možganov

Hrana za 'pamet' in dobro voljo
Kar vsak četrti slovenski otrok ima preveliko telesno težo, kažejo raziskave. Hkrati pa našim šolarjem vse bolj zmanjkuje časa in volje za zdrave obroke, zato vse več posegajo po premastni, presladki in preslani (hitro pripravljeni) hrani.

Najhujše zdravniške napake
Tudi zdravniki so samo ljudje. A napake pri njihovem delu so lahko usodne. Predstavljamo vam nekaj najhujših zdravniških napak.

Zakaj nam spomladi 'podivjajo' hormoni?
Pomlad je tu in z njo tudi »podivjani hormoni«. Med predavanji in v službi pogledujemo skozi okno in si želimo, da bi bili kje zunaj na soncu s prijatelji, kar na enkrat smo spet polni energije.

Toksoplazmoza, v nosečnosti nevarna okužba
Toksoplazmoza je najbolj razširjena zajedalska bolezen. Obolevajo tako ljudje kot živali. Sveža okužba je najbolj nevarna nosečnicam.

Norice na pohodu
Norice so v Sloveniji že vrsto let na prvem mestu med nalezljivimi boleznimi. Lahko se pojavljajo preko celega leta, večje število obolelih pa je značilno za pozne zimske in zgodnje spomladanske mesece. Največ otrok zboli med tretjim in petim letom starosti.

Čudežne izvorne celice
Izvorne celice iz popkovnice so pomagale deklici z možgansko paralizo, da se ji je stanje izboljšalo kar za 50 odstotkov.

Vegetarijanstvo v nosečnosti – da ali ne?
O tem, ali je brezmesna prehrana v času nosečnosti priporočljiva ali ne, obstajajo različna stališča. Zagovorniki trdijo, da proteine, vitamine in minerale, ki jih dobimo z mesom, lahko nadomestimo tudi z drugimi živili. Nasprotniki pa pravijo, da je vegetarijanstvo med nosečnostjo nesprejemljivo.

Ko nas čustvena bolečina zaboli fizično
Na univerzi v Kaliforniji so znanstveniki s pomočjo nove tehnologije skeniranja možganov ugotovili, da je del možganov, ki procesira fizično bolečino, zadolžen tudi za čustveno bolečino.

Kako do boljšega spomina in koncentracije?
Zmanjšajte stres, saj lahko stresni hormon kortizol poškoduje dele vaših možganov, ki so odgovorni za učenje in spomin.

Poskrbite za svoje možgane
Kaj so možgani in kako za njih poskrbeti? Preberite nekaj spodnjih nasvetov.

Ali poznate zdravilno rastlino ginko?
Ginko je najstarejša še živeča drevesna vrsta na svetu, ki obstaja že več kot 250 milijonov let.

Od svetega tempeljskega drevesa do sodobnega zdravila
Ginko biloba (dvokrpi ginko) je najstarejša še živeča drevesna vrsta na svetu. Drevo lahko doseže starost 1000 let in višino 30 metrov. V mezozoiku, pred približno 150 milijoni let, je bil ginko razširjen po vsej Zemlji, tudi po Evropi.

Učinkovita pomoč pri pojemanju spomina in koncentracije
Vsakemu se občasno zgodi, da se ne more spomniti datuma prijateljevega rojstnega dne, kakšne telefonske številke ali pa, da se kdaj ne more zbrati. Huje pa je, ko te težave postanejo vsakodnevne.

Orehi za boljši spomin
Zaradi vizualne podobnosti s človeškimi možgani so včasih ljudje verjeli, da drevo oreh prenaša božjo modrost med ljudi. Navadni oreh je zato veljal za hrano, ki pomaga pri različnih težavah z glavo.

Z miselnimi vzorci si krepite spomin
Če si težko zapomnite, kaj ste si zapisali na primer med sestankom ali predavanjem, boste kmalu spoznali, da si z oblikovanjem miselnega vzorca krepite spomin.

S plesom do boljšega spomina!
Ne le da ples izboljšuje spomin, zmanjšuje tudi možnosti za razvoj demence! Ples namreč krepi delovanje možganov, saj med to aktivnostjo deluje več možganskih funkcij hkrati.

13 pravil za boljši spomin
Kaj ne bi bilo super, če bi le pogledali stran knjige ali zapiskov in si natančno zapomnili, kaj na njej piše? Ali pa da bi vedeli, kje ste sinoči pustili ključe in vam jih zjutraj ne bi bilo treba iskati?

Dobro se naspite in si izboljšajte spomin!
Znanstveniki so ugotovili, da ima spanec izjemno pomemben vpliv na to, kako možgani delujejo naslednji dan.

Ohranjajte zdravje svojega spomina
Spomin je del vas samih in prav tako kot si seveda želite, da bi obdržali zdravje svojega telesa, morate ohranjati tudi zdravje svojega spomina.

Onesnažen zrak slabo vpliva na možgane
Vdihavanje onesnaženega zraka lahko slabo vpliva na možgane, so odkrili nizozemski raziskovalci. Posledice lahko pusti tudi na otrocih in nosečnicah.

Debelost slabo vpliva na spomin
Zadnja raziskava je pokazala, da se s povečano telesno težo manjša možgansko tkivo in s tem obseg in delovanje prednjega dela možganov, ki skrbijo za spomin in proces odločanja.

Z darovanjem organov podarite življenje
Za darovanje organov in tkiv se lahko odloči vsak ter s tem pomaga rešiti življenje sočloveku. Svojo odločitev pa mora potrditi na Slovenija – transplantu oziroma na prijavnih mestih po Sloveniji.

Botoks praznoval 20. rojstni dan
Botoks, ki je priljubljen predvsem med zvezdniki in vsemi, ki si želijo večne mladosti, je letos aprila praznoval 20. rojstni dan. Leta 1989 so namreč odobrili uporabo botoksa v kozmetične namene, od tedaj pa je bilo v imenu lepote prodanega za več kot 740 milijonov evrov te snovi. Marsikdo pa ne ve, da botoks ni uporaben samo v kozmetični industriji, uspešen je tudi pri marsikateri zdravstveni težavi.

Saj ni res! S smehom nad kilograme
Raziskovalci so ugotovili, da je smeh čisto prava anaerobna vadba, saj kuri kilograme in krepi trebušne mišice. Poleg tega pa smeh spodbuja iste dele možganov kot kokain.

Da vam nič ne uide iz glave
Bilobil in Bilobil forte sta kakovostni naravni zdravili, pripravljeni iz danes najbolje preučevane in raziskane zdravilne rastline na svetu – ginka (Ginkgo biloba).

Za lepe sanje in miren spanec
Dvajsetega marca po vsem svetu obeležujejo Svetovni dan spanja in na ta način opozarjajo na pomen spanja in negativne učinke nespečnosti, za katerimi naj bi po svetu trpelo kar 30 do 45 odstotkov ljudi.

Rdeče spodbujevalke spolne sle
Osvežilne jagode s svojo živo rdečo barvo in mamljivim okusom kar vabijo, da ugriznete vanje. Ne glede na to, koliko jih boste pojedli, boste z njimi zaužili zelo malo kalorij in hkrati v organizem vnesli veliko vitaminov. A kljub vsemu ne smete pretiravati!

Možganska kap
Možganska kap je posledica poškodbe dela možganov zaradi nezadostne preskrbe s kisikom.

Tekma: ženske proti moškim!
In zmagovalec je - ŽENSKE! V enem od angleških časopisov so preverili 12 trditev v katerih se ženske in moški najbolj razlikujejo. Zanimalo jih je kdo bo zmagal v kategorijah kot so denimo prag bolečine, pomanjkanje denarja, moč možganov, ...

VIDEO: Izboljšajte svoje zdravje s čokolado
Ste vedeli, da več slaščic kot jih zaužijete, več jih potrebujete, kar vodi v začarani krog odvisnosti od sladkarij? Dolgoročno prekomerno uživanje sladkarij vodi v različne bolezni. Kljub temu pa strokovnjaki pripisujejo pozitivne učinke eni od sladkarij - temni čokoladi.