mladostniki

Skoraj polovica 15-letnikov že pila alkohol
Skoraj polovica 15-letnikov v Sloveniji je bilo opitih že vsaj dvakrat v življenju, vsaj enkrat tedensko pa alkoholne pijače uživa 26 odstotkov teh, je pokazala mednarodna raziskava HBSC. Podatki so zaskrbljujoči, predvsem ker je pitje alkohola v mladosti izjemno tvegano.

Anoreksični pri komaj petih letih!
Zadnji britanski podatki vzbujajo grozo in skrb tako med strokovnjaki kot laiki. Kažejo namreč, da je anoreksičnih vse več majhnih otrok, starih celo komaj pet let. Glavni krivec za to naj bi še vedno bile presuhe zvezdnice in manekenke, ki jih otroci vidijo v medijih.

VIDEO: Z gibanjem proti debelosti
V Bohinju otroci uživajo na tedenskih taborih, kjer so tekom celega dneva športno aktivni in se zdravo prehranjujejo. S takim načinom življenja se tako mladostniki ne bodo srečali s težavo prekmorene telesne teže.

Andreja Čampa Širca, nutricistka
Andreja Širca Čampa je po izobrazbi univerzitetna diplomirana inženirka živilske tehnologije, ki je začetna znanja s področja prehrane pridobila na Biotehniški fakulteti v Ljubljani. Specifična znanja dietoterapije pa je poleg rednega dela na kliniki pridobivala z rednim izobraževanjem tudi v tujini.

Preko igre premagujejo težave z astmo
Glavna težava astmatikov je težko dihanje, piskanje v pljučih, kašelj z gostim izpljunkom, dušenje in tiščanje v prsih. Mladostniki z astmo v teh dneh letujejo v letovišču Pacug na slovenski obali.

Mladostniki pojedo preveč sladkarij
Število mladostnikov, ki redno zajtrkujejo, narašča, je pokazala zadnja raziskava Inštituta za varovanje zdravja (IVZ). Kljub vsemu pa še vedno preveč mladostnikov uživa sladkane pijače, sladkarije in se prepogosto poslužuje hitrih in neučinkovitih diet.

V Sloveniji kadi približno četrtina ljudi
V Sloveniji kadi približno četrtina prebivalcev, starejših od 15 let, v svetu približno tretjina odrasle populacije. Vsako leto zaradi bolezni, povezanih s kajenjem, po svetu umre pet milijonov ljudi, v Sloveniji okoli 3000.

Kako ublažiti stranske učinke zdravljenja raka?
Pri zdravljenju rakavih bolezni se zelo pogosto pojavljajo stranski učinki, ki močno vplivajo na kakovost življenja bolnika in uspešnost zdravljenja. Kateri so najpogostejši in kako naj se bolnik spopade z njimi?

Catherine spregovorila o bipolarni motnji!
Kot kaže, je bilo pet dni v prestižni psihiatrični ustanovi v Connecticutu za Catherine Zeta-Jones dovolj, da je bipolarno motnjo, za katero boleha, spravila pod nadzor. Le teden dni za tem, ko se je vrnila z zdravljenja, se je namreč že udeležila snemanja svojega novega filma in celo spregovorila o težavah.

Nevarnosti, ki pretijo otrokom na spletu
Otroci in mladostniki, ki cele dneve preživljajo za računalnikom, so bolj dovzetni za tako imenovano Facebook depresijo in "sexting". Preverite, kako pomagati otroku v takem primeru!

Za anoreksijo zbolevajo že 6-letniki!
Zaradi anoreksije in bulimije ter drugih motenj prehranjevanja je v svetu hospitaliziranih vedno več otrok, med njimi celo taki, ki so stari komaj šest let, opozarjajo strokovnjaki.

Koliko kalorij potrebuje in porabi vaše telo?
Metabolizem obsega procese, ki se odvijajo v telesu in zagotavljajo normalno delovanje organizma. Poleg tega metabolizem določa, koliko energije bo vaše telo porabilo in koliko boste shujšali oziroma se zredili. Kaj vse vpliva na presnovo in kako?

Facebook izboljšuje samopodobo
Ste nesamozavestni? Potem si odprite Facebook profil. Družabna mreža, kjer si lahko pripenjate najrazličnejše fotografije, videoposnetke in vam prijatelji vse to komentirajo, namreč po zadnjih raziskavah pozitivno vpliva na samozavest njenih uporabnikov.

Pri osmih letih odvisna od alkohola
Šolarka iz Dundeeja na Škotskem je postala odvisna od alkoholnih pijač pri komaj osmih letih in s tem postala najmlajša Britanka, ki se je zdravila zaradi alkoholizma.

Ali cepivo proti novi gripi res povzroča narkolepsijo?
Potem ko je Svetovna zdravstvena organizacija sporočila, da bi lahko cepivo proti novi gripi, ki ga uporabljamo tudi pri nas, povzročalo narkolepsijo, so o možni povezavi spregovorili tudi v ljubljanskem Kliničnem centru. Pravijo, da bi povezava lahko obstajala, vendar bodo potrebne še dodatne preiskave.

Otroci s cistično fibrozo bi morali živeti dlje!
Univerzitetni klinični center Ljubljana je v sodelovanju z Oddelkom za pljučne bolezni Pediatrične klinike Ljubljana in Društvom za cistično fibrozo Slovenije organiziral skupno akcijo na poti k enaki dostopnosti do ustrezne oskrbe bolnikov s cistično fibrozo v Evropi pod geslom: Otroci in mladostniki s CF bi morali živeti bolje in dlje povsod po Evropi!

Najstniško popivanje: zabava ali težava?
Ste že kdaj zalotili svojega najstnika, da je domov prišel opit? Čeprav se nam včasih to zdi povsem nedolžno, vendar temu ni tako. Popivanje najstnikov je namreč pogosto posledica stisk, ki jih mladostniki ne znajo konstruktivno rešiti, zato popivanja zagotovo ne gre jemati zlahka.

VIDEO: Zaradi preveč soli lahko resno zbolite!
Ste vedeli, da s petimi rezinami salame zaužijete dovolj soli za ves dan? Naše fiziološke potrebe po natriju so namreč precej nizke. Pa vendar nas večina dnevno zaužije veliko večje količine soli. A pretiravanje lahko vodi v številne resne bolezni.

Imate najstnika? Začnite uživati!
<i>»Ko otrok pride v puberteto je prepozno, da bi ga spremenili, lahko se le še usedemo in uživamo!«</I> je eden od stavkov, ki ljudi najbolj razburi, je na nedavnem predavanju povedal danski družinski terapevt Jesper Juul.

Kontracepcija je skupna odgovornost
Mednarodna raziskava je pokazala, da v večini tako fantje kot dekleta menijo, da gre za skupno odgovornost, je v pogovoru za STA dejala ginekologinja Bojana Pinter. Pri 17 letih ima polovica mladostnikov že spolne odnose, dodaja.

V solati več soli kot v hamburgerju?
Ameriška raziskava 270 že pripravljenih solat, ki jih prodajajo v trgovinah, je pokazala, da nekatere od njih vsebujejo celo več soli kot hamburgerji. Najbolj slana solata je vsebovala kar 3,51 grama soli. Odraslim ljudem sicer zadostuje že slab gram in pol soli dnevno, za otroke pa je ta vrednost še nižja.

Mag. Mateja Hudoklin, univ. dipl. psih.
Psihologinja, ki se pri svojem delu se srečuje z otroki in mladostniki, ki imajo najrazličnejše težave, ter njihovimi starši.

Prepoznajte simptome meningitisa
Meningokokni meningitis je življenjsko ogrožajoče gnojno vnetje možganske ovojnice. Bolezen je pomembno pravočasno prepoznati, zato preverite, kakšni so znaki in kako se lahko zaščitite.

Pri 17 letih tehta 152 kilogramov
17-letna Chloe tehta 152 kilogramov. Zaradi debelosti so ji prijatelji obrnili hrbet, Chloe pa se je od razočaranja zaprla med štiri stene in še bolj jedla. Mama je celo morala zaklepati hrano, a ker tudi to ni pomagalo, zdaj mladenka odhaja v kolonijo za prekomerno težke mladostnike.

Nad strije z limono in oljem
Strije so ena od najbolj neprijetnih sprememb na koži, s katerimi se srečuje veliko žensk in tudi moških. Strije se lahko pojavijo na različnih delih telesa in pri različni starosti.

Imate otroka starega pet let ali več in mokro posteljno rjuho?
Nočno močenje postelje je nedvomno velika težava mnogih otrok in njihovih staršev.

VIDEO: Nina Ivanič ne more brez športa
Gibanje krepi kvaliteto življenja, vpliva na dobro počutje in izboljšuje zdravje. S športom pa se ukvarja tudi igralka Nina Ivanič, ki je včasih aktivno plesala in trenirala squash, zdaj pa se rekreira, kolikor ji dopušča čas.

Prva pomoč ob poškodbah s pirotehničnimi sredstvi
V prednovoletnem času so najpogostejše poškodbe, ki nastanejo zaradi eksplozije petard in drugih pirotehničnih sredstev. Preberite, kako je treba oskrbeti poškodovanca!

Vse več sladkornih bolnikov
V Sloveniji vsako leto z zdravljenjem sladkorne bolezni prične približno 4000 bolnikov. Ker je porast bolezni tudi pri nas vedno večji problem, smo se ob svetovnem dnevu diabetesa pogovarjali z endokrinologinjo dr. med. Jelko Zaletel Vrtovec iz Društva diabetikov Slovenije.

VIDEO: Upanje za male sladkorne bolnike
Dve in polletni Tai Tristan ima sladkorno bolezen tipa 1. Napravica z inzulinom mu rešuje življenje. A preden mu starša preko črpalke vbrizgata inzulin v telo, mu morata izmeriti nivo sladkorja v krvi. Z vbadanjem v prst, vsako uro ali še pogosteje.