izguba spomina

Koliko spanca potrebujemo glede na našo starost?
Dober spanec je eden najpomembnejših aspektov posameznikovega zdravja. Kljub temu se kar 40 odstotkov odraslih spopada z nespečnostjo. Preverite, koliko ur spanca potrebujete glede na vašo starost.

Voditeljica spregovorila o boju z rakom
39-letna igralka, novinarka in televizijska voditeljica Maria Menounos pravi, da je bil njen možganski tumor pravi blagoslov. Zaradi tragične diagnoze je danes popolnoma drug človek in je veliko bolj mirna in pozitivna.

To bo nova epidemija 21. stoletja
Demenca bo nova epidemija 21. stoletja, napovedujejo strokovnjaki. Danes se z njo spopada 32.000 Slovencev, zaradi staranja prebivalstva se bo to število v naslednjih 25 letih več kot dvakrat podvojilo. Najpogostejša demenca je Alzheimerjeva bolezen, ki predstavja kar 70 odstotkov vseh demenc. Preverite, kakšni so simptomi demence in kako jo pravočasno prepoznati.

Bi prepoznali prve znake demence?
Če ste stari več kot 60 let ali imate demenco v družini, je dobro, da poznate prve simptome demence. Najpogostejša demenca je Alzheimerjeva bolezen, znaki pa se razvijajo počasi – tudi 10, 20 ali 30 let. Bolezen je dobro odkriti čim prej, da lahko pričnejo zdravniki zdraviti simptome demence. Prav tako tudi, da svojci in bolnik vedo, kaj se z njim dogaja.

5 opozorilnih znakov, da se spopadate z demenco
Vsakdo, ki je imel družinskega člana, ki se je spopadal z demenco, kot je Alzheimerjeva ali Parkinsonova bolezen ve, kako tragična in težka je lahko ta bolezen. A vsaka pozabljivost še ne kaže na demenco. Preverite, kaj so znaki demence, kaj niso in kako prepoznati zgodnje znake te bolezni.

Kako veste, da je za odvečne kilograme kriva ščitnica?
Ko kar naenkrat pridobimo 5 kilogramov, je najlažje kriviti premalo delujočo ščitnico, ki lahko v resnici vodi do nepojasnjenega pridobivanja telesne teže. A kako vemo, da gre za težave s ščitnico in ne le preprosto za dejstvo, da smo posegali po preveč kalorični hrani.

Resnica o vitaminu D!
Kaj ne bi bilo prečudovito, če bi le en vitamin lahko izgradil močne kosti, nas varoval pred sladkorno boleznijo, multiplo sklerozo, rakom, srčno-žilnimi boleznimi in depresijo? Ali celo še pripomogel k izgubi odvečne telesne teže? Vse to pripisujejo vitaminu D. Pa je kaj resnice v trditvah?

Jagodičevje, ki vam lahko reši življenje
Jagodičevje je pravo zdravilo, ki nam ga je podarila narava in nima nikakršnih stranskih učinkov. Preverite, katero je najbolj zdravilno in zakaj vam lahko celo reši življenje.

Srce parajoče poslovilne fotografije, ki so ganile svet
Ben Nunery in njegova hči Olivia sta objavila čudovito zbirko fotografij, s katerimi sta se poslovila od svoje žene in matere Ali, ki je umrla za rakom pri komaj 31 letih. Fotografije, ki so bile namenjene ohranjanju spomina na njuno ljubo Ali, so se dotaknile številnih ljudi po svetu, ki so se soočili s podobno bolečino ob izgubi ljubljene osebe ali pa le prepoznali moč ljubezni.

Imate težave s spominom?
Nekatere ženske po 50. letu starosti svojo pozabljivost pripišejo starosti ali pa se prestrašijo, da gre morda že za zgodnjo obliko demence. A naj vas potolažimo, da gre najverjetneje le za simptom menopavze, ki sčasoma izzveni.

Zaščitite se pred boleznijo, ki jo povzroča!
Klopni meningoencefalitis pušča dolgotrajne posledice in lahko povzroči celo smrt. Prav zato je pomembno, da se pred to boleznijo zaščitite, še posebej, če veliko časa preživite v naravi. Vas zanima, kakšna je najbolj učinkovita zaščita?

Kaj moške z leti najbolj skrbi?
Rezultati najnovejše raziskave odkrivajo, katere so tiste zdravstvene težave, ki so največji strah in trepet moške populacije in v kolikšni meri se razlikujejo od ženskih skrbi.

Moški spomin izgubljajo hitreje kot ženske
Najnovejša raziskava je pokazala, da pozabljivost in blaga izguba spomina pri moških nastopita prej kot pri ženskah, čeprav je do sedaj veljalo ravno nasprotno.

Zakaj izgubljate spomin?
Kratkotrajna izguba spomina je pogosto posledica preobremenjenosti naših možganov z informacijami, če pa se vam dogaja vedno pogosteje in vas je že začelo skrbeti, se morda razlog skriva kje drugje.

Plesen je izjemno nevarna za zdravje
Črna plesen, ki jo najdemo v številnih slovenskih domovih, je eden pogostejših vzrokov za respiratorne in druge zdravstvene težave. Preverite, kako prepoznati z njo povezane težave!

Pozabila, da ima 11-letnega sina
Ko se je 34-letna Naomi Jacobs nekega jutra prebudila, je bila prepričana, da je stara 15 let, da je leto 1992 in da jo v šoli čaka pomemben izpit. Ko je v njeno sobo prišel njen sin in jo poklical 'mama', jo je od presenečenja skoraj zadela kap.

Med sprehodom izgubil spomin in taval več kot 600 km
Moški iz Bergama je nenadoma izgubil spomin. Ko se mu je spomin po treh mesecih nenadoma povrnil, je poklical domov in svoje bližnje prosil, naj ga pridejo iskat v več kot 600 kilometrov oddaljeni Rim.

34-letna mama mislila, da je spet najstnica
Ko je 34-letna Naomi nekega jutra odprla oči, je bila popolnoma zmedena in prestrašena. Ni poznala sobe, v kateri se je zbudila, ni poznala obrazov, ki so vanjo strmeli s fotografij na steni, ni vedela, kdo je ženska, ki jo je zagledala v ogledalu.

Vsakič, ko se zbudi, misli, da je še vedno najstnica
Pred dvema mesecema je 32-letna Amanda doživela hudo prometno nesrečo, v kateri je delno izgubila spomin. Amanda se namreč ne spominja zadnjih nekaj let svojega življenja, tako vsakič, ko se zbudi, misli, da je še vedno najstnica, včasih pa celo, da je še vedno otrok.

7 načinov, kako si izboljšati spomin
Se vam pogosto zgodi, da ne najdete svojih ključev od avta? Se nikakor ne morete spomniti imena svojega osebnega trenerja? Niste edini, vsi namreč včasih pozabimo kakšno informacijo. Kljub vsemu pa obstajajo nekateri triki, s katerimi si lahko pomagate in izboljšate svoj spomin.

Pozabite na tablete, za boljši spanec telovadite!
Vsak tretji odrasli ima težave z nespečnostjo in prav zato se številni zatekajo k uporabi uspavalnih tablet. A vse več dokazov je, da te le niso čudežno zdravilo, ki odpravi vse težave, in da je načine za boljši spanec treba iskati drugje.

Oče, ki vsake pol ure izgubi spomin
Si predstavljate, da se ne bi jasno spominjali rojstva svojih otrok? Da bi kar sproti pozabili, kje so, in bi bili zato ves čas v strahu, da se jim je kaj zgodilo? Si lahko zamislite, da se ne bi mogli spomniti niti tega, kaj ste zjutraj jedli? Z vsem tem se spopada 50-letni Gerald.

S pritiskom na obraz do ugodja
S pritiskom in masiranjem določenih točk na obrazu lahko odpravite glavobol, zmanjšate bolečino v hrbtenici in celo odpravite težave s prebavo. Kje so te točke in kako to storite?

Bolezen ji je vzela moža in otroke
Izguba otroka je nekaj, česar ne bi rad doživel prav noben starš. Vendar pa je Frances Culling pokopala že štiri otroke in moža, ki so vsi umrli zaradi iste bolezni. Sedaj se z boleznijo spopada tudi njena najmlajša hči.

Zaradi epileptičnega napada se je poročila s tujcem
Ko je Katie stopala proti oltarju in gledala v moškega, ki jo je čakal tam, ni vedela, kdo stoji pred njo. Celo ko mu je obljubljala večno zvestobo, se ga nikakor ni mogla spomniti. Tik pred obredom je namreč doživela epileptični napad in izgubila spomin.

Preživel s 6,9 promila alkohola v krvi
Ko so 52-letnega Josipa Grubešića sprejeli v bolnišnico, ker si je poškodoval koleno, so bili zdravniki šokirani. V krvi je imel kar 6,9 promila alkohola.

Menopavzalni simptomi niso nujno menopavzalni!
Opažate motnje v menstrualnem ciklusu, bolečine v sklepih, vas obliva, se vam redčijo lasje in ste občasno depresivni? Ti menopavzalni sindromi morda kažejo na druge zdravstvene težave. Katere?

Razvili test za odkrivanje Alzheimerjeve bolezni
Ameriški znanstveniki so razvili test, s katerim lahko napovejo, pri katerih ljudeh se bo razvila Alzheimerjeva bolezen, neozdravljiva oblika demence.

Padel in ostal brez dela glave
28-letni Alan je nezavarovan pomagal pri rušenju stavbe. Ko mu je zdrsnilo, je padel z 8-metrskega zidu, pri čemer si je poškodoval možgane, ostal pa je tudi brez dela lobanje.

Izgubil spomin in bos prehodil 160 kilometrov
42-letni Mark je izginil iz bolnišnice, kjer je bil na opazovanju. Našli so ga šele po devetih dneh – 160 kilometrov stran, z ožuljenimi in okrvavljenimi nogami. Razen dehidracije in odrgnin ter žuljev se ni huje poškodoval.