novo

Kako lahko vemo, da še nismo pripravljeni na razmerje?
So vsi tvoji prijatelji v razmerju in misliš, da tudi ti rabiš fanta ali punco? Samo zato, ker so v zvezi tvoji prijatelji? Včasih mislimo, da si nečesa želimo, pa temu sploh ni tako. Poglejmo si, kdaj in kako lahko vemo, da pravzaprav še nismo pripravljeni na (resno) razmerje.

Študija povezuje eritritol s srčnim infarktom in možgansko kapjo
Umetno sladilo, eritritol, je po zadnji študiji sodeč povezano z višjimi stopnjami srčnega infarkta in možganske kapi.

Se to zgodi v trenutkih pred smrtjo?
Dolga leta se že ugiba, kakšen je trenutek med življenjem in smrtjo, o čem človek razmišlja, ali je res, da se mu ključni trenutki v življenju še enkrat odvrtijo pred očmi, ali se zaveda, da je to konec in podobno. Kot kaže, smo prvič v zgodovini človeštva res korak bližje temu odkritju.

Najpogostejši simptomi anemije v nosečnosti
Anemija v nosečnosti, ki je posledica pomanjkanja železa, je lahko vzrok za dodatno utrujenost in občutek šibkosti. Kakšni so dejavniki tveganja, simptomi in navsezadnje, kako se lahko s to težavo borimo?

Tako si lahko pomagate pri driski
Lahko trdimo, da smo skoraj vsi odrasli ljudje vsaj enkrat v življenju imeli drisko. Drugačna zgodba pa je s kronično drisko, ki lahko bistveno vpliva na naše zdravje in splošno dobro počutje.

7 znakov, ki lahko nakazujejo na rak želodca
Najpogostejši tumor želodca je adenokarcinom, druge oblike malignih želodčnih tumorjev, na primer limfom, želodčni sarkom in karcinom, pa so redke.

Nova študija bi lahko nakazovala na presenetljivo povezavo
Ugotovitve ponujajo razmislek o maščobah v naši prehrani. Slednje naj sploh ne bi bile tako slabe, kot radi prebiramo!

Neverjetna preobrazba, ki je Ani popolnoma spremenila življenje
Življenje je polno presenečenj, nepričakovanih preobratov, vzponov in padcev, a ne gre za to, koliko ovir imamo na svoji poti, ampak ali jih hočemo tudi premagati. To je zgodba Ane Krašovec, ki dokazuje, da se marsikaj da, če si le želimo resnične spremembe.

Miti o 'pravilni' negi kože
Veliko ljudi je vsak dan na 'lovu' za najnovejšimi strategijami, kako ohranjati kožo zdravo, mladostno, čvrsto in sijočo. Pri tem naletimo na marsikateri mit, ki je v naši družbi še vedno prisoten in, roko na srce – preprosto ne deluje.

Kako investirati vase?
Ta mesec se pogovarjamo o denarju, obdarovanju bližnjih, zapravljanju in varčevanju, nismo pa še zajeli investicij – tistih, pri katerih vlagamo predvsem vase in zase. Oskar je v tokratnem vlogu spregovoril o tem. Poglej si svežo in novo vsebino.

Metoda sive skale: strategija v manipulativnih odnosih
Metoda sive skale je metafora za slog komunikacije in vedenja, ki se uporablja, ko se poskušamo zaščititi pred toksičnimi osebami. To med drugim vključuje tudi neodzivnost in neopaznost kot siva skala, kar pomaga pri zmanjšanju ali odpravljanju neželenih interakcij ter ohranjanju lastnih meja.

Kaj je nujna medicinska pomoč?
Ste vedeli, da Slovenija zagotavlja 24-urno zdravstveno varstvo vsem prebivalcem? Nujna medicinska pomoč obsega izvajanje nujnih zdravstvenih storitev. Če le-teh ne bi bilo, bi lahko prišlo do nepopravljive in hude okvare zdravja ali smrti pacienta.

Mladi zdravnik z izjemno redkim sindromom
Na POP TV lahko vsak teden med ponedeljkom in četrtkom spremljamo novo sezono priljubljene televizijske serije Dobri zdravnik, v kateri je v ospredju briljanten mladi zdravnik Shaun Murphy, ki je diagnosticiran z izredno redkim sindromom savanta, ta pa je tesno povezan tudi z avtizmom.

'Zdravilo' za Alzheimerjevo bolezen, ki je bilo razglašeno za pomemben preboj
Prvo zdravilo za upočasnitev uničenja možganov pri Alzheimerjevi bolezni je bilo razglašeno za izjemen pomemben dosežek. Poglejmo si, zakaj.

Dr. Živa Lavriša: Pomemben izziv sodobnega načina prehranjevanja je tudi dejstvo, da vedno manj hrane pripravljamo sami
Kje so največji izzivi pri sodobni prehrani poleg, seveda, pomanjkanja časa? Kako se prehranjujemo Slovenci, je štetje kalorij pametno, kaj je res in kaj ni o razstrupljanju telesa in o smernicah zdrave prehrane sem se pogovarjala z dr. Živo Lavriša, univ. dipl. inž. živ. tehnol., iz raziskovalne skupine Prehrana in javno zdravje z Inštituta za nutricionistiko.

Slovenija bi lahko med prvimi evropskimi državami odpravila raka materničnega vratu
17. novembra praznujemo drugo obletnico globalne strategije Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), ki se je zavezala odpraviti raka materničnega vratu. Govorimo o prvi odpravi katerega od rakov na sploh. Slovenija bi lahko postala ena prvih evropskih držav, ki bi ji uspel ta podvig, so sporočili z Onkološkega inštituta Ljubljana.

'Čik pavza' vam lahko reši življenje
November je mesec ozaveščanja o pljučnem raku. V Sloveniji zaradi pljučnega raka vsak dan umrejo več kot trije ljudje. Možnost ozdravitve in uspešnega zdravljenja je največja, ko je diagnoza postavljena v začetnih stadijih.

Svetovni dan sladkorne bolezni 2022: število oseb s sladkorno boleznijo se je v preteklih dveh letih izjemno povečalo
Na letošnji, že 13. nacionalni konferenci o sladkorni bolezni bodo izpostavljali, kako zelo pomembno je za osebe s sladkorno boleznijo, da imajo na voljo verodostojne in razumljive informacije. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje poudarjajo, da svetovni dan sladkorne bolezni, ki ga obeležujemo danes, ponuja priložnost za ozaveščanje o sladkorni bolezni kot globalnem javnem zdravstvenem problemu, ponujajo pa tudi nasvete, kaj je treba storiti za boljše preprečevanje, diagnosticiranje in obvladovanje bolezni.

Kako začeti telovaditi?
Največkrat je najbolj prikladen izgovor dejstvo, da se vsi soočamo s pomanjkanjem časa. Seveda moramo vsi opravljati svojo službo, tako ali drugače poskrbeti za svojo družino, opraviti dodatne obveznosti, za rekreacijo lastnega uma in telesa pa ostane bolj malo časa. Je to res ali je to samo izgovor?

Življenjska preobrazba Ane, ki vas bo navdušila
Vsako obdobje ima svoje dobre in slabe plati, a kakor koli pogledamo, vedno težimo k temu, da bi se čim bolje počutili v svoji koži in to ne glede na spol, leta ali kar koli drugega. V resnici nikoli ni prepozno. "In odličen primer za to je moja pacientka Ana," pove Miran Križančič, specialist plastične, rekonstrukcijske in estetske kirurgije: "Njena zgodba je živ dokaz, da so leta zgolj številka."

Sedem ur spanja je idealnih za večino odraslih, ugotavlja študija
Nedavno izvedena študija kaže, da naj bi bilo sedem ur spanja, nič več in nič manj, morda optimalna količina za večino odraslih oseb.

Začenjate z rekreacijo? Ne pozabite na svoj videz
Da boste kalorije "kurili" še bolj učinkovito in vam tudi pri največjih naporih ne bo zmanjkalo motivacije, poskrbite, da se boste rekreacije lotili urejeni in v stilu.

Kaj se zgodi, če se ne ustavimo pravočasno?
Vsakodnevni stres, najrazličnejše skrbi, dvomi, brezvoljnost in nezadovoljstvo s samim seboj so žal vse pogostejše težave tudi mlajših generacij, ki se soočajo s pomembnimi življenjskimi izzivi, pa naj gre za osamosvojitev, težave v partnerstvu, grajenje kariere ali iskanje samega sebe. Posledično se številni soočajo z duševnimi stiskami, ki jih ovirajo na različnih področjih. Ste tudi vi med njimi? V nadaljevanju preverite, kako si lahko pomagate.

Kako osebne tragedije vplivajo na partnerski odnos?
Saj poznate tisto zaobljubo: S teboj bom v dobrem in slabem. Ne glede na to, ali smo v partnerskem odnosu (zakonu) skupaj eno leto, 10 ali 30, na poti vedno doživimo vsaj kakšno osebno tragedijo, ki nam jo postreže življenje. Te so lahko manjše, kot je denimo izguba službe, ali pa večje, kot so hujše nesreče, izgube staršev ali otrok, usodne bolezni. V nadaljevanju izpostavljamo, kako v takšnih trenutkih biti opora partnerju in kako preprečiti, da bi življenjske preizkušnje razklale partnerski odnos.

Kaj moraš vedeti o življenjskih prehodih?
Ta mesec se pogovarjamo o življenjskih prehodih. Življenje sestavljajo takšni in drugačni prehodi. Iz vrtca vstopamo v osnovno šolo, iz osnovne šole v srednjo, iz srednje na fakulteto, s fakultete v službo ... Ti prehodi, ki so sicer normalen del življenja, niso vedno enostavni.

Prof. dr. Irena Preložnik Zupan, dr. med.: Prognoza bolezni se je dramatično izboljšala z uvedbo tarčnih zdravil
Kaj je kronična mieloična levkemija in kako jo zdravimo? Kaj je tarčno zdravljenje, o katerem se tako pogosto govori? O tej bolezni, možnosti zdravljenja in poteku le tega, smo se pogovarjali s prof. dr. Ireno Preložnik Zupan, dr. med., spec. internistka in hematologinja, iz Kliničnega oddelka za hematologijo Interne klinike UKC Ljubljana.

Kako obvladati stres ob prehodu v študentsko življenje?
Prehod med srednjo šolo in fakulteto velja za enega večjih mejnikov v življenju mladostnika, saj za mnoge to pomeni tudi selitev od doma, študijske izzive, iskanje nove družbe prijateljev in prve korake v samostojno življenje. Nič čudnega torej ni, če je prehod v novo obdobje pospremljen s skrbmi, tesnobnimi občutji in strahom.

Jane Fonda sporočila, da ima Ne-Hodgkinov limfom. Kakšni so simptomi in zdravljenje?
Svetovni dan ozaveščanja o limfomu obeležujemo 15. oktobra. Limfomi so maligne bolezni, katerih tumorske celice izvirajo iz limfnega sistema. Gre za bolezen, ki je sorodna levkemiji, povzroča pa jo tudi maligna sprememba limfocitov in njihovo nenadzorovano razmnoževanje.

Zakaj je imela kraljica Elizabeta II. obarvane roke?
Dr. Deb Cohen-Jones je že prejšnji teden opozorila, da so fotografije rok kraljice Elizabete II., ko je na zadnjem 'slikanju' pozirala skupaj z novo premierko Združenega kraljestva Liz Truss na gradu Balmoral na Škotskem, morda znak slabšanja zdravja.

Veš, zakaj vložki in tamponi niso najboljša investicija vase?
Najbolj alarmantno se zdi to, da je objava sestavin na embalaži povsem prostovoljna. Ja, proizvajalci niso dolžni objaviti vseh sestavin na deklaracijah, tamponi ne dihajo in izsušujejo sluznico, vložki pa jo dražijo z vsemi dišavami in povzročajo vnetja.