ena

To naj bi izbira pijače povedala o tebi
Meniš, da lahko izbira pijače pove kaj o tvoji osebnosti? Po navajanju portala Teen385 naj bi bil odgovor pritrdilen. Seveda za kaj takšnega ni 'znanstvene' podlage, je pa zanimivo prebirati, kaj naj bi izbira povedala o nas. Preberi in ugotovi, ali je v tem kaj resnice.

Pošta Slovenije in Združenje Spominčica skupaj v mesecu ozaveščanja
Pošta Slovenije je v sodelovanju z Združenjem Spominčica – Alzheimer Slovenija septembra izvedla vrsto aktivnosti, katerih namen je ozaveščanje slovenske javnosti o demenci.

7 potencialnih razlogov, zakaj niste zadovoljni s svojim življenjem
Življenje ima svoje vzpone in padce, za slednje pa vemo, da so nekoliko neprijetni. Večina ljudi se vsaj enkrat v življenju počuti zmedeno, negotovo in nezadovoljno s svojim življenjem ali samim s sabo, a za določene stvari smo, če si priznamo ali ne, odgovorni tudi sami.

To se lahko zgodi, če preveč spite
Pravijo, da nobena skrajnost ni dobra. To velja tudi za spanje. Če premalo spimo, si lahko nakopljemo zdravstvene težave, prav tako pa ni dobro, če spimo preveč. Tokrat predstavljamo, kaj se dogaja z našim telesom, če preveč spimo.

Ena najpomembnejših stvari, ki jih lahko osvojiš v mladosti
Dejstvo je, da včasih ljudje od sebe zahtevamo bistveno preveč (naenkrat). Denimo – vse življenje se skoraj nič ne ukvarjamo s športom, naenkrat pa želimo postati silni rekreativci. Vsi tudi poznamo tiste cilje, ko želimo z danes na jutri nehati kaditi ali pa svoje življenje obrniti za 180 stopinj v kakšno drugo smer, kajne? No, skrivnost 'uspešnega' življenja se skriva nekje drugje.

Kako travma spremeni možgane?
Spolna zloraba, brutalen fizični napad, prisostvovanje nasilju ali vojni, dolgotrajno zanemarjanje v družini, bližnje srečanje s smrtjo … Telesne brazgotine se zacelijo, a nekatere čustvene rane nevidno zaustavijo življenja mnogih, ki so izkusili travmo. Nesmiselno je govoriti, naj že enkrat "prebolijo", saj posttravmatska stresna motnja spremeni strukturo možganov in vpliva na njihovo delovanje.

Uroš Slak: 'Med tekom še nisem sprejel napačne odločitve'
Uroša Slaka ni treba posebej predstavljati. Pronicljivega voditelja z občutkom za detajle, ki zna vedno postaviti pravo vprašanje, že leta spremljamo v oddaji 24UR Zvečer, 3. oktobra pa prihaja na POP TV tudi nova oddaja Ena na Ena, v kateri bo razgaljal nepoznane plati svojih gostov. Kaj pa on? Kdo je Uroš Slak, ko ni pred kamero?

Kakšne so lahko posledice simptoma zamašenih krvnih žil?
Aterosklerozo in poapnevanje žil povzroča splet dednih dejavnikov in nezdravih življenjskih navad. Zaradi ateroskleroze koronarnih žil je del srčne mišice slabo prekrvavljen, kar lahko povzroči angino pektoris, srčne aritmije ali srčni infarkt. Kako si pomagati?

Kaj je čustvena zrelost?
Čustvena zrelost zajema različna vedenja in notranje mehanizme (samo)nadzora. Vključuje sposobnost prevzemanja odgovornosti za svoja dejanja ter zmožnost občutiti hvaležnost, sprejemati lastne napake, prepoznavati potrebe in postavljati zdrave meje. Je ena od temeljnih elementov srečnega in izpolnjenega življenja.

Kaj se skriva za sanjami?
Želja po razumevanju funkcije sanj se pojavlja že skozi vso zgodovino človeštva. V preteklosti so se pojavljala različne bolj ali manj verjetne teorije, ki so jih razvijali misleci, v začetku 20. stoletja pa se je pojavila nova paradigma, ki temelji na zapletenih teorijah duševnosti, zlasti nezavednega uma.

Vpliva na zdravje celotnega telesa
Tek je ena izmed najbolj priljubljenih oblik rekreacije vseh generacij, razlogov za to pa je več: tečemo lahko v vseh letnih časih, potrebujemo pa le kakovostne športne copate, športna oblačila in veliko mero dobre volje. Dodaten bonus je tudi motivacija, ki jo vsak najde drugje: nekateri si želijo s tekom učvrstiti telo, drugi se na tak način trudijo razbremeniti stresa, tretji poskrbeti za zdravega duha v zdravem telesu. Med slednje sodi tudi veliko žensk, ki se bodo 4. septembra podale na prav posebno tekaško preizkušnjo!

Razlika med coachingom in terapijo
Kadar se znajdemo na razpotju življenja, imamo težave v partnerstvu ali pa si želimo narediti le nekaj več zase, pomaga pogovor z nekom, ki ni vpet v naše življenje. A ob poplavi številnih ponudnikov je včasih težko vedeti, h komu po nasvet, usmeritev ali daljšo obravnavo. Tokrat izpostavljamo področji coachinga in psihoterapije, ki sta po eni strani precej različni, po drugi pa se ponekod precej prekrivata in stremita k istemu cilju. Preverite, kaj so ključne razlike med obema.

Obstaja trik, s katerim boste hitreje preboleli nekdanjo ljubezen
Vsak razhod je boleč, še posebej, če si še vedno noro zaljubljen/-a v človeka, s katerim sta se razšla. Dejstvo je, da ljudje potrebujemo različno dolgo časa, da prebolimo svojo nekdanjo ljubezen, vseeno pa obstaja psihološki trik, ki ti bo morda pomagal, da pogledaš na situacijo z drugega zornega kota.

Zakaj še vedno ne poznamo izraza ’daddy issues’?
Izraz ’daddy issues’ je besedna zveza, ki je v vsakodnevnih pogovorih pogosto zlorabljena oziroma tolmačena napačno. Nekateri menijo, da opisuje ženske, ki imajo nerazrešene težave z očeti, drugi so prepričani, da se nanaša na vse, ki imajo rade starejše moške, spet tretji pa so mnenja, da takšne ženske težko oblikujejo zdrave partnerske odnose. Preverite, kaj je res in zakaj se v psihologiji tovrstne težave imenujejo tudi ’očetovski kompleks’.

Potiskanje česna v nos: Ali lahko bizaren trend s spleta res ublaži prehlad? To pravijo zdravniki
Če ste pripadnik mlajše generacije ali pa uporabljate družbeno omrežje, ki mu vedno bolj narašča priljubljenost, potem ste zagotovo že opazili trend, ki prikazuje, kako se s potiskanjem česna v nos lahko znebimo zamašenega nosu. Ta trend res pomaga, ali pa je zgolj še ena potegavščina? Nam lahko celo škoduje? To pravijo strokovnjaki.

Se vaše noge potijo v sandalih? Pomagate si lahko s tem
Nekateri so komaj čakali, da sezujejo zimsko in spomladansko obutev ter skočijo v sandale, seveda pa radi pozabljamo na nekatere neprijetnosti. Potenje je ena izmed glavnih. Kako si lahko pomagate? Morda vam pridejo prav naslednji nasveti.

10 razlogov za srbečico kože
Srbeča koža, z ali brez izpuščajev, je lahko nadležna iz več vidikov, a prav preko največjega organa se navadno odražajo stvari, ki se dogajajo v notranjosti telesa. Predstavljamo deset najpogostejših razlogov za srbečo kožo, ki so jih navedli na miss7zdrava.

Družbena omrežja: iluzija popolnosti
Različne priljubljene platforme postajajo skorajda nepogrešljiv del našega življenja. Jih uporabljaš tudi ti? In kako resno jemlješ ta vzporedni svet, ki, roko na srce, v mnogih primerih nima veliko povezave z resničnostjo?

To so srednješolski 'prijatelji', ki jih je bolje pustiti tam … v srednji šoli
Z nekaterimi se 'družimo', ker se moramo, z drugimi zaradi obveznosti, spet s tretjimi zato, ker tako pač nanese. Brez naslednjih pa vam bo na faksu in naprej v življenju vsekakor lažje.

8 simptomov, ki lahko odkrivajo vnetja v vašem telesu
Kronična vnetja povzročajo številne nevarne bolezni, kot so sladkorna bolezen, bolezni srca in ožilja ter avtoimunske bolezni. Vnetja so način, ki ga telo uporablja za varovanje samega sebe. Ne veste ali imate težave s kroničnim vnetjem? Potem preverite spodnje simptome.

Do katere starosti rastejo dekleta in do katere fantje?
Na to, koliko smo visoki, močno vpliva genetika, za razliko od naše teže pa na to ne moremo vplivati. A ravno zato je višina velikokrat predmet pomanjkanja samozavesti.

Od kje izvira kompleks krivde in njeni občutki?
Vzbujanje občutkov krivde je lahko močan motivator človeškega vedenja, saj jo lahko določeni posamezniki zlorabljajo kot orodje za spreminjanje načina razmišljanja, počutja in vedenja drugih. Včasih lahko vzbujanje krivde vključuje naslanjanje na nekaj, za kar se nekdo že počuti krivega.

Stanje, ki ima lahko resne zdravstvene posledice
Dolgotrajni stres, ki ga imenujemo tudi kronični stres, je dolgoročen fiziološki odziv, ki ima lahko resne zdravstvene posledice, če se ne zdravi pravočasno in ustrezno. Vpliv dolgotrajnega stresa lahko vključuje tako fizično kot duševno zdravstveno stanje, navadno pa zajema oboje.

12 stvari, ki jih moraš vedeti, če se hočeš tetovirati
Če si želiš tatu, imaš zagotovo veliko vprašanj. Ali boli? Kako vemo, ali je salon čist? Koliko tatu stane? Kako vpliva na našo kožo? Kako hitro bledi? Zate smo zbrali najpomembnejša dejstva, ki se jih moraš zavedati, preden se dokončno odločiš za tatu.

Kaj je radikalno sprejemanje?
Radikalno sprejemanje temelji na predpostavki, da trpljenje ne izhaja neposredno iz bolečine, temveč iz navezanosti na njo. Korenine segajo v budizem in v psihološko paradigmo Carla Rogersa, ki je trdil, da je sprejemanje prvi korak, ki vodi k spremembam.

Zakaj je samota nujno potrebna?
Zdi se, da se čas, ki ga preživimo le sami s seboj ponekod še vedno povezuje z negativno konotacijo. Samota, pa čeprav le občasna, je za nekatere znak čudaštva, osamljenosti, morda celo egoizma, kar je precej povezano s tem, iz kakšnega okolja prihajamo. A vse omenjene predpostavke ne bi mogle biti dlje od resnice. Samota je nekaj čudovitega, saj se le v tihi prisotnosti sebe lahko razvijamo in spoznavamo.

Pravočasno prepoznajte simptome nizkega krvnega tlaka
Hipertenzija ali visok krvni tlak je ena najbolj razširjenih nadlog današnjega časa, medtem ko je njegovo nasprotje, hipotenzija ali nizek krvni tlak, neupravičeno v njegovi senci. Nizek tlak sicer ni tako nevaren, je pa vseeno zelo neprijeten.

To so zlata pravila za uspešen zmenek
Prvi zmenki so lahko zelo stresni, a z naslednjimi nasveti ti bo morda vsaj malo lažje.

To je pogosto spregledan razlog, da ste brezvoljni
Čeprav se vsi trudimo uživati raznoliko hrano, je določena hranila včasih težko pridobiti v količinah, ki jih organizem potrebuje za optimalno delovanje. Še posebej to velja za nekatere minerale, ki jih za razliko od vitaminov telo ne more proizvesti samo in je njihova vsebnost odvisna od hrane in tekočine, ki ju uživamo. Prav zaradi tega se je treba prehranjevati zdravo in uravnoteženo, zajeten delež mineralnih snovi pa lahko pridobimo tudi s premišljeno izbiro tekočine, s katero vsakodnevno odžejamo svoj organizem.

Za pravi odgovor vprašajte znanost
Po tednu evropskega javnega zdravja, ki je bil namenjen tudi krepitvi zaupanja v zdravstvo, se pri nas začenja ozaveščevalna kampanja Vprašaj znanost-Vprašaj zdravnika. Strokovnjaki s področja zdravstva bodo v sklopu kampanje ljudem, ki danes zaradi preobilja informacij že težko ločijo med miti in resnicami, dali preverjene odgovore na njihova vprašanja, obenem pa jih bodo spodbudili k temu, da kritično presojajo informacije, ki jih dobivajo iz nepreverjenih virov ali slišijo od drugih.