš hitreje in bolje naučil snov!

Urban Praprotnik: Zdrava mera teka je zelo odvisna od naše telesne pripravljenosti
S tekaškim trenerjem Urbanom Praprotnikom smo se pogovarjali o teku, pripravah na maraton, pomembnosti 'zdrave' meje, o odvisnosti in zasvojenosti od tega in še marsikaj drugega. To je prvi del izčrpnega intervjuja, ki si ga lahko preberete v nadaljevanju. Drugi del sledi.