možganov

Neverjetno! Sedemletnico zadela kap
Mala Hope je bila živahna in vesela deklica. Njena največja ljubezen je bilo nastopanje na otroških lepotnih tekmovanjih. A v nekaj minutah so se ji vse sanje sesule v prah. Sedemletnico je namreč zadela možganska kap in ji paralizirala levo stran telesa.

Amalgamske zalivke - tempirane bombe?
Srebrne ali amalgam zalivke vsebujejo 50 odstotkov živega srebra, spojine, ki je znanstveno dokazano bolj strupena kot svinec, kadmij ali arzen. Nekateri strokovnjaki s področja zdravstva verjamejo, da živo srebro povzroca fizične in psihološke težave ter neposredno vpliva na večino možganskih funkcij.

Narkolepsija – ko v trenutku zaspite
Narkolepsija sodi med motnje spanja in se kaže kot prekomerna dnevna zaspanost. Oseba s to boleznijo kar na lepem zaspi – med pogovorom, hojo, vožnjo avtomobila ... Kljub zdravilom in raznim terapijam je bolezen neozdravljiva.

23-letnik zbolel za Parkinsonovo boleznijo
Shaun je ravno postal očka in pred njim je bila uspešna kariera v ragbiju. Potem pa so se njegove sanje čez noč sesule v prah. Pri komaj 23 letih je namreč zbolel za Parkinsonovo boleznijo.

Znebite se migren z elektromagnetno napravo!
Ameriški raziskovalci pravijo, da naprava, ki je videti kot sušilec za lase, v možgane pošlje elektromagnetne valove in tako napad migrene ublaži v pičlih dveh urah. Naprava bo najprej naprodaj le v Veliki Britaniji, stala pa bo nekaj čez 1000 evrov.

Čeprav umiram, živim polno življenje!
Michelle Broad je na nekem golf turnirju začela dobivati boleče krče v rokah. Ko je obiskala zdravnika, je izvedela, da ima bolezen, ki prizadene tkivo, kosti in mišice ter da bo živela le še nekaj mesecev.

Vas zanima, kako prebrati knjigo v 15 minutah
Marsikdo se znajde v položaju, ko je obdan s kupi neprebranega gradiva, ki se iz dneva v dan veča. Postane lahko zelo neprijetno, če morate neko snov predelati le zato, ker to od vas zahtevajo v službi ali šoli.

Telo v povezavi z računalnikom
Gre za komunikacijo med računalnikom in živim bitjem. Imenuje se Quantek in deluje na principih kvantne fizike. Povezava je zelo kompleksna. Izdelal ga je Nemec Peter Von Buengner.

Življenje mi je rešil pregled pri okulistu!
22-letni Kirsty je okulist med rutinskim pregledom oči odkril, da ima v možganih nevaren krvni strdek. Mladenko so nemudoma odpeljali na zdravljenje. Preprost pregled oči ji je tako rešil življenje.

Tudi gretje in klimatske naprave povzročajo vnetje sinusov!
Zaradi kroničnega vnetja sinusov, ki povzroča hude bolečine, težave z dihanjem, izgubo vonja in okusa, je trpel tudi 38-letni David. Z novo operacijo sinusov pa so zdravniki njegovo vnetje za vedno ozdravili!

Prihaja bionični človek?
Bioničnega človeka znanstvenikom sicer še ni uspelo ustvariti, obstajajo pa že številni bionični deli, ki lahko nadomestijo vaše organe in dele telesa. Kateri del telesa vam torej lahko nadomestijo z bioničnim?

Iz kome ga je zbudila novica, da je postal dedek
Med padcem iz strehe si je 60-letni David močno poškodoval možgane in po pet ur trajajoči operaciji, s katero so mu kirurgi iz možganov odstranili krvni strdek, je možakar padel v komo. Kljub slabim napovedim pa ga je iz kome zbudila novica, da je postal dedek.

Revolucionarno! Odkrili zdravljenje za multiplo sklerozo
Newyorški znanstveniki so potrdili, da ima več kot 55 odstotkov obolelih za multiplo sklerozo nepravilnosti v pretoku krvi v venah. To odkritje je tako korak bliže k učinkovitemu zdravljenju multiple skleroze.

Ženska preživela 120 možganskih kapi
Medtem ko marsikomu že ena možganska kap pusti hude posledice in potrebuje kar nekaj časa, da po bolezni okreva, se 37-letna Sharon s kapjo sreča skoraj vsak mesec. V zadnjih desetih letih je tako preživela že 120 možganskih kapi.

Spi tudi po dva tedna skupaj!
Med prijatelji je znana kot 'Trnuljčica', njeno življenje pa na žalost ni pravljica. Louisa Ball ima namreč redko bolezen, zaradi katere lahko neprekinjeno spi tudi po 14 dni.

'Doživela sem tudi 100 napadov na dan!'
''Vsa sem se tresla in nisem mogla govoriti'' pripoveduje Amanda, ki je prvi napad epilepsije doživela pri osmih letih. Z leti se je njeno stanje močno slabšalo. V najhujših časih je tako doživela tudi do 100 napadov na dan.

Prvi pogovor s pacientom v vegetativnem stanju
Britanski raziskovalci so prišli do revolucionarnega odkritja. S pomočjo nove metode skeniranja možganskih aktivnosti so uspeli vzpostaviti komunikacijo z moškim, za katerega so sedem let mislili, da je v vegetativnem stanju.

Hoja z bosimi nogami preprečuje Alzheimerjevo bolezen!
Nove raziskave so pokazale, da je bosa hoja veliko bolj koristna, kot so sprva mislili. Preprečevala naj bi poškode stopal in ščitila pred nastankom Alzheimerjeve bolezni. Zakaj?

Ste pod stresom? Pomagajte si z vitaminom B
Vitamini so organske snovi, potrebne za življenje. Bistveni so za normalno delovanje telesa, za uravnavanje presnove, rast, razmnoževanje in delovanje tkiv ter organov.

Zakaj ženske potrebujejo več spanja kot moški?
Zakaj ženske potrebujejo več spanja kot moški? Zakaj se moški možgani starajo hitreje kot ženske? Kdo je bolj zaspan – moški ali ženske in koliko spanja potrebuje odrasla oseba?

20 let je čakal, da bo umrl
51-letnemu Škotu so zdravniki pred 20 leti napačno diagnosticirali bolezen, ki povzroči počasno umiranje. Ko so ugotovili, da ni razvil še nobenih simptomov bolezni, so se mu opravičili za napako.

Vas zanima, kaj droge naredijo možganom?
To še posebej zanima tudi raziskovalce iz Kolumbijske in Harvardske univerze, ki so razvili nov sistem, s katerim lahko opazujejo učinke številnih kemikalij na možgane.

Plesalec s cerebralno paralizo
Gregg se že vse življenje spopada z radovednimi in pomilujočimi pogledi, ker je njegova hoja zaradi cerebralne paralize močno ovirana. V zadnjih mesecih pa so oči vanj uprte iz povsem drugačnega razloga. Gregg je namreč kljub bolezni postal plesalec.

11 dejstev o kihanju
Kako hitro poteka kihanje? Ali seks in sonce povzročata kihanje? Zakaj kihamo? Preverite nekatera najbolj nenavadna dejstva o kihanju!

Tek izboljšuje spomin
Tek ni le eden najboljših načinov za povečanje odpornosti, nadzorovanje teže in uravnavanje stresa, ampak je izjemno učinkovit tudi pri izboljševanju možganskih sposobnosti.

Prozopagnozija: Ko ne prepoznamo obrazov!
Si predstavljate, da bi imeli takšne težave s prepoznavanjem in pomnenjem obrazov, da ne bi prepoznali staršev, partnerja, otrok? S tem se spopadajo tisti, ki bolehajo za boleznijo, imenovano prozopagnozija.

Novo upanje za bolnike z demenco
Britanski znanstveniki so prišli do revolucionarnega odkritja. S preprostim pregledom oči lahko vidijo, ali so začele odmirati možganske celice, in posledično napovejo, ali bo človek čez 10 do 20 let podlegel demenci.

VIDEO: Kako živeti z eno najstrožjih medicinskih diet?
Si lahko zamislite najstrožjo dieto na svetu? To imajo bolniki s fenilketonurijo – dedno boleznijo, pri kateri je motena presnova beljakovin. V telesu nakopičene beljakovine lahko povzročijo celo motnje v delovanju možganov.

Nočni šok
“Pred nekaj tedni sem se zbudila z močnim znojenjem. Srce mi je razbijalo in nisem mogla dihati. Prestrašena sem šla na urgenco, kjer so mi povedali, da imam verjetno napad panike. Še nikoli nisem slišala, da so lahko napadi panike tudi ponoči.”

Znan vzrok odvisnosti od kokaina!
Znanstveniki so ugotovili, kako dolgotrajno uživanje kokaina vpliva na delovanje možganov in kaj povzroča odvisnost in nenavadno vedenje odvisnikov.