Vizita.si

kognitivne

Prehrana 03. 05. 2020 20.15

Sadje: ga zvečer res ne smemo jesti?

Eden od precej razširjenih mitov o zdravi hrani je, da zvečer ni čas za sadje. "Toda sama ne vidim razloga, zakaj ga ne bi smeli jesti tudi zvečer," pravi prehranska strokovnjakinja Mojca Cepuš. "Drugače je edino, če ima oseba sladkorno bolezen, kakšne ledvične bolezni in podobno." Sicer pa Cepuševa meni, da si lahko sadje brez slabe vesti privoščimo tudi še uro pred spanjem.

Duševno zdravje 29. 04. 2020 11.00

Kdaj je pravi čas za samozdravljenje?

V življenju prehajamo v obdobja in odnose, ki nas kdaj tudi ranijo, izkušnje pa so lahko za nas boleče, zato nas naš organizem preko samozdravilnega mehanizma opozarja, kdaj se moramo ustaviti, poglobiti vase, se soočiti s težavami ali umakniti od okolja in ljudi, ki na nas vplivajo negativno.

Starostne bolezni 26. 03. 2020 11.02

Bi pravočasno prepoznali Alzheimerjevo bolezen?

Specialistka nevrologije dr. Milica Kramberger nam je razložila, da je napredovanje te sicer neozdravljive bolezni mogoče občutno upočasniti, če je le odkrita pravočasno.

Dieta 25. 03. 2020 07.57

Morda je to razlog, da vam kljub dieti ne uspe shujšati

Izguba odvečnih kilogramov je lahko prava nadloga, še posebej, če se dalj časa trudite in držite določene diete, pa vam kljub temu ne uspeva. Ste se kdaj vprašali, kaj delate narobe?

Duševno zdravje 13. 03. 2020 11.59

Stres, depresija in številne psihosomatske bolezni so vedno pogostejše

Histerija je duševna motnja, ki nastane zaradi intenzivne anksioznosti človeka. Kljub temu, da so jo v preteklosti pripisovali zgolj ženskam, pa danes vemo, da se lahko histerija pojavi pri obeh spolih. Pogostejša pa je pri ženskah v starosti med 14 in 25 letom.

Duševno zdravje 10. 03. 2020 08.33

'Zelo me je pretreslo, ko sem spraševala bolnike o tem, kakšne težave pestijo njihove bližnje'

Ko človek zboli za težjo obliko bolezni, se nenadoma vsuje na tisoče vprašanj. Med drugim tudi, ali nekaj časa obdržati diagnozo kot skrivnost ali povedati družinskim članom in prijateljem. Kdaj povedati, komu povedati? Predvsem pa, kako takšno informacijo podati svojim otrokom, mlajšim in najstnikom? O tem smo se pogovarjali z dr. Vesno Radonjič Miholič, specialistko klinične psihologije.

Duševne motnje 03. 03. 2020 18.27

Se bojite biti v središču pozornosti?

Socialna anksioznost ali socialna fobija je ena od oblik anksioznosti, pri čemer pa je potrebno vedeti, da so meje med različnimi oblikami anksioznosti lahko zabrisane. Tako se lahko tudi pri generalizirani anksioznosti pojavljajo simptomi socialne anksioznosti. Bolj kot da ju poskušamo ločiti, je pri terapiji pomembno, da najdemo mentalni vzrok za njen pojav.

Duševno zdravje 11. 09. 2019 07.37

Človek, ki razmišlja o samomoru

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije smo v Sloveniji glede na število samomorov nad evropskim povprečjem. V letu 2018 je bilo 17,08 smrti zaradi samomora na 100.000 prebivalcev, na evropski ravni pa samomorilni količnik znaša 11. Vendar v zadnjih dvajsetih letih števil samomorov upada, in sicer za približno 30 odstotkov. Samomorilni količnik, ki smo ga zabeležili v preteklem letu, je namreč najnižji od leta 1965.

Zdravje 24. 12. 2019 11.01

To so pomembni minerali, ki nam jih ponavadi primanjkuje

Čeprav se vsi trudimo, da uživamo zdravo uravnoteženo prehrano, je nekatera hranila včasih težko pridobiti. Še posebej nekatere minerale. Po zadnji britanski raziskavi se je pokazalo, da ljudem običajno primanjkuje železa, cinka, magnezija in selena. Preverite, kako si zagotoviti zadostno količino teh mineralov.

Osebna rast 08. 11. 2019 08.29

Poznate recept za dolgo in kakovostno življenje?

V številnih medijih lahko vsakodnevno zasledimo tako imenovane recepte za dolgo življenje. Zasuti smo z informacijami, kaj je idealen življenjski slog, kako se prehranjevati in na kakšen način razmišljati, da bi se čim bolj uspešno spopadali s stresom. A vprašanje, ki se pri tem poraja, je, kaj je res in kaj je le balast? Kako močno ste pripravljeni slediti vsemu, kar vam strežejo novodobni guruji zdravega življenja in nenazadnje – že imate svoj recept, s katerim jadrate skozi življenje?

Prehrana 11. 10. 2019 10.23

To se zgodi, če kavo pijemo vsak dan

Mnogi ljudje si niti zamisliti ne morejo pričetka dneva brez skodelice kave. Ne samo, ker ima aromatična kava odličen okus in prijeten vonj, a ker nam podari energijo, ki jo potrebujemo že takoj zjutraj. A preverite, kaj se zgodi, če kavo pijemo prav vsak dan.

Prehrana 07. 10. 2019 16.00

7 razlogov, zakaj bi morali uživati mandarine

Odkar se je na spletu pojavila Kristina, prodajalka mandarin, si najbrž mnogi želijo pobližje spoznati ta sadež in njegove zdravilne učinkovine. Zato vam predstavljamo sedem razlogov, zakaj bi bilo dobro v jesenskih dneh uživati mandarine.

Zdravje 03. 10. 2019 08.06

Poznate teh 7 dobrobiti kostanja?

Kostanj je plod narave, ki pred zimo poskrbi, da znova dobro okrepimo svoj imunski sistem. Bogat je namreč z vlakninami, vitamini, minerali in zdravimi maščobami. Najbolj priljubljen je pečen, ki si ga v tem času radi privoščimo v izobilju na kakšnem kostanjevem pikniku. In prav je tako, saj ima kostanj številne dobrobiti na naše zdravje. Tukaj je nekaj njih.

Zdravje 16. 08. 2019 08.07

Zakaj je temna čokolada lahko dobra za vas?

Če ste eden tistih, ki dneva ne more preživeti brez koščka čokolade, je idealna rešitev, da posežete po temni čokoladi. Tako boste po njej lahko posegli popolnoma brez slabe vesti, saj je v resnici zdrava za vas.

Osebna rast 19. 07. 2019 10.46

Veste, kakšne so lahko posledice čustvenega zanemarjanja v otroštvu

Čustveno zanemarjanje je očem nevidno, a močno poseže v zdrav psihični razvoj otroka. Gre za ignoriranje, neodzivanje ali zatiranje čustvenih potreb, zaradi česar se oseba v odraslosti sooča s težjimi občutki nevrednosti in nepomembnosti. Takšna negativna prepričanja pa se najbolj odražajo prav v medosebnih odnosih.

Zdravje 31. 05. 2019 11.29

Segrejte pisarno, če želite povečati žensko produktivnost

Ženske se pogosto pritožujejo, da jih v pisarnah zebe, a zadnja raziskava kaže, da ne gre le za kaprico, a da ženske v resnici pri višjih temperaturah delajo bolje. Kot je pokazala študija, se v bolj topli pisarni njihova produktivnost poviša.

Zdravje 09. 05. 2019 13.35

Slab zrak v pisarni slabša umske sposobnosti

Če se ob koncu delovnega dne spopadate z občutkom zamegljenostji misli in občutkom, da preprosto ne morete več razmišljati, za to nujno ni kriv le dolg delovnik, a tudi zrak v vaši pisarni. Še posebej, če so pisarne v stavbi, kjer je slabo prezračevanje in ni oken.

Zdravje 29. 04. 2019 08.08

Kaj lahko pomeni 16 minut spanca manj?

Že če spite čez noč le 16 minut manj kot po navadi, se bo to pokazalo na vašem počutju in produktivnosti naslednji dan, pravijo raziskovalci univerze Južna Florida. Na svoji spletni strani so zapisali, da "izguba le 16 minut spanca lahko pomeni razliko med jasno glavo na delovnem mestu in težavami z osredotočanjem."

Zdravje 26. 04. 2019 10.11

Zmanjša tveganje za bolezni srca in ožilja, sladkorno bolezen tipa 2 in raka

Si jutra ne predstavljate brez aromatične kave? Potem vas bo zagotovo razveselila novica o tem, da nam kot kaže, pitje kave lahko podaljša življenjsko dobo. Uživanje kave namreč zmanjša tveganje za smrt zaradi srčnio-žilnih bolezni, sladkorne bolezni ali raka.

Zdravje 15. 04. 2019 11.37

Prostočasna dejavnost, ki izboljša delovanje možganov

Naše kognitivne sposobnosti postanejo boljše, če se redno ukvarjamo z aerobnimi aktivnostmi. Sem spadajo različne aerobne vadbe pa tudi tek, kolesarjenje, plavanje, hribolazenje … Pri ljudeh, ki so starejši od 30, to lahko prepreči upad kognitivnih sposobnosti. Če je do teh prišlo, si jih z aerobno vadbo lahko povrnemo.

Rakave bolezni 12. 04. 2019 09.21

Mislila je, da je le pod stresom, a je imela možganski tumor

40-letna ameriška televizijska voditeljica Maria Menounos je julija leta 2017 razkrila, da je pred kratkim prestala operacijo možganov, saj se je spopadala s tumorjem v velikosti golf žogice. Pred kratkim pa je pojasnila, da je svoj zamegljeni vid in močne glavobole ves čas pripisovala stresu.

Zdravje 03. 04. 2019 11.39

Zelo razširjena navada poveča tveganje za prezgodnjo smrt

Vse več študij razkriva, da preveč sedenja vodi v pojav kroničnih bolezni in prezgodnjo smrt. V nevarnosti so celo tisti, ki trikrat tedensko odidejo potelovadit za eno uro, če sicer veliko sedijo. Treba je obdobja sedenja prekinjati z vsaj nekaj minutami hoje in gibanja.

Zdravje 15. 03. 2019 13.24

Priljubljeno živilo lahko prepreči kognitivno upočasnitev

Gobe naj bi bile živilo, ki lahko poskrbi, da naši možgani dlje ostanejo zdravi. Njihovo uživanje naj bi namreč preprečevalo pojav kognitivne upočasnitve. To pomeni slabše sposobnosti mišljenja, pomenjenja, reševanja težav … Slabše ima človek tudi sposobnosti osredotočanja, težje se znajde v prostoru … Kognitivna upočasnitev ni ravno bolezen, je pa skupek simptomov, ki zagotovo otežijo življenje.

Zdravje 15. 03. 2019 13.23

Tveganje za demenco je lahko za 90 odstotkov manjše

Ženske, ki se v srednjih letih dovolj ukvarjajo s kardio vadbo, imajo kasneje manjše tveganje za pojav demence. To je pri njih za kar neverjetnih 90 odstotkov manjše v primerjavi z ženskami, ki so v povprečni fizični pripravljenosti.

POPovi zdravniki 29. 10. 2014 22.20

Strah pred demenco

Strah pred demenco Babica in pokojni mož sta imela hudo demenco. Ker me je narava obdarila z neverjetnim spominom, ki ga še naprej treniram, se bojim, da bom prezrla prve znake demence pri sebi. Pred ...

POPovi zdravniki 31. 07. 2014 21.12

SPOMIN IN TRENING

Pozdravljeni. Moj partner je pred osmimi leti imel prvič depresijsko epizodo, zaradi katere se je zdravil ambulantno. Nato je imel še več ponavljajočih se epizod nakar se je tudi lani maja, ter letos ...

POPovi zdravniki 19. 04. 2014 10.37

TOLVON

Pozdravljeni! Moje psihično stanje ni najboljše, ker sem že dalj časa brezposelna. Imam težave z omotico, občutek na momente, da bom kar skupaj padla, to spremlja topa bolečina v temenskem delu glave....

POPovi zdravniki 30. 06. 2012 19.22

ENTOMOFOBIJA

Pozdravljeni! Imam 13 letnega sina, ki ima entomofobio. Fant zelo trpi in zanj je ta strah postal nevzdržen, zato me je sam prosil za pomoč. Ne vem pa, kakšna je pot. Osebni zdravnik, psihiater-pedop...

POPovi zdravniki 07. 12. 2011 12.10

Shizofrenija in študij

Lep pozdrav. sem shizofrenik in sem po hospitalizaciji že 2 leti na antipsihotikih in imam namen nadaljevati šolanje na fakulteti. Zanima me če imate slučajno kakšne podatke, informacije o tem, kako ...

POPovi zdravniki 24. 07. 2011 19.13

Strah pred psi

Pozdravljeni Imam strah pred psi (ampak to samo pred velikimi in tistimi ki jih ne poznam) kaj naj naredim? Lp. Anja

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996