ima

Vadba doma, na prostem ali v telovadnici? To so razlike
Na žalost se še vedno borimo z virusom, ki nam je v zadnjem letu precej spremenil življenje. Vsi govorijo o tem, kako lahko zaščitimo druge, predvsem s splošnimi priporočili, premalo pa poudarjamo, kaj moramo storiti, če želimo trajno in na dolgi rok izboljšati svojo imunost. Pri tem ne govorimo samo o higieni, temveč tudi o gibanju!

Napačna prepričanja o 'debelih' ljudeh
''Jaz mislim, da bi morala dobra volja vsakega 'gor držat', ne samo tistega, ki ima malo preveč kilogramov,'' je povedala nasmejana Urška Vučak Markež v oddaji Nasmeh zdravju in dodala, da se zaveda, koliko predsodkov se še vedno drži nekoliko 'bolj obilnih ljudi'. Je res, da so 'debeli' ljudje srečnejši, suhi pa bolj žalostni? Zakaj ne moremo posploševati? Ker je sreča nekaj, kar je navsezadnje odvisno zgolj in samo od posameznika. Poglejte si, kaj je o tem še povedala Urška Vučak Markež.

Preveri, kaj barva izcedka razkriva o tvojem zdravju
Ne veš, kaj pomenijo določeni izcedki? Brez skrbi, pri večini ni razloga za paniko, posebej, če se pojavljajo pred menstruacijo ali po njej. Če pa izcedek spremljajo tudi drugi simptomi, je morda bolje, da obiščeš ginekologa!

Sladkorni bolniki morajo biti še posebej pazljivi
Diabetična ketoacidoza se pojavi predvsem pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa 1, vzrok zanjo pa je pomanjkanje hormona inzulina. Inzulin namreč zavira lipolizo in vstop maščobnih kislin v mitohondrije jetrnih celic, pri bolnikih pa je zaradi primanjkovanja inzulina proces ketogeneze močno pospešen. Pazljivi moramo biti predvsem na naslednje stvari.

Tako smeh vpliva na naše telo
Zakaj se smejimo, ko nas nekdo požgečka, in zakaj niso vsi ljudje žgečkljivi? Verjeli ali ne, za tem stojijo znanstvene študije.

8 simptomov tumorja hipofize
Tumorji hipofize so v večini primerov adenomi, torej benigni tumorji, tkani iz celic, ki spominjajo na zdrave hipofizne celice. Rastejo na dnu lobanje, v kostni votlini, v kateri je sicer zdrava hipofiza.

7 manj znanih vrst terapevtskih pristopov
Čeprav vsi poznamo psihoterapijo in svetovanje, na področju pomoči ljudem obstaja še veliko zanimivih pristopov, ki so lahko v pomoč klasičnim oblikam. Terapija s peskom, glasbo, knjigami, petjem, živalmi – to so le nekatere od zanimivih in nadvse sproščujočih metod, ki pomagajo pri različnih težavah s stresom, čustvovanjem ali težjih duševnih motnjah.

Ne zamudite 7. oddaje Nasmeh zdravju
Kako pa vi poskrbite za to, da vam je v življenju lepo? Se vam premalokrat zgodi, da ste s svojim dobrim počutjem "na ti"? Tudi to soboto bomo v oddaji Nasmeh zdravju z vami z veliko dobre volje, povedali in pokazali pa bomo, kako lahko živite bolj veselo in zdravo.

Vpliv barv na čustva, vedenje in zdravje
Ali spadate med tiste, ki jih rumena barva vznemirja? Vas modra zaziba v sproščeno in mirno stanje? Se odenete v črno, ko si želite miru? Nekateri psihologi in umetniki že dolgo verjamejo, da lahko barva vpliva na razpoloženje, občutke in čustva. V nadaljevanju preverite, zakaj je barva tako močna sila v našem življenju in kakšne učinke ima na naše počutje.

Koliko seksa je preveč in kakšne so posledice? To pravijo strokovnjaki
Povprečna odrasla oseba ima spolne odnose 54-krat na leto, torej enkrat na teden, kaže študija iz leta 2017. Velikokrat se šalimo, da spolnih odnosov ne more biti preveč, zgolj premalo. Ampak ali je to res?

Tako živi slavni pevec
Mario Roth, simpatičen pevec Grupe Vigor, je v oddaji Nasmeh zdravju razkril, kako skrbi za svoje telo in duševno zdravje ter kako se prehranjuje, kakšno hrano ima rad in katere ne mara. Če ste slučajno zamudili oddajo, si lahko spodaj pogledate celoten prispevek.

Biologija človeka pri stradanju: Ko kalorije postanejo ''zlato''
William Shakespeare je v znameniti zgodovinski drami Julij Cezar v enem izmed govorov opisal Gaja Kasija Longina, ki se je po vojni vrnil v Rim, kasneje pa sodeloval pri zarotniškem umoru Cezarja, z naslednjimi besedami: "Videti je lačen in preveč razmišlja, takšni ljudje pa so izjemno nevarni.''

Prim. prof. dr. Zmago Turk, dr. med.: Gre za to, da je v integrativni medicini izjemen potencial
Zagotovo ste že slišali za alternativno medicino, manj verjetno pa je, da poznate tudi integrativno in komplementarno medicino. V poplavi informacij – preverjenih, pa tudi tistih nepreverjenih – nas je zanimalo, katere metode in oblike komplementarnega zdravljenja so sploh preverjene in znanstveno potrjene ter katere ne, navsezadnje pa, kako je to področje urejeno pri nas. Govorili smo s prim. prof. dr. Zmago Turkom, dr. med. revmatologije in akupunkturologom, ki velja za začetnika in enega največjih zagovornikov komplementarne medicine pri nas.

Razvili revolucionarno zdravju prijazno razkužilo za roke in površine
Danes živimo v nenavadnem obdobju, na katerega se moramo zaradi epidemioloških razmer zelo hitro prilagajati. Človeštvo se spopada z mnogimi neznankami. Mnoge med nami bega, kakšna bo prihodnost človeštva. Bomo še lahko živeli normalnost, ki smo jo poznali pred leti? Bo lahko človek človeka še objel brez prisotnosti mask, cepiv in razkužil? Se bomo sploh še lahko družili v večjem številu in v zaprtih prostorih? Na nekatera vprašanja si prizadevajo odgovoriti tudi v slovenskem podjetju EKO GEA iz Šempetra v Savinjski dolini, v katerem so poiskali rešitve, ki so ljudem prijaznejše za zdravje.

Navade, ki vam lahko pomagajo do zdravega življenja
Dejavnosti, ki jih iz dneva v dan ponavljamo, slej ko prej postanejo navade, ki predstavljajo dobršen del našega vsakdana. Določene navade nas podpirajo, spet druge na nas delujejo zaviralno, nas omejujejo ter so pomemben vzrok za slabo voljo, pomanjkanje energije in bolezni. Življenje nam ponuja kopico navad, na nas pa je, da izberemo tiste, ki bodo pozitivno vplivale na naše zdravje ter počutje.

To lahko naredite za svoje zdravje
Življenje je nepredvidljivo, ampak to ne pomeni, da ne moremo storiti ničesar, da bi nam bilo bolje, saj lahko prevzamemo odgovornost za svoje zdravje. Že res, da se boleznim, nesrečam in podobnim nevšečnostim ne moremo popolnoma izogniti, lahko pa si zagotovimo hitro zdravniško pomoč – takrat, ko jo potrebujemo.

Krepi telo in pospešuje izločanje toksinov iz telesa
Pomlad je idealen čas za nabiranje spomladanskih dobrot, med katerimi je tudi vsestranski bezeg. Iz njega lahko naredimo okusne napitke, obroke in tisto, kar ima večina najraje – domač in naraven bezgov sirup.

Kaj barva izcedka razkriva o ženskem zdravju?
Ginekologinja prim. dr. Ulla Marton razkriva, kaj vse vpliva na količino in videz izcedka iz nožnice ter opozarja, na kaj bi morale biti ženske pozorne. Največkrat ni razloga za preplah in paniko, a dobro je vedeti, kaj pomeni sprememba barve izcedka.

''Vsak hrepeni po osrečujoči partnerski zvezi, kjer je slišan, razumljen, ljubljen, podprt s strani partnerja''
Kaj je tako imenovani izpopolnjen odnos? Kaj so zdravi obrambni mehanizmi in kateri so tisti, ki nam v partnerskih odnosih in tudi sicer škodijo? Kako se lahko rešimo spon lastnih obrambnih mehanizmov, ki največkrat izvirajo iz ranega otroštva, in zaživimo 'srečno' življenje? O tovrstni tematiki smo se pogovarjali s specialistko zakonske in družinske terapije Anjo Kovačič.

Žafran: zdravilne učinkovine, uporaba in neželeni učinki
Žafran je znan kot ena najdražjih začimb na svetu, osvaja pa tudi s svojimi izjemnimi zdravilnimi lastnosti. Poglejmo si, zakaj.

8 rastlin, ki lahko pomagajo pri virusnih okužbah
Zdravilne lastnosti eteričnih olj so že dolgo znane, zlasti v zimskih mesecih. Številna med njimi so se znašla pod lupo sodobnih znanstvenikov.

5 stvari, ki vam lahko pomagajo ohranjati motivacijo
Vsak od nas ima svoj način, kako ohranja motivacijo, a priznajmo si, da vsi kdaj pa kdaj potrebujemo kakšen dodaten nasvet ali pa iščemo 'recept', kako naprej. Mohamed Osman, strokovni sodelavec portala Mayo Clinic, je predstavil nekaj 'priporočil', ki bodo morda v pomoč tudi vam.

Imago terapija: ustvarjanje ljubezni, kot si je želimo
Doživeti pravo ljubezen, ki temelji na globoki in pristni povezanosti s partnerjem, je želja mnogih. Hkrati pa je to tudi temeljni cilj imago terapije, ki v ospredje postavlja sočutno reševanje konfliktov, odkrivanje ranljivosti in poglabljanje intimnosti v varnem prostoru. Učinkovita partnerska komunikacija je ključnega pomena za ohranjanje dolgega in izpolnjujočega odnosa. Skupno življenje pomeni srečanje na polovici poti, premagovanje ovir ter konstruktivno izražanje negotovosti in frustracije.

Kaj je kiropraktika in kako deluje?
Med ljudmi, ki iščejo alternative za lajšanje bolečin v hrbtu, večina izbere zdravljenje s kiropraktiko. Kaj je kiropraktika, kako deluje in predvsem, kaj je v ozadju te veje alternativnega zdravljenja?

Vse, kar morate vedeti o ajurvedi
Ajurvedska medicina (na kratko ajurveda) je eden najstarejših celostnih in celovitih sistemov zdravljenja na svetu. Nastala naj bi že pred več kot 3000 leti v Indiji.

Naturopatija - kaj je, kako deluje in kakšni so učinki?
Naturopatija, kot nam pove že ime samo, izvira iz narave. Pravimo ji tudi 'naravna medicina'. Njena glavna predpostavka je, da imamo vsi ljudje lastno moč zdravljenja. Slednje prepričanje, in sicer da se je človeško telo sposobno samozdraviti, ni novo, temveč izvira že iz Hipokratovih časov.

V primežu toksičnega sramu
Vsi imamo svoje sprožilce ali tiste občutljive točke, ki nam prebudijo občutek sramu. Intenzivnost naših izkušenj se spreminja glede na predhodne življenjske izkušnje, kulturna prepričanja, osebnost in moč dogodka, ob katerem smo izkusili sram. A za razliko od običajnega sramu se toksični sram ’obesi’ na našo samopodobo in močno vpliva na naše življenje.

Počitnice lahko počakajo, pljučni rak ne
Društvo pljučnih in alergijskih bolnikov Slovenije nadaljuje s projektom »Izkašljaj se«, ki celovito ozavešča širšo javnost o pljučnem raku in nujnosti pravočasnega prepoznavanja simptomov. Še posebej želijo izpostaviti, da trenutna zdravstvena epidemija ni razlog, da ne bi simptomov pljučnega raka pravočasno odkrili pri sebi ali bližnjih, in o težavi spregovorili z osebnim zdravnikom. Njihov slogan je: Počitnice, predstava ali koncert lahko počakajo, pljučni rak ne.

To so vzroki in načini zdravljenja nosnih polipov
Polipoza nosu je znana že tisoče let. Je razmeroma pogosta bolezen, vendar medicina še vedno išče ustrezen terapevtski pristop, saj se zdi, da se pri tovrstnem stanju ne odzivamo vsi ljudje enako.

Zakaj je pomemben imunski sistem?
Že od nekdaj smo iskali načine, kako bi se zaščitili pred okužbami – od tistih, ki jih že poznamo, do tistih, ki jih šele spoznavamo. Ključno vlogo pri tem pa ima naš imunski sistem, ki je v prvi bojni vrsti pred patogeni oziroma škodljivimi mikroorganizmi.