naravni

'Ličila na plaži: da ali ne?'
Poletje je čas za sprostitev, sonce in obisk plaže. Kaj pa ličila? Sodijo na plažo ali ne?

Kaj jesti za zdravo prebavo?
Zdrava prebava je redna prebava in redna prebava je zdrava prebava. Poglejmo si, katera živila vam lahko pomagajo spodbujati bolj redno prebavo, če spadate med tiste posameznike, ki se spopadajo z bolj nerednim odvajanjem blata.

Zakaj pride do neprebavljene hrana v iztrebku?
Včasih lahko v našem blatu opazimo neprebavljene delce hrane. Običajno gre za rastlinske snovi, ki vsebujejo veliko vlaknin, ki se navadno ne razgradijo in se absorbirajo v našem prebavnem traku. Neprebavljena hrana pa je lahko tudi znak slabega prežvekovanja hrane, hitrega hranjenja ali pa so v ozadju določena stanja. Poglejmo si bolj podrobno.

Napitek, s katerim si lahko pomagate 'očistiti' zamašene žile
Kako lahko poskrbimo za zdravo ožilje, navsezadnje žile? Pomagamo si v prvi vrsti lahko seveda z zdravimi navadami, lahko pa poskusimo tudi z naslednjim napitkom.

Kdaj bi morali razmisliti o dodatkih k prebavnim encimom?
Prebavni encimski dodatki so postali priljubljeni zaradi trditev o zdravljenju pogostih oblik draženja črevesja, zgage in drugih bolezni. Toda kako delujejo prebavni encimi in kdo jih resnično mora dodati svoji prehrani?

7 razlogov, zakaj se vam luščijo stopala in kako rešiti težavo
Vreme za sandale in drugo odprto obutev! A kaj, ko se, če se, pojavijo težave. Zakaj se luščijo stopala, kako si lahko pomagamo in kako lahko poskrbimo za preventivo?

Priprava sirupa iz smrekovih vršičkov zahteva le nekaj sestavin
Sirup iz smrekovih vršičkov je tradicionalno naravno ''zdravilo'', ki so ga uporabljale že naše babice za lajšanje težav z dihali, kašljem in prehladom. Smrekovi vršički, mladi poganjki smrekovih vejic, so bogati z eteričnimi olji, vitamini in minerali, kar jim daje številne zdravilne lastnosti. Ta naravni sirup je enostaven za pripravo in je odlična izbira za tiste, ki želijo izkoristiti moč narave za izboljšanje svojega zdravja.

Ste že pili peteršiljev čaj?
Peteršilj (Petroselinum crispum) je pogosto uporabljena zeliščna rastlina v kuhinji, znana po svojem svežem okusu in bogatih hranilnih vrednostih. Poleg kulinarične uporabe pa ima peteršilj številne zdravstvene koristi, zaradi česar je postal priljubljena sestavina za pripravo čaja.

9 dejstev o zaščiti pred soncem
Veliko stvari zaradi genetike ne moremo spremeniti, hkrati pa imamo ogromno zaščitnih ukrepov, s katerimi lahko zmanjšamo tveganje za marsikatero bolezen. Tokrat bomo govorili o zmanjšanju tveganja za kožnega raka oziroma o preprostih dejstvih o zaščiti pred soncem, ki bi se jih morali zavedati vsi!

Kaj storiti, če vas na pikniku začne tiščati za prsnico?
Na kaj pomislite ob besedi piknik? Verjetno na sočno in začinjeno meso, pečeno na oglju, ki se v spremstvu ajvarja, gorčice, paradižnika, čebule in kozarca piva zlije v slastno kulinarično poezijo, še posebej aktualno v toplih pomladnih in vročih poletnih dneh. A harmonično vzdušje lahko kaj hitro pokvarita neprijetno tiščanje za prsnico ter pekoč občutek v prsih in grlu. Kaj se dogaja?

Kaj se zgodi, če redno uživamo jogurt?
Jogurt je mlečni izdelek, ki je priljubljen po vsem svetu zaradi svojega okusa in številnih zdravstvenih koristi. To osvežujoče živilo je bogato z beljakovinami, vitamini, minerali in probiotiki, ki pozitivno vplivajo na naše telo.

5 pijač, s katerimi boste premagali željo po sladkem
Sladkorja ne vnašamo v svoje telo zgolj s prehrano, ampak velikokrat tudi s sladkimi, zelo sladkimi pijačami. Le-te pa niso najbolj zdrave za naše telo, če z njimi pretiravamo. Vsekakor pa si lahko zadovoljimo svojo željo po sladkih pijačah z nekaj preprostimi triki.

Kako nastane kislo zelje in zakaj je koristno?
Kislo zelje, klasična jed mnogih kuhinj po vsem svetu, ima globoko zakoreninjeno zgodovino in raznovrstno uporabnost v prehrani. Njegova priljubljenost ni le posledica izjemnega okusa in teksture, temveč tudi številnih koristi za zdravje, ki jih prinaša. Razumevanje procesa, skozi katerega nastane kislo zelje, in njegove biokemične sestave omogoča boljše razumevanje njegovih prehranskih lastnosti in koristi za zdravje.

Spomladanski detoks – ali ga res potrebujemo?
Vstopamo v spomladanski del leta, čas obnovitve in prenove. V spomladanskem času se mnogi od nas začnemo zavedati pomembnosti uravnotežene prehrane in t. i. čiščenja telesa. V tem času se pogosto srečujemo s pojmom "spomladanski detoks", ki obljublja razstrupljanje telesa in izgubo odvečnih kilogramov. Vendar pa se poraja vprašanje – ali ta praksa resnično deluje?

Naravni načini za premagovanje alergij
Alergije se blaži s kombinacijo navad in zdravil. Vsekakor pa obstaja kar nekaj naravnih načinov in stvari, ki nam lahko pri tem pomagajo.

Zakaj imajo nekateri veliko prijateljev, drugi pa ne?
Ena najbolj fascinantnih in hkrati zapletenih vidikov človeškega življenja je dinamika medosebnih odnosov. Medtem ko nekatere posameznike obkrožajo veliko prijateljev in so obkroženi s številnimi socialnimi povezavami, drugi morda težje navežejo stike in ohranjajo prijateljstva. Kakšni so razlogi za to?

Zato vam izpadajo lasje
Izpadanje las je naravni fiziološki proces. Lasje se namreč ves čas obnavljajo v zaporednih ciklih, zato vsak med nami v povprečju izgubi okrog 100 las na dan, ki jih nadomestijo novi. Težava se pojavi, ko se ta cikel prekine oziroma se lasje iz faze rasti prehitro premaknejo v fazo izpadanja. V takih primerih govorimo o prekomernem izpadanju las, ki sicer praviloma ni življenjsko ogrožujoče, a lahko človeku povzroči hudo stisko in negativno vpliva na njegovo samopodobo in kakovost življenja. Pa je mogoče naravni cikel rasti las obnoviti?

Zato bi morali po teh živilih posegati pogosteje
Prebava ima izjemno pomembno vlogo v našem telesu. Vpliva na absorpcijo hranil v krvni obtok in na raven energije v telesu. Zanemariti ne gre niti vpliva na imunsko odpornost, miselne procese ter splošno zdravje. Glede na to, da prebavnih procesov ne vidimo s prostim očesom, lahko vplivamo samo na vstopno točko hrane v telo, kar pomeni, da lahko s pravilno izbiro živil do neke mere vplivamo tudi na to, kako hitro se bo hrana prebavila.

Nova raziskava razkriva učinke probiotikov na krepitev razpoloženja
Nedavna študija je razkrila potencialno pozitiven učinek probiotikov na simptome tesnobe in depresije pri ljudeh. Uživanje probiotikov naj bi tako, če gre verjeti omenjeni raziskavi, močno vplivalo na naše razpoloženje.

Naravni pripravki, ki lahko lajšajo vnetje grla
Ko vas začne boleti grlo, vam ni treba takoj obiskati najbližje lekarne. Prav mogoče je, da se zelo učinkovito ''zdravilo'' skriva v vaši kuhinjski omari.

Pretesna oblačila? Morda niso krivi kilogrami ...
Zunaj že diši po pomladi in za številne je to čas, ko prevetrijo svojo omaro ter naredijo selekcijo oblačil. To pomeni tudi, da bo nekaj oblačil treba pomeriti in verjetno nam ni treba razlagati o tem, kako klavrno se človek počuti, ko ne more zapeti najljubših hlač pretekle pomladi, nekoč ohlapna majica s kratkimi rokavi pa postane nenavadno oprijeta. A pozor, ni nujno, da so za tako stanje krivi kilogrami!

Katere stile učenja poznamo?
Katere stile učenja poznamo in kako nam lahko prepoznavanje našega stila učenja pomaga pri pomnjenju snovi?

7 živil, ki vam bodo dala energijo in moč
Se počutite izčrpane, brez energije in brez volje za vsakodnevne izzive? Niste edini. Stresni življenjski slog, pomanjkanje spanca in nepravilna prehrana so pogosti krivci za pomanjkanje energije. Vendar pa obstaja način, kako naravno dvigniti svojo energijsko raven in se počutiti močnejše ter pripravljene na premagovanje vsakodnevnih nalog. V prvi vrsti s prehrano.

4 glavni simptomi atrofije
Atrofija je medicinski izraz, ki označuje zmanjšanje velikosti, obsega ali funkcije organa, tkiva ali celotnega organizma zaradi zmanjšane številčnosti in velikosti celic, komponent ali organskih struktur.

Možgani imajo večji vpliv na vaše telo, kot si mislite
V začetku leta se številni odločijo razstrupiti svoje telo oziroma mu s prilagoditvijo prehrane pomagati, da se očisti škodljivih snovi. A tako kot organizem, 'čiščenje' občasno potrebuje tudi duša. Naše misli namreč pomembno vplivajo na čustva, vedenje in procese v telesu. Če torej poleg organizma razstrupite tudi svoje misli in se naučite imeti radi svoje telo ter mu znati prisluhniti, boste poskrbeli za bolj zdrav življenjski slog in postali boljša verzija sebe. Toda kako se lotiti tega procesa?

Stanja in bolezni, zaradi katerih se lahko pojavijo motnje spanja
Spanec je ključnega pomena za naše zdravje in dobro počutje. Kvaliteten spanec nam omogoča, da se spočijemo, obnovimo energijo in ohranjamo optimalno delovanje telesa ter uma. Katera stanja in bolezni vplivajo na motnje spanja?

Razlog, da ste nenehno utrujeni in brez energije
Strokovnjaki pravijo, da trpimo za 'epidemijo utrujenosti', vendar je veliko stvari v naših rokah.

'Počutila sem se ničvredno'
Svetovno znana zvezdnica je odkrito spregovorila o tem, kako je preiti v perimenopavzo že pri 36 letih.

Preprosto odpravite zgago, bolečine in težave z želodčno kislino
Danes se mnogo posameznikov sooča z neprijetnimi simptomi, ki pogosto izhajajo iz bolezni zgornjih prebavil. Največkrat gre za zgago, bolečine in pekoč občutek v želodcu, vračanje hrane, napihnjenost, neugoden zadah in celo težave z zobmi. O glavnih vzrokih za tovrstne težave in tem, kako jih lahko preprosto odpravimo, smo se pogovarjali z internistom in specialistom gastroenterologom dr. med. Željkom Perdijo, ki se pri svojem delu vsakodnevno srečuje s pacienti, katerim prebavne težave grenijo življenje.

Razlogi, zakaj lasje prezgodaj osivijo
Sive lase slej ko prej dobi večina ljudi. Pri tem pa se poraja zanimivo vprašanje. Vemo, da je je normalno, da s starostjo začnejo lasje siveti, zakaj pa nekateri, moški ali ženske, osivijo že v svojih dvajsetih letih? Kaj moramo vedeti o prezgodnjem sivenju las, kaj sploh je prezgodnje sivenje las in navsezadnje, zakaj je pomembno, da kljub vsemu sprejmemo sivenje?