dovolj

6 preprostih načinov za lajšanje napihnjenosti, če ste vegan
Ne bomo filozofirali o tem, ali je veganska dieta zdrava in pametna ali ne, temveč se bomo osredotočili na to, zakaj lahko pri veganih večkrat pride do napihnjenosti in kako si lahko glede tega pomagamo.

Zakaj se stres velikokrat manifestira v obliki prebavnih težav?
Zakaj in kako se stres manifestira in kaže v obliki prebavnih težav? Ne glede na to, kateri del prebavnega trakta je na udaru, trpimo pri tem vsi, kajne? Poglejmo si, zakaj pride do tega in kako si lahko pomagamo.

Pripravljeni na TEP: Nasveti in priporočila za pripravo na operacijo
Menjava kolena ali kolka, znana tudi kot totalna endoproteza (TEP), je kirurški postopek, ki se izvaja za lajšanje bolečine in izboljšanje mobilnosti pri ljudeh z obolenjem sklepov. Po operaciji je ključnega pomena, da se sledi določenim nasvetom in priporočilom za čim boljše okrevanje in uspešno rehabilitacijo. V tem članku bo predstavljenih nekaj koristnih nasvetov po menjavi kolena ali kolka.

Najboljše beljakovine za vaše telo
Beljakovine so ključne za izgradnjo mišične mase, ohranjanje občutka sitosti in izgubo odvečnih kilogramov. A po podatkih nove raziskave, objavljene v reviji Applied Physilogy, Nutrition and Metabolism, ni tako pomembno, koliko beljakovin pojeste, kot iz katerih živil jih prejemate. Predstavljamo vam nekaj najbolj zdravih virov beljakovin.

Kaj jesti in čemu se izogibati za zajtrk?
Zdrav zajtrk naj vsebuje živila, bogata z beljakovinami, vitamini in minerali. Če se odločite za ogljikove hidrate, pa so najboljša možnost žitarice, kot je oves.

Kako nevarno je preurejanje slik na družbenih omrežjih?
Z vseh strani poslušamo svarila strokovnjakov, kako pretirana uporaba družbenih omrežjih škoduje mentalnemu zdravju otrok in mladostnikov ter mladih odraslih. Kaj pa odraslih? S(m)o res tako imuni na vplive?

Nevarno stanje, s katerim se spopada vedno več Slovencev
Sladkorni bolniki imajo v krvi previsoko koncentracijo glukoze, zato jo morajo ves čas spremljati in uravnavati. To je bolezen, na katero ne morejo kar tako pozabiti, saj nanjo pomislijo večkrat na dan, vse življenje. Mnogim to predstavlja veliko breme, a obstajajo načini, ki lahko olajšajo bolnikov vsakdan.

Pevka spregovorila o boju z odvisnostjo
Avstralska zvezdica Sia je bila deležna številnih kritik zaradi filma iz leta 2021, v katerem je igrala osebo z avtizmom. Pravi, da je v tistih letih ostala popolnoma sama, zdaj, dve leti po tem, pa je objavila, da tudi sama sodi oz. spada v spekter avtizma.

Zakaj bolijo moda?
Moda so organi moškega telesa jajčaste oblike, ki se nahajajo tik pod penisom. Pogosto so področje prenesene ali refleksne bolečine iz okolice, ta prenesena bolečina pa lahko zajame tudi notranjo stran stegen.

Hči slavnega igralca je spregovorila o očetovi bolezni
Slavni igralec Bruce Willis je v letošnjem letu prejel diagnozo frontotemporalne demence, bolezni, ki povzroča spremembe v osebnosti in vedenju, zdaj pa je o boleči resnici o očetovi bolezni spregovorila še njegova hči Tallulah Belle.

To močno povečuje tveganje za srčni napad
Delež srčnih napadov pri mladih ženskah narašča, raziskovalci pa so v novi študiji odkrili glavne dejavnike za srčne napade.

Slive – vijoličasti dar antioksidantov
Slive morda niso najbolj priljubljeno sadje. V to kategorijo bi v tem letnem času morda prej lahko uvrstili lubenico, melono, breskve ... Toda ko boste prebrali, kako zdrave so tudi slive, jih na tržnici več ne boste spregledali. Dokazano je, da so slive zelo antioksidanten sadež. Veliko vsebujejo tudi vitamina C.

Kako se lotiti načrtovanja zdravih obrokov?
Naša prehrana ima velik vpliv na naše zdravje in vsesplošno počutje, kar običajno že vemo, a si za obroke vseeno vzamemo premalo časa. Hiter življenjski tempo, številne obveznosti in skrbi nam pogosto odvračajo fokus od tistega, kar je resnično pomembno – skrb zase. Vendar pa lahko že z malo načrtovanja in priprave poskrbimo, da bodo zdravi in hranljivi obroki postali del našega vsakdana.

Vsak drugi Slovenec bi lahko imel suhe oči
Če ste se že zjutraj zbudili z občutkom peska v očeh, ste po veliki verjetnosti pomislili, da se bo ta neprijetnost čez dan izzvenela. Žal se dostikrat izkaže, da temu ni tako. Tekom dneva se stanje namreč kaj hitro lahko poslabša in pride do pekočega občutka in zbadanja, v očeh vas srbi in občutek imate, da so utrujene.

'Ne smrti, ljudje se bojijo bolečine pred njo'
Slovensko društvo Hospic že 28. leto stopa v stik s Slovenci v najbolj ranljivem obdobju njihovega življenja: ko se soočajo z izgubo najbližjega in celo, ko se soočajo z bližajočim se koncem svojega življenja. Zakaj umiranje in smrt še vedno veljata za tabu in zakaj bi bilo treba o tem veliko bolj naglas in iskreno govoriti ter se s tem tudi soočiti, smo tokrat klepetali z Andrejo Cilenšek, vodjo programa Prostovoljstvo pri omenjenem društvu.

Kožne reakcije, ki so izjemno pogoste v tem času
Ljubitelji piknikov, rekreacije na prostem, morskih radosti in nasploh uživanja na svežem zraku, medtem ko vas božajo topli sončni žarki, ste končno prišli na svoj račun. Poletje je namreč skorajda tu in prav je, da ga zaužijete s polno žlico. Kljub temu pa ne pozabite, da ima tudi najbolj priljubljen letni čas svoje manj prijetne strani in skriva kup nevarnosti. V nadaljevanju preverite, o katerih nevšečnostih govorimo in kako se z njimi spopasti.

Pogosti razlogi za suhe in razpokane ustnice
Suhe, razpokane in boleče ustnice so zagotovo nadloga, ki nam lahko greni vsakdan, zato je še kako pomembno, da poiščemo pravo rešitev zanje. A najprej moramo tudi vedeti, kaj sploh povzroča razpokane in vnete ustnice. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

5 nasvetov, ki vam bodo pomagali, da boste jedli počasneje
Vse hitrejši življenjski tempo, hočemo ali nočemo, vpliva tudi na naš način prehranjevanja, kar pomeni, da mnogokrat jemo v naglici. Zaradi tega imamo lahko veliko nepotrebnih težav: od slabše prebave, prenajedanja do pridobivanja telesne teže. Če smo le malo bolj pozorni, kaj in kako jemo, bomo že veliko naredili za svojo prebavo, hkrati pa bomo izboljšali tudi svoje počutje. Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, zaradi katerih boste zagotovo jedli bolj počasi.

Simptomi, ki nakazujejo na težave z jetri
V zadnjih letih je izjemno priljubljen koncept 'čiščenja' telesa, ki naj bi se ga lotili zlasti po praznični hrani ali po daljšem obdobju nezdravega prehranjevanja ter pretiravanja z alkoholom, torej tudi po turneji spomladanskih in poletnih piknik zabav. Istočasno lahko beremo, da se je naše telo sposobno povsem samo očistiti toksinov in pri tem procesu ne potrebuje izdatne pomoči od zunaj. Je torej razstrupljanje zgolj modna muha sodobnega potrošništva?

S temi navadami lahko upočasnimo biološko staranje
Staranje je del življenja in temu se ne moremo izogniti. Lahko pa z dejanji, prehrano in gibanjem ohranjamo mladost in predvsem vplivamo na zdravje in dobro počutje. V nadaljevanju najdete nekaj preprostih navad, ki jih lahko vnesete v svoj vsakdan in tako kljub staranju ohranjate svojo kondicijo in zdravje.

Poznate svoj fototip kože?
Vsaka izpostavljenost soncu brez zaščitne kreme ali oblačil predstavlja nevarnost, vendar so nekateri tipi kože občutljivejši na poškodbe sonca kot drugi.

To morate vedeti, če imate odvečne kilograme
Še posebej v času pred poletjem se mnogi soočajo s pomanjkanjem samozavesti in se nikakor ne morejo sprijazniti s tem, kar vidijo, ko se pogledajo v ogledalo. Večini glavno težavo predstavlja zunanji videz in v želji po hitrih rezultatih posegajo po raznih instant rešitvah, ki v danem trenutku morda delujejo, dolgoročno pa zagotovo niso prava pot. Ne bomo odkrili tople vode, če rečemo, da je za fit postavo in boljšo samopodobo pomembno spremeniti življenjski slog, lahko pa vam namignemo, kako se lotiti tistega najtežjega dela: začetka!

6 nasvetov za lajšanje prebavnih težav
Ste vedeli, da črevesju pogovorno pravimo drugi možgani? Črevesje vpliva na številne dele telesa, na našo imunost, navsezadnje pa tudi na naše duševno zdravje. Najpogostejše težave, ki se pojavijo v povezavi s črevesjem, so napihnjenost, napenjanje in driska ali zaprtje. Če se pogosto soočate s prebavnimi težavami, si lahko pomagate na naslednje načine.

Enostavno preprečite nalaganje maščob s temi vajami
Mišična masa se z leti naravno zmanjšuje, če nič ne naredimo, da bi to preprečili. Že to je težava, ki pa postane še večja, ker izgubljeno mišično maso nadomesti odvečna maščoba. Da se to ne bi zgodilo, bi morali vsaj dvakrat tedensko delati vaje za moč.

Dedna bolezen, ki spada v skupino genetskih motenj
Canavanova bolezen je redka dedna bolezen, ki poškoduje sposobnost živčnih celic (nevronov) v možganih za pošiljanje in prejemanje sporočil. Bolezen spada v skupino genetskih motenj, imenovanih levkodistrofije. Levkodistrofije motijo rast ali vzdrževanje mielinskega ovoja, ki je ovoj, ki ščiti živce in spodbuja učinkovit prenos živčnih impulzov.

Kaj je lahko še boljše kot voda za rehidracijo?
Voda je vsekakor najboljša tekočina za vzdrževanje hidratacije telesa, kaj pa, ko pride do dehidracije? Po kateri pijači je dobro takrat poseči?

5 nasvetov, kako to poletje (p)ostati zdrav in fit
V poletnih mesecih je pomembno, da poskrbimo za preventivo – hidratacija, zaščita pred soncem, zaščita pred insekti in vse ostalo. Poglejmo si deset nasvetov, da boste to poletje ostali zdravi in fit.

Kako vedeti, katerega vitamina primanjkuje v našem telesu?
Da bi naše telo nemoteno delovalo, potrebuje pomoč vitaminov, ki imajo vsak svojo vlogo.

Ali najstniki spijo dovolj?
Mladostništvo je eno najbolj posebnih obdobji v življenju vsakega od nas. Gre za obdobje iskanja, prehod iz otroštva v odraslo dobo, obdobje polno sprememb v telesnem, kognitivnem in čustvenem razvoju. Spanje pa je pri vsem naštetem bistvenega pomena za razvoj in rast. Na žalost pa mnogo najstnikov spanju ne posveča dovolj pozornosti.

Visok krvni tlak naj vas ne skrbi, dokler ga imate pod nadzorom
Približno tretjina odraslih v Sloveniji živi s hipertenzijo (zvišanim krvnim tlakom). S starostjo je pojavnost še večja, saj se po 60. letu več kot polovica ljudi sooči z njo. O tem dejavniku tveganja za srčno-žilne zaplete ozaveščamo 17. maja, na svetovni dan hipertenzije. V zadnjih letih se je zavedanje o pomembnosti poznavanja vrednosti krvnega tlaka povečalo, k čemur so pripomogle tudi vsakoletne akcije merjenja krvnega tlaka, ki v maju potekajo po vsej Sloveniji.