iskanje sebe

Najbolj priljubljen poseg v Sloveniji ostaja preoblikovanje prsi ter telesa
Naše telo nas vodi skozi celo življenje, skrbi za vse procese in pogoje, ki so potrebni za normalno delovanje, prav zato pa bi ga morali obravnavati in zanj skrbeti kot za tempelj, ki si zasluži spoštovanja.

Kdo je psihično bolj odporen na pandemijo koronavirusne bolezni?
Ljudje se zelo različno odzivamo na stresne razmere, kamor sodi tudi pandemija koronavirusne bolezni in z njo povezane spremembe življenjskega sloga. Vsak lahko opazi, da nekomu že najmanjša sprememba predstavlja veliko, neobvladljivo motnjo, drugi pa se z njo niti ne obremenjuje. Ob vsem tem se pojavlja vprašanje, kateri tipi osebnosti se najlažje spopadajo s pandemijo.

8 oblik sreče
Že Aristotel je nekoč dejal, da je sreča smisel in namen življenja, cilj in konec človeškega obstoja. Biti srečen, zadovoljen in živeti izpolnjeno življenje je želja slehernega posameznika, iskanje sreče pa je eno najpogostejših človekovih iskanj – v veliko primerih tudi nedosegljiv cilj. Na našo srečo pa ima ’izkušnja sreče’ veliko nians, ki jih imenujemo veselje, navdušenje, hvaležnost, ponos, optimizem, humor, zadovoljstvo in ljubezen.

Zakaj je osebnostna rast pomembna?
V preteklosti je bil fenomen osebnostne rasti še neznan, saj so se bili ljudje primorani ukvarjati s preživetjem, prostora za delo na sebi ni bilo. Z vse večjo blaginjo pa je vzniknilo tudi vse večje poznavanje psihologije človeka, njegovega počutja in čustev. V današnjem času je osebnostna rast del naših življenj in vsak, ki želi biti v življenju bolj uspešen, pomirjen s seboj in srečen, se poda na pot raziskovanja sebe, svojih šibkosti in potencialov.

Kakšno je življenje z visoko funkcionalno depresijo?
Posameznik, ki se bori z visoko funkcionalno depresijo, doživlja veliko simptomov velike depresije, vendar so ti nekoliko manj izraziti. To osebi omogoča, da v veliki meri normalno opravlja vsakodnevne obveznosti, hodi v službo, študira, skrbi za družino in ima normalne socialne stike. Navzven lahko deluje brez posebnosti, se pa bori v svoji notranjosti.

Čustvena zanka preteklosti: Kako in zakaj jo pustiti za seboj?
Zakaj se včasih tako močno oklepamo preteklosti? Zakaj je tako težko izpustiti iz rok vse tisto, kar nam je povzročilo bolečino in trpljenje? Zakaj se še kar vračamo v zgodbe, ki so že zdavnaj minile? Odgovor je preprost.

Žrtve samozaničevanja in občutki manjvrednosti
Življenje nam na poti postavlja nešteto ovir, izzivov in preizkušenj, a nobena ni tako velika kot tiste, ki si jih ustvarjamo sami. Samosabotaža se zgodi, ko se logični, zavestni um ne zmore ustrezno soočiti s podzavestjo. Slednja predstavlja tisti kritični notranji glas, ki nas zadržuje na mestu in otežuje naša prizadevanja. To vključuje vsa vedenja ali misli, ki nas oddaljujejo od tistega, kar si v življenju najbolj želimo. »Nisi dovolj dobra/sposobna/pametna/privlačna.« »Tega ne boš nikoli dosegel.« »To je prevelik zalogaj zate.« Se tudi sami kdaj zalotite, kako vam vztrajno prigovarja tihi glasek?

Zakaj sabotiramo ljubezen?
Paradoksalno je, da prav toliko, kolikor si ljubezni želimo in po njej hrepenimo, se je lahko tudi bojimo. In velikokrat je prav strah odgovor na vprašanje, zakaj ne najdemo partnerja, zakaj odnosi ne uspevajo in zakaj toliko parov ostaja neporočenih. A svoj najhujši strah običajno še bolj poglobimo z izogibanjem in drugimi nezavednimi vzorci, ki kar kličejo po tem, da ostajamo neizpolnjeni v svojih največjih čustvenih potrebah; po razumljenosti, slišanosti, varnosti in ljubljenosti.

Z risanjem in barvanjem nad stres in tesnobo
Kolikokrat ste se že zalotili, kako med dolgim telefonskim pogovorom ali sestankom rišete na list papirja različne like? Navadno so to kvadrati in krogci, spirale, križci in podobni simboli. Takšno risanje je običajno nezavedno in predstavlja neke vrste sprostitev napetosti in stresa, nekateri pa z njim preganjajo tudi dolgčas. A če se s preprostih simboličnih skic, ki jih imajo nekateri polne beležke, osredotočimo na risanje (tudi barvanje) v pravem pomenu besede, lahko odkrijemo, kako zelo lepa je ta dejavnost, ki človeka posrka v čisto drug svet. Svet miru in sprostitve. Če se torej vsakodnevno spopadate s stresom, se rešitev morda skriva prav v likovni umetnosti.

Boljša samopodoba lahko pomeni boljše življenje
Kakšna je vaša samopodoba? Pravzaprav jih imate več, pojasnjuje psihologinja in psihoterapevtka Branka Strniša. “Lahko imamo na enem področju izrazito dobro samopodobo, medtem ko nam na drugem peša." Lahko ste na svojem področju dela zelo samozavestni, vendar se počutite negotovo, če morate na sestanek, na katerem ste primorani o svojem delu govoriti z neznanci.

6 mitov o stresu
Stres je v zadnjih letih zelo pogosta tema pogovorov in zdi se, kot da predstavlja nevidnega sovražnika, ki se ga vsi zavedamo, a pogosto ne znamo z njim upravljati. A stresa ne gre posploševati, saj gre za zelo subjektivno doživljanje. Da se boste znali učinkovito spopadati z njim, izpostavljamo pogosta negativna prepričanja o stresu in načine, kako življenje uravnovesiti.

Ljubezen vedno prebudi tudi največjo bolečino
Vsak partnerski odnos je po romantičnih začetkih tudi prebujanje spominov. Včasih okostnjaki iz omare postanejo tako glasni, da nam ne preostane drugega kot odločitev, da v življenju končno naredimo red in presežemo vse, kar nam ne dovoli naprej. Ena od takšnih priložnosti je zagotovo vzajemna rast v partnerstvu, ki je priložnost za skupno zdravljenje ran preteklosti.

5 napačnih prepričanj o psihoterapiji
Kaj sploh je psihoterapija? V zvezi s tem področjem še vedno kroži veliko prepričanj in informacij, ki pa ne držijo najbolj. Kaj vse se na terapiji dogaja, ali terapevt res lahko razreši vse težave in ali je terapija res namenjena le posameznikom s težjimi duševnimi motnjami, preverite v spodnjih vrsticah.

Kako prepoznati, da vas partner vara?
Sprememba obnašanja, skrivanje telefona, kasnejše prihajanje domov, nenapovedani izostanki, nenadna skrb zase in čustvena odtujenost. To je nekaj znakov, ki lahko kažejo, da vas partner vara. A kaj storiti, če pride do nezvestobe. O tem smo se pogovarjali z zakonsko terapevtko dr. Veroniko Podgoršek.

Kako izbrati najustreznejšo psihoterapijo?
Kadar se človek spopada s težavami na duševnem področju, se ponavadi najprej zateče k svojemu splošnemu zdravniku in/ali k psihiatru, ki mu predpišeta zdravila. Kadar so simptomi duševne motnje tako močni, da motijo vsakdanje življenje in delo, pa ga napotita, naj si poišče psihoterapevtsko zdravljenje.

10 skritih sprožilcev tesnobe, ki se jim morate izogniti
Tesnoba postaja vse večji problem sodobne družbe. Okoli 18 odstotkov populacije se v zahodnih državah spopada z njo. In to velja le za primere, ki so diagnosticirani. V resnici je številka veliko večja.

Ko je vsak nov partner takšen kot vsi nekdanji
»Zdaj si pa res zaslužim osrečujočo partnersko zvezo. Prebrala sem toliko knjig o odnosih, da vem, kjer sem delala napake. Naučila sem se spoštovati …« Poznate vse te opogumljajoče stavke, ki obljubljajo lepši jutri? Iskanje sreče v partnerstvu je novodobni trend, ki pa nas velikokrat povsem oddalji od nas samih.

Iskanje mamine ljubezni
Pozdravljena! Obračam se nas s vprašanjem, na katerega že od kar pomnim zase iščem odgovor. Gre za moj odnos z mamo. Že kot otrok se spomnim, da nisem bila preveč vezana nanjo. Celo večkrat sem si azž...

Iskanje sorodne duše
Sem 40 letni fant ki že več mesecev ne uspešno išče sorodno dušo a se mi dogaja da nepridem dlje kot do prvega kontakta potem se pa vse konča in se tako nadaljuje v vsakem kontaktu res ne vem kaj je n...

Hipnoterapija
Pozdravljen gospod Zanima me, kje v Kopru ali okolici deluje dober psihoterapevt ali hipnotizer. Mogoče bi preko te oblike pomoči lahko pomagala svoji hčeri. Od svojega nepolnega tretjega pa do 1...

Osamljenost
Pozdravljeni, star sem 23 let in sem študent. Sedaj ko so počitnice imam malo več časa zase in sem ugotovil, da nimam nič prijateljev, s sošolci iz fakultete se tudi ne družimo nekaj veliko, kar me n...

Vzroki oligurije
Pozdravljeni!Bom raje bil kratek in bom kar direktno vprašal.Kaj je še lahko vzrok oligurije,če so ledvice na UZ-ju čisto normalne?Namreč že velikokrat opazim pri sebi oligurijo,ker si merim koliko ur...

BOLEČINA PRETEKLOSTI
Lep pozdrav. stara sem 23 let....že od nekje sredine srednje šole je moje življenje >>čudno<< . na zunaj sem bila veseljak vse spravljala v dobro voljo ampak v notranjosti pa je vedno pristotna ...

Težave štirinajstletnika
Sin je star 14 let in obiskuje zadnji razred osnovne šole.Moral se bo odločiti kam naprej vendar tu nastopijo težave ker učni uspeh ni najboljši pa ne zaradi da bi se slabo učil ampak ker se sploh nič...

Kontracepcijske tablete in anoreksija
Lepo pozdravljeni! Stara sem 24 let.Pred šestimi leti sem imela anoreksijo in s tem za tri leta izggubila menstruacijo.Ginekologinja mi je predpisala hormonske tabletke s katerimi bi se mi menstruaci...

Se spopadate z osamljenostjo? Vsi potrebujemo bližino sočloveka
V tem obdobju leta se močno poudarja pomen druženja, prijateljstva in družine, a je po drugi strani še vedno ogromno tistih, ki v tem času osamljenost ali pogrešanje čutijo še intenzivneje. Kaj so najpogostejši vzroki in kako se temu zoperstaviti?

To je prava resnica!
"V svetu, kjer mora vse biti manipulirano, da bi lahko ustrezalo družbenim idealom lepote, mislim, da bi nam prav prišlo več naravnosti, več ljubezni do sebe, več raznolikosti," je na družabnem omrežju Instagram zapisala 20-letna Mary Jelkovsky, ki je včasih ravno tako delala, kar je lahko, da bi na fotografijah, ki jih je objavljala, izpadla čim bolje.

To je pravi razlog, da vas muči nespečnost
Naša družba se je navadila poiskati bližnjice. Ko nas muči nespečnost, nam predpiše zdravila, ki našo zavest prisilijo, da se vda. Takrat zaspimo. A v resnici se nismo dotaknili vzroka, zaradi katerega ne moremo spati.

Kako premagati strah pred spremembo?
Korporativna direktorica v industriji poslovnega svetovanja, ki je skoraj polovico življenja porabila v iskanju napredovanja, se zaloti ob misli, da dejansko ob vsakem napredovanju, ki ga je deležna, ne čuti zadovoljstva, kot si ga je predstavljala preden je do »veselega« trenutka prišlo.

Koprčanka je hudo zbolela in sedaj prosi za pomoč!
Na družabnih omrežjih je zaokrožila zgodba Koprčanke Tjaše Likar, ki je pri komaj 27 letih zbolela za redko boleznijo kostnega mozga, imenovano mielodisplastični sindrom. Boleznijo, ki se navadno pojavi po 60. letu starosti in lahko vodi v levkemijo. Koprčanka se trenutno zdravi v tujini in piše, da potrebuje sredstva za zdravljenje. Zato je delila svojo zgodbo in sedaj upa na pomoč dobrih ljudi. Preberite njeno zgodbo.