novo

Česa se moraš zavedati še pred 1. oktobrom?
1. oktober bo tu hitreje, kot si mislimo. Kako se pripraviti na novo študijsko leto? Zakaj je izjemnega pomena in je skoraj vse odvisno od tega, kako in na kakšen način začnemo? Temelji, ki jih postavimo na začetku, so res izjemnega pomena.

10 razlogov, zakaj čutite bolečino pod levo dojko
Ne sklepajte prehitro. Bolečina pod levo dojko se lahko pojavi zaradi številnih razlogov, med njimi pa jih je večina prehodne narave.

Lahko umremo od zlomljenega srca?
Morda ste, verjetno v šali, koga že slišali dejati, da bo 'umrl od zlomljenega srca'. Pa ste vedeli, da je kaj takega res mogoče?

Možganski čip prejel že drugi poskusni bolnik
Elon Musk pravi, da se je Neuralink drugemu poskusnemu bolniku implantiral možganski čip. Bojda uspešno. V možgane so pacientu vsadili napravo, ki naj bi bila zasnovana tako, da paraliziranim pacientom omogoči uporabo digitalnih naprav zgolj z razmišljanjem.

Študija kaže, da bi lahko ADHD celo potrojil tveganje za demenco pri odraslih
Bi lahko motnja ADHD celo potrojila tveganje za demenco pri odraslih? Nova študija nakazuje prav na povečano tveganje.

Učinkovita vaja, na katero pozabljamo
Preskakovanje kolebnice. Ste to počeli kot otrok? Tedaj je bila to zabava. Lahko je tudi danes. Hkrati pa je še učinkovita vaja. Kot je pokazala študija dveh ameriških univerz East Carolina University in Appalachian State University, takšno gibanje kolena obremeni manj kot tek, hkrati lahko porabimo celo več energije.

Ali je prehranjevanje pred zasloni res tako slabo?
V današnjem hitrem svetu, kjer nam pogosto zmanjkuje časa za sprostitev, je prehranjevanje pred zasloni postala vsakdanja navada. Kljub udobju in prijetnem vzdušju se strokovnjaki strinjajo, da gledanje televizije med jedjo prinaša številne negativne posledice. V tem članku bomo raziskali, zakaj je ta navada škodljiva in kako vpliva na naše telesno ter čustveno stanje.

Strokovnjakinji za kožo razkriva najpogostejše poletne težave
Sončne opekline, alergijske reakcije in izpuščaji ter podobno so le ene od mnogih poletnih tegob in težav s kožo.

Želi Jeff Bezos kljubovati smrti?
Je Jeff Bezos na misiji 'premagovanja' smrti? Očitno naj bi bil. Zaposlil je človeka, ki bo pomagal voditi njegovo novo ambiciozno podjetje, ki se bo ukvarjalo z, prav boste prebrali, bojem proti staranju. Poglejmo si raje, kaj pravi znanost o tem, ali bi dejansko lahko 'premagali' staranje in zakaj ima morda vendarle tudi starost svoj smisel, predvsem pa, kaj so o tem zapisali na theconversation.

To so prednosti in slabosti dela čez poletje
Danes predstavljamo prednosti in slabosti dela čez poletje.

Če se odločate o liposukciji, morate vedeti to
Liposukcija je kozmetični postopek, ki odstrani maščobo, ki se je drugače ne morete znebiti, niti z dieto, niti z vadbo.

7 razlogov, zakaj je vaš iztrebek zelen
Dobra in uravnotežena prebava je ključna za zdravje, zato ne čudi, ko se nekoliko prestrašimo, če zagledamo zelen iztrebek. A brez skrbi, navadno ni razloga za paniko.

Ne počnite teh stvari na prazen želodec
Morda imate težave z želodcem ali prebavo, morda ne. Vsekakor pa v vsakem primeru obstajajo stvari, ki jih ni dobro delati na prazen želodec. Poglejmo si jih nekaj.

Tako lahko starše prepričaš, da greš lahko prvič sam na morje
Pomembni mejniki v odraščanju vključujejo priložnosti za razvijanje neodvisnosti in samostojnosti. Eden od teh korakov je vsekakor tudi prvo samostojno potovanje na morje s prijatelji.

Prva naprava za nadzor epilepsije na svetu nameščena v lobanjo dečka iz Združenega kraljestva
Ko je bil deček s hudo epilepsijo star 12 let, je postal prvi bolnik na svetu, na katerem so preizkusili novo napravo, ki je bila nameščena v njegovo lobanjo, za nadzor epileptičnih napadov.

Razmišljate o operaciji zmanjšanja prsi?
Operacija zmanjšanja prsi, znana tudi kot redukcijska mamoplastika, odstrani maščobo, tkivo dojke in kožo iz prsi. Tistim s (pre)velikimi prsmi lahko operacija zmanjšanja prsi olajša nelagodje in izboljša videz. Ne, ne gre se zgolj za 'estetsko' težavo, temveč imajo lahko ženske s (pre)velikim oprsjem težave tudi z denimo hrbtenico, vratom, rameni, trebušnimi mišicami in drugim.

Kaj moraš paziti pri poletnih romancah, ki se zgodijo na morju?
Poletje je čas sproščenosti, druženja s prijatelji, novih dogodivščin pa tudi poletnih ljubezni. In prav pri slednjih velja pozornost, saj se neustavljiva romanca, ki je za mnoge lahko celo prva ljubezen, lahko hitro spreobrne v razočaranje in razbite sanje. Kaj moraš paziti pri ljubezenskih odnosih, ki se začnejo med poletnimi počitnicami?

Posnetek, ki s časovnim zamikom prikazuje, kako se znamenje spremeni v melanom
Medtem, ko se v družbi še vedno sprašuje o tem, ali je sonce nevarno ali ne, ali res potrebujemo zaščito pred soncem ali ne, presenetljiv posnetek kaže, kako hitro se lahko na koži pojavi novo znamenje in kako zelo hitro se lahko slednji spremeni v najbolj nevarno obliko kožnega raka – melanom.

Mikroplastiko našli tudi v testisih
Znanstveniki raziskujejo, ali mikroplastika vpliva še na en pomemben vidik človeštva – na plodnost. Poglejmo si njihove dosedanje ugotovitve.

Izmerite si krvni tlak, nadzorujte ga in živite dlje
To je slogan letošnjega svetovnega dneva hipertenzije, ki ga zaznamujemo 17. maja. Namenjen je ozaveščanju in spodbujanju merjenja krvnega tlaka. Le z rednim merjenjem krvnega tlaka je mogoče pravočasno odkriti hipertenzijo in tudi ukrepati. Maja so zato v nekaterih zdravstvenih ustanovah in lekarnah organizirani brezplačne meritve krvnega tlaka in svetovanje o morebitnih nadaljnjih ukrepih.

Kakšen je občutek tesnobe?
Anksioznost na posameznika vpliva tako psihično kot fizično, posledično pa zajema najrazličnejše simptome, ki pa so med ljudmi dokaj podobni.

Ko je Ana Praznik pod stresom, stori to
Spremljate oddajo Delovna akcija? Z njeno voditeljico Ano Praznik smo se pogovarjali o tem, kako se sooča s stresom in kako sicer skrbi za duševno zdravje, razkrila pa nam je tudi, katera zgodba iz oddaje je na njej pustila največji pečat.

Jeste manj, pa se še vedno redite?
Zaradi kopice obveznosti v službi in doma imamo pogosto šele zvečer, ko gredo vsi spat, čas za prvi pravi obrok v dnevu. Ker smo lačni, hrano dobesedno goltamo in tako možganom ne pustimo, da bi nam pravočasno sporočili, da smo siti. In tako se naš klobčič slabega počutja, prebavnih tegob in kopičenja kilogramov veča, in veča ... Zveni znano?

Krkine tople zgodbe že 70 let
Tik pred praznovanjem Krkine 70-letnice in tri dni pred svetovnim dnevom zdravja so se skupaj s specialisti pediatrije posvetili dobrim dejanjem, tokrat namenjenim zdravstveni oskrbi najmlajših bolnikov. V preteklih tednih so otroškim oddelkom vseh desetih slovenskih splošnih bolnišnic in pediatričnima klinikama obeh univerzitetnih kliničnih centrov podarili medicinske naprave in opremo, ki jo najbolj potrebujejo in ki bo omogočila še boljšo diagnostiko in zdravljenje otrok.

Zakaj se zdi, da je med mladimi porast bolezni?
Potem ko je komaj 42-letna Kate sporočila, da se zdravi zaradi raka, so na dailymail razglabljali o tem, zakaj se zdi, da je vedno več bolezni, tudi in predvsem rakavih, med mladimi, celo zelo mladimi ljudmi.

4 nasveti, kako po dolgem premoru ponovno začeti z vadbo
Za prekinitev vadbe obstaja nešteto razlogov, a če prisegamo na zdrav način življenja vemo, da v različnih obdobjih ljudje močno pogrešamo telovadbo. Ne glede na to, ali telovadite in boste telovadili dvakrat ali petkrat na teden, ne glede na to, ali boste doma, v parku ali v telovadnici, in ne glede na samo vrsto vadbe pa obstaja nekaj praktičnih nasvetov, kako se spet spraviti v gibanje čim bolj optimalno.

5 preprostih navad zdravih ljudi
Večinoma si vsi želimo, da bi bili v kar najboljši formi, a zakaj bi ostali samo pri željah, če lahko že danes začnemo delati na spremembah na bolje. Pri tem nam bodo zagotovo pomagale tudi bolj zdrave navade, ki jih lahko umestimo v svoj življenjski slog. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Kaj s seboj prinašajo odločitve?
Odločitev v sebi nosi (od)ločitev. Ko se za nekaj odločimo, se od nečesa drugega 'ločimo'. To pa je tudi edina teža odločitev in razlog, zakaj so nekateri lahko negotovi pri sprejemanju odločitev. Oskar je tokrat spregovoril, kako lahko uspešno krmarimo na tem področju.

Načini, s katerimi telo sporoča, da nekaj ni v redu
Ljudje premalokrat zares prisluhnemo svojemu telesu in upoštevamo, kar nam želi sporočiti. V vsem današnjem tempu se nam venomer mudi, smo neprespani in vse simptome pripisujemo zgolj natrpanemu urniku ter pomanjkanju časa. Včasih pa je dobro, da se za trenutek ustavimo in premislimo o znakih, ki se na novo pojavijo ter s katerimi nas želi telo opozoriti, da nekaj ni v redu.

Kaj lahko narediš, če ne boš sprejet na želeno fakulteto?
Če nismo sprejeti na želeno fakulteto, se lahko to v danem trenutku zdi kot konec sveta. Pa v resnici ni, če stvar pogledamo iz drugega zornega kota in če lahko, kot lahko vidimo kasneje, ko mine nekaj časa, stvar vzamemo kot preusmeritev in ne zavrnitev.