iz

6 stvari, ki se zgodijo, če in ko omejimo sladkor
Za začetek naj povemo, da je pri sladkorju kot pri vseh drugih stvareh v življenju – nič ni nujno slabo, če uživamo v mejah normale. Seveda je govora o zdravem sladkorju, ne toliko o dodanem in umetnem. Kaj se torej zgodi, če tovrstnega sladkorja uživamo preveč, in kaj, ko ga prenehamo uživati?

Kako se dobro pripraviti na maraton?
Maraton nikakor ni tek na kratke proge, priprave pa so vsekakor zahtevne.

Najpogostejše navzkrižne reakcije med cvetnim prahom in hrano
Alergija je pretiran odziv telesa na sicer neškodljive snovi, kot so cvetni prah, živalska dlaka ali nekatera živila. Kaj pa je navzkrižna reakcija?

Okrepite imunski sistem z doma pripravljenim napitkom
Ko zbolimo, smo si bolj ali manj vsi podobni – čim hitreje se želimo spraviti v formo, seveda pa radi pozabljamo, da naše telo zahteva ravno toliko počitka, kolikor časa smo ga tako rekoč 'zanemarjali'.

V tem primeru ne bi smeli jesti čokolade
Čokolada je sladka razvada, ki je priljubljena po vsem svetu. Njena edinstvena aroma in okus nas pogosto vabita k uživanju. Vendar pa obstajajo nekateri ljudje, ki bi se morali izogibati uživanju čokolade iz zdravstvenih razlogov.

Izgubila je neverjetnih 50 kilogramov, sedaj pa je razkrila 5 ključnih korakov
Ameriški pevki in igralki Jessici Simpson je uspelo močno shujšati in si povrniti, kot pravi: 'idealno' postavo, zato se mnogi sprašujejo, kako je shujšala.

Zakaj, kako in kdaj pride do materničnega prolapsa?
Maternični prolaps je pogosta ginekološka težava, ki se pojavi, ko se maternica spusti ali izboči iz svojega običajnega položaja v medenični votlini.

Iz možganov potegnili 8 centimetrov dolgega črva, ki je bil še vedno živ
Nedavno so pri 64-letni ženski iz Avstralije kirurgi iz možganov potegnili 8 centimetrov dolgega črva, ki je bil še vedno živ. Gre za parazitskega črva, ki se običajno naseli v pitonih in prebiva v želodcu, črevesju ali v pljučih kače. Kako nevaren pa je lahko za človeka?

Manekenka zanikala govorice
Heidi Klum se je znašla v nemilosti uporabnikov družbenih omrežjih, potem ko je njen video sprožil nekoliko drugačen odziv oboževalcev in medijev, kot ga je pričakovala.

Najpogostejše tekaške poškodbe in kako se jim lahko izognemo
Čeprav ima tek številne koristi za naše telo in počutje, pa lahko zaradi neupoštevanja osnovnih pravil tekaškega treninga povečamo tveganje za nastanek poškodb. V nadaljevanju preverite, katere so najpogostejše tekaške poškodbe ter kako se jim lahko izognete.

10 načinov, kako sta povezana sreča in zdravje
Ste kdaj pomislili, kako je sreča odvisna od našega zdravja? Ko smo zdravi, le redko pomislimo na to, kaj imamo. Poglejmo si, kako in zakaj je naša sreča odvisna od zdravja, navsezadnje pa, kaj lahko naredimo, da eno z drugim izboljšamo!

Okrepite imunski sistem še pred prihodom jeseni
Imunski sistem je ključen za naše zdravje in dobro počutje. Še posebej pomembno pa je poskrbeti za njegovo okrepitev pred prihodom jeseni, ko se poveča tveganje za prehlade, gripo in druge okužbe dihal.

Tesnoba nas lahko ovira ali spodbudi k spremembam
Tesnoba lahko prevzame naš um in telo, sočasno pa ima velik vpliv tudi na naše življenje, v katerem se mnogokrat ne znajdemo najbolje. In prav zato je še kako pomembno, da jo razumemo in znova najdemo tisti pristni stik sami s seboj. O tem smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtko.

Kako lahko veš, da si fantu všeč?
Eno najpogostejših vprašanj med mladimi dekleti je, kako ugotoviti, ali si fantu všeč.

Kaj pomaga pri anksioznosti in paničnih napadih?
V življenju neprestano bijemo bitke, včasih smo pri tem lahko uspešni, spet drugič malo manj, ali pa se izgubljamo v svojih neprijetnih čustvih, ki hočemo ali nočemo vplivajo na naše vedenje, odnose in nazadnje tudi na naše vsesplošno počutje. O premagovanju anksioznosti in paničnih napadov smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtom.

Vnetna bolezen arterij, ki zahteva takojšnje zdravljenje
Temporalni arteritis, znan tudi kot velikocelični arteritis, je vnetna bolezen arterij, ki prizadene predvsem arterije v glavi in vratu.

Kaj morate vedeti o malariji?
Malarijo povzročajo zajedavci, ki v vaše telo vstopijo s pikom okuženega komarja. Do te včasih usodne bolezni pride predvsem v vročih in vlažnih krajih, kot je Afrika.

7 stvari, ki jih morate vedeti o matchi
Matcha v zadnjem času dobiva vedno več pozornosti. Poglejmo si, zakaj.

Vzroki za umik dlesni, simptomi in možnosti zdravljenja
Dlesen (gingiva) pokriva in obdaja majhen delež zunanjega dela zoba, ki se imenuje zobna krona, ter zobni vrat, ki se nahajata nad zobno korenino, ki je vsidrana v kost zgornje ali spodnje čeljusti. Ima pomembno vlogo pri zaščiti korenine zoba in okoliške kostnine ter ohranjanju zdravega in stabilnega okolja za zobe. Z zdravimi dlesnimi se zob tesno povezuje v svoja okoliška tkiva in jih varuje pred vnetji in drugimi težavami.

Kaj storiti, če pride do vročinskega izpuščaja?
V poletnem času so zelo pogosti vročinski izpuščaji, ki so lahko prava nadloga, saj so zelo neprijetni in nam lahko po nepotrebnem pokvarijo brezskrbno uživanje na dopustu. A če jih dovolj hitro prepoznamo in ustrezno zdravimo, lahko ublažimo nezaželene posledice. Več o tem in tudi o preventivi pa si lahko preberete v nadaljevanju.

Kako sta povezana glavobol in zobobol?
Marsikdo se je že srečal z bolečino, ki nas lahko prizadene v različnih delih telesa. Dve pogosti vrsti sta glavobol in zobobol. Čeprav se na prvi pogled zdita ločeni, obstaja tesna povezava med njima v obliki trovejnega (trigeminalnega) živca, ki je odgovoren za prenašanje senzoričnih informacij z različnih delov obraza in glave ter za nadzor določenih gibov čeljusti.

Bolečine pri hoji v gore? Preverite, kako lahko rešite težavo
Športno rekreativne dejavnosti predstavljajo pomemben vidik človekovega življenja in imajo pozitiven vpliv tako na fizično kot psihično zdravje. Med najpogostejše prostočasne aktivnosti Slovencev sodi hoja, pohodništvo in tek.

Prehranska dopolnila – kdaj so smiselna, kdaj ne?
Prehranska dopolnila so izdelki, ki vsebujejo hranilne snovi, kot so vitamini, minerali, aminokisline, rastlinski izvlečki, encimi in druge snovi. Namen teh dopolnil je dopolnjevanje prehrane posameznika s specifičnimi hranilnimi sestavinami, ki jih morda ne zaužije v zadostnih količinah skozi običajno prehrano.

''Dolgoročne posledice lahko pričakujemo pri posameznikih, ki bodo preskočili proces žalovanja''
Naravne katastrofe, kot so poplave, ki so prizadele Slovenijo, ne povzročajo le materialne škode. S seboj nosijo 'opustošenje' tudi na področju duševnega zdravja. Strokovnjaki opozarjajo, da se bodo duševne stiske poznale šele čez nekaj časa, dodatno pa je potrebno že zdaj nasloviti pomembnost pravočasnega iskanja pomoči! O tej tematiki smo se pogovarjali z Jasno Kordić Lašič, dr. med., spec. psih.

''Pomembno bo, da se bomo kot družba odzvali''
Strokovnjaki opozarjajo, da se bodo posledice naravne katastrofe, ki je prizadela Slovenijo, poznale šele po določenem času. V poplavah so ljudje izgubili svoje domove, celotno svoje imetje in marsikaj drugega. Ljudje morda poznamo samo številke prizadetih, a v resnici gre za osebne zgodbe ljudi, teh pa ni malo. Med temi so tudi tisti najranljivejši – otroci in mladostniki. Kako naravne katastrofe, natančneje poplave, vplivajo in bodo vplivale na njih, smo se pogovarjali z Aleksandrom Koroša, dr. med., spec. otroške in mladostniške psihiatrije, vodjo Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov, kise je vzpostavil v okviru Programa MIRA, Nacionalnega programa duševnega zdravja, deluje pa v Zdravstvenem domu Murska Sobota.

Zakaj in kako se pojavijo težave z jezo?
Veliko ljudi meni, da imajo 'močan' temperament, a če se zelo hitro razjezite, med burnimi debatami pa padajo tudi žaljivke, je morda to znak, da so stvari ušle izpod nadzora.

Trn v peti – kako ga pozdraviti s sodobno fizioterapijo?
Imate bolečine v peti, ki se poslabšajo med aktivnostjo? So vaši prvi koraki v dnevu zmeraj boleči? Imate občutek, da hodite "s kamenčki" v čevlju, ki so moteči in boleči?

Zakaj mnogo žensk začne s starostjo smrčati?
Raziskovalci iz Norveške so prvič odkrili povezavo med smrčanjem in zmanjšano ravnjo spolnih hormonov pri ženskah po menopavzi.

Pridobivate kilograme in se potite?
Že nekaj časa je znano dejstvo, da v menopavzo ne vstopajo le ženske, temveč tudi moški. Moško menopavzo imenujemo andropavza, njeni simptomi pa so lahko enako neprijetni kot simptomi ženske menopavze.

Kaj ušesno maslo razkriva o vašem zdravju?
Ste vedeli, da je prvobitni namen ušesnega masla, da pomaga zaščititi naše uho in ga dejansko ohranja čistega in zdravega? Vendar lahko včasih nakazuje tudi na določene stvari.