jo

Saj ni res! Breakdance škoduje zdravju
Čeprav se vsi strokovnjaki strinjajo, da je ples zelo zdrava oblika športa, s katerim krepimo svoje telo in zdravje, pa nemški raziskovalci menijo, da breakdance škoduje zdravju.

Saj ni res! Smrčanje "kuri" kalorije
Raziskovalci na univerzi v Kaliforniji so ugotovili, da naj bi ljudje, ki smrčijo, ponoči porabili več kalorij kot tisti, ki ne smrčijo. Tisti, ki močno smrčijo naj bi porabili kar 370 kalorij več kot tisti, ki ne smrčijo.

REDKEV
Redkev je zelo razširjena, zdrava in uporabna zelenjava. Pomaga pri težavah z jetri in žolčem. V kombinaciji z medom pa je zelo dobro zdravilo proti kašlju. Ta zdravilna zelenjava je ena izmed najstarejših vrst zelenjave, kar jih človek pozna.

Vasilij Žbogar si nabira moč z mamino špargljevo juho
Slovenski jadralec Vasilij Žbogar ima poleg svoje velike ljubezni jadranja še eno ljubezen, in to so šparglji. Obožuje predvsem njihov poseben okus. Sam si najraje pripravi šparglje z jajci, moči po treningih pa najraje nabira z mamino špargljevo juho.

Saj ni res! Prebarvate stene in se izognete boleznim
Si želite čist dom brez bakterij, plesni, gliv in virusov? Kmalu bo to mogoče le z izbiro prave barve za pleskanje. Znanstveniki so izumili protimikrobno molekulo, ki jo dodajajo v barvo za pleskanje in vas tako zavarujejo pred številnimi zdravstvenimi težavami.

VIDEO: Izboljšajte svoje zdravje s čokolado
Ste vedeli, da več slaščic kot jih zaužijete, več jih potrebujete, kar vodi v začarani krog odvisnosti od sladkarij? Dolgoročno prekomerno uživanje sladkarij vodi v različne bolezni. Kljub temu pa strokovnjaki pripisujejo pozitivne učinke eni od sladkarij - temni čokoladi.

Šparglji za večje posteljne užitke
Šparglji so znani po diuretičnem delovanju in po čistilnem učinkovanju v sečilih. Poleg številnih zdravilnih učinkov pa špargelj velja tudi za afrodiziak, verjetno predvsem zaradi oblike mladih poganjkov. Tako so Rimljani sok špargljev mešali v ljubezenske napoje in verjeli, da kdor poje več špargljev, ima veliko ljubimcev.

S hojo do zdravja
Telo lahko razgibamo na različne načine: s tekom, fitnesom in skupinsko vadbo. Vse te dejavnosti lahko prispevajo k temu, da pridobimo nekaj kondicije, vzdržujemo telesno težo ali morda celo izgubimo kakšen kilogram. Toda s hojo je vse to lahko še preprosteje in ceneje.

V Sloveniji redno spremljajo ocene stanja o prašičji gripi
Odkar smo prejeli novico o pojavu bolezni, ki jo prenaša nov virus gripe A (H1N1), v Sloveniji stalno spremljamo ocene stanja, ki jih posreduje Svetovna zdravstvena organizacija in smo v rednih stikih z Evropskim centrom za spremljanje in obvladovanje bolezni, pravijo na IVZ. Kako se zaščitimo pred morebitno okužbo in kakšni so simptomi bolezni, si preberite v članku.

Zasvojenost z igrami na srečo
V ZDA je vsaka četrta oseba, zasvojena z igrami na srečo, ženska, vendar se jih zdravi le od tri do sedem odstotkov. Pri nas se s problemom, kako uspešno pomagati zasvojenim z igrami na srečo in njihovim svojcem, ukvarjajo v Nacionalnem inštitutu za psihoterapijo.

ČEMAŽ
Se radi sprehajate? Potem izkoristite priložnost in med sprehodom odtrgajte še nekaj lističev izjemno zdravilne rastline, ki raste skoraj po vseh gozdovih in travnikih v Sloveniji. To je čemaž, rastlina, ki je po vonju in zdravilnih učinkih zelo podobna česnu.

Očistite telo s čemažem!
Čemaž je znan kot čistilec prebavnih in dihalnih poti, zelo dobro pa učinkuje tudi na delovanje žlez in krvnega obtoka. Ker bo sezone nabiranja kmalu konec, si ga čim prej privoščite. Lahko ga uporabite kot začimbo oziroma dodatek k jedi ali pa kot glavno sestavino.

VIDEO: Alternativa za sprostitev odvečne energije otrok
Letos bodo devetošolci opravljali preizkus znanja iz teorije športne vzgoje. Povedano drugače: nikogar ne zanima, če ti otroci znajo plavati, pomembno je, da vedo z besedami opisati, kako se to dela. In to ravno zdaj, ko bi otroke morali spodbujati, da sedenje pred računalnikom zamenjajo za športne aktivnosti. V Ameriki, kjer se s problemom "neaktivnih" otrok ubadajo že dlje kot pri nas, so poskusili s telovadbo za možgane.

"Suhci" manj onesnažujejo okolje
Študija, ki so jo objavili v International Journal of Epidemiology je pokazala, da zdrav način življenja in vzdrževanje telesne teže pomaga ohranjati zdravo okolje in Zemljo.

Naj limona postane vaša najboljša prijateljica
Znanstveniki so ugotovili, da je dan najbolje začeti s kozarcem sveže limonade, saj iz telesa odplakne vse nečistoče in škodljive stvari. Poskusite pa lahko tudi z zelo staro metodo postenja, to je post z limonado, ki velja za enega izmed najhitrejših načinov čiščenja organizma.

LIMONA
Limona je poleg pomaranče eden izmed najbolj zdravih agrumov, ki je bogat predvsem po vsebnosti vitamina C. Kot iz pomaranče si lahko tudi iz limone pripravite naravno stisnjen sok ali iz nje izdelujete kandirano sadje. Sicer pa je limona že zelo star sadež, katerega zdravilne učinke so poznali že v 12 stoletju.

Saj ni res! Moškemu je v pljučih rasla jelka
Rusu Artiomu Sidorkinu je v pljučih rasla jelka. Zdravniki so najprej sumili, da je 28-letni fant zbolel za rakom. Med operacijo pa so presenečeni ugotovili, da moškemu v pljučih raste drevo.

Nad virus HIV z limono!
Znanstveniki trdijo, da je limona močan antioksidant, pomaga pri prehladih ter pri hujšanju. Učinkovita je v boju proti plešavosti, nekateri pa celo pravijo, da je limonin sok učinkovita obramba proti aidsu.

VIDEO: Preživite praznike bolj zdravo!
Prav zaradi prazničnih jedi imajo v tem času mnogi težave s prebavili, z bolečinami v trebuhu in z zgago, ki jo največkrat povzroči orehova potica. Če so orehi tudi za vas pretežki, si letos za spremembo omislite pehtranovo potico.

Ni vsaka utrujenost spomladanska utrujenost!
Spomladi se ljudje pogosto pritožujejo, da so utrujeni. Vendar ne gre vedno le za spomladansko utrujenost. Pozorni bodite, kadar utrujenost traja dlje kot en mesec. Takrat lahko govorimo o kronični utrujenosti ali pa o podobni bolezni – fibromialgiji.

Črn paradižnik - novi afrodiziak?
Kmalu boste na svojih vrtičkih lahko začeli gojiti črne paradižnike. Znanstveniki obljubljajo, da naj bi slasten sadež pomagal pri ohranjevanju mladosti. Poleg črnega paradižnika pa na trgu že lahko dobite tudi bele, zelene in seveda rdeče sorte.

Orehova potica letos na bolj zdrav način
Kaj ko bi letos poskusili za velikonočne praznike jesti 'malce' bolj zdravo. Za vas smo poiskali recept za orehovo potico, v katerem smo beli sladkor nadomestili z medom in rjavim sladkorjem.

MED
V zdravilstvu je med cenjen kot živilo, ki povečuje umsko in telesno moč, izboljšuje zdravje in počutje, krepi srce, deluje dezinfekcijsko, pomaga pri prehladih, živčnih napetostih in povečuje splošno imunsko odpornost.

Nina Osenar bo velikonočno šunko zamenjala s tofujem
Nina bo veliko noč praznovala malce drugače, kot je v navadi. Drugačen in za slovenske razmere verjetno neobičajen bo tudi njihov velikonočni jedilnik. Meso bo zamenjal tofu, klasično orehovo potico pa pirina potica z lešniki.

Množičen odziv na krvodajalsko akcijo
Konec februarja je prek elektronske pošte zaokrožilo pismo, v kateri je predstavnica za stike z javnostjo blejskega hotela Golf pozvala ljudi, naj za njihovega sodelavca, ki je bil hudo poškodovan v prometni nesreči, darujejo kri.

Svetovni dan glavkoma
Danes obeležujemo svetovni dan glavkoma. Glavkom ali zelena mrena je drugi najpogostejši vzrok slepote na svetu. Več o tej bolezni si lahko pogledate v priloženem videu.

Kaj nam sporočajo nohti?
Mogoče se nam zdi zdravje nohtov samoumevno, vendar to ne drži. Prav naši nohti so lahko dober pokazatelj našega zdravja.

Kako znani Slovenci skrbijo za zdravje?
Danes je svetovni dan zdravja. Letos je posvečen opozarjanju na problem izrednih razmer in na pomembnost zagotavljanja učinkovitega zdravstvenega sistema. Nas pa je zanimalo kako za svoje zdravje skrbijo znani Slovenci. Večina jih prisega na zdravo prehrano in gibanje.

Zakaj ravno Nalgesin S?
Pet razlogov, ki vas bodo zagotovo prepričali, da je Nalgesin S dobra izbira.

Jan Plestenjak sodeloval v akciji 'stekleničke upanja'
Stekleničke upanja, ki so jih izdelovali znani Slovenci, je ekipa portala zadovoljna.si odnesla malim bolnikom na Pediatrični kliniki in odraslim na Onkološkem inštitutu. Z njimi je bolnike obiskal tudi Jan Plestenjak.