Vizita.si

mogoče

Življenjske zgodbe 16. 08. 2019 10.42

Anoreksična ženska tožila svoja starša, ker sta jo silila jesti

Nekoč anoreksična Vicki Carter je tožila svoje starše, ker sta jo ves čas silila jesti. A sedaj, dvajset let kasneje, se je le uspela izviti iz začaranega kroga stradanja in čeprav je bila zaradi anoreksije neplodna, si kljub temu čudežno lahko ustvarila družino.

Bolezni 16. 08. 2019 08.06

Namesto evtanazije paliativna oskrba? Kaj paliativna oskrba sploh je?

“Paliativna oskrba je celostna obravnava bolnikov z neozdravljivo boleznijo,” razloži dr. Maja Ebert Moltara, dr. med., predsednica Združenja za paliativno in hospic oskrbo pri Slovenskem zdravniškem društvu in vodja Oddelka za akutno paliativno oskrbo na Onkološkem inštitutu Ljubljana. Celostna oskrba pomeni, da bolnik dobi ne le medicinsko pomoč, kot je lajšanje bolečin oziroma obladovanje drugih simptomov. Podporo prejme tudi na psihološki in socialni ravni. Cilj je, da čim bolj kakovostno preživi zadnje obdobje. Težava je, da trenutno pri nas (pa tudi v tujini) paliativna oskrba še ne poteka, kot bi morala. Dolgo časa je bila to zapostavljena veja medicine, ki pa se danes pospešeno razvija. Slovensko zdravniško društvo meni, da bi z razvojem paliativne oskrbe, ki bi postala dostopna vsem državljanom, nehali govoriti o evtanaziji.

Prehrana 09. 08. 2019 11.18

Sprememba, ki lahko za 15 odstotkov zmanjša tveganje za raka dojk

Namesto govejega ali svinjskega mesa uživajte piščančje ali puranje. To bi lahko zmanjšalo tveganje za pojav invazivnega raka dojk, je pokazala študija ameriškega inštituta National Institute of Environmental Health Sciences. Sodelovalo je več kot 42 tisoč žensk, ki so jih spremljali skoraj osem let. Tiste, ki so uživale več rdečega mesa, so imele večje tveganje, da jih je presenetila neprijetna diagnoza.

Življenjske zgodbe 09. 08. 2019 10.09

Prvi paralizirani pacient, ki po zdravljenju z matičnimi celicami, lahko premika zgornji del telesa

Kristopher Boesen je 6. marca, leta 2016 doživel tragično prometno nesrečo. Takrat dvajsetletni fant, je na cestišču v Bakersfieldu (ZDA), izgubil nadzor nad svojim vozilom in odneslo ga je s ceste, kjer je potem trčil v drevo. Zbudil se je v bolnišnici, kjer so mu povedali, da je od vratu navzdol paraliziran in da večina njegovega telesa ne bo več nikoli popolnoma v funkciji.

Zlata leta 09. 08. 2019 08.00

Kaj pomaga proti oblivom vročine?

Ženskam, ki jih v menopavzi mučijo oblivi vročine, bi te težave lahko omilile vaje za moč, in sicer bi jih morale izvajati intenzivneje ter dvakrat do trikrat tedensko. To je pokazala študija univerze Linköping  na Švedskem. Kot pišejo na svoji spletni strani, gre za prvo študijo, ki se je ukvarjala z vplivom vaj za moč na oblive vročine.  

Bolezni 02. 08. 2019 10.48

Bi prepoznali prve znake mišje mrzlice?

V Sloveniji je bilo največ primerov mišje mrzlice prijavljenih na Dolenjskem in v Prekmurju, ponavadi se pojavljajo posamični primeri, po sedmih letih pa letos znova beležimo njen izbruh. Smrtnost zaradi mišje mrzlice je sicer v Sloveniji zelo nizka. V zadnjih 35 letih je pri nas zabeleženih 15 primerov smrti. Vendar pa je zdravljenje vsekakor potrebno, v izogib nevarnih posledic, kot je lahko odpoved ledvic.

Bolezni 31. 07. 2019 13.30

Hajdi Korošec Jazbinšek hudo zbolela

V primeru dolgotrajnega kašlja, kratke sape že pri manjšem telesnem naporu, ob bolečini v prsnem košu, šibkosti, izkašljevanju krvi, bruhanju in zmanjšanem apetitu, se nujno zglasite pri osebnem zdravniku. To je po tednu slabega počutja ugotovila tudi nekdanja otroška zvezdnica Hajdi Jazbinšek Korošec, ki se zdravi za atipično pljučnico.

Zdravje 06. 07. 2019 07.55

Skrivnost tistih, ki shujšajo in novo težo obdržijo?

Ameriški raziskovalci so vzeli podatke 375 odraslih, ki so uspešno izgubili odvečno telesno težo, nato pa so novo tudi obdržali. Ugotovili so, da jih je kar 255 vedno telovadilo ob približno istem času, pa naj je bilo to jutro, popoldne ali večer. Menijo, da so s tem razvili navado oziroma rutino, ki je postala ena od skrivnosti njihovega uspeha.

Zdravje 13. 05. 2019 10.22

Kakšna hrana ščiti pred boleznijo ledvic?

Raziskovalci Fakultete za javno zdravje Bloomberg Univerze Johns Hopkins so prehrano, v kateri prevladuje zdrava hrana rastlinskega izvora, povezali z manjšim tveganjem za pojav bolezni ledvic. Takšno prehrano sestavljajo polnozrnata žita, stročnice, zelenjava, sadje in oreščki.

Prehrana 24. 05. 2019 13.49

Katera živila povzročajo prenajedanje in odvečno težo?

Ljudje, ki so uživali zelo predelana živila, so v primerjavi s tistimi, ki so takih živil pojedli malo, zaužili več energije in pridobili več odvečne teže. To je veljalo, četudi so imeli tako obroki z zelo predelanimi živili kot obroki brez njih isto energijsko vrednost ter količino makrohranil, kot so sladkorji, vlaknine, ogljikovi hidrati in maščobe. Ljudje so pojedli več, ko je bil obrok sestavljen iz zelo predelanih živil.

Bolezni 22. 07. 2019 13.29

Najpogostejše medicinske napake, ki stanejo tudi življenja

Nova raziskava Univerze Manchester je pokazala, da okoli eden od 12-ih pacientov na svetu trpi zaradi medicinske napake - polovico teh napak pa bi lahko preprečili. Kar 12 odstotkov pacientov je zaradi zdravniških napak trajno poškodovanih ali umrejo. Preverite, katere zdravniške napake so najpogostejše.

Bolezni 11. 07. 2019 10.08

"Namesto o evtanaziji bi morali govoriti, kako doseči vsem dostopno paliativno oskrbo"

Paliativna oskrba pomeni celostno oskrbo bolnikov, ki so neozdravljivo bolni. Ne pomeni le zdravstvene pomoči, temveč tudi psihološko in socialno. Poleg tega se opora nudi svojcem. Ne le do smrti bolnika, temveč še v času žalovanja. "Namesto o evtanaziji bi morali govoriti, kako doseči vsem dostopno paliativno oskrbo," meni prof. dr. Radko Komadina, dr. med., predsednik Slovenskega zdravniškega društva. V Sloveniji je od leta 2010 sprejet program njenega razvoja, ki pa se povsod ne odvija, kot bi se moral. Naša država v tem ni izjema. Ocene so, da po svetu in tudi v razvitih državah paliativno oskrbo prejme le od 20 do 30 odstotkov vseh, ki bi jim lahko pomagala.

Bolezni živčevja in možganov 28. 06. 2019 11.08

Imeli so kar za 66 odstotkov manj možnosti za infarkt ali kap

Britanski raziskovalci so spremljali 1297 ljudi. Polovica je morala 12 tednov šteti svoje korake s posebno napravo, polovici tega ni bilo treba. Tri do štiri leta kasneje so se tisti, ki so morali šteti svoje korake, še vedno gibali več. Poleg tega so imeli za 66 odstotkov manj možnosti, da so v tem času doživeli kardiovaskularen dogodek, kot je srčni infarkt ali možganska kap.

Zdravje 26. 06. 2019 10.19

Vroči dnevi so pred nami. To so ukrepi, ki jih je dobro upoštevati

Pred nami je vročinski val, ki lahko povzroči številne škodljive učinke na naše zdravje. Še posebej to velja za bolj občutljive ljudi, kot so starejši, otroci in bolniki. Kljub temu vsi lahko občutimo negativne posledice prekomerne vročine. Tu je nekaj nasvetov, kako jih zmanjšati in kako ravnati, ko je vroče.

Lepota 20. 06. 2019 11.12

Patricia Pangeršič: 'Britvice ne rabim več.'

Patricia Pangeršič, mlada športnica in blogerka, veliko pozornosti namenja skrbi za telo. Kot vsaka druga ženska in roko na srce – marsikateri moški – pa je tudi ona naveličana vsakodnevnega britja, sploh v poletnih mesecih, ko pokažemo več kože. Na srečo pa je našla rešitev, ki jo je naravnost navdušila.

Preventiva 13. 06. 2019 07.05

Kaj je za kar 107 % povečalo tveganje za smrt zaradi bolezni srca?

Vse več ljudi je danes zaposlenih v službah, kjer večino časa sedijo. Avstralski raziskovalci  so pri vzorcu 150 tisoč ljudi, ki so bili starejši od 45 let, ugotovili, da so imeli tisti, ki so sedeli več kot osem ur dnevno, tedensko pa so se z zmerno ali intenzivno telesno aktivnostjo ukvarjali manj kot 150 minut, v primerjavi s tistimi, ki so sedeli manj kot štiri ure dnevno in so se vsak dan gibali vsaj eno uro, za kar 107 odstotkov večje tveganje za smrt zaradi bolezni srca in ožilja.

Bolezni 13. 06. 2019 07.52

Vse, kar morate vedeti o vnetju mehurja

Vnetja mehurja so poleti nekoliko pogostejša kot pozimi. Poleti pijemo manj, zaradi česar se mehur manj spira, poleg tega je več spolnih odnosov, negativno pa na vnetje mehurja vpliva tudi, če ženske uriniranjo v jezerih in morjih. Preverite, kako si pomagati ob tej boleči infekciji.

Koža 10. 06. 2019 07.57

Nikoli več ne boste imele težav z rdečimi pikami po britju

Namesto da bi se ponašali z lepo gladko kožo, vam videz kazijo rdeče pikice. Krivec so prav dlačice, ki jih odstranjujete. Ker ne pokukajo na plano, jih telo zazna kot vsiljivce, imunski sistem pa v obrambi povzroči vnetje. Je to mogoče preprečiti?

Starostne bolezni 31. 05. 2019 11.30

Kaj poveča tveganje za zgodnjo Azheimerjevo bolezen?

Alzheimerjeva bolezen je najpogostejša oblika demence; kar 60 do 80 odstotkov bolnikov jo ima. Ne vemo, kaj jo povzroča. Je pa dejavnik tveganja vsekakor starost, saj se običajno pojavi po 65. letu. A okoli 10 odstotkov bolnikov Alzheimerjevo bolezen dobi pred 65. letom. Takrat govorimo o zgodnji obliki. Raziskovalci so odkrili, kaj bi lahko bil dejavnik tveganja.

Duševno zdravje 31. 05. 2019 11.30

Še ena posledica prekomernega uživanja slabih maščob

Prehrana, ki vsebuje veliko slabih nasičenih maščob vodi v debelost. In ne le to – vodi tudi v depresijo, so odkrili raziskovalci univerze v Glasgowu na Škotskem. V obvestilu za javnost so zapisali, da znanost že nekaj časa raziskuje povezavo med debelostjo in depresijo. A šlo naj bi za eno prvih študij, ki je razkrila, kakšen je vpliv prevelike količine slabih maščob.

Zdravje 31. 05. 2019 11.29

Segrejte pisarno, če želite povečati žensko produktivnost

Ženske se pogosto pritožujejo, da jih v pisarnah zebe, a zadnja raziskava kaže, da ne gre le za kaprico, a da ženske v resnici pri višjih temperaturah delajo bolje. Kot je pokazala študija, se v bolj topli pisarni njihova produktivnost poviša.

Duševno zdravje 30. 05. 2019 13.14

Ste že preizkusili metodo ASMR?

S stresom se srečujemo vsakodnevno, zato ne preseneča, da ljudje vedno znova iščejo rešitve, ob katerih bi se lahko sprostili. Ste si že ogledali šepetajoče videoposnetke, ki naj bi sprožali prijetne občutke?

Rakave bolezni 23. 05. 2019 07.51

7 dejavnikov, ki močno pripomorejo k razvoju raka

Več kot 80110 novih primerov raka med odraslimi starejšimi od 20 let v ZDA v letu 2015 lahko pripišemo preprosto le slabi prehrani, je pokazala zadnja študija, objavljena v strokovni publikaciji JNCI Cancer Spectrum.

Zdravje 13. 05. 2019 17.35

Andrej Šifrer: Včasih se mora kaj zgoditi, da se predramiš

"Za moškega mojih let je zadnja stvar, ki jo hoče, to, da gre k zdravniku," pravi glasbenik Andrej Šifrer, podpornik akcije ozaveščanja o nevarnostih povišanega krvnega tlaka, ki poteka ta mesec. Da se vključi, se je odločil tudi zaradi osebne izkušnje. "Pred kakšnim letom oziroma letom in pol sem imel izkušnjo, ki je botrovala temu, da sedaj imam aparat za merjenje krvnega tlaka, ki ga tudi redno uporabljam. Se pravi moralo je priti do nečesa, da me je streznilo."

Neplodnost 01. 05. 2019 10.48

Tako lahko na naše telo vplivajo pesticidi

Postopki za zdravljenje neplodnosti so manj učinkoviti pri ženskah, ki uživajo več hrane, ki vsebuje ostanke pesticidov, je pokazala študija univerze Harvard. Ali imajo ostanki pesticidov na naše telo učinke, ki se jih še ne zavedamo dovolj?

Neplodnost 01. 05. 2019 10.45

To bo izboljšalo možnosti za zanositev

Ženske, ki si želijo zanositi, bi morale vsak teden štiri ure posvetiti dokaj intenzivnemu oziroma ne preveč zmernemu gibanju, je pokazala ameriška študija. Pri ženskah s prekomerno težo pa je dovolj že, če vsak dan hodijo po deset minut. Seveda pa je še bolje, če tudi poskušajo izgubiti odvečne kilograme.

Novice 01. 05. 2019 10.36

Pevka iskreno spregovorila o neplodnosti

Znana britanska sopranistka Joanna Forest se je z rakom dojk bila primorana spopasti, ko je bila stara komaj 21 let. Danes jih šteje 39 in je vesela, da je zdrava. Toda nekaj obžaluje, in to je, da se pred začetkom zdravljenja ni odločila za zamrznitev jajčec. S svojo zgodbo bi rada ljudem položila na srce, da so bolj pozorni tudi na to možnost.

Življenjske zgodbe 05. 05. 2019 21.17

Tina Gorenjak prvič iskreno o bitki z rakom

Poznamo jo kot samozavestno žensko in pravo fatalko, a 46-letna igralka Tina Gorenjak je več let skrivala, da jo je prav na 41. rojstni dan doletela grozljiva diagnoza: rak na dojki. Odločila se je, da bo o težki življenjski izkušnji ekskluzivno spregovorila v nocojšnji epizodi šova Zvezde plešejo.

Življenjske zgodbe 26. 04. 2019 09.39

Kriva je bila sosedova sveča

6-letna deklica Kenzie Musgrove je utrpela hude opekline, ki so poškodovale kar 70 odstotkov njene kože, po tem ko je sosedova sveča v stanovanju pod njimi zanetila hud požar. Deklica bo ostala zaznamovana za vedno, prestala pa je že šest operacij, kjer so ji morali amputirati tudi prste na nogah in prste na levi roki ter stopalo.

Zdravje 19. 04. 2019 10.43

Zakaj med vikendom ne morete nadoknaditi spanja?

Vas med tednom zjutraj zbudi budilka, saj se sami ne bi zbudili tako zgodaj? To bržkone pomeni, da zvečer hodite spat prepozno. Niste edini. Gre za pogosto odločitev, saj je dolgo veljalo, da je preveč spanca bolj luksuz. Nekaj, čemur se je mogoče odreči, če želimo biti produktivnejši. Toda vse več študij razkriva, da je spanje za naše zdravje enako ključno kot zdrava hrana in gibanje.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1032