oddelka

Pomanjkanje pomoči otrokom z Downovim sindromom
Starši otrok z Downovim sindromom in zdravniki so na okrogli mizi večer pred svetovnim dnevom Downovega sindroma opozorili na pomanjkanje dobrega zdravstvenega varstva za otroke s tem sindromom.

Ste v tvegani skupini za kronično ledvično bolezen?
S slabšim delovanjem ledvic se sooča okoli 25 odstotkov ljudi v starosti od 65 do 75 let in večina starejših od 75 let, je pojasnil Andrej Škoberne s kliničnega oddelka za nefrologijo na UKC Ljubljana in poudaril, da je pomembno, da se kronično ledvično bolezen odkrije čim prej.

Odrasli naj zaužijejo za polovico manj sladkorja!
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je v boju proti debelosti in drugim zdravstvenim težavam v sredo priporočila, naj se dnevna priporočena količina sladkorja pri odraslih zmanjša za polovico.

Sodobne ženske se spopadajo z dvojnim občutkom krivde
Čeprav se zdi, da imajo ženske, ki so blagoslovljene z otroki in kariero, vso srečo tega sveta, pa zadnje raziskave kažejo, da se zaposlene mame soočajo z dvojnim bremenom – občutkom krivde, da so slabe mame in da se premalo posvečajo službi.

Znova bolezen v družini Kostelić?
Ante Kostelić je bil prepričan, da je za slabo smučarsko sezono svojega sina Ivice Kostelić kriva utrujenost zaradi napornih treningov, a zdravniški pregled naj bi pokazal, da ima svetovno znani smučar podobne probleme, kot jih je imela njegova sestra Janica leta 2004.

Lepotica zbolela za neozdravljivo boleznijo
Na prvi pogled bi si mislili, da modna oblikovalka Kelly Simpkin, sicer poznana kot partnerica svetovno priznanega frizerja Nickyja Clarka, živi sanjsko življenje slavnih. A realnost je precej manj glamurozna.

Odslej bo defibrilator na dosegu roke
Pediatrična klinika Univerzitetnega kliničnega centra v Ljubljani je na oddelku, kjer se zdravijo tudi dojenčki z boleznimi srca in motnjami srčnega ritma, odslej bogatejša za defibrilator, ki bo sedaj nenehno na dosegu roke. Podjetje Lidl Slovenija je namreč v okviru svoje prednovoletne akcije doniralo sredstva za nakup tega življenjsko pomembnega aparata.

Češki zdravniki niso mogli verjeti svojim očem
Na Češkem so bili zdravniki šokirani, ko je pri njih iskala pomoč 47-letna ženska z 38-kilogramskim tumorjem v trebuhu. Z operacijo so ji ga sicer odstranili, a se še danes sprašujejo, kako je možno, da po pomoč ni prišla prej.

Kaj naredi alkohol našemu telesu?
Nekaj rujnega si bo v teh dneh zagotovo privoščila večina in tako nazdravila novemu letu. In prav je tako. Kljub vsemu pa je dobro, da pazimo na pravo mero. Tu je nekaj dejstev, ki vas bodo morda prepričala v to.

Previdno pri uporabi pirotehnike!
Čeprav število poškodb zaradi neustrezne uporabe pirotehnike v zadnjih letih pada, pa je najbolj tragično, da lahko tovrstne poškodbe trajno poškodujejo prav mlade ljudi, ki se morajo s posledicami soočati vse življenje. Prav zato je pomembno, da ste pri uporabi pirotehnike tudi letos še posebej previdni.

Grozljiva smrt kraljice maturantskega plesa
Kraljica maturantskega plesa in izjemno nadarjena 16-letnica Lucy Goulding je nenadno umrla po tem, ko so jo zdravniki prepričevali, da so njeni hudi glavoboli in migrene le posledica stresa.

Ne boste verjeli, kaj je to ...
Španski kirurgi so odstranili ogromen tumor iz trebuha 47-letne ženske, ki je bil kar 43 centimetrov dolg in je tehtal neverjentih 23 kilogramov. Kot je pojasnil vodja ginekološkega oddelka bolnišnice, česa takšnega še niso videli.

To lahko reši tudi vaše življenje!
Eden najbolj priznanih britanskih kirurgov je prepričan, da bi vsako leto lahko rešili na tisoče življenj žensk, če bi te redno jemale vitamin D, ki varuje pred rakom dojke. Njegovo prepričanje potrjujejo tudi študije.

Kaj počne Mišo iz Gostilne, ko ni na malih ekranih?
Mišo Stevanović je marsikaj. Očka, podjetnik, komentator – pa tudi ljubitelj zdravega načina življenja. Priprava zdravih obrokov in šport sta del njegovega vsakdana. A le kako mu uspe?

Ponosno pokazale svoje prsi po operaciji
Rak dojke, ki zahteva kirurško odstranitev dojke, je težka preizkušnja za žensko. Spremljajo jo občutki sramu, izgube ženskosti in privlačnosti, kar zahteva veliko poguma, da se pacientka s situacijo sprijazni in iz nje izvleče najboljše. Tu je nekaj fotografij tistih, ki jim je to uspelo in so svoje prsi ponosno pokazale na spletu.

Oglejte si prve lepotne operacije na svetu
Pravi preporod plastične kirurgije se je zgodil ob koncu prve svetovne vojne, ki je za sabo pustila množico iznakaženih vojakov. Eden glavnih kirurgov, ki je takrat zaslovel s svojim delom, je bil sir Harold Gilles, ki danes velja za očeta moderne plastične kirurgije. Poglejte si nekaj njegovih prvih dosežkov, ki so se zapisali v zgodovino medicine.

Te napačne diagnoze morate poznati!
Splošni zdravniki se soočajo s številnimi boleznimi in včasih se izkaže, da so preprosto le ljudje in tudi oni ne vedo, kako pomagati. Še huje, se zmotijo in se stvari zapletejo. Tu je nekaj stanj, pri katerih največkrat pride do napak.

Bi prepoznali najpogostejšega raka pri moških?
Rak prostate je lansko leto postal najpogostejši moški rak pri nas, saj za njim vsako leto zboli približno 1350 Slovencev. Zdravljenje je najbolj učinkovito, če ga odkrijemo v zgodnji fazi, po uspešnem zdravljenju pa moške predvsem skrbi njihova nadaljnja erektilna funkcija. Preverite, kako prepoznati raka prostate in ali ta res pomeni konec spolnosti.

Klemen Slakonja znova presenetil!
Da je mesec november posvečen opozarjanju na bolezni, ki v večji meri ogrožajo moške, se je odločil izpostaviti tudi Klemen Slakonja. A seveda spet na njemu svojstven hudomušen način.

Šele zdaj razkrila tragičen vzrok razpada sanjske zveze
Nekdanja žena nogometaša Rafaela Van der Vaarta je za nemški Bild spregovorila, kako je na njun zakon vplival njen boj z rakom dojk. Prav strašne posledice bolezni naj bi sčasoma botrovale temu, da sta se oddaljila.

Udeleženka resničnostnega šova celo pristala v bolnišnici
Tik preden je Simona Könye vstopila v resničnostni šov Top 4 se je spopadala z bolečinami, ki jih do tedaj še ni poznala. Trpela je namreč za ledvičnimi kamni, zaradi katerih je bila kar petkrat na zdravljenju v bolnišnici na Bledu.

Osupljiva izpoved matere Naomi Campbell
Mati Naomi Campbell je pred osmimi leti, da bi premagala raka, prestala odstranitev ene dojke; nato pa vse presenetila z odločitvijo, da se ne podvrže še operaciji rekonstrukcije. Sedaj je prvič spregovorila, kakšno je življenje brez obeh dojk.

Bi prepoznali to neprijetno bolezen?
Luskavica je izjemno zahtevna bolezen in bolnika prizadene na tako rekoč vseh področjih življenja. Najbolj je pomembno, da se luskavico čim prej odkrije in začne zdraviti. Preverite, kako jo prepoznati

Zdenka iz Gostilne spregovorila o nesreči, ki jo je doletela ...
To, da je iz resničnostnega šova Gostilna išče šefa, izpadla prva, Zdenke Potočnik ni potrlo, saj v svojem življenju ni dopustila, da bi jo potrlo še marsikaj hujšega. Preizkušenj ni bilo malo. Med drugim bi skoraj izgubila desno roko.

Preprečite raka dojke!
Kar ena od osmih žensk v neki točki v življenju razvije raka dojke. Ta velja za najpogostejšo obliko raka pri ženskah. Samo v Sloveniji za njim vsako leto zboli okoli 1100 žensk. Preverite, kako ga lahko preprečite.

Odkrijte, kako lahko preprečite, da bi oslepeli
Glavkom je izjemno potuhnjena očesna bolezen, ki lahko dolgo napreduje povsem brez simptomov, dokler nepovratno ne okvari vida ali povzroči celo slepote. Pravočasno jo odkrijte z rednimi pregledi.

'Kmalu bomo znali obuditi mrtve tudi dan po smrti'
Ameriški zdravnik intenzivne nege dr. Sam Parnia trdi, da je medicina že tako napredovala, da bomo kmalu znali obuditi mrtve celo dan po tem, ko jim je prenehalo biti srce. Njegove trditve pa niso tako iz trte izvite, saj številke newyorške bolnišnice, v kateri vodi oddelek za intenzivno nego, kažejo, da so pri oživljanju izjemno uspešni.

Se bo neverjetna zgodba končala srečno?
Zdravljenje indijske deklice Roone Begum, ki se je rodila s kar trikrat večjo glavo od normalne velikosti, spremlja ves svet. Tokrat so v javnost prišle fotografije iz operacijske dvorane, kjer deklici opravljajo rekonstrukcijo glave.

Bi darovali organe?
Slovenija se s številom darovanih organov uvršča med prvih deset najuspešnejših držav v Evropi, je ob uspešno opravljeni tisoči transplantaciji ledvice povedala direktorica Zavoda RS za odvzem organov in tkiv Slovenija Transplant Danica Avsec Letonja. Ob tem pa opozarja, da vse več svojcev umrlih zavrne darovanje organov.

Čudežno preživel kar 25 let
''Čudež je, da je preživel kar 25 let,'' je ob pogledu na Huanga Rongminga povedal vodja kardiološkega oddelka Dong Nianguo iz kitajske bolnišnice Wuhan Union Hospital. Huang se je namreč rodil z redko boleznijo srca, zaradi česar mu srce raste v trebuhu.