neplodnost

Pika Božič o neplodnosti: Vedno več parov ima težave.
Refleksne masaže stopal, bioenergetske terapije, bioresonanca, akupunktura, različni napitki, čaji, zelišča, diete ter prehranski dodatki ... Vse to so alternativne oblike zdravljenja neplodnosti. Kako v obdobju, ki je čustveno zelo obremenjujoče za par, ki se z neplodnostjo sooča, ločiti zrnje od plevela? O tej veliki odgovornosti, ki jih nosijo obljube, smo se pogovarjali s Piko Božič Slapar in Nino Kovač, ki parom pomagata s komplementarnimi oblikami zdravljenja.

Ni mogla imeti otrok, nato pa je rodila četverčke
28-letna mati Dayna Childress si je po prvem otroku s partnerjem želela še drugega. A po treh splavih je že skoraj obupala nad svojimi sanjami, da bi imela več otrok. Nato pa se ji je njena želja več kot izpolnila in dobila je četverčke.

V Sloveniji porast spolno prenosljivih okužb
Najnovejši podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje kažejo, da se tako v Sloveniji kot svetu povečuje število spolno prenosljivih okužb. Raziskave kažejo, da med počitnicami zlasti mladi pogosteje sklepajo nova znanstva in prijateljstva ter tudi intimne stike, pri tem pa se jih še vedno veliko ne zaščiti. Zato na NIJZ mladim in vsem spolno aktivnim pri spolnih odnosih priporočajo dosledno uporabo kondoma, tudi če uporabljajo druge kontracepcijske metode, kajti kondom je najzanesljivejša zaščita pred spolno prenosljivimi okužbami. Tveganje za epidemijo je vse večje. Odstotek obolelih se je v zadnjih letih namreč v povprečju povečal za 70 odstotkov.

Umetna oploditev: Kako poteka postopek IVF?
Postopek zunajtelesne oploditve (IVF) je klasični postopek umetne oploditve. Gre za oploditev v laboratoriju, pod mikroskopom, na stekelcu oziroma v epruveti. Slovenija je po dostopnosti postopkov umetne oploditve v svetu pravi unikum, saj je le-ta zelo dostopna parom, ki se soočajo z neplodnostjo, prav tako te postopke krije zavarovalnica. Neplodni pari so upravičeni do šestih brezplačnih poskusov umetne oploditve za prvega in še do dodatnih štirih brezplačnih postopkov za drugega otroka.

"Soočenje z neplodnostjo naju je še bolj povezalo kot par"
Pogumno in odločno, predvsem pa pozitivno, sta se 24-letna Špela Beguš in 31-letni Jože Božič podala v prvi postopek umetne oploditve z biomedicinsko pomočjo. Več kot tri leta se že namreč trudita, da bi dobila otroka. "O tem moramo govoriti in si stati ob strani," je jasna Špela, zato sta svojo zgodbo in občutke delila tudi z nami.

Zgolj 10 darovalcev bi občutno izboljšalo stanje
Približno 5 odstotkov parov, ki potrebujejo oploditev z biomedicinsko pomočjo, potrebuje tudi spolne celice (moške ali ženske) za ta postopek. A darovalk in darovalcev pri nas primanjkuje, zato so čakalne dobe za te postopke relativno dolge in mnogokrat pare, ki se bojujejo z neplodnostjo, prisilijo v reproduktivna potovanja v tujino. Potrebam bi sicer zadostili zgolj z 10 darovalci in darovalkami na leto, a tudi to pri nas predstavlja izziv. V letošnjem letu sta seme darovala zgolj dva moška, jajčec pa niti ena ženska.

Novoporočena 26-letnica izvedela tragično novico
Novoporočena 26-letna Julia Cullen se je vrnila iz medenih tednov, ko je izvedela tragično novico, da se spopada z rakom. Julia je ravno dve leti pred tem zaradi raka izgubila tudi svojo mamo.

Iskreno o neplodnosti
Ali veste, da vsak šesti par v Sloveniji ne more imeti otrok? Ali pa, da so vzroki za neplodnost v eni tretjini pri ženski, v eni tretjini pri moškem, v ostalih primerih pa kar pri obeh skupaj? In da se s pomočjo postopkov zunajtelesne oploditve pri nas rodi približno 1300 otrok na leto, kar predstavlja 5 odstotkov vseh rojstev v Sloveniji? Z izzivi plodnosti se morda srečujete tudi sami, morda se z njimi srečujejo vaši bližnji, zelo verjetno pa se z neplodnostjo srečuje nekdo, ki ga poznate – pa morda za to sploh ne veste. Zato je neplodnost tema, o kateri moramo iskreno govoriti.

»Sprijaznila sem se, da me verjetno nikdar nihče ne bo poklical mami«
»Bila sem popolnoma potrta in upanje po bioloških otrocih je izginilo,« nam soočanje z neplodnostjo zaupa ena najbolj priljubljenih in uspešnih blogerk pri nas Vanesa Štefanovski. »Zdi se mi, da je neplodnost bolezen 21. stoletja, saj se vse več mladih spopada s to težavo,« nam pove in doda, da »preveč žensk trpi in se sooča s podobnimi problemi, vendar nihče o tem ne govori na glas«. Tudi zato se je odločila, da svojo zgodbo zaupa vsem, ki so izgubili upanje.

Vsak šesti par pri nas ne more imeti otrok
Z neplodnostjo se sooča vsak šesti par v Sloveniji. A kljub temu, da je neplodnost resna težava sodobne družbe, še vedno ostaja tabu – nekaj, o čemer marsikdo ne upa govoriti na glas. A to, da se par zave, da ima težave, ter se sooči z neplodnostjo, je le začetek lahko tudi dolgega in napornega procesa zdravljenja.

Večina moških v Evropi bi lahko bila neplodnih do leta 2060
Količina spermijev pri moških v Evropi, Severni Ameriki, Avstraliji in Novi Zelandiji je od leta 1973 do 2011 upadla za 50 do 60 odstotkov, je pokazala nova študija Univerze Hebrew v Jeruzalemu. Zanimivo pa je, da upada v količini spermijev niso odkrili pri moških iz Azije, Afrike in Južne Amerike.

Previdno ženske z močnimi menstruacijami!
Ženske z močnimi menstruacijami bi morale na dodaten pregled, ki kaže, ali se spopadajo s prikritimi stanji, ki povzročajo močne krvavitve in lahko privedejo tudi do neplodnosti.

Tako lahko na naše telo vplivajo pesticidi
Postopki za zdravljenje neplodnosti so manj učinkoviti pri ženskah, ki uživajo več hrane, ki vsebuje ostanke pesticidov, je pokazala študija univerze Harvard. Ali imajo ostanki pesticidov na naše telo učinke, ki se jih še ne zavedamo dovolj?

To lahko skoraj za 70 odstotkov poveča možnost za zanositev
Mediteranska prehrana lahko za skoraj 70 odstotkov poveča možnost zanositve pri ženski, ki poskuša to doseči s postopkom in vitro fertilizacije (bolje poznane kot IVF postopek). Mediteranska prehrana je zelo zdrava.

Odkrili nov učinek marihuane, ki ga še niste poznali
Marihuana lahko poslabša moško plodnost, je pokazala nova raziskava strokovnjakov iz Washingtona. Ekipa je odkrila, da imajo moški, ki uporabljajo kanabis, (in celo četudi prenehajo) več abnormalnosti semenčec, zmanjšan volumen semenske tekočine in manjšo koncentracijo semenčic v spermi.

To bo izboljšalo možnosti za zanositev
Ženske, ki si želijo zanositi, bi morale vsak teden štiri ure posvetiti dokaj intenzivnemu oziroma ne preveč zmernemu gibanju, je pokazala ameriška študija. Pri ženskah s prekomerno težo pa je dovolj že, če vsak dan hodijo po deset minut. Seveda pa je še bolje, če tudi poskušajo izgubiti odvečne kilograme.

Pevka iskreno spregovorila o neplodnosti
Znana britanska sopranistka Joanna Forest se je z rakom dojk bila primorana spopasti, ko je bila stara komaj 21 let. Danes jih šteje 39 in je vesela, da je zdrava. Toda nekaj obžaluje, in to je, da se pred začetkom zdravljenja ni odločila za zamrznitev jajčec. S svojo zgodbo bi rada ljudem položila na srce, da so bolj pozorni tudi na to možnost.

Tako teža vpliva na plodnost
Prekomerna teža močno zmanjša možnosti ženske, da zanosi. Toda kot je pokazala kanadska raziskava, je možnost takoj večja, če ženska odvečno težo izgubi z zdravo hrano in dovolj gibanja. Takšno spremembo življenjskega sloga priporočajo bolj kot operacijo.

Spermiogram
Zdravo.. Mene pa nekaj mocno zanima, in sicer, ce bi mi lahko lepo prosim razlozili izvid ki ga je moj partner dobil po pregledu semenskega izliva v zdr. Centru... In sicer: Diagnoza: Sem. izliv ( SL ...

Neplodnost
Zanima me, če je možno s homeopatijo tudi zdraviti neplodnost. hvala in lep pozdrav

Neplodnost
Spostovani,pisem vam,ker,me zanima eno vprasanje.Z partnerjem se trudiva da bi zanosila.imela sem ze 7 umetnih oploditev ,zal vedno negativno.Problem je pri partnerju-ima slabo kakovost semena-repki n...

Moška kontracepcija
Pozdravljeni! Vprašal bi kakšne kontracepcije za moške so še poleg kondomov in katere so priporočljive.. Ter kakšni so stranski učinki teh če le so ? Hvala za odgovor.

Neplodnost
Spoštovani! Dve leti se zdravim za neplodnostjo - vzrok je pri meni in je endokrini, na strani partnerja je ok. V tem času sem bila v 4 postopkih IVF/ICSI - rezultat je vedno enak: zarodek nastane,...

Ureaplazma nosečnost
Spoštovani, stara sem 28 let in s partnerjem v tem letu načrtujeva zanositev. Pred petimi leti sem se zdravila z antibiotiki, zaradi ureaplasme. Po zaključku terapije je bil ponovni test negativen. ...

Hepatitis B
Spoštovani, pred enim mesecem so mi ob hospitalizaciji zaradi campylobacterie jejuni po naključju našli tudi povišane jetrne teste (S-AST 1,04 ukat/L in S-ALT 2,15 ukat/L, S alfa amilaza 0,79 ukat/...

Lega testisov in skrbi glede neplodnosti
Pozdravljeni! Star sem skoraj 19let in imam en problem. V otroštvu sem imel problem, da se mi eno modo ni spustilo. Ta problem se je takrat z obiskom terapij rešil. Od kar pomnim pa imam problem, da s...

Pco
Pozdravljeni! Stara sem 22 let in endokrinolog mi je dobri dve leti nazaj postavil diagnozo sindrom policističnih ovarijev. Sedaj se zdravim, opazam izboljšanje, imam pa še vedno nekaj neodgovorje...

Zanositev
Star sem 37 let, partnerica pa 31 in sva se odločila da bi imela otroka, zame bi bil to prvi, zanjo drugi, do predkratkim sva imela zaščitene spolne odnose. Zdaj pa je že drugi mesec, ko je partnerka ...

Hipotireoza in nosečnost
Hipotiroza in nosečnost Pozdravljeni, zanima me kakšne so ovire hipotiroze pri zanostivi? S partnerjem poskušava zanositi že skoraj 1 leto vendar brez uspeha. Poleg hipotiroze po radioiod ...

Zavrti izliv
Pozdravljeni! Prosim vas za nasvet, kako pomagati mojemu partnerju, da bo doživel izliv tudi pri spolnem odnosu, ne le pri oralnem seksu. Predvidevam, da so razlogi utrujenost, stresno življenje, stra...