oddelka

Se moramo res vsak dan tuširati?
Če se ne tuširate vsak dan, veljate za 'umazane', če pa pod prho stopite večkrat na dan, vas bo okolica hitro začela dojemati kot obsedene z osebno higieno. Kolikokrat na teden naj bi se torej tuširali in ali je prepogosto tuširanje res lahko škodljivo? Poglejmo!

Slovenija se po presajenih srcih uvršča v svetovni vrh
Slovenija je sodeč po podatkih mednarodnega registra o presaditvah organov na prvem mestu po številu presajenih src na milijon prebivalcev. Petletno preživetje bolnikov s presajenim srcem je 80 odstotno, to je primerljivo s svetom, so povedali na novinarski konferenci UKC Ljubljana.

Na voljo novo brezplačno cepljenje, ki rešuje življenja
Z letošnjim letom bo na voljo brezplačno cepljenje dojenčkov proti pnevmokokom – bakterijam, ki lahko povzročijo tudi življenjsko nevarne bolezni. O cepljenju se bodo starši lahko odločali sami, o tem, kako varno je in komu ga strokovnjaki priporočajo, pa smo se pogovarjali z asist. mag. Markom Pokornom, dr. med. s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana.

Pogumni deček dobro okreva
Mehiški deček okreva po tem, ko so mu z vratu odstranili tumor v velikosti melone. Zahtevna operacija, s katero so mu zdravniki skušali povrniti normalno življenje, je trajala 11 ur.

Mala borka Sofija presenetila celo zdravnike
Mala Sofia se je rodila s hudo genetsko okvaro, za katero je njena mati Petra Greiner izvedela šele po porodu. Čeprav so bile napovedi zdravnikov črne, pa je mala Sofia pokazala, da je prava borka in pred kratkim praznovala svoj tretji rojstni dan.

Bi prepoznali revmatično bolezen dovolj hitro?
V Sloveniji živi med 40.000 in 60.000 bolnikov z vnetnimi revmatičnimi boleznimi. Te povzročajo kronične bolečine, vnetja, okorelost in izgubo funkcije sklepov.

Med brezplačnimi pregledi odkrili 125 sumljivih primerov
V okviru projekta Pravočasni pregled ustne votline lahko reši življenje je več kot 250 zobozdravnikov septembra omogočilo okoli 2000 brezplačnih pregledov ustne votline, da bi odkrili zgodnje maligne spremembe v ustni votlini in ozavestili prebivalstvo o tej hudi bolezni. Od približno 2000 pregledanih bolnikov je bilo 125 napotenih k specialistu.

Preprečite najpogostejšega ženskega raka
Ena od osmih žensk bo v času svojega življenja zbolela za rakom dojke, kar je statistika, ki marsikomu nažene strah v kosti. Prav zato je dobro, da vemo, kaj lahko storimo same, da se zavarujemo pred njim. Predstavljamo vam nekaj nasvetov strokovnjakov.

Obporodna epiduralna analgezija porodnicam v ljubljanski porodnišnici na voljo 24 ur na dan
Obporodna epiduralna analgezija je po uspešno zaključenem skupnem projektu kliničnega oddelka za perinatologijo ginekološke klinike in oddelka za anesteziologijo UKC Ljubljana na voljo 24 ur na dan in vse dni v letu. Strokovni direktor klinike Adolf Lukanovič je dejal, da gre za velik korak k zagotavljanju visoko kakovostnih storitev.

Za diabetes kriva nezdrava prehrana in premalo gibanja
S sladkorno boleznijo se spopada približno 285 milijonov ljudi po svetu in vsako leto jih na novo zboli okrog sedem milijonov. Pri nas s to presnovno boleznijo živi približno 130 tisoč ljudi. Strokovnjaki vzroke za vedno večjo pojavnost obolenja pripisujejo daljšanju življenjske dobe in nezdravemu načinu življenja.

Novo odkritje o granatnem jabolku
Granatno jabolko prinaša novo upanje bolnikom z Alzheimerjevo boleznijo. Strokovnjaki so odkrili, da kemikalije v sadežu preprečujejo vnetja možganskih celic.

Kaj je v resnici ozdravilo ameriška bolnika z ebolo?
Američana okužena z ebolo prostovojka Nancy Writebol in dr. Kent Brantly sta iz bolnišnice Emory University Hospital v Atlanti odšla ozdravljena. Bila sta prva človeka, ki sta prejela eksperimentalno zdravilo imenovano Zmapp. A bolj kot 'čudežni serum', je bila njuna ozdravitev verjetno posledica dobre bolnišnične oskrbe.

Česa takega še niste videli!
Roke osemletnega indijskega dečka Kaleema tehtajo kar 13 kilogramov, zaradi česar ima težave že pri povsem vsakodnevnih opravilih, kot je zavezovanje vezalk. Ogromne roke povzročajo vse večji pritisk na srčno-žilni sistem, Kaleem pa je ves čas tarča zbadljivk svojih vrstnikov.

Predpisujejo antibiotike, da bi se znebili tečnih pacientov
Skoraj polovica splošnih zdravnikov je v zadnji britanski raziskavi priznala, da pogosto predpišejo antibiotike le zato, da bi pacienti, ki zahtevajo antibiotike, zapustili njihovo ordinacijo. Okoli 45 odstotkov jih je priznalo, da jih predpišejo, čeprav se zavedajo, da ne bodo pozdravili njihovega stanja.

Brezplačni pregledi ustne votline
Več kot 250 zobozdravnikov bo v septembru omogočilo brezplačen preventivni pregled ustne votline s ciljem, da bi odkrili zgodnje maligne spremembe v ustni votlini in ozavestili prebivalstvo o tej hudi bolezni.

Znanstveniki prišli do zanimivega odkritja!
Ameriški znanstveniki do prišli do ugotovitve, da vitamin D pomembno vpliva na proces staranja ter pojav demence. Rezultati raziskave, ki so jo izvedli, namreč kažejo, da manj kot imajo starejši v krvi vitamina D, bolj so nagnjeni k demenci.

Spoznajte deklico z neverjetnim apetitom
Spoznajte deklico z neverjetnim apetitom, ki pri svojih devetih letih tehta kar 91 kilogramov in se tako uvršča med najdebelejše otroke na svetu. Vsak teden poje 180 banan, 8 kilogramov krompirja, 8 kilogramov rib in 14 kilogramov riža in je kljub temu lačna.

Na začetku je bilo videti kot materino znamenje ...
Pred nedavnim je skupina kitajskih kirurgov postavila nov mejnik na področju operativnih posegov: 37-letnemu Yangu Jianbinu so namreč uspešno odstranili kar 110 kilogramov težak tumor, ki je bil na začetku videti kot materino znamenje.

Kako ukrepati ob vnetju mehurja?
V poletnem času je pri ženskah vnetje mehurja precej pogost pojav. A pri začetnih težavah si v veliki meri lahko pomagate same. Preverite, kako.

Kruta resnica o ugrizu Suareza
Ko je urugvajski nogometaš pokazal svoja kanibalska nagnjenja in je med tekmo z Italijo v ramo ugriznil nogometaša iz nasprotnega moštva, so se mediji takoj razpisali o njegovi nešportni potezi. A strokovnjaki pravijo, da za ugrizom stoji še pomembnejši psihološki vidik skrajno nešportne poteze.

Prvič v Sloveniji opravili zahtevno operacijo pri bolniku z distonijo
V ljubljanskem kliničnem centru so prejšnji teden kot prvi v Sloveniji opravili stereotaktično operacijo bolnika s hudo možgansko boleznijo distonijo. Gre za bolezen, ki je tako huda, da so jo nekoč celo izenačevali z obsedenostjo s hudičem ali zli duhovi.

'Moj oče je skoraj mrtev. Prosim, prosim, pomagajte!'
10-letna deklica je svojemu očetu rešila življenje, po tem ko je na Facebook profilu objavila svoj posnetek in prijatelje prosila, naj pokličejo reševalno vozilo. V odročnem področju v zahodni Virginiji, kjer se je zgodila nesreča, ni bilo telefonskega signala, zato se je deklica znašla po svoje.

Celo kirurgi so bili šokirani
Pred mesecem dni je zaradi hudih krvavitev in bolečin v trebuhu 52-letna Indijka poiskala pomoč v bolnišnici Kumaran Hospital, kjer so zdravniki opravili nekaj rutinskih pregledov in naredili ultrazvok. Ta je razkril, da se v njenem trebuhu, natančneje na zunanji steni maternice, nahaja gromozanski tumor v velikosti lubenice, največji tovrstni tumor, kar so jih odkrili do sedaj.

Razkrili največjo grožnjo za zdravje najstnikov
Depresija je najpogostejša bolezen med mladimi, starimi med 10 in 19 let, samomor pa je tretji najverjetnejši vzrok smrti, opozarja Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) v zadnjem poročilu o zdravju najstnikov.

Na UKC Ljubljana prvič uspešno izvedli hkratno presaditev jeter in ledvic
Na Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana so minuli mesec izvedli prvo hkratno presaditev ledvic in jeter, pri kateri je sodelovalo 13 zdravstvenih delavcev, trajala pa je več kot 12 ur.

Dojenček, ki ne more odpreti ust, ostaja uganka
Wyatt Scott je star komaj devet mesecev, a ima za sabo že toliko preiskav ter pregledov, kot jih ima malokdo v vsem življenju. Kljub temu pa zdravniki še vedno ne vedo, zakaj malček ne more odpreti ust.

Vse se je začelo s pikom komarja
Triletno Connie McAughey je med lanskim dopustovanjem na Ibizi pičil komar. To samo po sebi ne bi bilo nič posebnega, če mesto pika čez nekaj ur ne bi močno zateklo in počrnelo. Diagnoza je staršema porušila svet.

Rodil se je dojenček z dodatnim parom nog in rok
V kitajski provinci Guangdong se je rodil dojenček s štirimi rokami in štirimi nogami, ki se je, kot pojasnjujejo zdravniki, rodil združen s parazitskim dvojčkom brez glave. Kmalu po porodu je potreboval operacijo, s katero so mu odstranili dodaten par udov.

Kdaj je čas za uporabo pomlajevalnih krem?
Kako čim dlje ohraniti mladosten videz kože, se sprašujejo nekateri mladi v 30 letih, ki so opazili prve linije na obrazu. Do kdaj je dobro počakati z uporabo krem za pomlajevanje obraza in kako lahko na drugačen način ohranite mladostno kožo, sta za Web MD svetovala priznana dermatologa.

5 simptomov, ki jih pri otroku ne spreglejte!
Izcedek iz nosu, bolečine v trebuhu, srbeči izpuščaji. To so le tri tegobe, ki lahko v vsakem trenutku pestijo otroka. Je potrebno takoj do zdravnika ali je panika povsem odveč? Odvisno od drugih simptomov, pravijo zdravniki.