ima

Različni tipi dijakov, ki obstajajo v skoraj vsaki srednji šoli
Nekateri od njih bodo v vašem razredu, nekateri v šoli, nekatere pa boste morda srečevali na avtobusu ali vlaku na poti v šolo in zunaj nje.

Anksioznost in depresija: vse, kar morate vedeti
Kakšne so razlike med aksioznostjo in depresijo? Je mogoče, da imamo istočasno eno in drugo? Kakšni so vzroki za eno in drugo, kako prepoznamo simptome in najpomembnejše, kam se lahko (pravočasno!) obrnemo po pomoč?

Te zimske jedi povzročajo preglavice naši prebavi
Hladni jesenski in zimski dnevi so kot nalašč za uživanje toplih enolončnic, krepkih juh in ostalih domačih jedi na žlico, ki pogrejejo telo in duha. Vendar pa lahko ob pretirani uporabi maščobe, pikantnih začimb in nekaterih vrst zelenjave hitro pride do nelagodja v želodcu, napenjanja, občutka teže, pa tudi do konkretnih krčev ter bolečin. Preverite, kako se lotiti priprave tovrstnih jedi in se ob tem v kar največji meri izogniti prebavnim tegobam.

Kako sta prehrana in telesna aktivnost povezani z duševnim zdravjem?
Ko se začnemo posvečati skrbi za duševno zdravje, pogosto spregledamo temeljne gradnike, brez katerih ni dobrega psihofizičnega počutja in na katere imamo velik vpliv sami. Rutina spanja, urejena prehrana in redno gibanje so elementi našega življenja, ki pomembno vplivajo na vsakodnevno funkcioniranje. V tokratnem prispevku pa nekoliko več pozornosti namenjamo prav povezanosti duševnega zdravja, prehrane in telesne aktivnosti.

Potencialni razlogi, da ne morete izgubiti odvečnih kilogramov
Če ste to že izkusili, potem veste, kako boleče je, ko se po tednu dni diete in vadbe številka na tehtnici ne premakne navzdol, ampak je na istem mestu ali pa pokaže celo kilogram več. Ne glede na to, kako motivirani ste za zdravo prehrano in gibanje, izgubljanje kilogramov ni enostavno, saj je kalorije veliko lažje zaužiti kot pa jih porabiti.

Napake, ki jih delate pri umivanju zob
Zobje so edini del človeškega telesa, ki se ne obnavljajo sam od sebe, zato je skrb zanje še toliko pomembnejša. Številni otroci se sicer tega opravila pogosto otepajo, a prav dobra usvojitev te navade zgodaj v življenju vam bo prihranila marsikatero bolečino in neprijeten obisk zobozdravnika. Pa ste prepričani, da veste vse o pravilnem umivanju zob?

5 živil, s katerimi lahko zmanjšate napihnjenost
Če imate težave z napihnjenostjo, potem veste, kako je, ko se v enem trenutku počutite odlično, spet takoj drugi moment pa napihnjeno in okroglo.

Kdaj je glavobol lahko nevaren?
Na svetu ni človeka, ki se ne bi soočil z bolečino. Spremlja nas vse od rojstva in čeprav nikoli ni prijetna, je velikokrat opozorilni znak za težave. Lahko nas opozori, da se v našem telesu dogaja nekaj neprijetnega, na kar je potrebno biti pozoren. Včasih zahteva obisk zdravnika, pogosteje pa ob nenadni bolečini zadostujejo že protibolečinska sredstva. Pri izbiri teh velja biti previden – vsebujejo namreč različne sestavine, od česar je odvisen tudi njihov učinek.

Rdeče vino je, kar zadeva zdravje, bolj priljubljeno
Vsako leto na današnji dan praznujemo martinovo, katerega korenine naj bi izhajale še iz keltskega praznika. Na ta dan »svet' Martin nar'di iz mošta vin'«, kot pravi ljudski rek, simbolično pa se zaključijo tudi vsa dela na prostem, kot so dela v sadovnjakih, vinogradu in na njivi. Ob martinovem si preberite, kako lahko vino učinkuje na vaše telo.

Duševne motnje ne bi smele biti predmet norčevanja
Si tudi ti že opazil, da se v pogovorih nekateri vse prevečkrat norčujejo iz duševnih motenj?

Vneto grlo? Tako si lahko pomagate
Obstaja kar nekaj preverjenih in učinkovitih naravnih receptov, ki olajšajo bolečine v grlu ter telesu pomagajo, da premaga okužbo. Marsikatero naravno zdravilo imate že sedaj v svoji kuhinji.

Vitamin C: vse kar morate vedeti
V času prehladov in različnih obolenj začenjamo vse bolj govoriti o vitaminu C. O slednjem vitaminu pa kljub vsemu obstajajo (pre)številni miti. Za kaj je zadolžen ta vitamin v našem telesu, kje ga najdemo, za kaj ga sploh potrebujemo, kakšna je ustrezna dnevna količina, ki jo potrebujemo in najpomembnejše, ali lahko pride do prekomernega vnosa tega vitamina? Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje opozarjajo, da ja.

Joga in duševno zdravje
Joga izhaja iz sanskrtske besede juji, kar pomeni ‘zveza’ in opredeljuje starodavno prakso, ki združuje um in telo. Za jogo je značilno, da vključuje dihalne vaje, meditacijo in različne položaje, ki spodbujajo sprostitev in zmanjšujejo stres. Redna vadba prinaša številne koristi tako za duševno kot za telesno zdravje, v nadaljevanju pa izpostavljamo predvsem tiste, ki jih je doslej podprla tudi znanost.

Kaj se zgodi, če ga imate premalo?
V tej pandemiji smo začeli vse več govoriti o pomembnosti vitamina D. Priporočila so se vrstila z vseh strani, kar pa niti ni čudno, saj je vitamin D velik zaveznik dobrega imunskega sistema.

Kateri slog učenja ti najbolj ustreza (in kako ga odkriti)?
Se raje učiš v skupini ali sam? Si ob učenju delaš zapiske ali na glas bereš? Morda raje poslušaš? Gotovo si že slišal za različne učne stile, ki se osredotočajo na enega od petih čutov ali pa vključujejo družbeni vidik. Preveri, kateri slog učenja, ti je najbližje.

Kako komunicirati z osebo z demenco?
Demenca sčasoma poseže tudi na področje komunikacije, kar predstavlja poseben izziv zlasti svojcem bolnikov. Mnogi se znajdejo v stiski, saj naenkrat ne vedo več, na kakšen način in kaj se sploh z njimi pogovarjati ter kako sploh vzdrževati stik, kar lahko vodi v izgubljanje dragocene medosebne vezi. V nadaljevanju so predstavljena ključna vodila za komunikacijo z osebami z demenco.

Ta vprašanja bi si moral postaviti vsak, ki ima potrebo po ugajanju drugim
Ljudje, ki imajo potrebo po tem, da ves čas ugajajo drugim, so znani po tem, da naredijo vse, kar je potrebno, da osrečijo druge ljudi, svoja občutja, čustva in mnenje pa največkrat odrivajo na stran.

''Družbene izzive vidiva kot idealen poligon za zagnane ljudi''
13. oktobra je v Kopru potekala zaključna slovesnost prve izvedbe projekta Social Impact Award Slovenija, ki ga v Sloveniji vodi Slovenska agencija za mlade (SLOAM). Dogodek je bil tudi del programa Evropskega tedna socialne ekonomije (ActSE 2021) v okviru slovenskega predsedovanja Svetu Evropske unije. Nagrado skupnosti za zmago v kategoriji glasovanja skupnosti je prejela podjetniška ideja PsyBit, ki je dobila največ glasov v okviru vseslovenskega odprtega glasovanja. Pogovarjali smo se z ekipo, ki jo sestavljata Eva Esih in Urh Kovačič. Preverite, kaj sta nama zaupala o svoji zmagi, predvsem pa, kaj svetujeta mladim, ki si želijo podati na svojo pot.

Ne boste verjeli, kaj vam lahko pomaga
Imunski sistem je ključ do dobrega počutja in pravilnega delovanja vseh telesnih funkcij, saj nas varuje pred poškodbami, boleznimi in kužnimi organizmi. Prav zaradi tega je njegova zaščita ključnega pomena, krepitve pa se je potrebno lotiti celostno in pri tem paziti še na zdravo prebavo. Zakaj prebavo? Ker se kar 80 odstotkov celic našega imunskega sistema nahaja prav v prebavnem traktu.

Doc. dr. Lidija Kitanovski, dr. med.: ''Ne maraš tega, da otroci umirajo. Želiš si pozdraviti vsakega.''
Diagnoza rak je tako s fizičnega kot s psihološkega vidika ena najtežjih diagnoz, še posebej težka pa je, če gre za otroka z rakom.

Kdo so narcistični starši?
Popolni starši ne obstajajo, obstajajo pa dovolj dobri starši, ki se trudijo po svojih najboljših močeh in ravnajo tako, kot v danem trenutku najbolje vedo in znajo. A ko se nekdo, ki naj bi bil vir podpore, nege in zaščite, izkaže za vir stisk in bolečine, dobi to povsem druge razsežnosti.

Ste že poskusili to močno mešanico, ki lahko pomaga pri različnih obolenjih?
Klasičnega prehlada, ko ga enkrat že imamo, ne moremo pozdraviti s čarobno palčko, vsekakor pa si lahko olajšamo simptome in se z določenimi živili in navadami počutimo vsaj malo bolje. Pesto iz česna in peteršilja nam vsekakor lahko pomaga pri tem!

7 živil, ki lahko povečajo možnost za napad migrene
Nekatera živila naj bi dokazano povzročala večjo možnost za napad migrene. Poglejmo si nekaj takšnih živil.

Nezdravljena psoriaza – tleči plamen v telesu
Psoriaza oziroma luskavica je danes bolezen, s katero je mogoče kakovostno živeti, vendar pa je še vedno zelo stigmatizirana, zato jo bolniki pogosto skrivajo in ne poiščejo zdravstvene oskrbe. ''Ker pri nezdravljeni psoriazi v telesu lahko tlijo različne druge težave in ker danes lahko učinkovito pomagamo tudi bolnikom s hujšimi oblikami te bolezni, vsem toplo svetujem pravočasen obisk pri zdravniku,'' je na novinarski konferenci pred svetovnim dnevom psoriaze, ki ga obeležujemo 29. oktobra, poudaril dermatolog prof. dr. Tomaž Lunder z Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana.

Koliko kalorij ima alkohol?
Kalorije v alkoholu, vključno v pivu in vinu, imenujemo prazne kalorije. Razlog za to se skriva v tem, da alkoholne pijače ne vsebujejo večjih količin treh makrohranil - beljakovin, maščob in ogljikovih hidratov. Toda, ste se kdaj vprašali, koliko kalorij ima vaša najljubša pijača? Pri nekaterih pijačah so številke precej visoke, pri drugih, kot bomo lahko videli, niti ne. Vsekakor pa bi, kot poudarjajo različne svetovne in tudi naše zdravstvene organizacije, morali biti pri pitju alkohola zmerni!

Pet pozitivnih učinkov rednega izvajanja joge
Če ste danes že preživeli nekaj dragocenih minut na vaši blazini za jogo, je to zagotovo zato, ker se dobro zavedate učinka joge na svoje počutje. Ne glede na to, ali ste izkušen jogi ali ste se z jogo srečali šele pred kratkim, smo prepričani, da se po le eni vadbi v svojem telesu počutite mnogo bolje.

Ko smo v stiski, potrebujemo prijatelja, ne 'odločevalca'
V določenih trenutkih vsi potrebujemo nasvet prijatelja. Nasveti nam pridejo še kako prav, če so dobronamerni in prihajajo od nekoga, ki je zrel in je morda sam že doživel podobno situacijo. Medtem ko so nasveti med prijatelji celo zaželeni, pa odločanje in postavljanje ultimatov nikakor ni. Kaj je dobro ponuditi prijatelju v stiski?

Tako nevarna je lahko hitra hrana za naše telo
Pogosto uživanje hitre hrane, ki ji pogovorno rečemo tudi 'junk food', naj bi izzvalo podobno reakcijo našega imunskega sistema, kot če bi telo napadal kakšen povzročitelj bolezni.

Ste kronično nezadovoljni?
Osnovna predpostavka človeškega vedenja je, da iščemo užitek in dobro počutje ter se skušamo izogniti bolečini in neprijetnim občutkom. A včasih se zdi, da nekateri pravzaprav gojijo slabo voljo, zagrenjenost in nezadovoljstvo. Tudi če jim v življenju ničesar ne manjka in nimajo nikakršnega razloga za nerganje, se kar naprej pritožujejo. Nekateri pravijo temu kronično nezadovoljstvo, v zadnjem času pa se pojavlja celo termin zasvojenost z nesrečo.

Več kot samo ščetkanje: Oral-B iO™ je prihodnost ustnega zdravja
Nova tehnologija predstavlja revolucijo v svoji kategoriji in ponovno opredeljuje vsakodnevno izkušnjo ščetkanja.