niso

Takšni prsti lahko kažejo na resno bolezen
Betičasti prsti so videti širši, gobasti ali nabrekli. Takšni nohti so pogosto znak zdravstvenega stanja, ki zahteva zdravljenje. Zdravljenje osnovne bolezni lahko pomaga, da se nohti vrnejo v normalno stanje.

Kako konkretno slabe navade vplivajo na vaše zdravje?
Velikokrat poudarjamo, a se še vedno ne zavedamo dovolj, kako vsakodnevne navade, tudi in predvsem tiste male, vplivajo na naše zdravje bistveno bolj kot tiste večje in občasne. Poglejmo si najpogostejše slabe navade in njihov vpliv na naše zdravje.

'Neuporaben organ', ki bi se lahko dejansko boril proti raku
Za našo prsnico se nahaja majhna maščobna žleza, za katero strokovnjaki pogosto pravijo, da je v odrasli dobi popolnoma neuporabna. Pa je res?

Kako ubežati toksični pozitivnosti?
Pozitivnost in naravnanost na pozitivne plati v situacijah in ljudeh je lahko zelo pozitivna ... dokler ne postane toksična, ker se začnemo izogibati tako imenovanim 'manj prijetnim' čustvom.

Se počutite preobremenjene? Kaj lahko dejansko pomaga?
V današnjem času se lahko, z vsemi obveznostmi, ki jih imamo, zelo hitro počutimo preobremenjeno. Občutek nemoči se lahko prikrade, ko najmanj pričakujemo. Če se vam zdi, da so stvari postale veliko bolj stresne kot običajno, poskusite z naslednjimi stvarmi, ki vam lahko pridejo prav.

Dobre in manj dobre plati uživanja suhega sadja
Radi uživate suho sadje? Poglejmo si prednosti in morebitne slabosti, če le-te obstajajo.

5 pijač, s katerimi boste premagali željo po sladkem
Sladkorja ne vnašamo v svoje telo zgolj s prehrano, ampak velikokrat tudi s sladkimi, zelo sladkimi pijačami. Le-te pa niso najbolj zdrave za naše telo, če z njimi pretiravamo. Vsekakor pa si lahko zadovoljimo svojo željo po sladkih pijačah z nekaj preprostimi triki.

7 znakov, da vam primanjkuje selena
Bleda koža in lomljivi nohti, možganska megla in utrujenost niso le znaki starosti, ampak so lahko pokazatelji, s katerim vam vaše telo skuša povedati, da vam primanjkuje selena.

Slovenska znanstvenika odkrila črevesne bakterije za zniževanje holesterola
Spremembe v črevesnem mikrobiomu so bile vpletene v vrsto bolezni, vključno s sladkorno boleznijo tipa 2, debelostjo in vnetno črevesno boleznijo. Študija odkriva več vrst bakterij, ki presnavljajo holesterol, pri ljudeh z nižjo ravnjo holesterola. Slovenska znanstvenika sta sodelovala pri raziskavah.

Vitamin, ki ščiti celice pred poškodbami
Vitamini in minerali so osnovni hranilni elementi, ki igrajo ključno vlogo pri ohranjanju optimalnega zdravja in delovanju telesa.

Potenje je lahko znak Freyevega sindroma
Freyev sindrom je redka motnja, ki se najpogosteje pojavi kot posledica operacije v predelu ob obušesnih žlezah. Parotidne žleze so največje žleze slinavke v telesu, ki se nahajajo tik pod ušesi na obeh straneh obraza.

Razlogi, zakaj se vam luščijo stopala
Stopala se rada luščijo predvsem poleti, izključeni pa nikakor niso tudi ostali meseci. Poglejmo si najpogostejše razloge za luščenje, s čim si lahko pomagamo in kako poskrbeti za preventivo.

Jeste manj, pa se še vedno redite?
Zaradi kopice obveznosti v službi in doma imamo pogosto šele zvečer, ko gredo vsi spat, čas za prvi pravi obrok v dnevu. Ker smo lačni, hrano dobesedno goltamo in tako možganom ne pustimo, da bi nam pravočasno sporočili, da smo siti. In tako se naš klobčič slabega počutja, prebavnih tegob in kopičenja kilogramov veča, in veča ... Zveni znano?

V ZD Domžale spodbujajo primarno preventivno zdravstveno varstvo pri ženskah
V prizadevanju za izboljšanje dostopnosti primarne preventivne oskrbe in ozaveščenosti pacientk v ginekoloških ambulantah Zdravstvenega doma Domžale (ZD Domžale) izvajajo cepljenje proti humanemu papiloma virusu (HPV), med nosečnicami pa tudi proti oslovskemu kašlju.

Osamljenost je lahko povezana z večjim tveganjem za demenco
Nedavne raziskave pri starejših odraslih potrjujejo, da je osamljenost povezana s povečanim tveganjem za razvoj demence. Študija tudi razkriva, da se učinek nanaša na različne ljudi in ni odvisen od tega, koliko socialnih stikov imajo.

'Kljub izjemnemu napredku na področju zdravljenja raka dojk, neenakosti po svetu ostajajo'
Slovenija se lahko pohvali z enim najbolj naprednejših zdravstvenih sistemov. Na področju raziskav in zdravljenja raka dojk je v zadnjih treh desetletjih prišlo do izjemnega napredka, ki je v nekaterih državah z visokim dohodkom privedel do več kot 40-odstotnega zmanjšanja umrljivosti zaradi raka dojk. Kljub temu neenakosti po svetu ostajajo, saj so številne skupine sistematično zapostavljene, prezrte in celo pozabljene. Poglejmo si, kaj so zapisali na Europa Donna Slovenija.

''So malenkosti, ki bi bolnikom ali staršem obolelih otrok ogromno pomenile''
Od septembra dalje je zaživela ideja Anje Kastelic, posvečene sestre iz skupnosti Na tvojo Besedo, da bi v minoritskem samostanu v središču Ljubljane onkološkim bolnikom in staršem otrok, ki se zdravijo na pediatrični kliniki, nudili nastanitev. Na voljo imajo štiri samostojne sobe s kopalnico ter souporabo kuhinje. Želeli bi, da se vest o tem razširi med ljudi, ki nastanitev potrebujejo.

Osebna zgodba odprtega zloma, ki je zahteval dolgotrajno zdravljenje
Ana Koritnik se je odločila javno spregovoriti o svoji izkušnji, ki ji je vsekakor spremenila življenje. Bil je povsem običajen dan, ko je prišla zvečer domov in ugotovila, da je njen maček še vedno nekje zunaj, zato je šla ponj. Vzela ga je v naročje in hotela sestopiti z betonske škarpe pred vhodom v hišo, ko se je zgodilo. "Jaz se samo spomnim, da sem sestopila, spomnim se tistega poka, misel je bila: Evo, zdaj si si pa zafrknila lajf," pripoveduje Ana. "Ko sem sestopila, pa še malo bolj nerodno sem sestopila dol, je v bistvu samo zdrobilo gleženj."

Zakaj diete ne delujejo?
Vedno znova se znajdemo v primežu obljub o hitri izgubi telesne mase s pomočjo diete. Oglaševalci in medijski vplivneži nas prepričujejo, da je rešitev za naše težave le nekaj tednov (ali celo dni) stroge diete, posta ali izločanja določenih živilskih skupin. Toda zakaj potem, kljub vsemu trudu in žrtvovanju, te diete večinoma ne delujejo na dolgi rok?

Ali pegasti badelj pomaga pri 'razstrupljanju'?
Pegasti badelj (Silybum marianum) je že dolgo znan po svojih potencialnih koristih za zdravje jeter. Znano je, da vsebuje biološko aktivne spojine, predvsem silymarin, ki ima številne potencialne zdravilne učinke. Kljub široki uporabi v tradicionalni medicini in alternativni terapiji pa ostaja vprašanje njegove dejanske učinkovitosti pri detoksifikaciji jeter predmet razprav in raziskav. V tem članku bomo pregledali najnovejše znanstvene ugotovitve o učinkovitosti pegastega badlja pri detoksifikaciji jeter ter razpravljali o njegovi morebitni klinični uporabi.

''Bila sem zdrava in fit, rak mi ni prišel na misel''
34-letna Lindsay Margaroli, ki dela v banki in živi v jugovzhodnem Londonu, pravi, da njeni začetni simptomi niso bili očitni, dokler ni začela urinirati na vsake pol ure, krči v trebuhu in napenjanje pa so bili praktično nevzdržni.

Temu je spomladi težko ubežati
V teh dneh so mnogi začeli z deli na vrtu in okrog hiše, vse več je opaziti tudi sprehajalcev, tekačev ter kolesarjev. Nasploh se zdi, da s prihodom pomladi postanemo spet bolj živahni, kot da bi se prebudili iz zimskega spanja. A povečana aktivnost (sploh, če se pozimi nismo kaj preveč gibali) lahko s seboj prinese kar nekaj nevšečnosti: razbolele mišice, krče, nemirne noge, migrene. Kako se učinkovito spopasti s tovrstnimi tegobami?

Kakšne zobne paste so primerne za otroke?
Zveza potrošnikov Slovenije je predstavila nekaj napotkov za izbiro zobne paste za otroke. Katere so primerne, katere morda niso in na kaj moramo biti pozorni?

To moraš vedeti pred prihodom poletja!
Za nekatere prihaja najljubši čas v letu – čas poletnih temperatur, morja, potovanj, druženja, piknikov in vsega lepega.

Kako prepoznati motnje ščitnice?
Ali doživljate nepojasnjene spremembe teže, utrujenost ali nihanje razpoloženja? Lahko gre za motnjo ščitnice.

10 prednosti in slabosti življenja s starši v odrasli dobi
V zadnjih letih je življenje s starši v odrasli dobi precej aktualna tema. Zaradi spreminjajočih se gospodarskih okoliščin, vedno večjih stroškov življenja in, seveda, zaradi spreminjajočih se kulturnih norm, se vedno več odraslih odloča za življenje s starši, bodisi zaradi nuje bodisi zaradi osebnih želja. Poglejmo si prednosti, slabosti, navsezadnje pa izzive in pozitivne plati, ki pridejo zraven.

Znate brati krvno sliko?
Zakaj se rezultati krvne slike lahko od časa do časa razlikujejo, katere so tri najpomembnejše stvari, ki bi jih morali znati prebrati na krvni sliki, in kaj ima krvna slika opraviti z našo prehrano?

7. aprila praznujemo svetovni dan zdravja
Statistični urad Republike Slovenije poroča, da je leta 2022 povprečno sedem prebivalcev Slovenije od desetih, starih 16 let ali več, ocenilo, da je njihovo splošno zdravstveno stanje dobro ali zelo dobro, kar je bilo enako povprečju EU-27. Poročajo še, da so bile ženske v povprečju na bolniškem dopustu približno 27 koledarskih dni, moški približno 9 dni manj. Poglejmo si še nekaj zanimivih statističnih podatkov.

Zakaj se ti ni treba obremenjevati s popolno postavo?
Se tudi tebi zdi, da je čas, da opustiš ideale popolne postave in začneš ceniti svoje telo točno takšno, kot je?

Kako se naučiti prepoznavati znake laganja?
Verjetno se je vsak od nas že vprašal, kako lahko prepoznamo, ali nam človek laže. Odgovor se skriva na našem telesu in vsebuje le malo znanja psihologije. Poglejmo si bolj podrobno.