iskanje

Lahko zdravo črevesje pomaga pri zdravljenju raka?
Manj kot 50 odstotkov ljudi z napredovalim melanomom naj bi se pozitivno odzivalo na imunoterapijo, zdravje črevesja pa naj bi bilo eden od načinov za uspešnejše zdravljenje te vrste raka in drugih. To je pokazala študija, ki je preučevala pomen in korelacijo črevesnega mikrobioma in uspešnost zdravljenja bakterij in raka.

Želite shujšati? Začnite pri prebavi!
Kilogramom ne posvečamo posebne pozornosti, dokler ne začnejo kaziti naše zunanje podobe in vplivati na naše zdravje. Ko se to zgodi, pa se večina posluži hitrih diet, ki obljubljajo bajne rezultate – a izgubljeni kilogrami se običajno hitro vrnejo, radikalno omejevanje vnosa hrane pa ima lahko hude posledice za zdravje. Dolgoročno je zato bolje uvesti nekaj majhnih, a učinkovitih sprememb v vsakdanjem življenju, z upoštevanjem katerih boste odvečnim kilogramom lahko za vedno pomahali v slovo.

Znate prepoznati simptome demence?
Demenca je degenerativna bolezen možganov, ki povzroča spremembe v možganskih celicah. Simptomi, ki lahko nakazujejo na demenco in si jih bomo ogledali v nadaljevanju, so motnje spomina, orientacije, razumevanja, učnih sposobnosti, govorjenja, izražanja in mišljenja.

6 načinov naravnega obvladovanja tegob v hladnejšem vremenu
Lahko hladnejše vreme poslabša vaše bolečine? Odgovor je pritrdilen. Glede na to, da smo spet zakorakali' v hladnejše vreme, si poglejmo nekaj načinov, kako si lahko lajšamo bolečine.

Kaj je afazija? Stanje, ki so ga diagnosticirali Bruceu Willisu, vpliva na komunikacijo
V sredo je družina zvezdnika Brucea Willisa objavila, da so igralcu diagnosticirali afazijo, zaradi česar se je pri svojih 67 letih 'upokojil' oz. umaknil iz igralskega poklica. Afazija je namreč zdravstveno stanje, pri katerem pacienti težko komunicirajo, govorijo in razumejo jezik. Poglejmo si malo več o tem stanju.

Dva trika za postavljanje mej
Bodimo iskreni – precej težko se je postaviti zase. Po eni strani so nas starši naučili, da moramo biti prijazni in da ne smemo nikogar prizadeti. Po drugi strani imamo vsi v sebi naravni impulz, da vsakogar, ki se ne strinja z nami in nas omejuje, nekam pošljemo. Res – težko se je mirno in asertivno postaviti zase.

Kaj vse lahko roke razkrivajo o našem zdravju?
Roke se zanašajo na pravilno delovanje telesnih sistemov, zato lahko zdravniki menda v njih pogosto opazijo znake določenih bolezni.

Slovenski igralec iskreno o okužbi s koronavirusom
Matej Zemljič velja za odličnega igralca nove generacije, ki se je širni Sloveniji pred časom predstavil v vlogi Domna Bratine v priljubljeni seriji Najini mostovi, zdaj pa se v povsem drugačni vlogi Adama predstavlja v novi seriji Gospod profesor. Poleti smo ga obiskali na setu snemanja omenjene serije, kjer je med drugim spregovoril tudi o svoji izkušnji s koronavirusom.

Koronakriza: Slovenski igralec iskreno o času, ki smo ga preživeli ločeni
Pandemija covida-19 se je zgodila nepričakovano, a hkrati močno zarezala v naš vsakdan, po slabih dveh letih pa se vse bolj zdi, da se 'nova normalnost', ki smo jo imeli zgolj za začasno, vse bolj uveljavlja kot povsem običajen vsakdan. O tem smo klepetali tudi z Juretom Henigmanom, priznanim slovenskim igralcem, ki trenutno blesti v novi slovenski seriji Gospod profesor.

Tudi ti zgolj 'čakaš' na pravi trenutek?
V življenju velikokrat čakamo na pravi trenutek ... pravi trenutek, da bomo shujšali, da se bomo odločili za nek konkreten korak, pravi trenutek, da bomo boljši, vsaj v svojih očeh. S starostjo in odraščanjem pa, eni prej, drugi kasneje, ugotovimo, da pravega trenutka kar ni od nikjer, dokler ga ne ustvarimo sami. To se nanaša tudi na samozavest, pri kateri velikokrat mislimo, da je odvisna od zunanjih okoliščin.

Kako lahko pomagaš prijatelju, ki se bori z depresijo ali tesnobo?
Ko gre za duševno zdravje, zlasti kadar so posameznikove razmere precej slabe, je treba k človeku pristopiti previdno.

Slovenska igralka o tem, kako se je soočala z omejitvami med pandemijo
Karin Komljanec je pri nas uveljavljena igralka, ki pa jo lahko te dni spremljate v novi humoristični seriji Za hribom. To so snemali v pomladnih in poletnih mesecih, med pogovorom z nami pa je igralka ugotovila, da ji je prav ta pomagala pri spopadanju vseh omejitev med pandemijo, saj je velika večina serije posneta zunaj na prostem.

6 ključnih aspektov uravnoteženega življenja
Življenje je večdimenzionalno in dinamično, zato ni mogoče izpostaviti zgolj enega področja, ki bi bilo za dobro počutje, srečo in zdravje bolj pomembno. V resnici gre za šest aspektov, ki skupaj tvorijo popolno sliko uravnoteženega življenja. Gre za fizično, duševno, čustveno, socialno, finančno in duhovno dimenzijo, z njihovim zavedanjem pa lažje ugotovimo, na katerega se moramo bolj osredotočiti za dvig kakovosti našega vsakdana.

Vas pogosto tišči na stranišče? Odkrijte rešitev za svoj mehur!
Pogosta, neustavljiva potreba po uriniranju je lahko znak prekomerno aktivnega sečnega mehurja, ki je predhodna stopnja urgentne urinske inkontinence. Preverite, kdaj gre za težavo in kako jo učinkovito zdravimo.

Vitamin C: vse kar morate vedeti
V času prehladov in različnih obolenj začenjamo vse bolj govoriti o vitaminu C. O slednjem vitaminu pa kljub vsemu obstajajo (pre)številni miti. Za kaj je zadolžen ta vitamin v našem telesu, kje ga najdemo, za kaj ga sploh potrebujemo, kakšna je ustrezna dnevna količina, ki jo potrebujemo in najpomembnejše, ali lahko pride do prekomernega vnosa tega vitamina? Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje opozarjajo, da ja.

Največji slovenski medijski hiši RTV Slovenija in POP TV bosta združili moči v skupni oddaji o covidu-19
Splošna epidemiološka slika v Sloveniji se ne izboljšuje, ravno nasprotno, močno se povečuje število okuženih, priča smo tudi številnim neslavnim rekordom. Nebrzdano širjenje okužb in dozdajšnje pretekle izkušnje od nas zahtevajo strogo in dosledno upoštevanje zaščitnih ukrepov ter navodil strokovnjakov.

Kako se soočiti s pritiski staršev?
Tudi ti občasno čutiš pritiske staršev? Ne skrbi, manjši in občasni pritiski so v tem obdobju nekaj običajnega, saj si vsak starš za svojega otroka želi najboljše. A včasih se zgodi, da takšni pritiski prej kot zdravo spodbudo prinašajo nenehen stres, občutke nerazumljenosti ali celo večje čustvene stiske. Kako vedeti, kdaj je pritisk pretiran, in kako se s tem konstruktivno spoprijeti?

Ko življenje prelagamo na jutri, čas zbeži mimo nas
Ko bom dobila partnerja, bom končno srečna. Ko bom dosegla naziv, bo moje življenje popolno. Ko bom shujšala, bom zadovoljna s seboj. Ko bom ustvarila družino, bom imela vse. Ste tudi sami med tistimi, ki svoje življenje nenehno prelagajo na jutri? Resnica je, da je življenje kratko, vsako prelaganje dokončne sreče in izpolnitve na določen cilj, pa pomeni to, v danem trenutku ne znamo in ne zmoremo v polnosti živeti. Kaj pa če jutri nikoli ne pride?

Ta vprašanja bi si moral postaviti vsak, ki ima potrebo po ugajanju drugim
Ljudje, ki imajo potrebo po tem, da ves čas ugajajo drugim, so znani po tem, da naredijo vse, kar je potrebno, da osrečijo druge ljudi, svoja občutja, čustva in mnenje pa največkrat odrivajo na stran.

Znani so prvi dobitniki nagrad Social Impact Award Slovenia
13. oktobra je v Kopru potekala zaključna slovesnost prve izvedbe Social Impact Award Slovenija, ki so jo letos kot glavni partnerji podprli Mestna občina Koper, Univerza na Primorskem, trgovec Spar Slovenija, Luka Koper, banka Sparkasse in drugi. Projekt v Sloveniji vodi Slovenska agencija za mlade (SLOAM). Dogodek je bil tudi del programa Evropskega tedna socialne ekonomije (ActSE 2021) v okviru slovenskega predsedovanja Svetu Evropske unije.

'Bolela me je glava, temnilo se mi je pred očmi, videla sem pike...'
Teja Bajt je širni Sloveniji postala znana, ko se je s svojim inovativnim produktom, Innoboxom, s katerim želi znanost približati otrokom, predstavila v priljubljenem projektu Štartaj Slovenija. A življenjska zgodba molekularne in celične biologinje ni spisana zgolj iz zmag, najtežje pa ji je bilo, ko je po seriji profesionalnih uspehov zbolela za meningitisom. Ob tem je večkrat dokazala, da so težave zgolj postojanka, ki jo lahko preoblikuješ v priložnost.

Anksioznost v partnerstvu: dvomi, strahovi in pomisleki
Anksioznost v partnerskem odnosu se nanaša na moteče in vsiljive misli, ki nas vodijo do dvomov v partnerja in pogoste skrbi v zvezi v odnosom. Kaj pa če me vara? Mi morda laže? Kaj pa, če me namerava zapustiti? Tovrstna vprašanja so lahko izjemno obremenjujoča, sploh, če imamo občutek, da nad negativnimi mislimi nimamo več nadzora.

Uroš Slak: 'Med tekom še nisem sprejel napačne odločitve'
Uroša Slaka ni treba posebej predstavljati. Pronicljivega voditelja z občutkom za detajle, ki zna vedno postaviti pravo vprašanje, že leta spremljamo v oddaji 24UR Zvečer, 3. oktobra pa prihaja na POP TV tudi nova oddaja Ena na Ena, v kateri bo razgaljal nepoznane plati svojih gostov. Kaj pa on? Kdo je Uroš Slak, ko ni pred kamero?

Zakaj je odpuščanje pomembno?
Največjo bolečino občutimo takrat, ko nas izdajo ljudje, ki so nam najbližje – starši, partner, prijatelji ali znanci. Vsakdo, ki je to že doživel, ve, kako hudo je takrat omajan naš notranji svet. A ko nas življenje močno prizadene, ni nič učinkovitejše za celjenje čustvenih ran od pristnega in globokega odpuščanja.

Kaj je čustvena zrelost?
Čustvena zrelost zajema različna vedenja in notranje mehanizme (samo)nadzora. Vključuje sposobnost prevzemanja odgovornosti za svoja dejanja ter zmožnost občutiti hvaležnost, sprejemati lastne napake, prepoznavati potrebe in postavljati zdrave meje. Je ena od temeljnih elementov srečnega in izpolnjenega življenja.

Kaj lahko storite, če ne veste, kdo ste?
Medtem ko imajo nekateri zelo močan občutek, kdo so in kaj si želijo, drugi ne vedo, zakaj in kako. Občutek negotovosti, kdo smo in kaj si želimo, lahko velikokrat vodi do spreminjajočega se občutka identitete. Kaj nam lahko pomaga pri iskanju naše resnične narave?

Strah pred uspehom – si lahko pomagamo sami?
Strah pred uspehom vključuje strah pred lastnimi dosežki, pogosto do te mere, da ljudje sabotirajo samega sebe. Čeprav na uspeh pogosto gledamo kot na nekaj, kar je zaželeno in česar si želimo vsi, obstajajo razlogi, tudi takšni, ki so morda celo racionalni, zakaj se ljudje bojijo, da bi jim resnično uspelo.

Zakaj je pomembno najti smisel in namen življenja?
V življenju skoraj na vsakem koraku naletimo na idejo, da je bistveno najti srečo. Če najdemo srečo, imamo vse. A to miselno perspektivo je morda celo bolje obrniti na glavo. Čeprav je sreča v življenju pomembna, nam pomaga bore malo, če nimamo življenjskega smisla. Iskanje smisla in namena je za počutje enako pomembno kot iskanje sreče, če ne celo bolj, ker nas le osmišljeno življenje vodi do dolgotrajnega zadovoljstva, boljših odnosov in uresničenega poslanstva.

Kaj storiti, ko razmerje ''nima več kemije''?
Normalno in naravno je, da se romantični odnosi začnejo s strastjo, sčasoma pa prehajajo in se razvijajo v toplino in stabilnost. Razlogov za to je več, od hormonov privlačnosti na začetku, do nagonskih in bioloških gnezditvenih navad. Prav nobena dolgoročna zveza ne ohranja (enake) začetne kemije, ki je prisotna na začetku, in to je popolnoma v redu.

Stanje, ki ima lahko resne zdravstvene posledice
Dolgotrajni stres, ki ga imenujemo tudi kronični stres, je dolgoročen fiziološki odziv, ki ima lahko resne zdravstvene posledice, če se ne zdravi pravočasno in ustrezno. Vpliv dolgotrajnega stresa lahko vključuje tako fizično kot duševno zdravstveno stanje, navadno pa zajema oboje.