način

6 težav, ki se pojavijo, če pijete premalo vode
Da bi bili zdravi in bi se dobro počutili, moramo piti dovolj vode. To, da je ne uživamo dovolj, je lahko vzrok vrste neprijetnih tegob, od glavobola do slabe koncentracije.

Zakaj je ničelni pacient koronavirusa še vedno neodkrit?
Izraz »ničelni pacient« izvira iz študije ameriškega Centra za nadzor bolezni in preventivo (CDC) in pomeni prvega okuženega pacienta ali izvor virusne oz. bakterijske bolezni. Ugotovitve kdo je ničelni pacient lahko odgovorijo na ključna vprašanja o tem, kako, kdaj in zakaj se je začela epidemija virusa, posledično pa se lahko prepreči njegovo nadaljnje širjenje. Kako to, da ničelni pacient v primeru koronavirusa še vedno ni znan?

Človek, ki razmišlja o samomoru
Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije smo v Sloveniji glede na število samomorov nad evropskim povprečjem. V letu 2018 je bilo 17,08 smrti zaradi samomora na 100.000 prebivalcev, na evropski ravni pa samomorilni količnik znaša 11. Vendar v zadnjih dvajsetih letih števil samomorov upada, in sicer za približno 30 odstotkov. Samomorilni količnik, ki smo ga zabeležili v preteklem letu, je namreč najnižji od leta 1965.

Pritoževanje ima lahko resne posledice za vaše zdravje
Če občasno potožimo glede situacije ali ljudi, ki nam niso všeč, ni s tem nič narobe. Če pa se konstantno pritožujemo in nergamo o vsakdanjih rečeh, pa ima to lahko resne posledice na našo okoico in naše zdravstveno stanje.

Spregovorimo na glas o eni najpogostejših psihiatričnih motenj
Depresija je druga najpogostejša psihiatrična motnja, takoj za anksioznostjo. Pri 10 odstotkih ljudi, ki se pri osebnem zdravniku oglasijo zaradi različnih fizičnih težav, gre pravzaprav za depresijo. Pa vendar o tej temi premalo govorimo.

Razlogov za občutek osamljenosti je veliko
Osamljenost je vedno večja problematika današnjega časa. Način življenja, osebnostne značilnosti, motnje čustvovanja, spremembe življenjskega sloga in večje prelomnice. Razlogov za občutek osamljenosti je veliko, pomembno je, da jih znamo prepoznati in ustrezno ukrepati.

Takšne so lahko posledice hujšanja takoj po porodu
Od trenutka, ko ženska zanosi, se v njenem telesu začnejo odvijati spremembe. Veliko je neprijetnih in nelagodnih, kar vpliva na počutje in samozavest nosečnice. Zato se mnoge odločijo takoj po porodu odpraviti odvečne kilograme in želijo znova priti v kondicijo. Vendar strokovnjaki opozarjajo, da je pri takšnem ravnanju treba biti izjemno previden.

Ste že slišali za seksomnijo?
Hoja in govorjenje v spanju sta zelo pogosti motnji spanja, za kateri ste zagotovo že slišali ali pa imate celo sami izkušnje nočnih pohodov po stanovanju ali zanimivih klepetov v sanjah, ob katerih se običajno najbolj zabavajo najbližji. Ena od manj znanih motenj spanja pa se imenuje seksomnija, pri kateri gre za spolno vedenje, ki se odvija med spanjem. Sem spada spolni odnos, samozadovoljevanje ter ostala dejanja, povezana s spolno aktivnostjo.

Mesto, kjer se pojavljajo gube na vašem obrazu, razkriva vaše zdravstveno stanje
Celice kože z leti začnejo izgubljati vitalne sposobnosti samoobnavljanja, zato v primeru, da jih ne oskrbujemo dodatno še sami, naša koža začne izgubljati prožnost in postaja vse bolj starikava. Na določenih mestih pa začnejo nastajati obrazne gubice.

7 načinov, kako živeti bolj polno življenje
Dejstvo je, da veliko časa preživimo v svojih mislih. Premlevamo o sebi, drugih in svetu. Razmišljamo o preteklih dogodkih in načrtujemo prihodnost. Težava nastane, če smo večji del misli naravnani negativno in črnogledo. Dogodke povezujemo z negativnim izidom, iščemo krivce, morda nas je strah ali pa nas preveva večni pesimizem. Negativne misli igrajo veliko vlogo pri tem, kako kakovostno sploh živimo, saj nam preprečijo, da bi uživali v novih izkušnjah, izničijo osredotočenost na to, kar je pomembno in nenazadnje tudi čustveno izčrpavajo. Zaradi negativnih misli se lahko počutimo tesnobne in depresivne in zdi se nam, da v življenju zares nimamo sreče.

Kako izbrati najustreznejšo psihoterapijo?
Kadar se človek spopada s težavami na duševnem področju, se ponavadi najprej zateče k svojemu splošnemu zdravniku in/ali k psihiatru, ki mu predpišeta zdravila. Kadar so simptomi duševne motnje tako močni, da motijo vsakdanje življenje in delo, pa ga napotita, naj si poišče psihoterapevtsko zdravljenje.

''Sprejeti moraš, da je zdravje za vedno izgubljeno''
Multipla skleroza je bolezen, ki je neozdravljiva, a z njo v Sloveniji živi okoli 3000 ljudi. Med nimi tudi predsednica društva Spoznajmo multiplo sklerozo Renata Žohar, ki pojasni, da multipla skleroza pomeni, da je zdravje za vedno izgubljeno. Kljub temu obstajajo načini, s katerimi lahko bolnikom olajšajo bolezen in blažijo simptome.

Z glino lahko izločite strupe iz telesa
Glina: material umetnikov in staro ljudsko zdravilo. Že stoletja ljudje verjamejo, da glina veže strupe in jih odvaja iz telesa. To ni povsem dokazano, toda vsekakor vsebuje številna koristna hranila in vam ne more škodovati.

'Začela sem redno piti jabolčni kis in zgodilo se je to ...'
''Kot vsakdo, ki se spopada s sindromom razdražljivega črevesa, dobro ve, da bi dal v tistem trenutku vse, da bi težave rešil,'' je dejala blogerka Scarlett Dixon, ki se je z njim spopadala kar 10 let. Poskusila je vse, od uživanja alg, hipnoze, masaže, pitja aloe vere do uživanja različnih probiotikov. A pomagalo ji je šele, ko je začela redno piti jabolčni kis.

Kako je tudi sladica lahko del zdrave prehrane?
Trenutno se police šibijo pod težo pustnih krofov. Pa tudi sicer imamo čez vse leto ogromno izbiro slastnih sladic. Vsaj kdaj si jih želimo privoščiti. Hkrati se želimo prehranjevati zdravo. Prehransko strokovnjakinjo Mojco Cepuš smo vprašali, ali lahko na čim bolj zdrav način v svojo prehrano vključimo tudi male pregrehe.

To morate delati, če želite imeti boljšo koncentracijo in spomin
Rezultati ameriške študije so dognali, da so študentje, ki so svoje zapiske in učno snov pisali na roko, tudi boljše razumeli čtivo in bili bolj dovzetni za razumevanje novih idej. Učitelji opažajo in mladi poudarjajo, da skoraj ne znajo več pisati z roko, njihove kretnje so toge, neizdelane, nerodne.

Oče Viljema Julijana razkril kruto resnico, s čim se v Sloveniji spopadajo starši otrok z neozdravljivimi boleznimi
Viljem Julijan se je rodil z zelo težko in izredno redko neozdravljivo smrtonosno boleznijo gangliozidozo GM-1. V kratkem času bivanja na svetu pa je osvojil srca mnogih Slovencev in Slovenk ter postal glas malih borcev.

'Ghosting' je nov trend, ki je lahko zelo boleč
So ljudje, ki iz partnerskih odnosov odidejo brez drame, opravičila, dolgih pogovorov, vprašanj in pojasnil. Nekega dne jih enostavno ni več in morda se vam na trenutke celo zazdi, da ste si vajin odnos samo domišljali. Gre za fenomen, ki se imenuje ’ghosting’, v slovenskem jeziku pa primernega izraza pravzaprav še nimamo. Zakaj nekateri ljudje nepreklicno izginejo in za seboj pustijo kopico vprašanj, preverite v spodnjih vrsticah.

6 zdravih prigrizkov, ki ne redijo
Čeprav mnogi ljudje čutijo občutek krivde, ko uživajo prigrizke, v resnici z njimi ni nič narobe – če jih izberemo pravilno. Jasno je, da nezdravi prigrizki vodijo v debelost, a dobra izbira prigrizka nam lahko pomaga do bolj ozkega pasu in celo do izgube odvečnih kilogramov. Tu je nekaj zlatih pravil prigrizkov, ki jih morate poznati.

Mislite, da vas je preveč strah? Imate fobijo? Napade panike?
Kaj so anksiozne motnje? Kdaj nam strah in tesnoba pomagata, kdaj nas ovirata? Zakaj se v resnici pojavljajo napadi panike? In kaj storiti, če obsesivno preverjamo, ali smo izključili štedilnik? O vsem tem smo se pogovarjali s psihiatrinjo prof. dr. Mojco Zvezdano Dernovšek, dr. med., spec. psihiatrije.

Zakaj se ženske odločajo za labioplastiko?
Težave na področju sramnih ustnic pri ženskah niso redek pojav, pogosto pa so še vedno tabu tema. Nekatere ženske se lahko počutijo neprivlačno in želijo izboljšati kakovost svojih spolnih izkušenj s kirurško korekcijo pomanjkljivosti tega intimnega dela telesa. Več o samem posegu pa nam je povedal Miran Križančič, dr. med., spec. plastične in rekonstruktivne kirurgije.

Dokaz, da nikoli ni prepozno za velike življenjske spremembe
Se še spomnite zabavne angleške nanizanke Superbabica, v kateri je starejša gospa v slogu super junakov po zaužitju super napitka redno obračunavala z zlikovci vseh vrst? No, tokrat vam bomo predstavili zgodbo o drugačni, a čisto pravi superbabici, ki prihaja iz Kanade.

Nasveti prehranske strokovnjakinje, ki zmanjšajo tveganje za sladkorno bolezen
S prehransko strokovnjakinjo Andrejo Širca Čampa smo se pogovarjali, kakšni so napotki za prehranjevanje, ki bi se jih morali držati sladkorni bolniki. Treba se je zavedati, da so isti napotki tudi preventiva. Če jih upoštevamo, bomo zmanjšali tveganje za nastanek sladkorne bolezni tipa dva. Eden od nasvetov, ki bi se ga morali držati vsi, je denimo, da ogljikovi hidrati zavzemajo le četrtino krožnika.

S postom boste razstrupili telo in izgubile kilograme
Post je zelo učinkovita zdravilna metoda, zato si ga vsake toliko obvezno privoščite, saj boste na ta način razstrupili organizem, izgubili kilograme in si povrnili življenjsko energijo.

Preprosto se znebite napihnjenosti
Zdrav prebavni sistem je ključnega pomena za zdrav organizem in za to, da smo polni energije. Britanska nutricistka Robyn Youkilis pojasnjuje, kako se lahko na naraven način znebite napihnjenosti, bolečin zaradi prebave in neugodja v trebuhu.

Kako se spopasti s prvimi znaki staranja?
Vstop v 30. leta je obdobje, ko se prvič zavemo, da kolo časa tudi nam ne prizanaša. Pojavijo se prve gubice, in če ne pazimo na zdravo ,tudi odvečni kilogrami in celulit. Kako sprejeti prve spremembe telesa, smo se pogovarjali s specialistko družinske in zakonske terapije Anjo Kovačič.

Razmišljate o operaciji nosu? To je vse kar morate vedeti
"Eden izmed problemov so lahko tudi nerealna pričakovanja po posegu. Ali glede videza ali pa glede spremembe, ki jo bo videz stranki prinesel," o operaciji nosu pove estetski kururg Andrej Testen in poudarja, da je po vsaki operaciji potreben določen čas, da se tkivo povrne v prvotno stanje in da se telo zaceli.

Kaj je anoreksija in kakšni so opozorilni znaki?
Anoreksija je ena izmed motenj, pri kateri hrana postane sredstvo za soočanje s težavami. Najbolj rizično populacijo za razvoj te motnje predstavljajo dekleta v mladostniških letih in mlade odrasle ženske. Kakšni pa so opozorilni znaki?

10 mitov o virusu HIV, ki ne držijo
Za vas smo zbrali in razkrili 10 najpogostejših mitov in zmot o virusu HIV, ki še vedno krožijo med nami.

Moč drevesa: preverite, katera drevesa zdravijo kaj
Splošno znano je, da je koristno svoj prosti čas preživeti v naravi, gozdu ali parku, obdanem z drevesi. Tovrstni kraji so naravne čistilne naprave, ki poleg zraka čistijo tudi negativne energije. Kaj je dendroterapija in katera drevesa veljajo za zdravilna?