kognitivne

Ugotovite, kaj stara vaše možgane
Staranje ne pomeni samo čedalje bolj nagubane kože ali tankih las – spreminjajo se tudi možgani, ki počasneje reagirajo in si vse manj zapomnijo. Kaj spodbudi ta proces?

Že uporabljate muškatni orešček?
Muškatni orešček lahko ščiti vaša jetra, je pokazala raziskava. Ta začimba ima namreč moč, da zmanjša vnetne procese v tem organu. Za povrh pa lahko jetra ohranja zdrava še tako, da v njihovih celicah pomaga preprečevati nabiranje maščob.

9 pozitivnih učinkov kofeina
Radi pijete kavo? Tu je nekaj pozitivnih učinkov kofeina, zaradi katerih boste kavo lahko pili še bolj z užitkom in popolnoma brez slabe vesti. Kljub vsemu pri vsaki stvari velja, da je najboljša zdrava mera, zato strokovnjaki svetujejo, da na dan spijete največ tri skodelice kave.

To so dokazi o učinkih meditacije
Vsakodnevna meditacija lahko zavira s starostjo povezano kognitivno nazadovanje, so odkrili raziskovalci z univerze v Kaliforniji. Ne vedo še točno, zakaj ima tak učinek. Predvidevajo pa, da meditacija povzroča pozitivne spremembe v možganih, ki očitno ljudem pomagajo tudi, da dlje časa obdržijo svoje kognitivne sposobnosti.

Poglejte, kako preveč alkohola vpliva na vaše možgane
Ljudje, ki popijejo preveč alkohola, imajo večje tveganje, da razvijejo demenco, je pokazala francoska študija. Demenca je kronična napredujoča bolezen možganov, ki povzroči težave na vseh poljih – pojavijo se motnje spomina, prepoznavanja, orientacije, izražanja, presoje …

To je navada, zaradi katere bomo bolje pomnili in se učili!
Pomembno je ohranjati zdrave možgane, da bi tudi v starosti imeli dobre kognitivne sposobnosti. In študija je pokazala, da lahko to dosežemo, če v svoje življenje vključimo preprosto navado – tek. Raziskovalci so ugotovili, da še posebej dobro vpliva na našo sposobnost pomnjenja in učenja.

S plesom do boljšega spomina in osredotočenosti
Ples viša inteligenco, so sedaj dokazali strokovnjaki. Če se vpišete na tečaj plesa, si lahko izboljšate spomin, osredotočenost in razumevanje do 18 odstotkov, je pokazala zadnja raziskava Univerze Coventry.

Še dva neverjetna učinka te tople rumene začimbe
Uživanje kurkume koristi našemu spominu, poleg tega pa lahko pomaga tudi pri depresiji. Vpliva na centre v možganih, ki so zadolženi za spomin in čustvovanje. Spomin lahko izboljša kar za 28 odstotkov, je pokazala študija.

Vas muči nespečnost? Česa ne veste, pa bi morali
Vsaj 30 odstotkov ljudi se enkrat v življenju spopada z nespečnostjo. Takrat ni dobro poseči po uspavalih. Prof dr. Leja Dolenc Grošelj iz Ambulante za motnje spanja v UKC Ljubljana močno odsvetuje tudi zatekanje k marihuani, ki je postalo priljubljeno v zadnjem času. Študije so pokazale, da ne pomaga, še več – ima škodljive stranske učinke. Kaj pa je rešitev?

To živilo, ki ga jemo vsak dan, negativno vpliva na naše možgane
Sladkor negativno vpliva na naše kognitivne sposobnosti, še posebej na sposobnost ohranjanja pozornosti, je pokazala zadja študija, ki je bila objavljena v žurnalu Physiology&Behavior.

Kaj se zgodi, če vsak dan pojeste skledo solate?
Če vsak dan pojeste skledo solate oziroma zelene listnate zelenjave, se bodo vaši možgani starali počasneje, je pokazala študija. To pomeni, da boste imeli dlje boljši spomin in kognitivne sposobnosti.

Preprosta navada, ki zmanjša tveganje za Alzheimerjevo bolezen
Vsakodnevno pitje zelenega, črnega ali rdečega oziroma oolong čaja zmanjša tveganje za pojav Alzheimerjeve bolezni za 50 odstotkov. Pri tistih, ki nosijo gen za Alzheimerjevo bolezen, pa celo za 86 odstotkov.

Kava vas lahko obvaruje pred to pogosto boleznijo
Kava drastično zniža tveganje za bolezni srca in ožilja in s tem za odpoved srca in kap. Vsaka dodatna skodelica kava zmanjša tveganje za odpoved srca in kap za 8 odstotkov, je pokazala nova raziskava Univerze Kolorado.

Dokazano eden najbolj zdravih sadežev. Poglejte, pri čem pomaga!
Zdaj je še čas grozdja, ki spada med znanstveno najbolj raziskane sadeže. Številne raziskave so pokazale, da znižuje holesterol in previsok pritisk, ohranja mladosten videz, krepi imunski sistem, vpliva blagodejno na živce.

Kate Walsh razkrila, da so ji odkrili velik tumor
''Na televiziji sem igrala pogumno zdravnico, a ko gre za tvoje zdravje in postaneš bolnik, postaneš nadvse ranljiv,'' je za Cosmopolitan povedala igralka Kate Walsh, ki je pred kratkim razkrila, da se spopada z možganskim tumorjem.

Mislimo, da je ta pijača zdrava, a povečuje tveganje za kap
Večina nas že dobro ve, da sladke gazirane pijače niso dobre za naše zdravje. A ponavadi mislimo, da je vzrok za to le vsebnost sladkorja in s tem količina kalorij, ki jih zaužijemo. Prav zato se mnogi odločijo za dietne gazirane pijače, ki naj bi bile veliko bolj zdrava izbira, saj vsebujejo umetna sladila in manj kalorij. A raziskava kažejo, da je resnica ravno obratna.

To bo nova epidemija 21. stoletja
Demenca bo nova epidemija 21. stoletja, napovedujejo strokovnjaki. Danes se z njo spopada 32.000 Slovencev, zaradi staranja prebivalstva se bo to število v naslednjih 25 letih več kot dvakrat podvojilo. Najpogostejša demenca je Alzheimerjeva bolezen, ki predstavja kar 70 odstotkov vseh demenc. Preverite, kakšni so simptomi demence in kako jo pravočasno prepoznati.

To je naravni multivitamin, ki bi ga morali redno uživati
Jajca vsebujejo hranila, ki jih ne najdemo v drugi hrani, med njimi tudi vitamin D. Samo eno srednje veliko jajce vsebuje okoli 6,4 beljakovin in veliko aminokislin imenovanih leucini, ki pripomorejo k normalnemu delovanju mišic. Škotska nutricistka dr. Carrie Ruxton je zato jajca poimenovana 'naravni multivitamin'.

Razlogi, zakaj ste nenehno utrujeni?
Najpogostejši vzrok utrujenosti so hiter tempo življenja in številne obveznosti, ki jih moramo postoriti preko dneva. A če se utrujenost pojavlja kljub temu, da smo se naspali, in če se z njo spopadamo dlje časa, je pametno poiskati nasvet zdravnika. Tu je nekaj možnih vzrokov za dolgotrajno utrujenost.

Preprosta navada, ki zmanjša tveganje za Alzheimerjevo bolezen
Vsakodnevno pitje zelenega, črnega ali rdečega oziroma oolong čaja zmanjša tveganje za pojav Alzheimerjeve bolezni za 50 odstotkov. Pri tistih, ki nosijo gen za Alzheimerjevo bolezen, pa celo za 86 odstotkov.

5 razlogov, zakaj ste ves čas utrujeni
Včasih bi najraje ves dan preležali v svoji postelji in to je povsem normalno. A če ste utrujeni večino časa in vas izčrpajo že manjša opravila, je možno, da se spopadate s kronično utrujenostjo. Preverite, kako jo prepoznati.

To se zgodi, če vsak dan pijete vodo z limono in kurkumo
Zakaj bi bilo za vaše zdravje izjemno blagodejno, da bi dan začeli s kozarcem vode, v katerega bi vmešali sok polovice limone ter čajno žličko kurkume? S tem boste okrepili svoj imunski sistem, preprečili bolezni možganov, kot je demenca, izboljšali prebavo ... Kopica koristi bo.

8 znakov, da ne prenašate glutena
Glutenska preobčutljivost ali intoleranca pomenita, da posameznik po zaužitju glutena, beljakovine, ki je v pšenici, ječmenu in ržu, občuti neprijetne simptome. Lahko gre za prebavne težave, utrujenost, imunsko reakcijo in še bi lahko naštevali.

To se zgodi z vašim telesom, če vsak dan jeste kurkumo
Kurkuma se v zdravilstvu za zdravljenje različnih stanj uporablja že več kot 4.000 let. Študije so pokazale, da pomaga proti okužbam, zmanjšuje tveganje za nekatere oblike raka, preprečuje vnetja v telesu in zdravi prebavne težave.

Tako lahko zmanjšate tveganje za Alzheimerjevo bolezen!
Če želite izboljšati delovanje svojih možganov, uživajte veliko rib, zelenjave, stročnic in olivnega olja. Mediteranska prehrana močno izboljšuje delovanje naših možganov in zmanjša tveganje za razvoj Alzheimerjeve bolezni, je pokazala zadnja študija avstralskih strokovnjakov.

Že poznate delovanje začimbe kurkume?
Kurkumo vključite v svojo prehrano vsaj enkrat na teden. In zmanjšali boste tveganje, da vaši možgani prezgodaj opešajo ali da vas začne mučiti demenca. Kurkumo uvrščajo med eno najbolj zdravih začimb.

Simptomi, ki kažejo na bolezen ščitnice
V Sloveniji se z boleznijo ščitnice spopada od 200 do 300 tisoč ljudi. Najpogostejše obolenje je avtoimunsko obolenje ščitnice Hashimotov tiroiditis, ki se navadno pojavi pri ženskah okrog 50 do 60. leta starosti, lahko tudi prej. Ker imajo bolezni ščitnice najrazličnejše simptome, je nanje pravzaprav treba pomisliti in se testirati.

Začimbe, ki varujejo vaše zdravje in topijo maščobo
Znanstveniki so ugotovili, da ima le pol žličke cimeta enako raven antioksidatnov kot skodelica jagod. Ne le cimet, tudi številne druge začimbe so izjemno zdravilne. Prav zato nanje ne smete pozabiti niti v zimskem času.

Odkrili še en neverjeten učinek zajtrka
Vsi že dobro vemo, da je zajtrk najpomembnejši obrok dneva. Ta nas napolni z energijo, ki jo potrebujemo za dober začetek dneva, in spodbudi presnovo. A sedaj so strokovnjaki odkrili, da lahko otrokom pomaga celo do boljših rezultatov v šoli.

Preverite, kako prepreči negativne misli!
Probiotični jogurt ne pomaga le urediti prebave, pomaga tudi preprečiti negativne misli in je zaradi tega še posebej dobrodejen za tiste, ki so nagnjeni k depresiji.