mikrobi

Pozabite na straniščno školjko, največ svinjarije je na …
Zadnja študija univerze v Arizoni je pokazala, da je v domu največ bakterij, ki lahko vodijo do zastrupitve ali diareje, v kuhinjskih krpah, nevarna E.coli pa se najpogosteje pojavlja na brisačah.

Neverjetno, kako se širijo virusi na letalu
Strokovnjaki so z animacijo prikazali, kako se virusi širijo, če sredi letala kihne okuženi potnik. Na njej je jasno razvidno, da se kapljični izločki razširijo po vsem letalu, najbolj pa so jim izpostavljeni potniki na desni in levi strani kihajočega ter na sedežih za njim.

Je to razlog, da ne morete shujšati?
Pomanjkanje močne volje morda ni edina težava, ki ljudem onemogoča, da bi izgubili odvečne kilograme. Strokovnjaki so odkrili, da so vzrok za prevelik apetit lahko tudi bakterije v črevesju.

'Kontaktne leče so mi skoraj uničile oči'
33-letna britanska modna oblikovalka Aimee McWilliams iz Londona je vsakodnevno nosila kontaktne leče. Čeprav je priporočljivo, da jih uporabnik nosi le osem ur na dan, jih je Aimee tako kot številni drugi nosila dlje, štirinajst ur na dan in zaradi tega skoraj oslepela.

V poplavah največja nevarnost črevesnih nalezljivih bolezni
V tako katastrofalnih poplavah, kot so v BIH, Srbiji in na Hrvaškem, je teoretično povečana nevarnost za izbruh nalezljivih bolezni, ponavadi obstaja največja nevarnost za črevesne nalezljive bolezni, ker je poplavna voda polna mikrobov, je za STA danes dejala epidemiologinja Eva Grilc z Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

Skrita področja z mikrobi v vašem domu
Škodljivi mikrobi in bakterije se v vašem domu nahajajo ne glede na to, kako natančni ste pri čiščenju vaše hiše. Preverite, kje jih je največ.

'Za njegov videz nisva kriva midva!'
Mali Jack se je rodil z Nethertonovim sindromom, ki povzroča kronično vnetje kože, hudo dehidracijo in upočasnjeno rast. Ker je videti drugače od drugih otrok, se mimoidoči norčujejo iz njega, starša pa sta se odločila temu narediti konec.

Kdaj je nevarno prati pri 30 °C?
Strokovnjakinja za higieno opozarja, da nekaterega perila ni zdravo prati pri nižjih temperaturah, saj te ne uničijo vseh bakterij, ki se na njem lahko zadržujejo in potencialno ogrožajo naše zdravje.

Preverite, kaj vas ogroža v bazenu
Zadnja ameriška raziskava je pokazala, da voda v javnih kopališčih vsebuje fekalije, ki so lahko nevarne, če jih pogoltnemo. Prav zato strokovnjaki opozarjajo, naj plavalci nikar ne pijejo vode, v kateri plavajo, in naj se striktno držijo nekaterih higienskih pravil.

Osem najbolj okuženih javnih mest
Da bi se zavarovali pred virusi gripe in prehlada, pa tudi pred drugimi bakterijami in mikrobi, je dobro, da vemo, katere so najbolj umazane površine, ki smo jim lahko izpostavljeni zunaj našega doma. Po stiku z njimi je dobro, da si temeljito umijemo roke z vodo in milom.

Ne boste verjeli, kaj lahko povzroči gripo!
Virusi zaradi katerih lahko zbolimo, se skrivajo tudi na površinah, ki nas obdajajo. Mikrobiolog je izpostavil nekaj tistih, za katere ne bi nikoli verjeli, da nas lahko pahnejo v slabo počutje.

Naj vaša koža zasije!
Niste več najstnik/ca, pa imate še vedno aknasto kožo? Akne in mozolji v zrelejših letih so veliko pogostejše, kot si mislimo. Ta problem teži kar 30% žensk in 20% moških v starostnem obdobju od 20 do 60 let.

Navade, ki otroke obvarujejo pred prehladom in gripo
Zdrave higienske navade imajo pri vašem otroku številne koristi. Med drugim jih lahko že letošnjo jesen in zimo obvarujejo pred prehladom in virusi gripe. Sicer pa bo zgodnje učenje in navajanje na zaščito pred mikrobi tako njemu kot vam povrnjeno tudi pozneje v življenju.

So za debelost krivi antibiotiki?
Za to, da debelost postaja pandemija sodobnega časa, nista vzrok le nezdrav življenjski slog in premalo vadbe, ampak morda tudi napačna raba antibiotikov, so sporočili raziskovalci.

Naraven in preprost način obnove ter ohranjanja intimnega zdravja
Človeško telo (želodec, prebavila, grlo in nožnica) je naravno poseljeno z mikroorganizmi, ki ščitijo telo pred bolezenskimi mikrobi, ki lahko povzročajo različne okužbe. Probiotiki so izbrani telesu koristni mikrobi, ki lahko po vnosu v telo okrepijo telesno naravno obrambo proti okužbam.

Zakaj morate posteljnino redno prati?
V postelji menda preživimo tretjino svojega življenja, zato je pomembno, da jo ohranjamo čisto. Če bi svojo umazano posteljnino pogledali pod mikroskopom, bi bili presenečeni, kaj bi odkrili.

Zaradi leč lahko oslepite!
Če nosite kontaktne leče ali razmišljate o tem, da bi jih začeli nositi, je pametno, da upoštevate osnovne nasvete za ravnanje z njimi, saj vas napačna uporaba leč lahko stane tudi vašega vida.

Umazani pripomočki, ki jih ni dobro deliti z drugimi
So pripomočki, ki jih nikakor ne smete deliti z drugimi, kajti na ta način lahko staknete kakšno neprijetno, celo nevarno bolezen. Kaj se poleg zobne ščetke, britvice in nekaterih drugih precej intimnih pripomočkov še znajde na seznamu stvari, ki jih ni dobro deliti?

Je obrezana plesniva hrana nevarna?
Vam je škoda zavreči hrano, ki jo je ravno načela plesen in jo zato raje obrežete ter zaužijete? V nekaterih primerih je tovrstno početje povsem varno, v nekaterih pa lahko privede do nevarnosti.

Kako prenehati gristi nohte?
Grizenje nohtov je neprijetna in škodljiva razvada, s katero se spopada ogromno ljudi. Škodljiva pa ni le z estetskega, temveč tudi z zdravstvenega vidika. Kako se odvaditi grizenja nohtov?

Spala s kontaktnimi lečami in skoraj oslepela
Slaba higiena kontaktnih leč lahko vodi do vrste neprijetnih očesih vnetij, ki lahko povzročijo začasno ali v ekstremnih primerih celo parmanentno slepoto, če se ne zdravijo. Kako pomembna je higiena kontaktnih leč, je na svoji koži dodobra spoznala 24-letna Katie Richardson.

Se lahko prehladite zaradi klimatske naprave?
Odgovor na vprašanje je preprost. Ne! Prehlad je namreč okužba zgornjih dihal, ki ga povzročajo virusi, in ne hladen zrak. Res pa je, da lahko klimatska naprava, če ni uporabljena pravilno, izsuši sluznico, zaradi česar smo bolj izpostavljeni okužbi, če seveda pridemo v stik z virusi.

Kaj vse se znajde v naših vzglavnikih?
Zadnje raziskave britanskih raziskovalcev so potrdile, kar smo vedeli že dolgo, in sicer da so vzglavniki odlično zbirališče stenic, odmrle kože, pršic in njihovih iztrebkov. Ne le to, v njih so našli celo nevarno bakterijo E.coli in druge bakterije ter viruse, ki povzročajo okužbe dihal in sečil.

Malček, ki bi ga lahko ubil že prehlad
Ko je bil mali Reece star komaj pol leta, so zdravniki odkrili, da boleha za redko imunsko boleznijo in da je njegov obrambni sistem tako oslabljen, da bi ga lahko ubil že prehlad. Tako je tri mesece živel v sterilnem mehurčku, potem pa mu je na pomoč priskočil oče.

Probiotiki krepijo imunski sistem
Črevesje je eden najpomembnejših delov našega imunskega sistema, saj je tam kar 70 odstotkov obrambnih celic. Prav zato je pomembno, da v tem času, ko razsajajo viroze in prehladi, skrbite za uravnoteženo črevesno floro. Pri tem pa so vam lahko v pomoč probiotiki.

Postavite se po robu jesenskim obolenjem!
V teh hladnih dneh so spet na pohodu številna virusna in bakterijska obolenja. Kako si okrepiti imunski sistem in se jim izogniti ter kako ravnati, če vendarle zbolimo, smo povprašali zdravnico družinske medicine Neno Kopčavar Guček, dr. med.

Kako daleč potuje kihanje?
Ste se že kdaj vprašali, kako daleč potujejo drobci, ki se razpršijo med vašim kihanjem ali pa, če lahko s postavljanjem roke pred usta med kašljanjem preprečite širjenje bakterij?

Matični mleček – vir življenja in plodnosti
O matičnem mlečku, kraljevi čebelji hrani, ne vemo prav veliko, saj nam niso znane niti vse njegove sestavine. Vemo pa, da je izjemno mogočna zdravilna učinkovina, ki povečuje plodnost, krepi imunski sistem in pomirja. Ne le to, znižuje tudi holesterol in pomaga pri zdravljenju neštetih bolezni.

Nevarnosti na trgovskih policah
Bakterije in mikrobi prežijo na vas na vsakem vogalu trgovine in na vsakem kosu oblačila, ki ga pomerite. Ponujamo vam nekaj nasvetov, kako se jih ubraniti in poskrbeti za svoje zdravje!

Gumb v dvigalu 40-krat bolj umazan kot stranišče
Naslednjič, ko boste uporabljali dvigalo, si boste po tem morda želeli umiti roke. Na gumbu v dvigalu je namreč kar 40-krat več mikrobov kot na javnem stranišču, so ugotovili znanstveniki.