Vizita.si

način

Zdravje 23. 04. 2020 08.21

S hrano proti napihnjenosti pa tudi depresiji, alergijam …

Vse več raziskav se po svetu ukvarja s tem, ali ima črevesje v našem telesu pomembnejšo vlogo, kot smo do sedaj mislili. V njem seveda potekata zapletena procesa prebave in presnove. Toda raziskovalci se ukvarjajo tudi s hipotezo, da lahko stanje v našem črevesju vpliva še na kaj drugega, denimo na naše počutje ali pojav avtoimunskih bolezni.

Osebna rast 22. 04. 2020 08.13

Ljubezen vedno prebudi tudi največjo bolečino

Vsak partnerski odnos je po romantičnih začetkih tudi prebujanje spominov. Včasih okostnjaki iz omare postanejo tako glasni, da nam ne preostane drugega kot odločitev, da v življenju končno naredimo red in presežemo vse, kar nam ne dovoli naprej. Ena od takšnih priložnosti je zagotovo vzajemna rast v partnerstvu, ki je priložnost za skupno zdravljenje ran preteklosti.

Duševno zdravje 22. 04. 2020 08.13

Psihično nasilje v intimnem odnosu ni ljubezen

Prepiri, solze, hrepenenje, odpuščanje in manipulacija so sestavni del partnerskih odnosov, v katerih je prisotno psihično nasilje. Gre za napeto in čustveno nadvse izčrpavajočo igro nadzora in moči, kjer se nenehno prepletajo kritiziranje, poniževanje, vzbujanje krivde, nadzorovanje, izsiljevanje, izigravanje.

Zdravje 21. 04. 2020 08.01

Jejmo letom primerno. Kaj jesti v katerem življenjskem obdobju?

Ste že kdaj opazili, da danes ne morete več jesti nekaterih živil, ki ste jih z lahkoto pojedli, ko ste bili mlajši. Ali pa da ima vaše telo drugačno reakcijo nanje in da se sedaj zredite, nekoč pa ste jih lahko zaužili povsem brez posledic. Naše telo ima v različnih obdobjih različne potrebe po hranilih. Preverite, kaj jesti v različnih življenjskih obdobjih.

Odnosi in spolnost 21. 04. 2020 08.03

Za ljubezen je vedno pravi čas. Kaj pa za ločitev?

Ljudje se poročajo, večinoma, zaradi ljubezni in zaljubljenosti. V trenutku, ko se par odloči za skupno prihodnost, verjame, da bo srečen. Imata skupne cilje, sanje, želje in interese. Ker pa samo življenje pred njiju postavi mnoge preizkušnje, finančno obremenjenost, otroke, bolezen ... se na koncu lahko zgodi, da se kljub vsemu, za kar sta menila, da jima je skupnega, začneta odtujevati drug od drugega. Zato morda le ni presenetljivo dejstvo, da se večina ločitev zgodi v zrelih letih, ko se sicer pričakuje, da se bo za zakonca začelo najlepše obdobje v dvoje in skrb drug za drugega. O tej temi smo se pogovarjali z geštalt izkustveno družinsko terapevtko in psihoterapevtko Tino Korošec.

Osebna rast 20. 04. 2020 08.00

Izrazita samokritičnost ali ljubezen do sebe?

Vsak od nas ima svoj notranji dialog, ki je lahko odlična odskočna deska za dosežke ali pa neprijetna ovira, ki nam v življenju ne dovoli napredka. Naše misli vplivajo na to, kako se počutimo, kako in s kom sklepamo odnose, kako gledamo na izzive in življenje nasploh. Način, kako razmišljamo, je torej neke vrste samouresničujoča prerokba. Če mislimo, da nečesa nismo vredni, potem se bomo vedli v skladu z našim prepričanjem. Pretirana samokritično je lahko neke vrste samosabotaža, zaradi katere ne moremo izkoristiti skritih potencialov, doseči uspeha, odkriti zadovoljstva in zaživeti polnega življenja.

Prehrana 16. 04. 2020 08.01

Kaj jesti spomladi?

Narava se prebuja, vse že cveti, sonce sije vse pogosteje in močneje … Vi pa se počutite utrujeni in zaspani. Kako je to mogoče, se morda sprašujete. Saj si racionalno vendar želite, da bi se polni energije podali na sprehod v naravo. Zakaj ste torej še vedno na kavču? Za telo včasih sprememba letnega časa ni tako enostavna.

Bolezni 16. 04. 2020 08.10

7 nevarnih bolezni, ki lahko prizadenejo tudi mlade ljudi

Ko smo mladi, mislimo, da smo nepremagljivi, a žal nismo. Nekatere bolezni, ki jih najpogosteje povezujemo z ljudmi v šestdesetih in sedemdesetih letih, lahko izbruhnejo celo dve do tri desetletja prej. Z rednimi pregledi in s pravimi ukrepi se lahko pred njimi zavarujete že danes.

Duševno zdravje 14. 04. 2020 08.07

Vsak lahko postane bolj psihološko odporen, to je recept za večjo srečo

Kaj pomeni, da smo bolj ali manj psihološko odporni? "S tem označujemo nekakšno prožnost, s katero se odzivamo na življenjske izzive, na težave in razne stiske, ki nas slej ko prej doletijo, saj je to del življenja," pojasnjuje Maja Bajt, psihologinja in specializantka integrativne psihoterapije. V življenju se ne dogajajo le lepe stvari. Ljudje, ki so bolj psihološko odporni, negativne trenutke lažje prebrodijo. Dobra novica je, da vsi lahko postanemo bolj psihološko odporni.

Zdravje 14. 04. 2020 08.06

Posledice zadrževanja kihanja niso nedolžne

Kihanje je precej pomembno za ohranjanje našega zdravega zdravstvenega stanja. Za naš imunski sistem pa ima ključno vlogo, saj s kihanjem svoj organizem ščitimo pred vdorom različnih tujkov, ki dražijo našo sluznico in lahko povzročijo okužbo.

Zdravje 14. 04. 2020 07.57

Tehnika starodavnega jogijskega mojstra za mirnejše življenje

Skozi raziskovanja jogijske filozofije in zgodovine sem prišla do izredno koristne informacije o tem, kako naj bi jogijski mojster Krishnamacharya pričenjal svoja jutra.

Zdravje 10. 04. 2020 10.06

Privoščite si zdrave in naravne pirhe

Ne imejte slabe vesti, če si boste med velikonočnimi prazniki privoščili kakšno jajce več kot ponavadi. Ne samo da so jajca zdrava že sama po sebi, ponujamo vam tudi nekaj nasvetov, katera izbrati in kako jih obarvati na zdrav in naraven način.

Lepota 10. 04. 2020 10.14

Gubice na čelu niso vedno le odraz staranja

Na čelu lahko opazite vodoravne črte in gubice med očmi. Te se začnejo kot »izrazne gube« in jih deloma povzročijo izrazi obraza, sčasoma pa se poglobijo. Starost pa ni edini razlog za njihov nastanek. Obstaja namreč vrsta dejavnikov, ki spodbudi nastanek čelnih gubic. Kako jih preprečiti?

Zdravje 10. 04. 2020 10.11

Kako zaužiti čim manj ostankov pesticidov?

"V Sloveniji prisotnost ostankov pesticidov preverjamo pogosto in kar 96,2 odstotka odvzetih vzorcev hrane je skladnih z zakonodajo," nam je pojasnila dr. Urška Blaznik z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Pri več kot polovici vzorcev merljivih ostankov teh kemikalij niti ne najdejo, odstotek je zaradi preseženih vrednosti umaknjen s tržišča. Strokovnjakinjo smo prosili še za nekaj nasvetov, kako čim bolj zmanjšati morebiten vnos teh snovi v telo.

Osebna rast 10. 04. 2020 09.57

Znate biti sočutni do sočloveka?

O empatiji oz. zmožnosti vživljanja v čustva drugih se v zadnjem času veliko govori, kar je tudi prav. Sočutje do sočloveka je pomemben del življenja in predstavlja temelj za zdrave medosebne odnose. Ta vrlina pride še posebej do izraza v manj lepih trenutkih življenja, ko se naši najbližji spopadajo z razočaranjem, izgubami, žalovanjem ... Ali res znamo začutiti drugega v stiski, ki jo doživlja?

Koža 10. 04. 2020 07.59

Kako očistiti in razstrupiti telo preko stopal?

S hojo in obutvijo vsak dan bremenimo naša stopala, vse prevečkrat pa pozabimo, da bi jim kot drugim delom telesa, morali občasno privoščiti nego. Vsako stopalo ima več kot dva tisoč por, skozi katere se lahko izločajo toksini, zato je kopel za noge učinkovit postopek razstrupljanja.

Dieta 10. 04. 2020 07.58

Kako izračunate dnevno porabo energije?

Zagotovo ste že slišali za splošno prepričanje, da bi morala odrasla ženska zaužiti približno 2000 kalorij (8,374 MJ), odrasel moški pa približno 500 kalorij več (10,467 MJ). Pa je res tako?

Zdravje 10. 04. 2020 07.57

Ohranite ravnovesje pljučne energije

V tradicionalni kitajski medicini velja, da pljuča in debelo črevo tvorijo harmonijo. Pljuča so namreč odgovorna za sprejemanje čiste energije, debelo črevo pa za odvajanje nečistoč in toksinov iz telesa. Naloga pljuč je tudi poslati energijo skozi meridiane po vsem telesu in poskrbeti za imunsko zaščito. Kako ohraniti pljučno ravnovesje?

Duševno zdravje 09. 04. 2020 08.32

Izjemno boleča izkušnja, zaradi katere se konča marsikatera zveza

Kadar izvemo, da nas je partner prevaral, se nam zamajejo temelji medsebojnega odnosa, spoštovanja in zaupanja. Kako se soočiti s posledicami prevare, odpustiti ali poskusiti znova? Kako znova zaupati? O teh vprašanjih smo se pogovarjali z Anjo Kovačič, specialistko zakonske in družinske terapije.

Zdravje 09. 04. 2020 08.25

Tako se lahko enostavno znebite bolečin v vratu in hrbtenici

Veliko ljudi trenutno zaradi dane situacije opravlja delo od doma, marsikdo od njih pa nima doma prilagojene pisarne, pisalne mize ali pisarniškega stola, zato se po urah dela za računalnikom in neprimerni opremi lahko pojavijo močne bolečine v predelu vratu, ramen ali hrbtenice. Na kakšen način jih ublažiti?

Dieta 08. 04. 2020 08.40

Zakaj se lahko zaradi stresa zredimo?

Dolgotrajno izpostavljanje stresnim situacijam je lahko krivo za to, da nikakor ne morete shujšati ali da se celo počasi, a vztrajno redite, pravijo strokovnjaki. Zakaj je temu tako in kako se izogniti s stresom pridobljenim kilogramom?

Prehrana 08. 04. 2020 08.37

Koliko pirhov lahko zaužijemo?

Prišel je čas velike noči in za mnoge čas barvanja pirhov. Če so nekoč jajca veljala za nezdravo živilo, danes temu ni več tako. Kaj je vzrok za to, nam je povedala dietetičarka Marina Zakić.

Prehrana 08. 04. 2020 08.35

Šunka - DA ali NE?

Velika noč je najpomembnejši krščanski praznik in za vernike predstavlja praznik veselja in upanja, saj je Jezus na dan velike noči vstal od mrtvih. Za veliko noč so mize obložene s šunko, obarvanimi jajci, hrenom, kruhom in domačo orehovo potico. Hren in jajca so lahko del zdrave prehrane, žal pa za šunko, ne moremo tega reči. Kljub temu si jo seveda lahko v tem času nekaj privoščite.

Prehrana 08. 04. 2020 08.34

Preprosti triki za bolj zdravo potico

Za veliko noč brez potice ne gre. A letos lahko poskusite nekoliko bolj zdravo potico, ki jo lahko pripravite na povsem preprost način. Dejstvo je, da je lahko orehova potica izjemno zdrava za nas, saj so orehi dober vir vitaminov in mineralov. A nekoliko bolj previdni moramo biti pri izbiri moke in sladil. Kako lahko pripravite bolj zdravo orehovo potico, nam je zaupala dieteičarka Marina Zakić.

Duševno zdravje 08. 04. 2020 08.31

Naši sosedje so preglasni, kaj lahko storimo?

Pomoč z nemogočimi sosedi. Živim v bloku, v katerem je veliko stanovanj. Že večkrat prej smo imeli težave z glasnimi sosedi, ki jih imamo tako zraven kot nad sabo. Nismo 'težaki' v smislu, da ne razumemo, da je včasih kakšna zabava, otroške igre ali podobno. Kakšna dva meseca nazaj sem prvič v življenju stopila do zgornjih sosedov, potem kmalu za tem še enkrat, ker je bilo razbijanje sredi noči, dan za dnem, preveč in nas je zbudilo vsako noč nekaj noči zapored. Odkar so posebne razmerje, pa je siutacija postala nemogoča. Oba v gospodinjstvu normalno delava naprej od doma, še več kot prej. To razbijanje, nabijanje glasbe in otroška igra pa je zdaj več kot polovico dne. Poleg tega so imeli prejšnji teden, ko je bila karantena že polna, še zabavo z gosti. Včasih potolčemo po raditorju in se za nekaj časa konča, potem pa spet nadaljuje. Zdaj tudi če bi želeli, niti ne moremo potrkatni na vrata, policije pa ne želimo klicati. Delo v takih razmerah pa je enostavno nemogoče. Umakniti pa se ne moremo.

Duševno zdravje 06. 04. 2020 07.43

5 napačnih prepričanj o psihoterapiji

Kaj sploh je psihoterapija? V zvezi s tem področjem še vedno kroži veliko prepričanj in informacij, ki pa ne držijo najbolj. Kaj vse se na terapiji dogaja, ali terapevt res lahko razreši vse težave in ali je terapija res namenjena le posameznikom s težjimi duševnimi motnjami, preverite v spodnjih vrsticah.

Duševno zdravje 06. 04. 2020 07.42

6 jutranjih navad, zaradi katerih boste ves dan polni energije

Po jutru se dan pozna, so rekli modri ljudje. In res je tako. Jutranje navade, ki si jih ustvarimo – pozitivne ali negativne – bodo diktirale nadaljevanje našega dne. Če si ustvarimo jutranjo rutino, s katero bomo dan pričeli pozitivno in zdravo, bomo bolj verjetno tako nadaljevali tudi svoj dan.

Zdravje 06. 04. 2020 07.38

10 nasvetov, kako ublažiti glavobol z bolečinami v vratu

Glavobol, ki ga spremljajo bolečine v vratu, je lahko veliko hujši kot glavobol sam. Tu je nekaj nasvetov, kako si lahko sami pomagate, ko se spopadate z glavobolom in bolečim vratom.

Koža 06. 04. 2020 07.38

Kako se lotiti zdravljenja aken?

Akne so pogosta kožna bolezen, pri kateri se kožne pore zamašijo, posledica pa se kaže v nastanku mozoljev in vnetih, okuženih ognojkov. Najpogosteje se pojavljajo pri najstnikih, zaradi vpliva nihanja hormonov, loja in bakterij na koži.

Rakave bolezni 03. 04. 2020 11.31

Pljučni rak je najpogostejši vzrok smrti zaradi raka

V Sloveniji je rak pljuč po pogostosti pri moških na tretjem, pri ženskah pa na četrtem mestu, za njim vsako leto zboli okoli 1.500 ljudi. Raku pljuč pravijo tudi 'tihi ubijalec'. Večino primerov namreč odkrijejo že v razviti fazi, saj se bolezenski znaki pojavijo šele takrat, ko se je bolezen že razširila na druge dele telesa.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1032