Vizita.si

duševno zdravje

Duševne motnje 05. 08. 2022 05.00

Histrionična osebnostna motnja: dramatično vedenje, ki vzbuja pozornost

Že izraz histrion, ki pomeni dramatično ali teatralno, nam razkrije, da gre pri histrionični osebnostni motnji za duševno stanje, za katero je značilna izrazita čustvenost in iskanje pozornosti. Te osebe svojo samopodobo gradijo na odobravanju in potrditvi drugih in imajo ogromno potrebo po tem, da so opažene. Motnja se običajno pojavi v obdobju najstništva ali zgodnji odraslosti ter vpliva na odnose in uspešnost pri delu.

Osebna rast 04. 08. 2022 05.00

Kaj je meditacija?

Meditacijo lahko definiramo kot niz tehnik, ki so namenjene spodbujanju povečanega stanja zavedanja in osredotočene pozornosti. Meditacija je tudi tehnika spreminjanja zavesti, za katero se je izkazalo, da ima veliko koristi tudi za dobro duševno počutje.

Lajfstajl 03. 08. 2022 05.00

Zakaj so pomembne navade, ki jih osvojimo v mladosti?

Najverjetneje pri svoji starosti še ne razmišljaš o tem, kako bodo navade, ki jih imaš ta trenutek, vplivale na tvojo prihodnost, tvoje telo in na tvoje duševno zdravje. Vsekakor je to razumljivo, bi bilo pa vseeno pametno, da se zavedaš določenih stvari – navade, ki jih boš osvojil do 25. leta, bodo pomembno vplivale na kakovost tvojega življenja. Slednjo pa določaš v veliki meri popolnoma sam.

Duševno zdravje 02. 08. 2022 05.00

Skrivnost placebo učinka - kaj je res in kaj ni?

Um ima lahko tako zelo močan vpliv na telo, da mu v nekaterih primerih lahko celo pomaga pri ozdravitvi. Takšen fenomen je placebo učinek, pri katerem ima lahko 'lažno' zdravljenje resnično terapevtske rezultate. Na drugi strani pa poznamo tudi nocebo, ki ima ravno obraten učinek.

POPovi zdravniki 01. 08. 2022 09.11

Tresenje in napetost

Ko sem v družbi in moram recimo prinesti kavo, imam tako tremo, da se tresem in je nemogoče, da bi nesel skodelico oziroma vedno, ko sem pod napetostjo, se mi trese glas ...

Duševno zdravje 22. 07. 2022 05.00

Vrste depresije in vse, kar morate vedeti o njih

Ste vedeli, da obstaja več kot ena vrsta depresije, slednje pa se med seboj lahko močno razlikujejo?

Duševno zdravje 21. 07. 2022 05.00

Projekcija kot obrambni mehanizem

Projekcija je obrambni mehanizem, ki vključuje pripisovanje lastnih občutkov, želja ali lastnosti drugi osebi, skupini, živali ali predmetom. Ljudje uporabljamo obrambne mehanizme zato, da se zaščitimo pred tesnobo in notranjim neugodjem. Čeprav projekcija zanika ali izkrivlja resničnost, ni vedno problematična. V nadaljevanju si oglejte primere projiciranja in preverite, kdaj lahko ta obrambni mehanizem postane težava za duševno zdravje.

Simptomi in bolezni 19. 07. 2022 05.00

Vse, kar morate vedeti o virusu HIV

HIV se običajno prenaša s spolnim stikom ali uporabo skupnih igel.

Duševne motnje 18. 07. 2022 05.00

9 tihih znakov motnje ADHD pri odraslih

Motnja pozornosti in hiperaktivnosti (ADHD) je pogosta motnja, ki ima lahko včasih genetsko komponento in je lahko zapletena in težko razumljiva, pravi Roseann Capanna-Hodge, psihologija, strokovnjakinja za duševno zdravje.

Duševno zdravje 14. 07. 2022 05.00

Kakšna je razlika med psihologom in psihiatrom?

Ko se opisi poklicev prekrivajo, jih je včasih težko razlikovati, kar še posebej velja za področje duševnega zdravja. Kaj dela psiholog in kaj psihiater? Koga naj obiščem, ko si želim strokovnega nasveta v težji življenjski situaciji, in koga, ko potrebujem dolgotrajno podporo, ki vključuje zdravila? Izraza psiholog in psihiater se pogosto uporabljata za opis osebe, ki nudi pomoč ljudem v stiski, pa vendar je treba poklica razlikovati, saj se ločujeta po vsebini, storitvah in obsegu dela.

Zdravje 12. 07. 2022 05.00

Izbira zdravstvenih storitev naj bo premišljena

Zdravje je vrednota, za katero je pomembno skrbeti, k temu pa poleg uravnoteženega življenjskega sloga spadajo tudi obiski zdravnika in udeleževanje rednih presejalnih programov. Na ta način redno spremljamo svoje zdravstveno stanje in ob morebitnih nepravilnostih poskrbimo za hitro ukrepanje. A kaj storiti takrat, ko se odločamo za izvajalce zdravstvenih storitev izven javnega zdravstva, bodisi gre za področje duševnega zdravja ali specialistov, ki delajo v okviru lastne prakse?

Duševno zdravje 11. 07. 2022 15.15

Tudi vi jemljete stvari osebno?

Stvari, ki jih delajo in govorijo drugi, bolj malo povedo o nas. Ne glede na to, kaj se zgodi. Vsaj ne na način, kot si predstavljamo in kot radi predvidevamo. Ena najbolj fascinantnih stvari pri ljudeh je, da če v isto sobo postavite deset posameznikov, ob istem času in v isto situacijo in jih prosite, da opišejo, kaj se je zgodilo, boste dobili deset različnih zgodb. Nihče ne laže in nihče si nujno ne izmišljuje. Vsaka oseba je pozorna na različne stvari in ustvarja različne pomene na podlagi lastnih interesov, filtrov in vsebin, ki jih nosi znotraj sebe.

Odnosi in spolnost 07. 07. 2022 05.00

Znaki, ki kažejo, da ste v zdravem odnosu

V zadnjem času obstaja malo morje knjig in člankov, ki nam govorijo, kaj točno bi morali iskati pri popolnem partnerju in kakšno bi moralo biti zdravo razmerje. Dejstvo je, da popolnega partnerja ni, stvari pa so veliko bolj preproste, kot si upamo priznati.

Duševno zdravje 05. 07. 2022 05.00

Bi znali prepoznati znake izgorelosti?

Kronična utrujenost, občutek tesnobe, neprespanost in tisoč in ena obveznost, ki nas še čaka danes, jutri ali pojutrišnjem, medtem ko nekje v sebi že vemo in vse močneje tudi čutimo, da ne zmoremo več, a si tega ne upamo priznati, vsaj ne na glas. Tako stopimo na pot izgorelosti, o kateri smo se pogovarjali tudi s terapevtko Sabino Kračun.

Naslovnica 20. 06. 2022 05.00

Vas težke prsi utrujajo? Potem morate vedeti naslednje

Vas prsi ovirajo, ko telovadite in spite? Vam povzročajo glavobole, bolečine v hrbtu in vratu, in da ne omenjamo groznih vdolbin na ramenih? Seveda, ženske z večjim oprsjem lahko sprejemate in imate rade svoje telo. A kaj, ko vam včasih niti nedrček ne more pomagati, da zaradi prevelikih prsi ne uspete živeti svojega življenja? Veliko ljudi zmotno misli, da veliko oprsje pritegne želene poglede, a za mnoge ta pozornost ni ravno takšna, kot bi si jo dejansko želele.

Prehrana 16. 06. 2022 05.00

Kako lahko ponotranjimo zdrav vzorec prehranjevanja?

Večina od nas se zaveda, da je veliko lažje narediti načrt zdrave prehrane, kot pa ga dejansko uresničiti.V današnjem dinamičnem in hitrem svetu je namreč zelo težko vzdržati zdrav vzorec prehranjevanja.

Duševno zdravje 08. 06. 2022 05.00

Kako prepoznati posttravmatsko stresno motnjo?

Posttravmatska stresna motnja (PTSD) se pojavi po travmatskem dogodku in moti človekovo sposobnost delovanja. Če zaznate simptome PTSD, je pomembno, da pravočasno obiščete zdravnika, da lahko dobite pravo diagnozo in zdravljenje.

Duševno zdravje 07. 06. 2022 05.00

Kaj točno je občutek deja vu?

V dobesednem pomenu in prevodu iz francoskega jezika 'deja vu' pomeni 'že videno'. Sam pojav deja vuja bi lahko opisali kot občutek, ki ga posameznik dobi v situaciji, za katero se mu zdi, da jo je že doživel.

Lajfstajl 06. 06. 2022 05.00

Varja Čižmek: Pomembna je iskrenost – v življenju in na socialnih omrežjih

Verjetno ni posameznika med predstavniki mlajše generacije, ki ne bi poznali Varje Čižmek. Uspešne tiktokerke, ki osvaja s svojo prisotnostjo, iskrenostjo in preprostostjo. Z njo smo se pogovarjali o vsem – o tem, kaj si danes želi mlada generacija, od česa so drugačni od vseh prejšnjih, kaj je v življenju pomembno, kako je, ko te ljudje začenjajo prepoznavati na ulici in če je pri influencerstvu res vse tako super, kot je videti.

Duševno zdravje 06. 06. 2022 05.00

Spolna vzdržnost v partnerskem odnosu

Malo stvari je tako zelo osebnih kot odločitve, ki jih ljudje sprejemamo o svojem spolnem življenju. Izbira kdaj, zakaj, kako in s kom deliti spolne užitke, je del naše najgloblje intime. Nekateri radi uživajo v aktivnem in pestrem spolnem življenju, spet drugi prakticirajo vzdržnost le nekaterih ali kar vseh spolnih aktivnosti. Preverite, zakaj se nekateri odločajo za spolno vzdržnost, kakšni so najpogostejši razlogi, pa tudi koristi.

Alternativa 03. 06. 2022 05.00

Zabavna alternativa meditaciji

Bi verjeli trditvi, da sproščeno petje v avtu, ko smo sami, zares pripomore k boljšemu zdravju? Po mnenju strokovnjakov se lahko celo primerja z meditacijo!

Duševno zdravje 02. 06. 2022 05.00

Adlerjeva teorija: ljudje potrebujemo občutek pripadnosti

Adlerjeva teorija je celosten pristop v psihoterapiji, ki poudarja premagovanje občutkov manjvrednosti in pridobivanje občutkov pripadnosti za doseganje uspeha in sreče. Teorija se osredotoča tudi na pomen socialnih interakcij in vključenost v skupnost za spodbujanje rasti posameznika. Ta pristop temelji na teorijah avstrijskega psihiatra in kolega Sigmunda Freuda, Alfreda Adlerja.

Duševno zdravje 01. 06. 2022 05.00

Zakaj sanjamo nekdanje partnerje?

Sanje ljudem že od nekdaj prebujajo mnogo vprašanj, na katera še vedno nimamo jasnih odgovorov. Čeprav znanost zagovarja svoje teorije, pa ljubitelji duhovnosti radi sanjam pripisujejo še dodatne ali celo globlje pomene. Podobno je s sanjami o nekdanjih partnerjih, ki spadajo med zelo pogoste sanjske vsebine. Zakaj torej sanjamo osebe, s katerimi smo bili nekoč v partnerskem odnosu in kakšna simbolika se lahko skriva zadaj?

Rakave bolezni 26. 05. 2022 05.00

Vrste raka, ki so lahko povezane s slabo in nepravilno prehrano

Podatki kažejo, da lahko življenjski slog močno vpliva na dolgoživost in zdravje. Ali hrana, ki jo zaužijete, poveča možnost za nastanek raka? Odgovor je podal dr. Howard Grossman, zdravnik interne medicine, znan po svojem delu z ranljivimi skupinami, ki navaja, v katerih primerih je hrana povezana z razvojem raka.

Duševno zdravje 24. 05. 2022 05.00

Zakaj pri depresiji pozitivno razmišljanje ne pomaga?

O depresiji je veliko govora, saj gre za eno najpogostejših duševnih motenj sodobnega časa. A kljub ozaveščanju so predstave o tej motnji včasih še vedno napačne, kar lahko posledično vodi tudi v zanikanje težav in pozno iskanje pomoči. V nadaljevanju so izpostavljene ključne informacije, ki jih je pomembno poznati.

Osebna rast 20. 05. 2022 12.16

Kako sprejeti notranjega otroka v sebi?

Vsak ima notranjega otroka. Nekateri se ga zavedajo in ga sprejemajo, drugi so popolnoma nevedni o njegovem obstoju, spet tretji pa iščejo načine, kako ga prepoznati. Zakaj je pomembno, da sprejmemo, objamemo in prepoznamo svojega notranjega otroka? Ker nosi vse tiste vsebine, dobre in slabe, ki nas v odraslosti bodisi ovirajo ali pa nas vodijo do zdravih odnosov.

Duševne motnje 13. 05. 2022 05.00

Mejna osebnostna motnja: Kako jo prepoznati in kako se zdravi?

Mejna osebnostna motnja se nanaša na občutek in vedenje, ki se osebi, ki ju doživlja, zdita primerna in upravičena, čeprav so ravno ti občutki in vedenje tisti, ki povzročajo težave v življenju bolnika.

Duševno zdravje 10. 05. 2022 13.12

Lahko ekspresivno pisanje vpliva na celjenje ran?

Vedno več (znanstvenih) študij nakazuje na to, da lahko z lastnimi mislimi, regulacijo čustev in čustvenih odzivov vplivamo na naše telo. Zadnja študija je raziskovala, če in kako lahko ekspresivno pisanje pomaga pri celjenju ran. Ugotovitve raziskave so izjemno zanimive.

Duševno zdravje 06. 05. 2022 05.00

Zmotna prepričanja o meditaciji – zakaj je 'čiščenje misli' škodljiv mit?

Meditacija je koristna in zdrava dejavnost. Številnim ljudem pomaga pri soočanju s stresom in težkimi obdobji, pri določenih zdravstvenih stanjih in pri doseganju boljšega čustvenega počutja. Toda okoli meditacije se vrti veliko priljubljenih dogem, ki lahko nekatere odvrnejo od tega, da bi sploh poskusili meditirati, saj menijo, da 'kaj takšnega ni zanje'.

Psiha 02. 05. 2022 05.00

Zakaj bolj cenimo stvari, za katere se moramo potruditi?

Gotovo si že kdaj izkusil neverjeten občutek zmagoslavja, ponosa in moči, ko si dosegel zahteven cilj. Počutil si se, kot da si od sedaj najprej zmožen doseči čisto vse.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996