kot

Nočne more: ko strašljive podobe sanj povzročajo stres in skrbi
Sanje so eden najbolj zapletenih in skrivnostnih vidikov spanja. Lahko so lepe, navdihujoče ali neprijetne in celo strašljive. Vsakdo kdaj pa kdaj doživi neprijetne sanje, saj gre za precej pogost pojav pri ljudeh vseh starosti. Drugače pa je z motnjami nočnih mor, kot uradno imenujemo težave s sanjami, ki motijo spanec, povzročajo stisko, posegajo v normalno dnevno funkcioniranje ali celo ustvarjajo strah pred spanjem.

10 najboljših živil za ženske v srednjih letih
S staranjem se naš metabolizem upočasni, začnemo izgubljati mišično maso, prav tako pa se spreminja raven hormonov, kar povečuje naše možnosti za kopičenje maščob na trebuhu. Uživanje hrane, bogate z antioksidanti, vam lahko poleg redne vadbe pomaga pri zatiranju lakote in hrepenenja po sladkem, hkrati pa izboljša vaše splošno zdravje. Dr. Sarah Mirkin, pisateljica, ki se ukvarja z dietami in prehrano za ženske v srednjih letih, je za preventivo navedla svoja najljubša živila za ženske, starejše od 40 let.

Na koga se lahko obrneš, če si v stiski?
V zadnjem času se vedno bolj opozarja na naraščanje stisk in duševnih težav otrok in mladostnikov. Kam se lahko obrneš po pomoč, kdo ti lahko pomaga in na kakšen način?

Tega o 'razstrupljanju' še ne veste
Zagotovo ste v medijih in tudi sicer že slišali za besedo 'razstrupljanje'. Slednje je popularno in v uporabi po različnih praznikih, ko želimo shujšati, ali pa na splošno, ko je govora o prehrani. A kot je omenila zdravnica v oddaji Nasmeh zdravju, je beseda razstrupljanje nasprotna besedi zastrupitev, prav zaradi tega pa je nekoliko sporna.

Voditeljica Ljubezni po domače: Pomlad je poseben čas
Tanja in Matija Koren pravita, da skušata uživati v vsakem letnem času, a tudi zanju je pomlad poseben čas. Priljubljena in simpatična voditeljica Ljubezni po domače Tanja Postružnik Koren je v tokratni oddaji Nasmeh zdravju razkrila, kaj z družino najraje počne v tem tako lepem obdobju.

Obstaja hrana, ki resnično povečuje spolno poželenje?
Od nekdaj je veljalo, da naj bi določena hrana povečevala spolno poželenje, a kot poudarja tudi nutricionistka v nadaljevanju, je dejstvo, da nobeno živilo samo po sebi tega ni zmožno storiti.

To so najpogostejši miti o zdravem načinu življenja
Ko odraščamo, slišimo od okolice, pa tudi od svojih staršev in starih staršev, veliko nasvetov, ki niso najboljši. Vsi vemo, da moramo skrbeti zase, za zdravo prehrano in se redno gibati. A v naši družbi še vedno obstaja nekaj najpogostejših mitov, ko beseda nanese na zdrav način življenja.

Navade, ki vam lahko pomagajo do zdravega življenja
Dejavnosti, ki jih iz dneva v dan ponavljamo, slej ko prej postanejo navade, ki predstavljajo dobršen del našega vsakdana. Določene navade nas podpirajo, spet druge na nas delujejo zaviralno, nas omejujejo ter so pomemben vzrok za slabo voljo, pomanjkanje energije in bolezni. Življenje nam ponuja kopico navad, na nas pa je, da izberemo tiste, ki bodo pozitivno vplivale na naše zdravje ter počutje.

Napitka za hujšanje z dodatki za pospešitev metabolizma
Naša jetra imajo odlično sposobnost, da za naše telo opravljajo 'razstrupljanje', ko je to pomembno. Če jim pri tem pomagamo z določenimi napitki, toliko boljše! V nadaljevanju predstavljamo dva, ki ju lahko pripravite doma.

To lahko naredite za svoje zdravje
Življenje je nepredvidljivo, ampak to ne pomeni, da ne moremo storiti ničesar, da bi nam bilo bolje, saj lahko prevzamemo odgovornost za svoje zdravje. Že res, da se boleznim, nesrečam in podobnim nevšečnostim ne moremo popolnoma izogniti, lahko pa si zagotovimo hitro zdravniško pomoč – takrat, ko jo potrebujemo.

Manja Potočnik: ''Spolna energija močno vpliva na naše zdravje''
Večina nas spolno energijo povezuje le z erotičnimi momenti, le malokrat pa pomislimo, da naj bi bila spolna energija tista, ki v resnici poganja vse naše telo. Tako vsaj pravi Manja Potočnik, TAO inštruktorica.

Žafran: zdravilne učinkovine, uporaba in neželeni učinki
Žafran je znan kot ena najdražjih začimb na svetu, osvaja pa tudi s svojimi izjemnimi zdravilnimi lastnosti. Poglejmo si, zakaj.

Miti o duševnem zdravju, ki so nevarni
Pogosto na internetu in v vsakdanjem pogovoru naletimo na številne mite v zvezi z duševnim zdravjem. Četudi so določeni miti izrečeni 'mimogrede', so številni lahko zelo nevarni. Poglejmo si pet najpogostejših.

Kaj barva izcedka razkriva o ženskem zdravju?
Ginekologinja prim. dr. Ulla Marton razkriva, kaj vse vpliva na količino in videz izcedka iz nožnice ter opozarja, na kaj bi morale biti ženske pozorne. Največkrat ni razloga za preplah in paniko, a dobro je vedeti, kaj pomeni sprememba barve izcedka.

''Vsak hrepeni po osrečujoči partnerski zvezi, kjer je slišan, razumljen, ljubljen, podprt s strani partnerja''
Kaj je tako imenovani izpopolnjen odnos? Kaj so zdravi obrambni mehanizmi in kateri so tisti, ki nam v partnerskih odnosih in tudi sicer škodijo? Kako se lahko rešimo spon lastnih obrambnih mehanizmov, ki največkrat izvirajo iz ranega otroštva, in zaživimo 'srečno' življenje? O tovrstni tematiki smo se pogovarjali s specialistko zakonske in družinske terapije Anjo Kovačič.

8 rastlin, ki lahko pomagajo pri virusnih okužbah
Zdravilne lastnosti eteričnih olj so že dolgo znane, zlasti v zimskih mesecih. Številna med njimi so se znašla pod lupo sodobnih znanstvenikov.

Kako si lahko pomagamo pri spomladanski utrujenosti?
Spomladanska utrujenost ni bolezen, temveč začasna zdravstvena motnja, ki je vezana na določen geografski pas, kjer so razlike med letnimi časi zelo izrazite, poudarja dr. med., zdravnica družinske medicine, Nena Kopčavar Guček.

Medvrstniško nasilje na spletu je enako nevarno kot tisto 'v živo'
Medvrstniško nasilje se na žalost vse prevečkrat pojavlja (tudi) na spletu, predvsem na različnih družbenih omrežjih. Zdi se, da so nam ta dala več 'poguma', predvsem pa 'skrivanje lastne identitete', in da se nam zaradi tega premnogokrat zdi, da lahko rečemo, kar nam pride na pamet.

Kako neguje svojo kožo Hajdi Korošec Jazbinšek?
V splošni javnosti se vse več poudarja, kako pomembna je zaščita pred soncem. Pri tem ne gre le za občutljivost tistih, ki so bolj svetle polti in svetlih las, temveč za splošno škodljivo in pretirano izpostavljenost soncu brez zaščite. V tokratni oddaji Nasmeh zdravju je voditeljica Anja Markovič podjetnico in nekdanjo pevko Hajdi Korošec Jazbinšek povprašala, kako ona skrbi za kožo in kako jo neguje.

''Stigmatizacija težav v duševnem zdravju je še vedno prevelika''
Kakšne so razmere na področju duševnega zdravja mladih v času trenutne epidemije in v povezavi z njo? V medijih lahko poslušamo o vplivih na ekonomijo in na splošno na ves sistem, premalo poudarka pa dajemo svojemu splošnemu duševnemu zdravju predvsem duševnemu zdravju mladih, za katere so trenutne razmere vse prej kot lahke.

Imago terapija: ustvarjanje ljubezni, kot si je želimo
Doživeti pravo ljubezen, ki temelji na globoki in pristni povezanosti s partnerjem, je želja mnogih. Hkrati pa je to tudi temeljni cilj imago terapije, ki v ospredje postavlja sočutno reševanje konfliktov, odkrivanje ranljivosti in poglabljanje intimnosti v varnem prostoru. Učinkovita partnerska komunikacija je ključnega pomena za ohranjanje dolgega in izpolnjujočega odnosa. Skupno življenje pomeni srečanje na polovici poti, premagovanje ovir ter konstruktivno izražanje negotovosti in frustracije.

Kaj je kiropraktika in kako deluje?
Med ljudmi, ki iščejo alternative za lajšanje bolečin v hrbtu, večina izbere zdravljenje s kiropraktiko. Kaj je kiropraktika, kako deluje in predvsem, kaj je v ozadju te veje alternativnega zdravljenja?

Kakšne so prednosti igranja golfa?
Golf naj bi po vsem svetu igralo skoraj 70 milijonov ljudi v več kot 200 državah. Eden najbolj prepoznavnih zdravnikov začetka 19. stoletja, dr. Benjamin Rush, je zapisal: ''Golf je vadba, s katero se ukvarjajo gospodje na Škotskem. Kdor se enkrat do dvakrat tedensko ukvarja z golfom, živi deset let dlje kot drugi.''

Previdno, v porastu je mišja mrzlica
Zadnji dve leti sta minili v znamenju pandemije covida-19, a to ne pomeni, da ostalih bolezni ni oz. so le te izginile. Nacionalni inštitut za javno zdravje namreč opozarja na naraščanje števila prijav mišje mrzlice.

Marko Vozelj: Vse te počaka
Kako na stres gleda glasbenik, ki je na slovenski glasbeni sceni že več kot trideset let? Kakšne metode uporablja v boju z njim, kako se sprošča in predvsem, kako sam gleda na hiter tempo življenja, v katerem živimo? Z njim se je pogovarjala voditeljica oddaje Nasmeh zdravju, Anja Markovič, več pa v spodnjem prispevku.

Ste že slišali za vajo za sproščanje vetrov?
Ste že slišali za vajo za sproščanje vetrov? Stavimo, da večina še ne. V tokratni že tretji oddaji Nasmeh zdravju je dr. Karla Oblak, strokovnjakinja za promocijo zdravja in vadbe, voditeljici Anji Markovič razkrila prečudovite in prekrasne vadbe, ki si jih lahko lotimo ljudje vseh starosti in vseh stopenj kondicij.

Ko se ti zdi, da nimaš nikogar in se nihče ne zmeni zate ... Kako se spoprijeti z občutki osamljenosti?
Ta občutek naj bi se vse pogosteje pojavljal pri mlajši populaciji. Kaj lahko narediš sam, kdaj je dobro, da poiščeš pomoč, predvsem pa, česa se moraš zavedati?

Vse, kar morate vedeti o ajurvedi
Ajurvedska medicina (na kratko ajurveda) je eden najstarejših celostnih in celovitih sistemov zdravljenja na svetu. Nastala naj bi že pred več kot 3000 leti v Indiji.

Si živčen, če nimaš telefona v roki?
Mobilni telefoni so bili prvotno namenjeni prenašanju sporočil in komunikaciji s tistimi, s katerimi si ljudje niso bili blizu. Danes so, kakor vsi prav dobro vemo, v bistvu manjši računalniki, ki lahko nadomestijo vse multimedijske naprave.

Naturopatija - kaj je, kako deluje in kakšni so učinki?
Naturopatija, kot nam pove že ime samo, izvira iz narave. Pravimo ji tudi 'naravna medicina'. Njena glavna predpostavka je, da imamo vsi ljudje lastno moč zdravljenja. Slednje prepričanje, in sicer da se je človeško telo sposobno samozdraviti, ni novo, temveč izvira že iz Hipokratovih časov.