dva

Osem vrst beljakovinske zelenjave, ki pospešujejo izgubo teže
Osem vrst beljakovinsko bogate zelenjave, ki vam lahko pomaga pri hujšanju, vključuje grah, špinačo, brokoli, cvetačo, brstični ohrovt, gobe, sladko koruzo in ohrovt. Vsebujejo malo kalorij, hkrati pa veliko beljakovin in vlaknin, ki spodbujajo občutek sitosti. Odkrijte, kako lahko ta živila vključite v svoj jedilnik.

Ali je vsakodnevno tuširanje res potrebno? Mnenje strokovnjakov
Dilema glede pogostosti tuširanja razburja javnost, zlasti v luči izjav znanih oseb. Strokovnjaki poudarjajo pomen osebne higiene, pri tem pa opozarjajo na individualne dejavnike, kot so raven telesne aktivnosti in tip kože, ki vplivajo na idealno pogostost tuširanja.

Prehrana po 50. letu: Katera živila lahko ogrozijo zdravje žensk?
Raziskave kažejo, da je zmanjšanje vnosa določene hrane po 50. letu ključno za ohranjanje zdravja žensk. Med drugim se priporoča izogibanje živilom, bogatim z nasičenimi maščobami, kot so rdeče meso, pomfrit, sladoled in polnomastni mlečni izdelki, ki lahko povečajo tveganje za sladkorno bolezen tipa 2. Preberite si, kako te izbire vplivajo na vaše zdravje in kako se jim izogniti.

Dva opozorilna znaka na obrazu, ki kažeta na povišan holesterol
Nova analiza opozarja na dva specifična znaka na obrazu – roženični lok in ksantelazmo –, ki sta lahko ključna pri zgodnjem odkrivanju povišanega holesterola.

Zdravniška napaka pripeljala do histerektomije: Ženska danes prestaja kemoterapijo
Ženska je zaradi zdravniške napake prestala nepotrebno histerektomijo. Sprva so zdravniki mislili, da ima raka na jajčnikih, a kasneje se je izkazalo, da je šlo za napačno diagnozo. Kljub temu so se simptomi vrnili in diagnosticirali so ji redko obliko raka, ki se je razširila. Zdaj se bori z boleznijo in čustvenim izčrpanostjo.

5 razlogov, zakaj ne izgubljate maščobe, kljub vadbi – in kako lahko to popravite
Redno telovadite, potite se, pazite pri prehrani – a številke na tehtnici ali obseg pasu ostajajo skoraj nespremenjeni. Frustracija je razumljiva, saj se zdi, da trud ne obrodi sadov. Vendar izguba maščobe ni vedno neposredno povezana s količino vadbe.

Previdno pri hujšanju: Dva prehranska dodatka, ki škodujeta jetrom
Strokovnjaki opozarjajo na potencialne nevarnosti nekaterih priljubljenih prehranskih dodatkov za hujšanje. V želji po hitri izgubi telesne teže se pogosto posega po tabletah, ki pa lahko skrivajo resna tveganja za zdravje, še posebej za jetra.

Življenje s Parkinsonovo boleznijo: Kako obvladati simptome in ohraniti kakovost življenja
Parkinsonova bolezen je progresivna nevrološka motnja, ki prizadene milijone ljudi po vsem svetu.

Povezava med boleznijo srca in demenco. Odkritja kažejo na pomembnost zgodnje diagnostike
Najnovejša raziskava, predstavljena na znanstvenem kongresu Evropskega združenja za kardiologijo, prinaša zaskrbljujoče ugotovitve o povezavi med atrijsko fibrilacijo (AF), pogosto srčno aritmijo, in tveganjem za razvoj demence, še posebej pri mlajši populaciji. Raziskava je pokazala, da imajo posamezniki, mlajši od 65 let, z AF povečano tveganje za demenco za 36 %, pri tistih med 45 in 50 let pa je to tveganje celo več kot trikrat večje v primerjavi z vrstniki brez te srčne težave. To spoznanje poudarja pomen zgodnjega odkrivanja in zdravljenja AF ter pozornega spremljanja zdravja možganov.

Ali prekomerna uporaba telefona škodi vašim možganom? Študija razkriva šokantne rezultate
Nedavna kanadska študija je pokazala presenetljive rezultate: dvotedenski odklop od interneta na pametnem telefonu lahko pripomore k izboljšanju duševnega zdravja in kognitivnih funkcij.

Za 'zabavo' se je naročila na magnetno resonanco. Odkrili so ji življenjsko nevarno stanje
Magnetna resonanca iz zabave? Vsekakor ni bila zabavna v primeru te gospe.

Namesto kaznovanja lahko poslušanje in ustvarjalni pristopi pokažejo pot do razumevanja
Od Alje do Žana. Šole, ki slišijo.

Kaj se zgodi s telesom že po petih dneh uživanja hitre hrane?
Študija je pokazala, da se učinki slabe prehrane poznajo že po petih dneh.

So ostanki hrane varni za uživanje?
Uživanje ostankov hrane je odličen način, da skrbimo za manj zavržene hrane, da prihranimo denar in popestrimo svoj kuharski repertoar. Toda ali so ostanki (vedno) varni za uživanje? Kako vemo, če so?

Najmanjša količina telesne aktivnosti, ki bi jo morali narediti vsi
Vsekakor je dejstvo, da je vsaka telesna aktivnost boljša kot nobena, vseeno pa bi si morali prizadevati, da dobimo toliko telesne aktivnosti, da poskrbimo za optimalno delovanje našega telesa. O tem govori tudi nedavna raziskava strokovnjakov.

Kaj se zgodi, če pride do visokega krvnega tlaka?
Visok krvni tlak, znan tudi kot hipertenzija, je eden najpogostejših zdravstvenih problemov v sodobnem svetu. Čeprav pogosto nima očitnih simptomov, lahko vodi do resnih zdravstvenih težav, kot so bolezni srca, kap, ledvične bolezni in drugi zapleti. Razumevanje vzrokov za visok krvni tlak in sprejemanje ukrepov za njegovo preprečevanje sta ključna za ohranjanje zdravega srca in ožilja.

8 preprostih načinov, kako zmanjšati tveganje za bolezni srca
Bolezni srca so eden najpogostejših vzrokov smrti po vsem svetu, vendar jih lahko z ustreznimi spremembami v življenjskem slogu močno zmanjšamo. Kljub temu da so nekatere dejavnike tveganja, kot sta genetika ali starost, težko spremeniti, lahko na številne druge vplivamo z zdravimi navadami.

Takšen kašelj zahteva obisk zdravnika
Med prehladom in drugimi obolenji je pogosto, da kašljamo in izkašljujemo. Kašelj je lahko suh ali moker, razlogov zanj pa je več. Kaj pa, ko kašelj ne preneha in traja v nedogled? Kakšni so razlogi?

Kako prepoznati raka debelega črevesa in danke?
Mesec marec je mednarodni mesec boja proti raku debelega črevesa in danke. Stroka in različne institucije opozarjajo na pomen preprečevanja in zgodnjega odkrivanja bolezni. Rak debelega črevesa in danke je 4. najpogostejši rak pri ženskah in moških, piše Nacionalni inštitut Slovenije, a ga je mogoče ob zgodnjem odkrivanju popolnoma preprečiti. Kaj je ključno za preventivo, kaj pomaga pri zgodnjemu odkrivanju bolezni in navsezadnje, kako lahko prepoznamo znake te bolezni?

Tako lahko veste, da vam ščitnica ne deluje
Z motnjami ščitnice in težavami, povezanimi s ščitnico, se v Sloveniji spopada od 200.000 do 300.000 ljudi, a večina bolnikov ne pozna vzrokov za svoje težave in jih ne pripisuje motnjam v delovanju ščitnice. Da bi motnje pravočasno prepoznali, predstavljamo najpogostejše simptome, ki kažejo na težave s ščitnico.

Tako se boste uspešno 'znebili' maščobe na trebuhu
Oba spola, tako moški kot ženske, se neumorno trudita izgubiti maščobo na trebuhu. Eni bolj, drugi manj uspešno. Kje se skriva recept, kaj še lahko storimo sami in kaj dejansko deluje?

V pripravi presejalna programa Luka in Peter
Po uspešnih presejalnih programih Zora, Dora in Svit slovenski strokovnjaki pod okriljem Onkološkega inštituta snujejo še dva programa. S programom Luka bodo iskali in zdravili zgodnje oblike pljučnega raka, s programom Peter pa raka prostate. Raziskavi, ki bosta podlaga za vzpostavitev programov, bodo po načrtih zaključili do konca leta 2026.

Zakaj vam nobena zveza ne uspeva? 10 znakov, da si morda problem TI in tvoje vedenje
Čeprav nihče noče slišati, da je on tisti, ki je problematičen, moramo včasih slišati prav to, da odpremo oči in spremenimo svoje vedenje.

Tako si lahko pomagate lajšati bolečine v hrbtu
Vas mučijo bolečine v hrbtu in ne veste več, kaj bi naredili? Za bolečinami v hrbtu se skrivajo številni razlogi, za bolečine in različne simptome pa prav tako obstajajo tudi rešitve. Slednje so odvisne od simptomatike in samega razloga. Poglejmo si najpogostejše.

Navade, ki lahko podaljšajo življenje
Sardinci vsak dan popijejo kozarec rdečega vina, strokovnjaki pa to navado pripisujejo njihovemu dolgemu življenju. Skrivnost pa se ne skriva zgolj v vinu.

Lahko pivo skrči možgane?
Nobena količina alkohola, pravi znanost, še tako majhna, ni neškodljiva, sem pa sodi tudi pivo.

Vse, kar morate vedeti o driski
Driska pri otrocih in odraslih običajno izgine sama od sebe v nekaj dneh. Če se ne izboljša ali če imate druge simptome, kot sta vročina ali krvavo blato, se obrnite na svojega zdravnika.

5 simptomov trebušne gripe
Trebušna gripa, virusni gastroenteritis, je virusna okužba v vašem prebavnem sistemu. Povzroča gastrointestinalne simptome, kot sta bruhanje in driska. Običajno je kratkotrajna, vendar je lahko zelo nalezljhttps://start.24ur.com/sites/10010/articlesiva.

Zakaj ne bi smeli urinirati pod tušem?
Uriniranje pod tušem je morda nekaj, kar občasno počnete, ne da bi o tem veliko razmišljali. Ali pa morda to storite, vendar se sprašujete, ali je to v redu?

Zakaj in kdaj pride do bolečin v pazduhi?
Za bolečino pod pazduho se skrivajo različni razlogi. Pogosto je lahko znak preobremenjenosti mišice, predmenstrualnega sindroma, lahko pa je tudi pokazatelj resnejše bolezni. Poglejmo si najpogostejše razloge.