naravni

Kako učinkovito obvladovati moderno 'bolezen' današnjega časa?
Zahteve po vedno boljših delovnih rezultatih, usklajevanje poslovnega in zasebnega življenja, stremljenje k pogosto previsoko zastavljenim ciljem, navsezadnje tudi jutranje prometne konice, ko bijemo borbo s časom – to so tipične vsakodnevne stresne situacije sodobnega človeka, ki na dolgi rok lahko predstavljajo velik izziv za naše zdravje. Da se lahko učinkovito spopademo s stresom, je treba v prvi vrsti razumeti, kako vpliva na naše telo, zato vam v nadaljevanju predstavljamo nekaj zanimivih dejstev in ponujamo nabor ukrepov za obvladovanje te moderne bolezni' današnjega časa.

Čaj, ki lahko zmanjša tesnobo, izboljša spanec ter lajša stres in napetost
Baldrijan je zelišče, ki izvira iz Evrope, Azije in Severne Amerike. Uporablja se že stoletja zaradi svojih pomirjujočih lastnosti in vpliva na sprostitev telesa in uma. Čaj iz baldrijana, pridobljen iz korenine rastline, je znan po svojih potencialnih koristih za zmanjšanje anksioznosti, izboljšanje spanca ter lajšanje stresa in napetosti.

Nepogrešljivi živili za krepitev imunskega sistema
Vkorakali smo v hladnejši del leta, v katerem se seveda vsi trudimo ohranjati svoje zdravje na optimalni ravni, pri čemer bi v prvi vrsti moral gledati in paziti na prehrano. Kako in s katerimi živili lahko okrepimo svoj imunski sistem?

Živilo, ki ga preprosto morate uživati v tem času
Kislo zelje je tradicionalna fermentirana jed, ki je znana po svojem edinstvenem okusu in številnih zdravilnih lastnostih.

Je tudi vas v zadnjih dneh doletelo to?
Pričelo se je obdobje, v katerem so na področju splošnega zdravja vse oči uprte v imunski sistem. Bo zdržal pritiske virusov in bakterij? Nas bo uspel obvarovati pred boleznimi? To je v prvi vrsti odvisno od nas samih. Pa ne toliko od tega, kako izdatno se založimo s prehranskimi dodatki, z vitamini in raznimi napitki, temveč predvsem od našega odnosa do lastnega organizma. Kako torej še pravočasno prepoznati znake oslabljenega imunskega sistema in kako poskrbeti, da bo ponovno obratoval s polno paro?

'Ženske postanemo s staranjem nezaželene, moški pa šarmantni, četudi smrdijo'
Pevka Nina Badrić je komentirala današnja merila lepote. Verjame, da so današnja mlada dekleta pod izjemnim pritiskom plastičnih operacij zaradi standardov na Instagramu.

Koprivin čaj je obogaten z železom in lahko znižuje krvni sladkor
Kopriva ali botanično urtica dioica je ena najbolj zdravilnih rastlin, kar jih poznamo. O njenem vplivu je pisal že grški modrec Fanias. Stari grški zdravnik Dioskurid pa ji je pripisoval zdravilni učinek pri splošni slabosti, izločanju seča, slabi prebavi, kašlju, ranah, čirih, krvavitvah in čiščenju krvi.

''Najpogostejše se neustrezna obutev odraža v obliki tekaških poškodb''
S tekaškim trenerjem Klemenom Dolencem smo se pred prihajajočim Ljubljanskim maratonom pogovarjali o primerni in ustrezni opremi pri teku na dolge proge. Je dražje boljše? Zakaj ni dobro, da gledamo samo na ceno? Na kaj vse moramo biti pozorni?

Kaj so zobni implantati in kakšne poznamo?
Med najpogostejše vzroke za izgubo zob štejemo zobni karies, parodontalno bolezen, med relativno pogoste pa sodijo tudi poškodbe v športu ali prometu. Ne glede na razlog pa je potrebno zob nadomestiti, saj na tak način preprečimo nagib sosednjih in nasprotnih zob v vrzel ter izboljšamo estetiko nasmeha in žvečno funkcijo. Ena od možnosti je vstavitev enega ali več implantatov ter izdelava ustreznega protetičnega nadomestka – prevleke, mostička ali proteze.

Kaj se zgodi, če ne uživamo dovolj sadja?
Sadje je ključen element zdrave prehrane, saj vsebuje bogato paleto hranil, vitaminov, mineralov in vlaknin, ki so nujni za pravilno delovanje telesa.

Vsa čustva so minljiva, pridejo in grejo
V nas se lahko prebujajo najrazličnejša čustva, tudi tista, ki niso najbolj prijetna, hkrati pa se lahko bojimo tudi njihovega vpliva in moči, še posebej, če mislimo, da jih ne bomo zmogli obvladati. O tem, zakaj je pomembno zavedanje tega, kar čutimo, in kakšna sporočila lahko nosijo naša čustva, smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtom.

''Pomembno bo, da se bomo kot družba odzvali''
Strokovnjaki opozarjajo, da se bodo posledice naravne katastrofe, ki je prizadela Slovenijo, poznale šele po določenem času. V poplavah so ljudje izgubili svoje domove, celotno svoje imetje in marsikaj drugega. Ljudje morda poznamo samo številke prizadetih, a v resnici gre za osebne zgodbe ljudi, teh pa ni malo. Med temi so tudi tisti najranljivejši – otroci in mladostniki. Kako naravne katastrofe, natančneje poplave, vplivajo in bodo vplivale na njih, smo se pogovarjali z Aleksandrom Koroša, dr. med., spec. otroške in mladostniške psihiatrije, vodjo Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov, kise je vzpostavil v okviru Programa MIRA, Nacionalnega programa duševnega zdravja, deluje pa v Zdravstvenem domu Murska Sobota.

Načini obvladovanja čustev in stresa po poplavah
Naravne katastrofe, kot so bile poplave v Sloveniji, prinesejo številne negativne občutke, kot so strah, tesnoba, jeza, žalost in zmedenost. Vsa čustva, ki pridejo zraven ob takšnih situacijah, so nekaj popolnoma normalnega, je pa pomembno, da obvladamo čustveni stres oz. poiščemo pomoč, ko menimo, da ne zmoremo več!

Kako poplave vplivajo na širjenje bolezni?
Poplave, ki smo jim bili priča v zadnjih dneh, vplivajo na posameznika tako fizično kot psihično. Neposredno prizadeti čutijo posledice na svojem telesu, psihi in seveda tudi v svoji okolici. To pa še ni vse. Poplave na žalost pustijo posledice tudi na in v našem okolju z zdravstvenega vidika.

Kakšna je razlika med skrbmi, stresom in tesnobo?
Skrbi, stres in tesnoba so sicer povezani z negativnim doživljanjem, a ne nosijo istega pomena. V majhnih odmerkih so to lahko pozitivne sile, ki nas ženejo naprej in spodbujajo k iskanju konstruktivnih rešitev. A pri današnjem življenjskem slogu smo pretirano podvrženi nenehnemu premlevanju negativnih dogodkov ter situacijam, nad katerimi nimamo vpliv, kar še bolj učvrsti negativna doživljanja in vpliva na kakovost življenja.

Psihološki vpliv naravnih katastrof
Naravne katastrofe, kot so potresi, poplave, orkani in požari, so dogodki, ki lahko povzročijo obsežno škodo na življenjih, infrastrukturi in okolju, predvsem pa na duševnem zdravju.

Kako se žensko telo spreminja med menstrualnim ciklom?
Hujšanje je pogosta tema za mnogo žensk, saj si želijo doseči in vzdrževati zdravo telesno težo. Pri ženskah, ki imajo menstruacijo, pa se lahko pojavijo nekatere specifične spremembe in izzivi v povezavi s hujšanjem. V članku bomo raziskali, zakaj je hujšanje pri ženskah, ki imajo menstruacijo, lahko drugačno ter kako razumeti spremembe in jih obrniti v svoj prid.

Kompulzivna motnja, zaradi katere škodimo sami sebi
Dermatilomanija je motnja, ki je lahko zelo neprijetna, posledice pa so vidne tudi na naši koži. Brazgotine, rane, praske, vse to in še več, si v tem primeru povzročamo kar sami. Prepoznavanje težave je ključnega pomena, da lahko pravočasno ukrepamo in znova prevzamemo nadzor nad svojimi impulzi. Več o dermatilomaniji si lahko preberete v nadaljevanju.

Antioksidanti in njihov pomen za zdravje
Antioksidanti imajo sposobnost, da preprečijo ali upočasnijo poškodbe celic, ki jih povzročajo prosti radikali. Kaj sploh so antioksidanti, kaj so prosti radikali, kako delujejo eni in drugi ter kje in kako jih najdemo, si poglejmo v nadaljevanju.

Kakšen je vpliv alkohola na telesno aktivnost in pripravljenost?
Kako alkohol vpliva na fizično dejavnost – ima pozitivne ali negativne vplive? Kdaj in koliko alkohola je priporočljivo, če si želimo biti fizično aktivni in si želimo imeti primerno in ustrezno kondicijo? Vse v povezavi s tem v nadaljevanju.

Se znate pravilno odzvati ob piku čebele?
Za večino ljudi je čebelji pik le neprijetna nadloga. Na mestu vboda lahko občutite prehodno bolečino, rdečino in srbenje, vendar brez resnih zapletov.

Bi poleti morali razmisliti o alternativah kave?
Kava je za mnoge nepogrešljiv del dneva, navsezadnje mnogi začnemo samo jutro s skodelico vroče in omamne kave. Je pa tudi naravni diuretik, ki pospeši odvajanje urina. Posledično lahko povzroči dodatno dehidracijo prav v poletnih mesecih. Bi morali zato poleti razmisliti o alternativah kave? Ali pa vsaj nekoliko prilagoditi 'dozo'?

Najpogostejše tegobe in rešitve med potovanjem
Začenja se sezona piknikov, kampiranja, kratkih in daljših potovanj ter izletov. Z vsemi temi radostmi pa pridejo tudi različne tegobe. Brez skrbi, imamo tudi rešitve. Pomembno je, da poskrbite za preventivo.

'Trenutek, ko sta se poslovila od sina, je bil najbolj posvečen v njunem življenju'
V družbi, ki postaja vse bolj razdvojena in individualistična, edina valuta pa sta denar na računu in všečki na družbenih omrežjih, pomembne življenjske teme, ki so nekdaj veljale za osnovo življenja, vse bolj odrivamo na stran. Delno zanje preprosto nimamo časa, delno pa nas spravljajo v nelagodje, to pa je razlog, da jih odrivamo in se od njih umikamo. O umiranju, smrti in pomembnosti slovesa ter žalovanja smo govorili z Renato Jakob Roban, predsednico Slovenskega društva Hospic.

Si že slišal za moč pozitivnih čustev?
Najprej naj povemo, da so vsa čustva normalna, sprejemljiva in dovoljena! To vključuje tudi jezo, bes, žalost in vsa čustva, ki jih običajno označujemo za 'negativna'. Je pa vsekakor dejstvo, da se moramo naučiti obvladovati, začutiti in spustiti svoja čustva, saj v primeru, da jih predolgo časa negujemo, postanejo velik del naše osebnosti.

Simptomi, ki nakazujejo na težave z jetri
V zadnjih letih je izjemno priljubljen koncept 'čiščenja' telesa, ki naj bi se ga lotili zlasti po praznični hrani ali po daljšem obdobju nezdravega prehranjevanja ter pretiravanja z alkoholom, torej tudi po turneji spomladanskih in poletnih piknik zabav. Istočasno lahko beremo, da se je naše telo sposobno povsem samo očistiti toksinov in pri tem procesu ne potrebuje izdatne pomoči od zunaj. Je torej razstrupljanje zgolj modna muha sodobnega potrošništva?

5 nasvetov, kako to poletje (p)ostati zdrav in fit
V poletnih mesecih je pomembno, da poskrbimo za preventivo – hidratacija, zaščita pred soncem, zaščita pred insekti in vse ostalo. Poglejmo si deset nasvetov, da boste to poletje ostali zdravi in fit.

Ali najstniki spijo dovolj?
Mladostništvo je eno najbolj posebnih obdobji v življenju vsakega od nas. Gre za obdobje iskanja, prehod iz otroštva v odraslo dobo, obdobje polno sprememb v telesnem, kognitivnem in čustvenem razvoju. Spanje pa je pri vsem naštetem bistvenega pomena za razvoj in rast. Na žalost pa mnogo najstnikov spanju ne posveča dovolj pozornosti.

Vročina – znak osnovne bolezni ali okužbe?
Vročina je lahko znak osnovne bolezni ali okužbe. Zakaj se pojavi, kako si lahko pomagamo in kaj moramo vedeti o njej?

Kako najti ravnovesje v menopavzi?
Praktični nasveti za dobro počutje in zadovoljstvo.