Vizita.si

občutki

Bolezni 05. 04. 2022 05.00

5 znakov, da boste zaradi stresa zboleli

Študije kažejo, da je splošna populacija bolj pod stresom kot kdajkoli prej. Kar 30 odstotkov ljudi se spopada s psihičnimi in fizičnimi težavami, ki so posledice stresa. Napetost, utrujenost, razdraženost je le nekaj posledic, ki jih čutimo. Tu pa je 5 opozorilnih znakov, ki kažejo, da ste zaradi stresa vse bolj bolni.

Osebna rast 04. 04. 2022 05.00

Kakšna je filozofija učenja Louise Hay?

Kaj bi dejali, če bi vam nekdo rekel, da ste sami stoprocentno odgovorni za svoje življenje in vse, kar se vam v njem dogaja? Nekateri bi bili skrajno jezni, nekaterim bi bilo vseeno, določeni bi se zamislili nad sabo, spet drugi pa bi potrebovali nekaj časa, da dojamejo to trditev. Začetni stavek izvira iz newagevskega gibanja, katerega začetnica je tudi Louise Hay.

Zdrav Lajf 04. 04. 2022 05.00

Želite izgubiti odvečne kilograme? Začnite delati te stvari pred spanjem

Z naslednjimi navadami lahko preprečite prenajedanje, spodbudite kurjenje kalorij in poskrbite, da bo vaše telo dobilo kakovosten spanec.

Duševno zdravje 01. 04. 2022 09.41

Pogosto stanje, ki ima lahko resne posledice za naše zdravje

Ko govorimo o zdravju, se pogosto osredotočamo zgolj na fizično stanje telesa, pa čeprav v to kategorijo sodi tudi duševno in socialno blagostanje. Stres, preobremenjenost, izčrpanost, utrujenost in temačne misli so le nekateri znaki, da naše duševno zdravje ni v najboljšem stanju, in le s pravočasnim ustreznim ravnanjem lahko preprečimo, da bi se iz teh simptomov razvile resnejše težave.

Duševno zdravje 31. 03. 2022 05.00

Hipohondrija: tesnoba zaradi zdravstvenih skrbi

Hipohodrijo uvrščamo med tesnobne motnje, zanjo pa so značilne izrazite skrbi in tesnobna občutja zaradi resničnih ali namišljenih simptomov ter znakov bolezni. Strah pred boleznijo je lahko tako velik, da začne močno posegati v kakovost življenja takšne osebe.

Duševno zdravje 18. 03. 2022 04.45

Kdo so visokoobčutljive osebe?

Z izrazom "visokoobčutljiva oseba" označujemo posameznike, za katere se domneva, da imajo povečano ali globljo občutljivost centralnega živčnega sistema za fizične, čustvene ali socialne dražljaje. Čeprav so ti ljudje pogosto označeni kot preobčutljivi, je to osebnostna lastnost, ki prinaša tako prednosti kot izzive.

Lajfstajl 16. 03. 2022 05.00

Ko se ljubosumje zaplete v prijateljstvo – kako ga opaziti?

Ljubosumje v prijateljskih odnosih nikakor ni dober znak, celo nasprotno – navadno nam kaže, da nismo v najbolj 'zdravem' odnosu. Poglejmo si, zakaj in kaj lahko storiš.

Duševno zdravje 16. 03. 2022 05.00

Kaj je regulacija čustev?

Čustvena regulacija je proces, s katerim vplivamo na lastna čustva (samoregulacija) ali čustva drugih. Lahko je povsem samodejna oziroma instinktivna, zavestna ali nezavedna ter ima velik vpliv na proces čustvovanja – doživljanja in izražanja čustev. Pri samoregulaciji gre torej za ’prostor’ med občutkom in reakcijo – spodbuja nas, da nekoliko upočasnimo in se odzovemo po objektivni oceni situacije.

Duševno zdravje 15. 03. 2022 04.45

Zakaj nas privlačijo čustveno nedostopni partnerji?

Čustveno nedostopni partnerji so tisti, ki se v razmerju ne morejo ali nočejo zavezati. Navadno si želijo ohranjati zgolj priložnostne in nedefinirane odnose, da bi se izognil soočenju s čustvenimi obveznostmi, brez česar pa v resnem in zavezujočem razmerju ne gre. Če v svoje življenje vedno znova privabljamo moške, ki ne zmorejo ali ne znajo oblikovati zrele partnerske zveze, je pomembno razmisliti o vsebinah, ki jih nosimo v sebi.

Duševno zdravje 25. 02. 2022 05.00

Kaj je v resnici ljubezen?

Predstav o ljubezni in odnosih je toliko, kolikor je ljudi. Temeljijo lahko na družinskem okolju, v katerem smo odraščali, romanih in filmih, ki ponujajo različna sporočila o ljubezni, ter ostalih nezavednih dejavnikih. A ko je govor o pravi, resnični, usodni ljubezni, ne moremo mimo ideje o sreči do konca svojih dni, kar pogosto kvarno vpliva na oblikovanje zrelih in trajnih partnerskih odnosov. Prav je, da verjamemo v ljubezen, ki je najmočnejša sila življenja, a ne smemo pozabiti, da v partnerskem odnosu ne smemo iskati popolnosti …

Duševno zdravje 09. 02. 2022 05.00

Kaj je čustveno prenajedanje?

Ne jemo vedno samo zato, da bi potešili lakoto, ampak lahko v hrani vidimo tudi možnost za lajšanje negativnih čustvenih stanj, tolažbo, nagrado in razbremenitev od stresa. V psihologiji je znano, da so hrana in čustva močno povezani, kar se lahko kaže tudi v obliki raznovrstnih motenj hranjenja. A tokrat postavljamo v ospredje predvsem to, kako čustva vplivajo na prekomerno težo, ter razliko med čustveno in fizično lakoto.

Življenjske zgodbe 31. 01. 2022 05.00

Ana Praznik iskreno o svojem življenju: od otroštva do 40. rojstnega dne

Ana Praznik je pri svojih rosnih 19. letih stopila na avdicijski oder šova Popstars, vse ostalo pa je zgodovina. S skupino Bepop, v katero je bila izbrana, je ustvarila čudovito zgodbo, ki traja še danes, vmes postala mamica in voditeljica Delovne akcije ter bogatejša za številne življenjske izkušnje. Tokrat sva z Ano iskreno govorila o vsem: o njenem otroštvu, prvih korakih v svetu glasbe, bolečih izgubah, materinstvu, osebni rasti in vsem ostalem, kar je Ano zaznamovalo, da je danes to, kar imajo radi vsi Slovenci.

Lajfstajl 26. 01. 2022 05.00

Se počutiš izgubljeno? Preveri, zakaj to ni nujno slabo

Ne obstaja človek, ki se vsaj enkrat v življenju ne bi počutil 'izgubljeno'. Saj veš, tisti občutek, ko ne veš, kaj bi, kaj je prav, kaj je narobe, predvsem pa tisto, najpomembnejše – kaj si sploh želiš.

Duševno zdravje 04. 01. 2022 05.00

Od kje izvirajo občutki krivde?

Krivda je čustveno stanje, ki ga najlažje opišemo kot notranji konflikt, ker smo storili nekaj, za kar menimo, da ne bi smeli – ali nasprotno – ker nismo storili nečesa, za kar verjamemo, da bi morali. To lahko povzroči občutek, ki ne izgine tako zlahka in ga je v nekaterih primerih težko predelati – od tod tudi izraz, da krivda razjeda.

Psiha 30. 12. 2021 05.00

Kako lahko pomagaš prijatelju, ki se bori z depresijo ali tesnobo?

Ko gre za duševno zdravje, zlasti kadar so posameznikove razmere precej slabe, je treba k človeku pristopiti previdno.

Duševno zdravje 28. 12. 2021 05.00

So decembrski prazniki tudi za vas vir bolečine in stisk?

December je kot zadnji mesec v letu povezan s simboličnimi zaključki vseh vrst, ki jih radi obeležujemo z decembrskimi praznovanji, obdarovanji in druženjem z najbližjimi. A mesec ima tudi svojo temno plat, ki se največkrat kaže v različnih čustvenih stiskah. Osamljenost, finančne težave, nerazrešeni vzorci iz izvorne družine, pomanjkanje družabnih stikov in konflikti v partnerstvu so le nekateri od razlogov, zakaj decembra na površje priplavajo tudi težka občutja in trpljenje.

Zdravje 01. 12. 2021 05.00

Ne boste verjeli, kaj vam lahko pomaga

Pravijo, da so naši lasje lahko najlepši okras, če zanje primerno skrbimo in so videti negovani, bujni ter sijoči. Toda kljub temu se lahko zgodi, da dobimo prhljaj, ki prizadene kar več kot polovico adolescentnih in odraslih ljudi. V tem primeru je pomembno, da ga čim prej odpravimo, saj v nasprotnem primeru lahko uniči teksturo las, sčasoma pa tudi poslabša zdravstveno stanje samega lasišča.

Duševno zdravje 22. 11. 2021 05.00

Anksioznost in depresija: vse, kar morate vedeti

Kakšne so razlike med aksioznostjo in depresijo? Je mogoče, da imamo istočasno eno in drugo? Kakšni so vzroki za eno in drugo, kako prepoznamo simptome in najpomembnejše, kam se lahko (pravočasno!) obrnemo po pomoč?

Osebna rast 12. 11. 2021 05.00

Osebna rast je vseživljenjski proces brez konca

Osebnostna rast je neskončno potovanje, ki vključuje samoraziskovanje in samoizpopolnjevanje ali – z drugimi besedami – odkrivanje vseh skritih kotičkov sebe, brskanje po starih vzorcih, preseganje omejujočih prepričanj, razvijanje potencialov in doseganje vse večje pomirjenosti s seboj in drugimi. V tem pestrem in zanimivem procesu sicer lahko dosegamo pomembne mejnike na poti k sebi, a končne stopnje v bistvu ne moremo doseči, saj se razvijamo in rastemo vse življenje.

Duševno zdravje 03. 11. 2021 05.00

Ko življenje prelagamo na jutri, čas zbeži mimo nas

Ko bom dobila partnerja, bom končno srečna. Ko bom dosegla naziv, bo moje življenje popolno. Ko bom shujšala, bom zadovoljna s seboj. Ko bom ustvarila družino, bom imela vse. Ste tudi sami med tistimi, ki svoje življenje nenehno prelagajo na jutri? Resnica je, da je življenje kratko, vsako prelaganje dokončne sreče in izpolnitve na določen cilj, pa pomeni to, v danem trenutku ne znamo in ne zmoremo v polnosti živeti. Kaj pa če jutri nikoli ne pride?

Rakave bolezni 26. 10. 2021 12.27

Doc. dr. Lidija Kitanovski, dr. med.: ''Ne maraš tega, da otroci umirajo. Želiš si pozdraviti vsakega.''

Diagnoza rak je tako s fizičnega kot s psihološkega vidika ena najtežjih diagnoz, še posebej težka pa je, če gre za otroka z rakom.

Novice 25. 10. 2021 12.35

Znani so prvi dobitniki nagrad Social Impact Award Slovenia

13. oktobra je v Kopru potekala zaključna slovesnost prve izvedbe Social Impact Award Slovenija, ki so jo letos kot glavni partnerji podprli Mestna občina Koper, Univerza na Primorskem, trgovec Spar Slovenija, Luka Koper, banka Sparkasse in drugi. Projekt v Sloveniji vodi Slovenska agencija za mlade (SLOAM). Dogodek je bil tudi del programa Evropskega tedna socialne ekonomije (ActSE 2021) v okviru slovenskega predsedovanja Svetu Evropske unije.

Psiha 25. 10. 2021 12.35

''Spolna vzgoja bi morala biti veliko več kot ura o zaščiti in spolno prenosljivih boleznih''

13. oktobra je v Kopru potekala zaključna slovesnost prve izvedbe projekta Social Impact Award Slovenija, ki ga v Sloveniji vodi Slovenska agencija za mlade (SLOAM). Dogodek je bil tudi del programa Evropskega tedna socialne ekonomije (ActSE 2021) v okviru slovenskega predsedovanja Svetu Evropske unije. Pogovarjali smo se z ekipo Jaz Intimi, ki jo sestavljajo Julia Hlede, Tjaša Kos in Katja Brečko in je prejela nagrado strokovne žirije v kategoriji "glasovanje strokovne žirije". Preverite, kaj so nam zaupale o svoji zmagi, predvsem pa, kaj svetujejo mladim, ki si želijo podati na svojo pot.

Življenjske zgodbe 19. 10. 2021 05.00

Jaka Križanič: '' Ne sprijaznite se s povprečjem. Ne iščite izgovorov za neuspeh. Dovolite si poizkusiti več.''

Pri poškodbah našega telesa in nadaljnjih rehabilitacijah, takšnih in drugačnih, je vse odvisno od tega, kako hude so same poškodbe, kako naše telo odreagira na rehabilitacijo in potek zdravljenja, kot pri vsem drugem v življenju pa je tudi pri tem izjemno pomembna psihična moč.

Duševno zdravje 19. 10. 2021 05.00

Ste kronično nezadovoljni?

Osnovna predpostavka človeškega vedenja je, da iščemo užitek in dobro počutje ter se skušamo izogniti bolečini in neprijetnim občutkom. A včasih se zdi, da nekateri pravzaprav gojijo slabo voljo, zagrenjenost in nezadovoljstvo. Tudi če jim v življenju ničesar ne manjka in nimajo nikakršnega razloga za nerganje, se kar naprej pritožujejo. Nekateri pravijo temu kronično nezadovoljstvo, v zadnjem času pa se pojavlja celo termin zasvojenost z nesrečo.

Odnosi in spolnost 12. 10. 2021 05.00

Anksioznost v partnerstvu: dvomi, strahovi in pomisleki

Anksioznost v partnerskem odnosu se nanaša na moteče in vsiljive misli, ki nas vodijo do dvomov v partnerja in pogoste skrbi v zvezi v odnosom. Kaj pa če me vara? Mi morda laže? Kaj pa, če me namerava zapustiti? Tovrstna vprašanja so lahko izjemno obremenjujoča, sploh, če imamo občutek, da nad negativnimi mislimi nimamo več nadzora.

Duševno zdravje 28. 09. 2021 05.00

Kaj je komplicirano ali podaljšano žalovanje?

"Komplicirano žalovanje je oblika žalosti, ki obvlada človekov um in ga ne izpusti," pravi ena od misli. Posameznikom s to izkušnjo izguba močno poseže v življenje, zato si ne znajo predstavljati, kako bi se lahko počutili bolje. Žalost prevlada v njihovih mislih in občutkih, prihodnost brez ljubljene osebe pa se jim zdi mračna in brez pravega smisla.

Droge & alkohol 20. 09. 2021 05.00

Marihuana – je res tako nedolžna, kot verjamemo?

Marihuana ima za sabo dolgo zgodovino prepričevanja in spreminjanja zakonodaje za in proti njeni uporabi. Mešani občutki in napačne informacije še danes povzročajo zmedo glede obstoja in tveganja odvisnosti od marihuane. Vendar je splošno sprejeto strokovno stališče, da je odvisnost od marihuane resnična.

Osebna rast 15. 09. 2021 05.00

Kaj je čustvena zrelost?

Čustvena zrelost zajema različna vedenja in notranje mehanizme (samo)nadzora. Vključuje sposobnost prevzemanja odgovornosti za svoja dejanja ter zmožnost občutiti hvaležnost, sprejemati lastne napake, prepoznavati potrebe in postavljati zdrave meje. Je ena od temeljnih elementov srečnega in izpolnjenega življenja.

Osebna rast 27. 08. 2021 05.00

Kaj lahko storite, če ne veste, kdo ste?

Medtem ko imajo nekateri zelo močan občutek, kdo so in kaj si želijo, drugi ne vedo, zakaj in kako. Občutek negotovosti, kdo smo in kaj si želimo, lahko velikokrat vodi do spreminjajočega se občutka identitete. Kaj nam lahko pomaga pri iskanju naše resnične narave?

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996