Vizita.si

dr. med.

Alternativa 15. 02. 2024 04.45

Alternativne oblike pomoči, ki so lahko dodatek tradicionalni medicini

Alternativna medicina ima lahko neupravičeno negativno konotacijo. Seveda nikakor in nikoli ni priporočljivo, da se odpovemo tradicionalnim oblikam zdravljenja, a medtem ko nam lahko določeni 'dodatki' škodijo, tokrat predstavljamo dele alternative, ki so celo zaželeni, da se jih poslužujemo.

Simptomi in bolezni 14. 02. 2024 04.28

Lahko preprosto izpiranje ust napove tveganje za bolezni srca?

Bi lahko preprosto izpiranje ust, ki preverja raven belih krvnih celic, napovedalo tveganje za bolezni srca? Raziskovalci menijo, da je odgovor pritrdilen.

Duševne motnje 12. 02. 2024 04.53

Osamljenost, pogosta težava sodobnega človeka

Včasih niti ne pomislimo, kako srečni smo lahko, če smo obkroženi z družino in prijatelji ter smo v sebi prijetno pomirjeni, ampak kaj pa, če tega nimamo? Še več, osamljeno se lahko počutimo tudi takrat, ko je okoli nas množica ljudi, a se z njimi ne čutimo zares povezani. Govorimo o epidemiji osamljenosti, ki se je razširila tudi v slovenski družbi. In kakšne so lahko posledice, med drugim na naše zdravje?

Zlata leta 08. 02. 2024 04.39

Osamljenost med starejšimi je vse pogostejša

Osamljenost velikokrat občutijo starejši, pa naj si bo to zaradi izgube partnerja, prijateljev, razpada družine, selitve v dom za ostarele ali zaradi fizičnih ovir, ki lahko omejijo njihove socialne stike. Prav tako pa moramo vedeti, da ne gre samo za družbeno izolacijo, ampak je dovolj že občutek, da se posameznik počuti odtujeno oziroma nepovezanega z drugimi. Več o tem pa v nadaljevanju.

Zdravje 08. 02. 2024 04.38

Lahko debelost vpliva na možgane?

Raziskovalci Univerzitetnega kliničnega centra Leiden na Nizozemskem so pregledali z magnetno resonanco narejene slike možganov kar 12 tisoč ljudi. Ugotovili so povezavo med debelostjo in večjim tveganjem za pojav sprememb v možganih, poročajo na strani Združenja radiologov Severne Amerike. Ni pa še jasno, kaj točno te spremembe povzroča ter kaj za posameznika pomenijo.

Lepota 24. 01. 2024 04.24

Ali riževa voda pomaga pri rasti las?

Na družbenih omrežjih so se pojavili posnetki, ki svetujejo uporabo riževe vode za boljše zdravje las. Mnogi priporočajo izpiranje z riževo vodo, saj naj bi ta spodbujala rast las, jih delala bolj močne in še mnogo drugega. Poglejmo si, kaj je res in kaj ne.

Odnosi in spolnost 29. 12. 2023 05.00

Ali je mogoče odpustiti prevaro?

Danes imamo sto in en način definiranja intimnopartnerskega odnosa. Nekateri prisegajo na tradicionalne vrednote, drugi na odprto zvezo, eni se intimnosti branijo bolj kot česar koli drugega, spet drugi pa vidijo odnos na povsem svoj način. A pri vseh različicah in odtenkih odnosov ostaja prepričanje, da je varanje še vedno varanje, ne glede na to, kako ga poimenujemo. Pa je res tako?

Zdravje 27. 12. 2023 09.12

Preprosto odpravite zgago, bolečine in težave z želodčno kislino

Danes se mnogo posameznikov sooča z neprijetnimi simptomi, ki pogosto izhajajo iz bolezni zgornjih prebavil. Največkrat gre za zgago, bolečine in pekoč občutek v želodcu, vračanje hrane, napihnjenost, neugoden zadah in celo težave z zobmi. O glavnih vzrokih za tovrstne težave in tem, kako jih lahko preprosto odpravimo, smo se pogovarjali z internistom in specialistom gastroenterologom dr. med. Željkom Perdijo, ki se pri svojem delu vsakodnevno srečuje s pacienti, katerim prebavne težave grenijo življenje.

Novice 18. 12. 2023 05.00

Kaj bi vsaka oseba s sladkorno boleznijo morala vedeti o svojih očeh?

Diabetična retinopatija je resen zaplet sladkorne bolezni in po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije vodilni vzrok slepote med prebivalstvom v razvitem svetu.

Simptomi in bolezni 16. 12. 2023 05.00

5 simptomov želodčne razjede

Ulkus ali peptična razjeda nastane, ko kisli prebavni sokovi povzročijo poškodbe na sluznici želodca in razjede dvanajstnika. Kaj jih povzroča, kakšni so simptomi in kakšno je zdravljenje? Glede na mesto razjede razlikujemo želodčne razjede in razjede dvanajstnika.

Lepota 14. 12. 2023 05.00

Razlogi, zakaj lasje prezgodaj osivijo

Sive lase slej ko prej dobi večina ljudi. Pri tem pa se poraja zanimivo vprašanje. Vemo, da je je normalno, da s starostjo začnejo lasje siveti, zakaj pa nekateri, moški ali ženske, osivijo že v svojih dvajsetih letih? Kaj moramo vedeti o prezgodnjem sivenju las, kaj sploh je prezgodnje sivenje las in navsezadnje, zakaj je pomembno, da kljub vsemu sprejmemo sivenje?

Prebava 08. 12. 2023 10.56

Bolezen, za katero letno zboli več kot 1300 Slovenk in Slovencev

Rak danke in debelega črevesa se lahko razvije kjer koli v debelem črevesu ali danki, večinoma iz polipov, ki štrlijo iz črevesne stene ali stene danke. Številne študije potrjujejo, da je bolezen najverjetneje posledica medsebojnega delovanja dednih dejavnikov in vplivov okolja. Mnogo ljudi se bolezni zaradi neočitnih znakov v zgodnjih fazah sploh ne zaveda, zato je pomembno, da se odzovete na vabilo v Program Svit, ki ga prejmete po dopolnjenem 50. letu starosti. Gre za državni program zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb ter raka na debelem črevesu in danki, za katerega je večina najbrž že slišala, težje pa si je predstavljati, kako deluje. Da vam ga nekoliko približamo, smo se povabili na obisk in si ogledali izjemno zanimiv vsakdan relativno majhne ekipe, ki pomaga reševati življenja.

Bolezni 16. 11. 2023 05.00

Zakaj ob hladnejšem vremenu začnejo boleti sklepi?

Ste kdaj pomislili, zakaj v sklepih rado začne boleti prav s padcem temperatur? Kako konkretno hladne temperature vplivajo na sklepe, kako je hladno vreme sploh povezano s povečano bolečino? Čeprav jasnih in konkretnih raziskav na to temo še ni dovolj, se zdravniki strinjajo, da obstaja kar nekaj teorij. Poglejmo si tiste najpogostejše.

Življenjske zgodbe 10. 11. 2023 05.00

Pristala v bolnišnici, ker je spila preveč vode

Igralka je razkrila, kaj je najverjetneje povzročilo epileptični napad, ki ga je doživela pred dvema mesecema.

Prehrana 07. 11. 2023 05.00

Je ta pripravek res naravno zdravilo proti prehladu in gripi?

Rumena ali rdeča čebula vsebujeta blagodejne spojine, kot je kvercetin. Toda ali je njihov učinek res večji, če namesto sveže čebule uživamo čebulno vodo?

Zlata leta 01. 11. 2023 05.00

6 navad za zdravo staranje

Nikoli ni prepozno, da začnete skrbeti za svoje zdravje, pomagajo pa vam lahko tudi naslednje navade, ki naj bi olajšale procese staranja.

Življenjske zgodbe 28. 10. 2023 05.00

Nekdanji smučarski skakalec priznal, da zaradi želje po rezultatih po nekaj dni ni jedel

O motnjah hranjenja je spregovoril tudi nekdanji smučarski skakalec, ki tudi po nekaj dni ni jedel, da bi lahko dosegel boljše rezultate. Marca letos v Planici se je odločil, da bo končal svojo športno kariero, takrat je imel 63 kilogramov, danes jih ima 80. Motnje hranjenja so sicer pogoste v vrhunskem športu, kjer predvsem izstopajo športi, v katerih telesna teža igra pomembno vlogo, med drugim tudi smučarski skoki.

Simptomi in bolezni 24. 10. 2023 05.00

Revmatična polimialgija – odpravite bolečine s fizioterapijo!

Kaj se zgodi, ko bolečina in togost prevzameta nadzor nad vašim telesom? Kaj storiti, ko se vsakdanja opravila, kot je dvig roke ali hoja po stopnicah, spremenijo v izziv? To so le nekatera vprašanja, ki si jih zastavljajo ljudje, ki se soočajo z revmatično polimialgijo.

Duševno zdravje 21. 10. 2023 05.00

Ko hrana postane tvoj sovražnik

Motnje hranjenja lahko močno vplivajo na posameznika, tako telesno kot čustveno. Nenehni notranji boji pa so običajno povezani z zlorabo lastnega telesa in izkrivljenih prehranjevalnih navad. In prav zato je zelo pomembno, da jih tudi razumemo, od vzrokov do možnosti izhoda iz tega nevarnega in večkrat dolgotrajnega začaranega kroga.

Življenjske zgodbe 21. 10. 2023 05.00

Ana Klašnja: 'Izziv, s katerim se spopadam vso svojo kariero'

Profesionalni plesalci so večinoma izjemno predani plesu in umetnosti, kot tudi ni skrivnost, da pri plesu, še posebej pri baletu, igra pomembno vlogo tudi naša zunanja podoba. "Balet je estetika giba, estetika izgleda," pripoveduje balerina Ana Klašnja, ki priznava, da balet spodbuja težnjo po določenih lepotnih idealih. Balerine naj bi bila lahkotne, z dolgimi in tankimi linijami, vsekakor pa morajo paziti tudi pri prehrani.

Simptomi in bolezni 18. 10. 2023 05.00

Zakaj grizemo ustno sluznico, lica, ustnico in jezik?

Je razlog v zobeh ali v 'psihi'? Kakšne, če so, so posledice? Kako se odvaditi?

Zdravi zobje 17. 10. 2023 05.00

Kako lahko zobozdravnik prepozna raka ustne votline?

Rak ustne votline in ustnega dela žrela na začetku ne boli, zato je pomembno, da si redno pregledujemo ustno votlino za potencialne spremembe, ravno tako pa je pomembno, da se redno udeležujemo pregledov pri zobozdravniku, kjer lahko s temeljitim pregledom in tipanjem struktur zobozdravnik odkrije spremembe v zgodnjih fazah.

Zdravje 11. 10. 2023 05.00

Dovolj spite, a ste še vedno utrujeni?

Kakšni so razlogi, da se, kljub temu, da se zdi, da dovolj in kvalitetno spimo, zbujamo utrujeni in neprespani?

Infekcijske bolezni 27. 09. 2023 05.00

RSV virus znova v porastu

Pred nami je sezona številnih obolenj, v porastu pa je tudi respiratorni sincicijski virus oziroma RSV. Ogroženi so predvsem mlajši otroci, starejši in tisti z oslabljenim imunskim sistemom, medtem ko pri večini poteka okužba brez hujših zapletov. Več o tem, koliko hospitalizacij imamo v Sloveniji in kakšne novosti se nam obetajo, pa v nadaljevanju.

Novice 21. 09. 2023 05.00

Bomo dobili nove oblike zdravljenja raka?

Prizadevanja na področju zdravljenja raka in redkih bolezni nas vodijo do vse večjega napredka, zaradi katerega bi lahko v prihodnosti pozdravili številne bolezni, ki so veljale do zdaj za neozdravljive ali pa zdravljenje ni dalo najboljših rezultatov. Kaj se nam torej obeta v prihodnosti in kakšne možnosti imamo danes? Več o tem v nadaljevanju.

Rakave bolezni 19. 09. 2023 05.00

Dejstva, ki jih moramo VSI poznati o rakavih boleznih

Včasih se človeku po branju in gledanju različnih stvari zazdi, da vse okoli nas povzroča raka. Na srečo to ne drži, tako kot tudi ne držijo nekateri najbolj znani miti o rakavih boleznih. Portal Ordinacija.hr je povzel nekaj ključnih ugotovitev strokovnjakov, v katere bi morali nehali verjeti.

Zdravi zobje 15. 09. 2023 05.00

Kaj so zobni implantati in kakšne poznamo?

Med najpogostejše vzroke za izgubo zob štejemo zobni karies, parodontalno bolezen, med relativno pogoste pa sodijo tudi poškodbe v športu ali prometu. Ne glede na razlog pa je potrebno zob nadomestiti, saj na tak način preprečimo nagib sosednjih in nasprotnih zob v vrzel ter izboljšamo estetiko nasmeha in žvečno funkcijo. Ena od možnosti je vstavitev enega ali več implantatov ter izdelava ustreznega protetičnega nadomestka – prevleke, mostička ali proteze.

Zdravi zobje 14. 09. 2023 05.00

Kako lahko zdravje naših zob in ustne votline vpliva na naše splošno zdravje?

Zdravi zobje in obzobna tkiva niso pomembni le za zdrav in samozavesten nasmeh, temveč tudi pomembno vplivajo na splošno zdravje telesa. Večina ljudi se tega ne zaveda, a zdravje ustne votline je med drugim povezano z zdravjem srca, dihal in prebavnega sistema. Ravno tako pa določene bolezni oziroma stanja vplivajo na zdravje zob in obzobnih tkiv.

Zdrav Lajf 14. 09. 2023 05.00

Najstniki prek spleta brez ovir do alkoholnih pijač?

Na Inštitutu za nutricionistiko opozarjajo, da mladi, natančneje mladoletniki, prek spleta pridejo do alkoholnih pijač praktično brez kakršnekoli ovire.

Zdravje 09. 09. 2023 05.00

'Deci vina na dan' – dobro za zdravje ali pač ne?

Na Inštitutu za nutricionistiko so pripravili vrsto sporočil z izjavami strokovnjakov, v katerih razkrivajo in preverjajo ozadja prehranskih mitov in raziskujejo vprašanja. Nazadnje so lotili koristi kozarca rdečega vina na dan. Je res zdravo?

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996