dr. med.

Zgolj toliko alkohola že lahko poveča tveganje za raka
Je kozarec vina na dan res dober za srce? Sta pijača ali dve res dobri za sprostitev? V znanstvenih krogih potekajo številne razprave o preteklih študijah, ki so govorile o 'zdravi meri' pitja. Slednje danes ne držijo več.

Vadba med prehladom: da ali ne?
Nekateri ljudje si ne predstavljajo dneva brez vadbe. To je vsekakor pohvalno, a kdaj bi bilo pametno, da se ustavimo oz. da ne telovadimo? Predvsem med boleznijo. A kakšno in kdaj? Kdaj je celo pametno, da se nekoliko spotimo in kdaj bi morali počivati?

Vprašanja, ki razkrivajo, ali imate tveganje za demenco
Zamisel o izgubi nadzora nad svojimi mislimi ali nezmožnosti zapomniti si ljubljene osebe povzroča razumljivo tesnobo in to se, skupaj s staranjem prebivalstva, dogaja vedno večjemu številu ljudi.

Bomo v prihodnosti imeli možganske čipe?
Pred desetletji so se pojavljale šale o možganskih čipih, ki so se zdeli znanstvena fantastika. Ta pa postaja realnost. Če so še nedolgo nazaj verjeli, da do česa takšnega ne more priti, se danes vedno bolj zavedamo, da so možganski čipi dejansko že tu.

Kaj o vas pove hoja po stopnicah?
Lahko pridete v četrto nadstropje, brez da bi se morali vmes ustaviti in spočiti? Če je odgovor: da, je to zelo dobro. V tem primeru imate manjše tveganje za prezgodnjo smrt, pravijo španski raziskovalci. Če je odgovor: ne, pa ne obupavajte. To je pokazatelj, da se morate začeti več gibati.

Ste že slišali za metabolični sindrom?
Prehitro uživanje hrane ne škoduje le našemu želodcu, temveč vpliva na skoraj vse organe v našem telesu.

Ko je govora o zdravju mehurja, še vedno radi verjamemo v mite
O mehurju in njegovemu zdravju še vedno obstajajo miti, v katere je čas, da prenehamo verjeti.

Nobena mera alkohola ni koristna za naše zdravje
Radi verjamemo, da zmerno pitje alkohola prinaša koristi za naše zdravje. Pa je temu res tako? Kot razkrivajo v novi študiji, zmerno pitje alkohola naj ne bi imelo koristi za naše zdravje.

7 razlogov za krvavitev po spolnem odnosu
Krvavitvi po spolnem odnosu strokovno pravimo postkoitalna krvavitev. Ni nekaj neobičajnega, vendar ima lahko več vzrokov.

Potencialni razlog za bolečine v križu
Obstaja povezava med slabim spancem in bolečinami v križu? Zadnja študija je ocenjevala vzročno povezavo med različnimi motnjami spanja – nespečnostjo, kratkim spanjem, dolgim spanjem in dnevno zaspanostjo ter bolečinami v spodnjem delu hrbta.

Vaše telo se naj bi najbolj postaralo v teh dveh letih
Nova študija nakazuje, da se najbolj 'postaramo' v dveh obdobjih oz. starostih – v 44. in v 60. letu. Potrebnih je sicer več raziskav za potrditev ugotovitev v različnih populacijah, vključno z morebitnimi razlikami med moškimi in ženskami. Strokovnjaki pravijo, da so srednja leta kritično obdobje, da dejavniki življenjskega sloga igrajo ključno vlogo pri zdravem staranju.

Bosa hoja ima številne prednosti, a ne za vse
Med boso hojo se aktivirajo mišice podplatov. Zakaj je to pomembno? Če teh mišic ne treniramo, lahko atrofirajo. A tovrstna hoja kot vse drugo ni primerna za vse.

8 sprememb, ki se lahko zgodijo v menstrualnem ciklu po štiridesetem letu
Kako se spreminja pogostost menstruacije, sama menstruacija in njen tok, kakšne so spremembe v doživljanju predmenstrualnega sindroma in kako je s spreminjanjem hormonov pri ženski po štiridesetem letu? Vse to in še več zajemamo v današnjem članku.

Raka lahko preprečimo z zgodnjo zaščito pred okužbami s HPV
Onkološki inštitut Ljubljana je imel danes novinarsko konferenco, na kateri so izpostavili pomembnost cepljenja proti HPV, ki lahko prepreči več kot 90 % rakov, povezanih z okužbo HPV, če je cepljene opravljeno pri priporočeni starosti. Poglejmo si, kaj so še povedali strokovnjaki.

Ste že poskusili vitaminsko terapijo?
Zaradi zvezdnic in vplivnežev se je v zadnjih letih na veliko začelo govoriti o vitaminski terapiji oz. intravenoznem zdravljenju z vitamini. Kratko dejstvo je, da strokovnjaki poudarjajo, da takšne terapije ne potrebujemo, čeprav se na veliko razglašajo koristi – predvsem od zdravljenja mačka do upočasnitve staranja. Poglejmo nekaj dejstev.

7 simptomov motenj hranjenja, ki nimajo nič skupnega s težo
Ko pomislimo na motnje hranjenja, večina od nas najprej pomisli na obliko telesa, vendar strokovnjaki opozarjajo, da obstajajo še drugi subtilni znaki, ki kažejo, da ima nekdo nezdrav odnos do hrane.

8 preventivnih pregledov, ki jih mora opraviti vsaka ženska
Preventivni zdravstveni pregledi so določeni pregledi, ki jih ljudje pozabimo opraviti, a so ključnega pomena. Tako kot se dogovarjamo in naročamo za termine pri frizerju, kozmetičarki in pri ostalih zadevah, bi se morali naročati na preventivne zdravstvene preglede pri specialistih. Tokrat smo zajeli 8 preventivnih pregledov, ki bi jih morala opraviti vsaka ženska.

To se zgodi, ko greste na ekstremno dieto
Ekstremne diete dajejo izjemne rezultate. Takoj, v trenutku dosežemo izgubo kilogramov. In kot verjetno že veste, posebej, če ste se jih že kdaj lotevali, povzročijo tudi ekstremno, če ne še večjo vrnitev teže. Ne, ekstremne diete niso ne dobre ne zdrave, še manj pa so optimalne.

So odkrili recept za dolgo življenje?
Medtem ko večna mladost ostaja skrivnost, lahko skupne značilnosti starostnikov z vsega sveta, ki imajo več kot 100 let, vsem ponudijo nekaj namigov za daljše in močnejše življenje.

10 razlogov, zakaj čutite bolečino pod levo dojko
Ne sklepajte prehitro. Bolečina pod levo dojko se lahko pojavi zaradi številnih razlogov, med njimi pa jih je večina prehodne narave.

To se zgodi, če si preveč umivate zobe
Morda pridno skrbite za svoje zobe s ščetkanjem in nitkanjem po vsakem obroku ali malici. Pa vendar je treba poudariti –prepogosto ščetkanje in nitkanje nikakor nista koristna za zdravje naših zob.

Možganski čip prejel že drugi poskusni bolnik
Elon Musk pravi, da se je Neuralink drugemu poskusnemu bolniku implantiral možganski čip. Bojda uspešno. V možgane so pacientu vsadili napravo, ki naj bi bila zasnovana tako, da paraliziranim pacientom omogoči uporabo digitalnih naprav zgolj z razmišljanjem.

Študija kaže, da bi lahko ADHD celo potrojil tveganje za demenco pri odraslih
Bi lahko motnja ADHD celo potrojila tveganje za demenco pri odraslih? Nova študija nakazuje prav na povečano tveganje.

Trik, ki bo takoj odpravil slabost med vožnjo
Če vam je že ob misli na počitnice slabo, in to ne zaradi samega dopusta, ampak zaradi vožnje, je verjetno, da trpite za potovalno slabostjo. Ne glede na to, ali vaše poletne načrte vključujejo vožnjo z avtom, ladjo ali vlakom, vam bo koristilo vedeti, kaj povzroča ta neprijeten občutek in kaj lahko storite, da ga zmanjšate ali preprečite.

10 znakov, da ne pijete dovolj vode
Kako nam telo sporoča, da ne pijemo dovolj vode in dam praktično 'grozi' dehidracija? Obstaja 10 dokaj subtilnih in preprostih znakov, ki jih je dobro upoštevati.

Strokovnjakinji za kožo razkriva najpogostejše poletne težave
Sončne opekline, alergijske reakcije in izpuščaji ter podobno so le ene od mnogih poletnih tegob in težav s kožo.

Takšen glavobol ni normalen
Večina glavobolov ni škodljive narave, seveda pa to ne velja za vse primere. Kaj to sploh pomeni in kako vedeti, ali je potreben obisk zdravnika ali ne?

Raziskava odkrila prisotnost težkih kovin v tamponih
V svetu zadnje dni odmeva nedavna raziskava, ki so jo izvedli na UC Berkeley School of Public Health, s katero so odkrili prisotnost 16 različnih težkih kovin v tamponih, kupljenih v New Yorku, Londonu in Atenah med letoma 2022 in 2023.

11 razlogov za bolečino v zobeh
Bolečina v zobeh ne pomeni vedno, da je s samim zobom nekaj narobe ali pa da konkretno potrebujete kakšno zalivko. Poglejmo si najpogostejše razloge za bolečino v zobeh.

Ekstremna vročina lahko privede do nepričakovanega simptoma
Določena zdravstvena tveganja, ki jih prinese poletje, so nam znana – sončne opekline, vročinski udar in denimo dehidracija. Manj pogosto pa govorimo o precej pogosti težavi in simptomu, ki se pojavi, ko narastejo temperature – driski.