obveznosti

Kaj se moraš vprašati, preden se spustiš v odprto razmerje?
Z odprtim razmerjem ni nič narobe – dokler se oba partnerja strinjata in pogovorita o tem, kaj jima ustreza in kaj ne. A takšno razmerje ni za vsakega in preden se spustiš v tovrstno razmerje, je najpomembnejše, da poznaš eno samo osebo do potankosti – sebe!

Kako se lotiti načrtovanja zdravih obrokov?
Naša prehrana ima velik vpliv na naše zdravje in vsesplošno počutje, kar običajno že vemo, a si za obroke vseeno vzamemo premalo časa. Hiter življenjski tempo, številne obveznosti in skrbi nam pogosto odvračajo fokus od tistega, kar je resnično pomembno – skrb zase. Vendar pa lahko že z malo načrtovanja in priprave poskrbimo, da bodo zdravi in hranljivi obroki postali del našega vsakdana.

Načini sprostitve po napornih dnevih
Malo morje obveznosti, hitenje od ene stvari do druge, obilica dela, številni roki in še in še, vse to pripomore, da počasi, a zanesljivo začnemo izgubljati svoj entuziazem, motivacijo in življenjsko iskrico, ki nas je gnala naprej. In prav zato je še kako pomembno, da se znamo ustaviti, zadihati in da namenimo svoj čas tudi mentalni sprostitvi. Tako si bomo lahko znova napolnili baterije in spodbudili pozitivne občutke, ki nas delajo žive. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

To morate vedeti, če imate odvečne kilograme
Še posebej v času pred poletjem se mnogi soočajo s pomanjkanjem samozavesti in se nikakor ne morejo sprijazniti s tem, kar vidijo, ko se pogledajo v ogledalo. Večini glavno težavo predstavlja zunanji videz in v želji po hitrih rezultatih posegajo po raznih instant rešitvah, ki v danem trenutku morda delujejo, dolgoročno pa zagotovo niso prava pot. Ne bomo odkrili tople vode, če rečemo, da je za fit postavo in boljšo samopodobo pomembno spremeniti življenjski slog, lahko pa vam namignemo, kako se lotiti tistega najtežjega dela: začetka!

Kaj vaš najljubši filmski žanr razkriva o vaši osebnosti?
Imate radi komedijo, akcijo, grozljivko, morda fantazijske filme? Poglejmo, kaj naj bi vaš najljubši filmski žanr razkrival o vaši osebnosti.

Stopite v nov dan sproščeni in z lahkimi nogami
Vsak dan so naše noge tiste, ki nas nosijo po svetu, zato jim skupaj s skupino CCO privoščite nekaj razvajanja in si omogočite lahkotnejši vsakdan.

Imunski sistem: kako deluje, genetika in preventiva
Optimalno delovanje imunskega sistema je bistvenega pomena za ohranjanje našega zdravja, a ga pogosto jemljemo za nekaj samoumevnega, dokler tudi sami ne zbolimo. Od trenutka, ko se rodimo, je naša prva obramba pred škodljivimi patogeni in drugimi nevarnimi tujki.

Kako lahko okrepimo imunski sistem?
Imunski sistem ima pomembno nalogo, da nas tudi pozimi varuje pred sezonskimi obolenji, od prehlada, najrazličnejših viroz do gripe, ki so na pohodu ravno v tem času. In prav zato je še kako pomembno, da mu tudi sami pomagamo z nekaj preprostimi navadami, ki ga lahko okrepijo.

To morate vedeti, če jeste zvečer
Sodobni človek mora vsakodnevno manevrirati med kariernim ter družinskim življenjem, kar je vse prej kot enostavna naloga. V kopici obveznosti se hitro zgodi, da sebe postavi na stranski tir in ni pozoren na znake, s katerimi organizem kliče na pomoč. Še posebej glasna je običajno prebava, ki je znana kot središče našega počutja, zato zgage, zaprtja, napihnjenosti in neurejene prebave nikoli ne smemo jemati kot nekaj, kar se bo uredilo samo od sebe.

Zakaj pride do stresa in kako ga obvladati?
Stres je naraven občutek nezmožnosti obvladovanja določenih zahtev in dogodkov. Vendar pa lahko stres postane kronično stanje, če oseba ne sprejme ukrepov za njegovo obvladovanje.

Dr. Marija Anderluh: ''Pri vseh težavah je ključno pravočasno ukrepanje''
Otroštvo in mladost bi morala biti obdobji brezskrbnega razvoja, odkrivanja zmožnosti in raziskovanja obzorja. Velikokrat pa sta tudi obdobji, prepleteni s številnimi izzivi. Kakšne stiske in težave pestijo otroke in mladostnike v današnjem času? Kakšno oporo predstavljajo starši, navsezadnje pa tudi učitelji? Kako lahko pomagamo? In najpomembnejše – kako prepoznati otroško stisko? Pogovarjali smo se z dr. Marijo Anderluh, dr. med., predstojnico Oddelka službe za otroško psihiatrijo na Pediatrični kliniki Ljubljana.

Tako lahko okrepite svoj imunski sistem
Težave s presnovo in problematično kožo so povezane z oslabljenim imunskim sistemom. Vašemu telesu lahko povrnete ravnovesje z naravnimi izdelki Hemptouch.

Neverjetna preobrazba, ki je Ani popolnoma spremenila življenje
Življenje je polno presenečenj, nepričakovanih preobratov, vzponov in padcev, a ne gre za to, koliko ovir imamo na svoji poti, ampak ali jih hočemo tudi premagati. To je zgodba Ane Krašovec, ki dokazuje, da se marsikaj da, če si le želimo resnične spremembe.

Bi radi dolgo živeli? Potrebna naj bi bila samo ena navada
Ste se kdaj vprašali, zakaj se po druženju z določenimi ljudmi, ne glede na to, kako težke debate imamo, počutimo kot prerojeni, polni energije in elana? In zakaj se po druženju z določenimi osebami počutimo, pa četudi govorimo le o novi frizuri, kot da nas je, tako rekoč, metaforično rečeno, povozil vlak? Pozitivni ljudje niso vedno srečni in nimajo popolnega življenja, to tudi večkrat poudarjajo. Imajo pa eno lastnost, ki je zavidljiva - vsak, še tako težek izziv obrnejo sebi v prid, ljudje se ob njih počutijo dobro, hkrati in dodatno pa imajo dokazano tudi daljše življenje.

Kaj vse vpliva na težave s prebavili?
Najrazličnejše zdravstvene težave so vse pogostejše v današnjem času, ko zaradi tisoč in ene obveznosti zanemarjamo nekaj, kar je tako zelo pomembno – svoje telo. Vsi naši grehi pa se pogosto kažejo tudi v težavah s prebavili. O tem smo se pogovarjali tudi z gastroenterologom Rajkom Kneževićem.

Kaj in kdo je (lahko) družinski pomočnik?
Družinski pomočnik je, grobo rečeno, alternativna oblika pomoči institucionalnemu varstvu.

Kaj zajema pomoč na domu?
Pomoč na domu je namenjena predvsem starostnikom, ki živijo na svojem domu, vendar se zaradi bolezni ali drugih težav, ki so posledica starosti, ne morejo več v celoti oskrbovati in/ali negovati sami. S pomočjo na domu država nadomešča potrebo po institucionalnem varstvu. Z njo se posamezniku tudi omogoči, da lahko čim dlje ostaja v svojem domačem okolju.

Zakaj smo med zimskimi meseci tako utrujeni? To so naši nasveti za boljše počutje!
Kratki dnevi, nizke temperature in meglena jutra – to so tipične značilnosti zimskih mesecev. To pa je tudi obdobje, ko marsikdo občuti pomanjkanje energije in večjo utrujenost – vas zanima, zakaj?

Kompromisi – da ali ne? Kdaj in kako?
Sklepanje kompromisov v razmerju je iskanje zlate sredine med navadami, željami in cilji obeh partnerjev. Če vsak malce popusti, je rešitev na dlani, pravijo nekateri. A žal ni vedno tako preprosto, sploh ko se dotaknemo naših temeljnih vrednot. Kdaj torej sklepati kompromise in kdaj ne?

Kako lahko izkoristiš trenutke, ko si sam?
Najprej – velika razlika je med samoto in osamljenostjo. Samota je lahko zelo dobra stvar, če se le naučimo biti sami s sabo. Osamljenost pa ima lahko tudi hude posledice. A danes si poglejmo, zakaj je dobra samota. Prednosti je več, kot si mislite.

Kako začeti telovaditi?
Največkrat je najbolj prikladen izgovor dejstvo, da se vsi soočamo s pomanjkanjem časa. Seveda moramo vsi opravljati svojo službo, tako ali drugače poskrbeti za svojo družino, opraviti dodatne obveznosti, za rekreacijo lastnega uma in telesa pa ostane bolj malo časa. Je to res ali je to samo izgovor?

Gripa in prehlad – kako se zaščititi?
Pozimi, ko so temperature nižje in na prostem preživimo precej manj časa kakor poleti, odpornost imunskega sistema nekoliko upade, medtem ko zaprti prostori še dodatno spodbudijo prenos virusov, zaradi česar se pojavijo različna sezonska obolenja.

Kriza ob upokojitvi lahko doleti vsakogar. Kako si pomagati?
Prehodi iz različnih življenjskih obdobij so pogosto povezani z določeno mero krize in nič drugače ni na prehodu v upokojitev. Čeprav jo marsikdo nestrpno pričakuje in morda celo leta dela načrte za obdobje, ko bo imel končno več časa zase, pa obstaja verjetnost, da se ob tem pomembnem prehodu pojavi določena psihološka kriza. Kriza ob upokojitvi lahko doleti vsakogar, ne glede na starost, spol in poklic.

Hrana, ki jo je dobro jesti v 20, 30, 40 letih ...
V najstniških letih potrebujemo več kalcija, da si izgradimo močne kosti, v 30 letih več energije, ker imamo številne obveznosti z družino in službo, v 40 se presnova upočasni in moramo znova prilagoditi prehrano. Preverite, kaj je dobro jesti v različnih življenjskih obdobjih.

Ste že slišali za ta izjemen vir vlaknin?
V zadnjih nekaj letih se je naš nabor vsakodnevnih obveznosti precej podaljšal, zato nam ostaja vse manj časa za gibanje, sprostitev in zdravo prehranjevanje. Ko nas popade lakota, iščemo hitre rešitve, ki pa pogosto niso najbolj prijazne do naše prebave. Posledica je kritični porast funkcionalnih tegob sodobnega časa: zaprtja, zgage ter napihnjenosti, vse pogostejša je tudi lena prebava. Če stanje ni bolezensko, je zdrava prebava zagotovo dosegljiva – preverite, kako!

Kaj moraš vedeti, preden prvič vkorakaš na fakulteto?
S koncem srednje šole se konča, priznamo ali ne, pomembno obdobje našega življenja. Nismo več najstniki, nismo pa še odrasle osebe. In prvi vstop na fakulteto, ki si si jo izbral, je vsekakor pomemben mejnik v tvojem življenju!

Psevdobulbarni afekt: nenadzorovani napadi smeha ali joka
Psevdobulbarni afekt je nevrološko stanje, ki povzroča izrazite izbruhe nenadzorovanega smeha ali joka tudi v najbolj neprimernih trenutkih. Poznamo ga sicer tudi pod drugimi imeni, vključno s čustveno labilnostjo, patološkim smehom in jokom ter čustveno inkontinenco. Kot zanimivost – to motnjo naj bi odlično odigral glavni lik filma Joker, ki ga je upodobil Joaquin Phoenix.

Povečajte raven testosterona na tri preproste načine
Testosteron je moški spolni hormon, nujen za fizično in spolno delovanje moških, pomemben pa je tudi za ohranjanje duševnega ravnovesja in spomina ter preprečevanje negativnega razpoloženja. Poglejmo si, kako lahko povišamo njegovo raven na preprost način.

Vrste depresije in vse, kar morate vedeti o njih
Ste vedeli, da obstaja več kot ena vrsta depresije, slednje pa se med seboj lahko močno razlikujejo?

Sebastian Cavazza: Sledi malo daljša pustolovska avantura, ki bo tudi precej aktivna
Razvpita balkanska serija Besa je minuli teden prišla na VOYO in je tako na voljo tudi slovenskim gledalcem, v njej pa igra tudi priljubljeni Sebastian Cavazza, ki je lani zaradi obilice dela ostal brez poletnega dopusta. Letos bo to nadoknadil, nam obljublja, namignil pa je tudi, da se odpravlja na pustolovščino.