Vizita.si

mišicah

Zdravje 21. 01. 2025 04.49

8 najnevarnejših virusnih bolezni

Današnji virusi so zelo kompleksni in jih je skoraj nemogoče nadzorovati ali zadržati. V preteklih milijonih letih ali več so razvili stopnjo preživetja in učinkovitosti, ki jo je osupljivo razumeti. Še naprej preučujemo, poskušamo najti nove načine, kako jih premagati, oni pa še naprej mirno mutirajo.

Zdravje 21. 01. 2025 04.17

6 simptomov pomanjkanja spanja, ki jih pogosto spregledamo

Spanje je ena izmed temeljnih potrebščin za ohranjanje zdravja, tako fizičnega kot duševnega. Kljub temu je v sodobnem življenju, ki je polno nalog, obveznosti in stresa, pogosto zanemarjeno. Pogosto si posamezniki ne priznamo, kako zelo pomanjkanje spanja vpliva na naše telo in počutje.

Zdravje 20. 01. 2025 04.18

Vpliv slabe drže na dolgoživost in kakovost življenja

Naša drža ima velik vpliv na naše zdravje in kakovost življenja. Slaba drža se pogosto pojavi zaradi dolgotrajnega sedenja, pomanjkanja gibanja, nepravilnega dvigovanja težkih predmetov ali celo zaradi stresa. Čeprav mnogi ne prepoznamo, kako pomembna je pravilna drža za naše telo, ima ta dejavnik daljnosežen vpliv na naše fizično in duševno počutje ter lahko vpliva na naše zdravje na dolgi rok.

Alternativa 18. 01. 2025 04.57

9 zelišč, ki lahko pomagajo pri zmanjšanju vnetij v telesu

Vnetje je naravna reakcija telesa na poškodbe, okužbe ali druge dražljaje. Vendar pa lahko kronična vnetja povzročijo številne zdravstvene težave, kot so artritis, bolezni srca, diabetes in druge. Zelišča in rastline imajo dolgo zgodovino uporabe pri zdravljenju vnetij, saj vsebujejo naravne protivnetne spojine, ki lahko pomagajo zmanjšati vnetje in s tem izboljšajo splošno zdravje.

Zdravje 17. 01. 2025 04.25

Zakaj morate začeti z dihalnimi vajami

Dihanje je osnovna življenjska funkcija, ki jo pogosto jemljemo za samoumevno. Čeprav se zdi preprosto, ima način, kako dihamo, izjemen vpliv na naše telesno in duševno zdravje. Dihalne vaje, ki so usmerjene in zavestne tehnike dihanja, prinašajo številne koristi – od boljšega obvladovanja stresa do izboljšanja imunskega sistema.

Zdravje 15. 01. 2025 04.57

7 nenavadnih, a učinkovitih metod za izboljšanje vašega spanca

Spanje je ključnega pomena za naše zdravje, a mnogi med nami se srečujemo s težavami pri doseganju kakovostnega spanca. Kljub temu, da so tradicionalni nasveti, kot so vzdrževanje rednega spalnega urnika in ustvarjanje mirnega okolja za spanje, običajno učinkoviti, obstajajo tudi nenavadne, a presenetljivo učinkovite metode, ki lahko izboljšajo vaš spanec.

Bolezni 15. 01. 2025 04.33

Zakaj so virusne okužbe lahko nevarne in kako jih lahko preprečimo?

Virusne okužbe so pogost vzrok bolezni, ki segajo od blagih prehladov do resnih, življenjsko ogrožajočih stanj, kot so gripa, covid-19 in hepatitis. Čeprav se virusi med seboj razlikujejo, imajo vsi skupno sposobnost hitrega širjenja in prilagajanja, kar otežuje njihovo obvladovanje.

Novice 14. 01. 2025 04.34

6 raziskav o vplivu tehnologije na našo telesno držo

Tehnologija je nedvomno spremenila naš način življenja, vendar je ta napredek imel tudi nekatere posledice, ki so vplivale na naše telesno zdravje. Eno od področij, na katerem so se pojavili najbolj očitni negativni učinki, je telesna drža. S številnimi urami, preživetimi za zasloni, in nenehnim sedenjem v napačnih pozah, je telesna drža mnogih postala vprašanje, na katerega bi morali bolj paziti.

Zdravje 12. 01. 2025 04.56

Zdravi načini za povečanje energije brez kofeina

Ko občutite pomanjkanje energije, je morda prva misel skodelica kave ali energijska pijača. A kofein ni edina rešitev za dvig energije. Obstajajo naravne in zdrave strategije, ki lahko izboljšajo vaše počutje, povečajo storilnost in dolgoročno podprejo vaše zdravje.

Zdravje 12. 01. 2025 04.22

Tako se lahko zaščitite pred okužbami, ki jih lahko prenašajo živali

Ljudje in živali delimo prostor, kar ima številne koristi, a hkrati prinaša tveganje za prenos bolezni.

Simptomi in bolezni 02. 01. 2025 04.31

Kaj se zgodi, če bruhate zaradi kašlja?

Se vam je zgodilo, da ste bruhali zaradi kašlja? Kdaj in zakaj pride do tega?

Imunski sistem 29. 12. 2024 04.02

Kdaj je suh kašelj nevaren?

Kašelj ni bolezen, temveč zgolj simptom bolezni dihal ali ene od drugih zdravstvenih tegob. Je obrambni mehanizem, preko katerega želi organizem sprostiti dihalne poti tujkov in ostalih vnetnih znakov. Predstavljamo razlike med suhim in produktivnim kašljem ter razkrivamo metode zdravljenja.

Droge & alkohol 27. 12. 2024 04.01

Dejstva o drogi, ki jih moraš poznati

Droge niso nekaj novega, je pa pomembno, da o njih govorimo. Predvsem, ker ste mladostniki morda še naivni glede tega, kaj konkretno droge prinesejo v življenje posameznika.

Vitamini in minerali 25. 12. 2024 04.52

6 načinov, kako zagotoviti dovolj vitamina D čez zimo

Zima je letni čas, ki običajno prinaša manj izpostavljenosti soncu, zato je povezana tudi z nižjo ravnjo vitamina D, ki ga naše telo črpa predvsem s soncem. Čeprav je znano, da to vpliva predvsem na zdravje kosti, je vedno več dokazov, da bi lahko bile funkcije vitamina D obsežnejše, pri čemer so pomanjkljivosti povezane tudi z večjim tveganjem za okužbe dihal.

Simptomi in bolezni 23. 12. 2024 04.47

Kako je ščitnica povezana s holesterolom?

Ste se kdaj vprašali, kako je ščitnica povezana s holesterolom? Kako slednji vpliva na to žlezo? Poglejmo si bolj podrobno.

Starostne bolezni 23. 12. 2024 04.09

Vnetna bolezen, ki prizadene predvsem starostnike

Revmatična polimialgija je vnetna bolezen, ki prizadene predvsem starejše odrasle osebe. Gre za sistemsko vnetno bolezen vezivnega tkiva, ki se kaže z bolečinami in togostjo v mišicah, predvsem v ramenskem in medeničnem predelu.

Vitamini in minerali 19. 12. 2024 04.39

7 znakov pomanjkanja vitamina D

Vitamin D, pogosto imenovan tudi "sončni vitamin", igra ključno vlogo pri ohranjanju zdravja našega telesa. Poleg tega, da pomaga pri absorpciji kalcija in ohranjanju zdravih kosti, vpliva tudi na imunski sistem, mišice, srčno-žilni sistem in celo na duševno zdravje. Kljub temu je pomanjkanje vitamina D zelo pogosto, zlasti v hladnejših mesecih ali pri ljudeh, ki preživijo malo časa na prostem.

Prehrana 18. 12. 2024 04.06

Najboljša živila z visoko vsebnostjo železa

Železo je eno izmed najpomembnejših mineralov za človeško telo in ima številne ključne vloge v našem zdravju in pri dobrem počutju. V katerih živilih ga lahko najdemo največ?

Prehrana 15. 12. 2024 04.21

Živila, ki lahko zmanjšujejo možnost vnetja

Bi lahko dodajanje 'protivnetnih živil' pomagalo v boju z vnetji v telesu? Poglejmo, katera živila naj bi dejansko pomagala.

Simptomi in bolezni 10. 12. 2024 04.42

Tako lahko prepoznate pljučnico

Pljučnica je resno vnetje pljuč, ki ga najpogosteje povzročajo bakterije, virusi ali glive. Čeprav jo mnogi povezujejo s starejšimi ali kronično bolnimi ljudmi, lahko prizadene vsakogar, tudi sicer zdrave posameznike. Pomembno je, da znake pljučnice prepoznamo pravočasno, saj lahko zgodnje zdravljenje bistveno izboljša izid bolezni.

Zdravje 10. 12. 2024 04.41

Gre za običajen prehlad ali resno bolezen? Kako prepoznati razliko?

Ko se pojavijo prvi simptomi prehlada – kihanje, smrkanje ali rahla utrujenost – večina od nas to sprejme kot običajen del življenja, še posebej v zimskih mesecih. A kaj, ko ti simptomi trajajo dlje ali se nenadoma poslabšajo? Prepoznavanje razlike med običajnim prehladom in znakom resnejše bolezni je ključno, da se lahko pravočasno in pravilno odzovemo.

Duševno zdravje 09. 12. 2024 04.29

Tako stres vpliva na telo

Stres je neizogiben del življenja, ki ga vsi doživljamo, pa naj bo to zaradi dela, družinskih obveznosti, odnosov ali nepričakovanih življenjskih situacij. Čeprav je stres v nekaterih primerih lahko pozitiven in nas spodbudi k reševanju težav ali doseganju ciljev, dolgotrajna izpostavljenost stresu lahko povzroči negativne posledice za naše telo in um.

Simptomi in bolezni 07. 12. 2024 04.00

Preverite, ali imate simptome dolgotrajnega COVID-a

Ste že slišali za simptome dolgotrajnega covida-19? Znan je tudi kot postcovidni sindrom, nanaša pa se na simptome, ki trajajo vsaj tri mesece po začetni okužbi z virusom covid-19.

Simptomi in bolezni 06. 12. 2024 09.26

Gre za gripo ali covid-19? Kako prepoznati razliko in se zaščititi?

Z nastopom hladnejših mesecev in sezono okužb dihal se mnogi znajdejo v dilemi: je nenadno poslabšanje zdravja posledica gripe ali covid-19? Oba virusa imata podobne simptome, vendar se razlikujeta po resnosti, poteku bolezni in potrebnem zdravljenju. Ta članek pojasnjuje ključne razlike med gripo in covid-19, kako ju prepoznati ter kaj lahko storite za zaščito.

Aktivno življenje 04. 12. 2024 04.19

Zakaj je pomembna fleksibilnost telesa?

Fleksibilnost omogoča, da se vaše telo premika skozi obseg gibanja. Dobra prožnost lahko izboljša obseg gibanja in omogoči boljše, bolj funkcionalno gibanje.

Prehrana 02. 12. 2024 04.23

Ali ogljikovi hidrati res povzročajo pridobivanje teže?

Razprave o ogljikovih hidratih so v zadnjih desetletjih postale osrednji del prehranskih debat, predvsem zaradi priljubljenosti diet, kot so Atkinsova, keto in druge nizkohidratne diete. A vprašanje, ali ogljikovi hidrati dejansko povzročajo pridobivanje telesne teže, zahteva poglobljeno razlago, saj gre za precej kompleksno temo, ki vključuje biokemijo, prehransko znanost in vpliv življenjskega sloga.

Bolezni 29. 11. 2024 04.28

Kaj je fokalna distonija?

Fokalna distonija je nevrološka motnja. Povzroča nehotene gibe ali krčenje mišic v enem delu telesa. Bolniki imajo žariščno distonijo v vratu, očeh, čeljusti ali glasilkah. Fokalna distonija lahko vpliva tudi na zapestja, roke ali prste.

Aktivno življenje 26. 11. 2024 04.23

Kako lahko vadba izboljša naš metabolizem?

Radi rečemo, da je vse stvar genetike, ampak ali je temu res tako? Že res, da geni in dednost vplivajo tudi na našo presnovo, našo postavo in na nek način tudi na življenje samo, toda to ne sme biti izgovor. Z redno vadbo, navsezadnje z aktivnim življenjskim slogom, zadostno količino gibanja in ustrezno prehrano lahko naredimo ogromno! Konec izgovorov, poglejmo si dejstva.

Zlata leta 24. 11. 2024 04.36

Kako se spopadati s kroničnimi bolečinami v starosti?

Kronična bolečina je ena najpogostejših težav, s katerimi se srečujejo starejši ljudje. Lahko izhaja iz različnih vzrokov, kot so artritis, osteoporoza, poškodbe, živčne bolezni ali druge zdravstvene težave, ki vplivajo na gibljivost in kakovost življenja. Spopadanje s kronično bolečino ni enostavno, vendar obstajajo različni načini, ki pomagajo lajšati bolečine, izboljšati gibljivost in omogočiti boljše življenje.

Zdravje 23. 11. 2024 03.32

Mišični vozli: kaj so, zakaj nastanejo in kako jih odpraviti?

Mišični vozli so pogost in nadležen pojav, ki lahko povzroči bolečine, napetost ter omeji gibanje. Večino nas je že kdaj pestil občutek zatrdline ali bolečine v mišicah, najpogosteje v vratu, ramenih in hrbtu. Kljub pogostosti pa mnogi ne vedo natančno, kaj mišični vozli so, zakaj nastanejo in kako jih učinkovito odpraviti.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996