kot

Kako premagamo strah pred učenjem in se začnemo učiti zase?
Strah in učenje sta pojma, ki ju pogosto najdemo v istem stavku. A strah v povezavi z učenjem ni samo strah pred testi ali izpiti, pač pa tudi strah, ki nas oddaljuje od končnega cilja – dobre oz. zadovoljive ocene. Je povsem naraven pojav, ki pa se ga lahko znebimo, kar nam bo pomagalo dosegati zastavljene cilje in se začeti učiti zase. To bo prineslo tudi želene rezultate na testih in izpitih, saj večji, kot je strah, slabši je naš učni uspeh.

Nutricionistka razkriva 6 zdravih živil, ki jih uživa vsak dan
Nutricionisti naj bi se skoraj vsak dan srečevali z vprašanjem, kaj jedo, kako jedo zdravo in kako razporejajo svoje obroke. No, nutricionistka Keri Glassman je, kot povzemajo na portalu Ordinacija.hr, za today.com razkrila, katera živila so na njenem jedilniku tako rekoč vsak dan, pa tudi, kako jih najraje pripravlja.

Tanatofobija: izrazit strah pred smrtjo
Smrt, umiranje in zaključek življenja so teme, ob katerih ni prijetno nikomur. Normalno je, da so ob tem prisotni nelagodni občutki in nekaj tesnobe. Pa vendar lahko pri nekaterih osebah razmišljanje o lastni smrti, minljivosti ali procesu umiranja povzroči neobvladljiv strah. V tem primeru govorimo o tanatofobiji.

Kako se motivirati za učenje in kako se izogniti pastem, ki nas odvračajo od njega
Pri učenju pogosto pozabimo na najpomembneje – motivacijo. Ta je eden ključnih koščkov mozaika učnega procesa in kot tak veliko pripomore k temu, da osvojimo potrebno znanje in dobimo oceno, ki si jo želimo. A motivirati se ni vedno lahko, zato si bomo tokrat pogledali, kako lahko iz sebe izvabimo svoj maksimum ter se izognemo pastem, ki nas morda nevede držijo proč od uspeha.

Česnovo olje: močan ojačevalec imunosti
Če je česen že tisočletja znan kot izjemno zdravo živilo, pa se o česnovem olju govori manj. Ne glede na to, ali ga uporabljate, ali ga boste uporabljali, ali pa le razmišljate o njegovi uporabi v obliki prehranskega dopolnila ali pa za druge potrebe, se o njegovi uporabi najprej posvetujte s svojim osebnim zdravnikom!

To je vaš manjkajoči člen do fit telesa in boljšega počutja
Poletje je pred nami in zdaj se bolj kot kadar koli prej zavedamo pomena uravnotežene prehrane ter aktivnega načina življenja. In prav v tem obdobju smo najbolj obremenjeni s svojo podobo v ogledalu, zato ne smemo zanemariti tistega, kar je najpomembnejše – skrbi za svoje telo.

Tipi osebnosti in prilagajanje koncu pandemije
Čeprav mnogi čutijo neizmerno olajšanje in navdušenje zaradi postopnega vračanja v ’normalno’ življenje, vsi ne doživljajo enakega vznemirjenja pri prehodu v svobodnejše obdobje. Razlike v doživljanju so v veliki meri odvisne od tipa osebnosti.

Znaki, da tvoji 'prijatelji' pravzaprav niso iskreni
Če imaš občutek, da se tvoja 'družba' obnaša nenavadno, te morda ta občutek ne vara.

Za pravi odgovor vprašajte znanost
Po tednu evropskega javnega zdravja, ki je bil namenjen tudi krepitvi zaupanja v zdravstvo, se pri nas začenja ozaveščevalna kampanja Vprašaj znanost-Vprašaj zdravnika. Strokovnjaki s področja zdravstva bodo v sklopu kampanje ljudem, ki danes zaradi preobilja informacij že težko ločijo med miti in resnicami, dali preverjene odgovore na njihova vprašanja, obenem pa jih bodo spodbudili k temu, da kritično presojajo informacije, ki jih dobivajo iz nepreverjenih virov ali slišijo od drugih.

To so navade, s katerimi si uničuješ lase
Pogosto mislimo, da dobro skrbimo za svoje lase, in se niti ne zavedamo, kako škodljive so nekatere navade.

Zakaj se pojavlja erektilna disfunkcija?
Med erektilno disfunkcijo in srčnimi boleznimi obstaja močna povezava. Veliko raziskav je namreč pokazalo, da moški, ki trpijo za erektilno disfunkcijo, pogosteje trpijo tudi za srčnimi boleznimi.

Prednosti in slabosti spletnih terapij
Zaradi različnih omejitev preteklega obdobja je marsikateri strokovnjak na področju duševnega zdravja svoje storitve preselil na splet. Nenadoma so se pojavila različna spletna svetovanja, terapije, coachingi in tudi predavanja z različnimi tematikami. Ob tem se je marsikateri uporabnik soočal z dilemami, tudi takšnimi, ali je tovrstna oblika enako učinkovita kot srečanja v živo. Prav zato predstavljamo prednosti in slabosti spletnih terapij in svetovanj, za katere gre pričakovati, da jih bo v prihodnosti še več.

Nomofobija: patologija sodobnega časa
Mobilni telefoni so postali vseprisotni del sodobnega življenja. Ne samo, da nam služijo kot način komunikacije, ampak so tudi osebni organizator, orodje za spletno nakupovanje, koledar, budilka, mobilna banka, športni motivator in še mnogo več. Čeprav gre nedvomno za koristno napravo, brez katere si ni več mogoče predstavljati življenja, pa je s seboj prinesla tudi vedenjsko odvisnost – nomofobijo.

Imate boleče migrene? Sprožilci naj bi bili predvsem individualni
Ocenjuje se, da 2 % svetovnega prebivalstva trpi zaradi kronične migrene, to stanje pa prizadene več žensk kot moških. Migrena je zapletena bolezen, pri kateri ima genetika pomembno vlogo, nikakor pa ni edini dejavnik.

Se tudi vi bojite staranja?
Ste vedeli, da se vse celice v našem telesu starajo različno? Že dvajsetletnik denimo, kot smo lahko izvedeli v oddaji Nasmeh zdravju, začne izgubljati občutek za visoke tone, pri tridesetih letih pa se pri večini že pojavi daljnovidnost.

Ko se počutiš negotovo: Nasveti, ki jih mora slišati vsako dekle
Teh nasvetov ti verjetno nihče ne bo dal v šoli, a bi ti jih kdo moral, ker so zelo pomembni.

Kako čustva vplivajo na naše telo?
Četudi ne verjamete, čustva močno močno vplivajo na naše telo. To niso novodobne, iz trte zvite trditve, temveč za tovrstnimi besedami stojijo strokovnjaki.

Katarina Čas, kot je še niste videli
O Katarini Čas smo v preteklih letih veliko slišali, predvsem o tem, kako žanje uspehe v tujini. Med drugim je iz prve roke ugotovila, kako je videti snemanje v glamuroznem Hollywoodu, kjer je bila postavljena ob bok Leonardu DiCapriu, snemala je tudi z legendarnim Alom Pacinom. Tak življenjski slog pa s seboj prinaša tudi veliko stresa. Zdaj, ko se simpatična svetlolaska vrača pred kamere slovenskih ustvarjalcev, smo z njo poklepetali o tem in kaj jo je naučila globalna pandemija covida-19.

14 najboljših sestavin za smuti, ki spodbujajo hujšanje
Smuti je izvrsten in izjemen iz več razlogov. Za tiste, ki neradi jedo zelenjavo, sadje ali pa katero drugo živilo, denimo, je odličen način, kako lahko v svojo prehrano dodajo sestavine, ki jih drugače ne bi zaužili. Za druge je izvrsten napitek za hujšanje, spet tretji pa ga imajo radi iz drugih preštevilnih razlogov.

Kaj pomeni zdrava ljubezen do sebe?
O konceptu ljubezni do sebe se v zadnjem času veliko govori, a pogosto se v zvezi s tem pojavljajo napačne interpretacije. Ljubezen do sebe ni egoizem ali narcisizem, ampak gre za spoštovanje svojega dobrega počutja in sreče. Pomeni tudi, da znamo poskrbeti za svoje potrebe in ne žrtvujemo sebe, da bi ugajali drugim. Ljubezen do sebe pomeni, da ne sprejmemo manj, kot si v resnici zaslužimo.

Če se lotevate hujšanja, morate vedeti to
Kalorični primanjkljaj vpliva na to, kako hitro izgubite kilograme, večji primanjkljaj pa vodi do hitrejše izgube teže. Vendar se strokovnjaki strinjajo, da je zmerno hujšanje, pri katerem izgubljamo polovico kilograma do kilogram na teden, najbolj zdrava in trajnostna stopnja hujšanja. Če v določenem tednu izgubite več kot to, boste verjetno znatno zmanjšali svojo mišično maso.

Iskreno o neplodnosti s Katarino Venturini
Ko se nam v življenju dogajajo tiste manj lepe stvari, prevečkrat verjamemo, da smo sami v tem in da se vse skupaj dogaja le nam. A ljudje si pogosto delimo tako lepe kot tudi manj lepe trenutke, nič drugače pa ni niti z izkušnjami z neplodnostjo.

Kaj je relacijska travma?
Pomembni življenjski odnosi močno vplivajo na psihološki in čustveni razvoj vsakega posameznika. Kadar so ti odnosi nefunkcionalni, nezanesljivi ali so celo vir nasilja, lahko pustijo rane, ki se težko zacelijo. To velja zlasti za relacijsko travmo, ki nastane zaradi preteklih zlorab ali zanemarjanja in trajno škoduje samopodobi ter ustvarjanju uspešnih in trajnih povezav z drugimi. Osebam z izkušnjo relacijske travme se uspešni odnosi pogosto zdijo nedosegljivi zaradi nezaupanja, strahu pred intimo in splošne negotovosti.

Zdaj je pravi čas za ta korak
V življenju nam je dano le eno telo in na nas je, da zanj ustrezno poskrbimo. Tudi če se občasno ukvarjate s športom, ste zmerni pri prehrani in si včasih privoščite sprostitev, je vaš organizem v sodobnem življenjskem ritmu še vedno pod velikimi obremenitvami in poln škodljivih snovi. Prav je, da mu vsaj enkrat na leto privoščite veliko 'čistko' in pomladni meseci so kot nalašč za ta korak. Tako boste namreč poskrbeli za dobro počutje in urejeno prebavo, ki je ključnega pomena za zdravje celotnega organizma.

Challe Salle nam je razkril svojo skrivnost
Le kdo ne pozna priljubljenega raperja Challeta Salleta? Poleg tega, da navdušuje s svojimi verzi in pozitivno energijo, je izjemen človek in kot smo lahko videli tudi športnik. Kako pomemben mu je zunanji izgled, kako skrbi za svojo kondicijo, kaj mu pomeni zdravje? V pretekli oddaji Nasmeh zdravju, ki jo lahko spremljamo vsako soboto na POP TV, se je z njim pogovarjala voditeljica Anja Markovič. Preverite, kaj ji je zaupal.

Kakšne so najboljše strategije za učenje?
Nekateri se k učenju spravijo lažje kot ostali, nekateri pa imajo z učenjem celo resne probleme. Kakšne strategije je pri učenju pametno uporabiti in kaj je dobro vedeti, če smo med tistimi, ki se k učenju nikakor ne moremo spraviti? Ne, ne gre se toliko za 'pamet' kot za disciplino in postopek, ki se ga je dobro držati. Več lahko prebereš v današnjem vlogu.

Prehrana, ki pomaga blažiti simptome policističnih jajčnikov
Težave s sindromom policističnih jajčnikov ima kar pet do deset odstotkov žensk, ki so v rodni dobi. Gre za najpogostejšo hormonsko motnjo žensk v rodnem obdobju in najpogostejši vzrok neplodnosti pri tistih, ki imajo moten menstrualni cikel. Kako si pomagati?

Kako glasba vpliva na naše telo?
Vemo, da ima glasba močan vpliv na naše duševno zdravje. Pri bolnikih z Alzheimerjevo boleznijo so denimo ugotovili, da lahko ob predvajanju njim znane glasbe iz otroštva ali mladosti, dosežemo neverjetne učinke - bolniki se denimo spomnijo določenih stvari, prično se odzivati drugače kot poprej, ali pa celo, v primeru, da niso več tako zelo mobilni, začno hoditi.

»Krog nagrajevanja«: ko za občutek ugodja potrebujemo vedno več sladkarij
Le kdo ne mara sladkarij? Tortice, sladkane kave, piškoti, sladoled, manjši sladki prigrizki – sladkor najdemo v številnih živilih, zato se mu je skoraj nemogoče izogniti. V manjših oziroma zmernih količinah ni škodljiv, vendar se njegova moč skriva ravno v tem, da je tako zelo zasvajajoč. Čeprav se odvisnost od sladkorja ne šteje za tako zelo resno kot ostale vrste zasvojenosti, pa ima lahko dolgoročno zelo resne vplive na zdravje.

Se zavedate, kako pomembna je pravočasna obravnava?
Življenje je nepredvidljivo in kadar koli se lahko pojavijo določene težave ali bolečine, ki nam zagrenijo vsakdan. Ob tem pa si prej ali slej postavimo tudi vprašanje, ali je čas, da obiščemo zdravnika, ali si lahko pomagamo tudi sami doma in kako?