mišicah

Katere vrste fibroze poznamo?
Fibroza je medicinski izraz, ki se nanaša na patološko tvorbo vezivnega tkiva v organih. Različni organi lahko razvijejo fibrozo, vključno s pljuči, jetri, srcem, ledvicami in drugimi organi.

Kako pridobiti mišice?
Rast mišic zahteva čas, vztrajnost in dolgoročno predanost procesu. Vsekakor pa je z ustrezno vadbo, prehrano in predanostjo, skoraj vse mogoče.

Zakaj bolijo oči?
Kako in zakaj lahko bolijo oči? Kako si lahko pomagamo in kdaj je morda boljše, da poiščemo strokovno pomoč pri okulistu?

Kakšni so simptomi toksoplazmoze?
Toksoplazmoza je okužba, ki jo povzroča parazit Toxoplasma gondii.

Boljši imunski sistem v samo 15 sekundah? Poskusite
Prof. dr. Sergej Bubnovski, specialist za kinezioterapijo iz Moskve, priporoča enostavno metodo za krepitev imunskega sistema. Zaradi svojih nenavadnih metod zdravljenja je postal svetovno znan. Pri tej metodi gre za popolnoma preprosta navodila, ki pa se jih je za učinkovitost treba držati.

S staranjem se povečuje tudi potreba po vitaminih
S staranjem se absorpcija določenih vitaminov in mineralov spremeni, posledično pa tudi potreba po njih. Vnos katerih vitaminov je treba s starostjo povečati in zakaj so pomembni?

Kako že 30 let učinkovito lajšamo simptome prehlada in gripe?
Mineva 30 let, odkar so Krkini strokovnjaki razvili zdravilo, ki ga danes verjetno pozna prav vsak, ki je kadarkoli zbolel za prehladom ali gripo. Daleron C je učinkovita kombinacija paracetamola in vitamina C v obliki zrnc, iz katerih si lahko pripravimo okusen topel napitek proti prehladu in gripi. Se morda spomnite, kako se je imenovala čisto prva različica tega zdravila?

Prepoznajte znake za rdeči alarm!
Koleno je eden najpomembnejših, a tudi najbolj obremenjenih sklepov našega telesa. Za premikanje po prostoru ga uporabljamo, že preden shodimo, pozneje pa ga redno izpostavljamo padcem ter odrgninam. Vse življenje je glavna naloga kolenskega sklepa ta, da omogoča gibanje spodnjih okončin in nas drži trdno na nogah. Utopično bi bilo torej pričakovati, da ne bo niti enkrat zabolelo, a dobro je vedeti, kdaj je bolečina le prehodna in kdaj je koleno bolje odpeljati na 'servis'.

Glavobol: kdaj je čas, da poiščete zdravniško pomoč?
Večina se nas je že kdaj spoprijela z glavobolom, enim najpogostejših bolečinskih sindromov pri ljudeh. Običajno gre za primarne glavobole, za katere ni mogoče odkriti medicinskega vzroka in jih preženemo s protibolečinskimi sredstvi. Sem med drugim sodijo migrene, tenzijski glavoboli in rafalni ali klastrski glavoboli. V redkih primerih pa so glavoboli povezani s patološkimi vzroki, kot so okužbe, tumorji, možgansko-žilne bolezni, čezmerna uporaba različnih zdravil in razna življenjsko ogrožajoča stanja. Kako prepoznati razliko in na kakšen način si zagotoviti kar najhitrejšo zdravniško pomoč?

Sjögrenov sindrom – odpravite bolečine v sklepih s fizioterapijo!
Ali ste že kdaj zaznali občutek suhih in pekočih oči? Ali vas mučijo neprijetne bolečine v sklepih, ki se pojavljajo občasno in brez očitnega vzroka? Morda pa ste se spopadali s suhostjo ust in težavami pri požiranju hrane? Vse te težave imajo skupni imenovalec – Sjögrenov sindrom.

Revmatična polimialgija – odpravite bolečine s fizioterapijo!
Kaj se zgodi, ko bolečina in togost prevzameta nadzor nad vašim telesom? Kaj storiti, ko se vsakdanja opravila, kot je dvig roke ali hoja po stopnicah, spremenijo v izziv? To so le nekatera vprašanja, ki si jih zastavljajo ljudje, ki se soočajo z revmatično polimialgijo.

7 hranilnih snovi, ki jih lahko primanjkuje veganski in vegetarijanski prehrani
Imajo vegani in vegetarijanci dovolj hranil? Je mit ali dejstvo, da jim določenih primanjkuje? Dejstvo je, da imata, tako kot vsaka druga stvar v življenju, tudi te dve vrsti prehrane svoje prednosti in slabosti.

Kaj je prediabetes?
Kaj je prediabetes in kdaj lahko posumimo nanj?

Osupljiva preobrazba upokojenke iz Velenja
Kdor danes spozna nasmejano, postavno in samozavestno upokojenko Blaženko Čujež, ne more verjeti, da je še pred pol leta tehtala kar 92 kilogramov. V preteklosti je v želji po izgubi teže preizkusila najrazličnejše diete in vadbe, a brez uspeha. Potem pa se je na pobudo prijateljice odločila preizkusiti celostni in individualni pristop, s pomočjo katerega je v petih mesecih izgubila neverjetnih 26 kilogramov in 145 centimetrov obsega.

'Vztrajnostni tek je kot prispodoba za življenje, korak sledi koraku''
Tukaj je težko pričakovani drugi del intervjuja s tekaškim trenerjem Urbanom Praprotnikom. V tokratnem intervjuju o ustrezni hidraciji in prehrani, pripravljenosti, poškodbah in še marsičem. Vabljeni k branju.

8 stvari, ki se zgodijo, ko se telo končno znebi stresa
Številne študije so že uspele dokazati, kako negativno lahko stres vpliva na naše fizično in psihično zdravje. O tem smo že pisali, nismo pa še zajeli sprememb, ki se zgodijo, ko se naše telo končno pomiri, sprosti in znebi nakopičenega stresa. Poglejmo si bolj podrobno.

Preizkusite naravno protibolečinsko kremo
Protibolečinska krema je obvezna sestavina vsake domače lekarne. Prav zato smo priložnost, da nas navduši, ponudili priljubljeni protibolečinski kremi, ki uporabnike navdušuje že več kot desetletje.

Kakšen je pomen pravilnega dihanja pri vadbi in na sploh?
Na kaj vse dihanje vpliva?

Znake je potrebno prepoznati takoj
Slabo delovanje jeter lahko poveča tveganje za srčno-žilne bolezni, kot so ateroskleroza, visok krvni pritisk, srčni infarkt in kap. Prvi znak, da nam jetra ne delujejo večdobro, je lahko pridobivanje maščobe na trebuhu. ''Če jetra prenehajo učinkovito presnavljati maščobo, se maščoba začne nabirati okoli trebuha,'' pove ameriška zdravnica Sandra Cabot.

Prepoznajte simptome pomanjkanja vitamina C
Vitamin C, znan tudi kot askorbinska kislina, je vitalno hranilo, ki igra ključno vlogo pri ohranjanju splošnega zdravja.

Tesnoba nas lahko ovira ali spodbudi k spremembam
Tesnoba lahko prevzame naš um in telo, sočasno pa ima velik vpliv tudi na naše življenje, v katerem se mnogokrat ne znajdemo najbolje. In prav zato je še kako pomembno, da jo razumemo in znova najdemo tisti pristni stik sami s seboj. O tem smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtko.

Vnetna bolezen arterij, ki zahteva takojšnje zdravljenje
Temporalni arteritis, znan tudi kot velikocelični arteritis, je vnetna bolezen arterij, ki prizadene predvsem arterije v glavi in vratu.

Kaj morate vedeti o malariji?
Malarijo povzročajo zajedavci, ki v vaše telo vstopijo s pikom okuženega komarja. Do te včasih usodne bolezni pride predvsem v vročih in vlažnih krajih, kot je Afrika.

Kako sta povezana glavobol in zobobol?
Marsikdo se je že srečal z bolečino, ki nas lahko prizadene v različnih delih telesa. Dve pogosti vrsti sta glavobol in zobobol. Čeprav se na prvi pogled zdita ločeni, obstaja tesna povezava med njima v obliki trovejnega (trigeminalnega) živca, ki je odgovoren za prenašanje senzoričnih informacij z različnih delov obraza in glave ter za nadzor določenih gibov čeljusti.

Bolečine pri hoji v gore? Preverite, kako lahko rešite težavo
Športno rekreativne dejavnosti predstavljajo pomemben vidik človekovega življenja in imajo pozitiven vpliv tako na fizično kot psihično zdravje. Med najpogostejše prostočasne aktivnosti Slovencev sodi hoja, pohodništvo in tek.

Vpliv menopavze na delovanje mehurja
Obdobje menopavze v povprečju pri ženskah nastopi v 50. letu starosti, vendar to ni pravilo, saj se lahko pojavi tudi že deset let prej. Postopoma je vse manj menstrualnih ciklusov, in ko nastopi zadnja menstruacija, temu obdobju rečemo menopavza.

Kakšni so simptomi okužbe z listerijo?
Okužba z listerijo je bakterijska bolezen, ki se prenaša s hrano in je lahko zelo resna za nosečnice, osebe, starejše od 65 let, in osebe z oslabljenim imunskim sistemom. Najpogosteje jo povzroči uživanje nepravilno predelanega mesa in nepasteriziranih mlečnih izdelkov.

Poznate to vse bolj priljubljeno terapevtsko tehniko?
Krioterapija, ki jo poimenujemo tudi hladna terapija, je ena od metod za izboljšanje zdravja in pospešitev okrevanja po poškodbah, ki je v zadnjih letih vse bolj priljubljena. Gre za terapevtsko tehniko, pri kateri se telo izpostavi izjemno nizkim temperaturam. V zadnjem času so zelo priljubljene ledene kopeli, ki so tudi ena od hladnih terapij, a pri krioterapiji gre vendarle za drugačen način, ki je nadzorovan in zato tudi varnejši. Zaradi številnih pozitivnih učinkov terapije se zanjo odloča vse več posameznikov.

Otekanje, ki je lahko zelo nevarno
Številne bolezni so vsem poznane in znane. Obstajajo pa bolezni in motnje, ki so tako zelo redke, da se jih težko odkrije. A vseeno obstajajo in o njih je pomembno govoriti, predvsem pa tudi pisati. Hereditarni angioedem je motnja, za katero so značilne ponavljajoče se epizode hudega otekanja (angioedema). Najpogostejši deli telesa, kjer se razvijejo otekline, so okončine, obraz, črevesni trakt in dihalne poti.

Spolno prenosljiva okužba, ki jo povzroča bakterija
Sifilis je spolno prenosljiva okužba, ki se širi z vaginalnim, analnim ali oralnim spolnim odnosom z nekom, ki je okužen.