predvsem

Veste, kakšne so lahko posledice čustvenega zanemarjanja v otroštvu
Čustveno zanemarjanje je očem nevidno, a močno poseže v zdrav psihični razvoj otroka. Gre za ignoriranje, neodzivanje ali zatiranje čustvenih potreb, zaradi česar se oseba v odraslosti sooča s težjimi občutki nevrednosti in nepomembnosti. Takšna negativna prepričanja pa se najbolj odražajo prav v medosebnih odnosih.

Ukrep, s katerim lahko bolj učinkovito preprečujete demenco
Da je redna telesna aktivnost ključnega pomena za zdravje naših možganov in preprečevanje demence, že vemo. A zadnja raziskava je pokazala, da je visokointenzivna vadba pri preprečevanju demence bolj učinkovita kot kardio vadba, saj povzroči bolj močno prekrvavitev možganov.

Zakaj se spolnost s starostjo poslabša?
Slaba novica za ženske, ki gredo skozi menopavzo. Zadnja raziskava, ki je vključevala več kot 4000 žensk po menopavzi, je pokazala, da je skoraj tričetrtine žensk spolno neaktivnih, čeprav imajo ljubeče partnerje. Nekatere za to krivijo simpome menopavze, kot so vročinski oblivi in nočno potenje, spet druge pravijo, da imajo nizek libido, skrbijo za bolnega partnerja ali se njihov partner spopada z motnjo erekcije.

Izražanje sožalja na družbenih omrežjih ne pomaga
Morda si mislimo, da z izražanjem sožalja na družbenih omrežjih, izkažemo podporo prijatelju, ki trpi zaradi izgube bližnje osebe in preživlja težke trenutke. A zadnja raziskava spletne strani WebMD je pokazala, da večina ljudi, ki žaluje, objave na družbenih omrežjih doživlja kot nesmiselne, moteče in nepotrebne.

"Namesto o evtanaziji bi morali govoriti, kako doseči vsem dostopno paliativno oskrbo"
Paliativna oskrba pomeni celostno oskrbo bolnikov, ki so neozdravljivo bolni. Ne pomeni le zdravstvene pomoči, temveč tudi psihološko in socialno. Poleg tega se opora nudi svojcem. Ne le do smrti bolnika, temveč še v času žalovanja. "Namesto o evtanaziji bi morali govoriti, kako doseči vsem dostopno paliativno oskrbo," meni prof. dr. Radko Komadina, dr. med., predsednik Slovenskega zdravniškega društva. V Sloveniji je od leta 2010 sprejet program njenega razvoja, ki pa se povsod ne odvija, kot bi se moral. Naša država v tem ni izjema. Ocene so, da po svetu in tudi v razvitih državah paliativno oskrbo prejme le od 20 do 30 odstotkov vseh, ki bi jim lahko pomagala.

Vas ob misli na letenje grabi panika?
Poletni meseci kar kličejo po oddihu v bolj ali manj oddaljenih krajih, s tem pa je pogosto povezana tudi uporaba letalskega prometa. A če nekaterim letenje nad oblaki predstavlja čisti užitek, je za druge vir stresa, neobvladljivega strahu ali celo fobij. Kaj so vzroki za vse naštete tegobe in kako preseči strah, si preberite v spodnjih vrsticah.

Kaj se zgodi, ko rdeče meso zamenjate z ribo in perutnino?
Tisti, ki so v osmih letih začeli uživati več rdečega mesa, so imeli v naslednjih osmih letih večje tveganje za prezgodnjo smrt, je ugotovila ameriška študija. Manjše tveganje so imeli tisti, ki so uživali vse manj rdečega mesa in so tega nadomestili z ribami, perutnino pa tudi vegetarijanskimi obroki.

Strokovnjaki opozorili na nevarna priporočila
Priporočati ljudem, naj ne uživajo nasičenih maščob, je lahko slab nasvet in lahko celo bolj škodi kot pomaga, opozarjajo strokovnjaki. Popolno izogibanje nasičenim maščobam lahko privede do tega, da iz svoje prehrane izključujemo nekatera pomembna živila, kot so jajca, temna čokolada, meso in sir. Vsa ta živila so bogata z maščobami, a vsebujejo tudi veliko zdravih hranil in vitaminov.

Dermatologinja svetuje, kako oskrbeti opeklino
Obstajajo kratkoročne in dolgoročne posledice pretiranega sončenja, pove dermatologinja mag. Metka Adamič, dr. med. Rdečina, oteklina, mehurji, bolečina, po nekaj dneh pa srbečica in luščenje kože – ti nič kaj prijetni simptomi opeklin sodijo med kratkoročne posledice. Dolgoročne so hitrejše staranje kože ter večja verjetnost za kožnega raka, bolezen, ki lahko vodi v prezgodnjo smrt.

To so stvari, ki jih je dobro vzeti na dopust
Poletne počitnice so že pred vrati in verjetno že komaj čakate, da se boste spočili od vsakdanjih skrbi. To je čas sprostitve, razvajanja in uživanja, zato si ga nikar ne pokvarite s tem, da bi pozabili na kaj pomembnega. Za vas smo pripravili seznam stvari, s katerimi bo vaš dopust resnično brezskrben in pakiranje manj stresno.

Vroči dnevi so pred nami. To so ukrepi, ki jih je dobro upoštevati
Pred nami je vročinski val, ki lahko povzroči številne škodljive učinke na naše zdravje. Še posebej to velja za bolj občutljive ljudi, kot so starejši, otroci in bolniki. Kljub temu vsi lahko občutimo negativne posledice prekomerne vročine. Tu je nekaj nasvetov, kako jih zmanjšati in kako ravnati, ko je vroče.

Rastlina, ki jo morate uporabljati poleti
Ko pozabite uporabiti sončno kremo in je vaša koža opečena, obstaja veliko možnosti, da boste za blaženje opeklin uporabili aloe vera gel. Predvsem zato, ker hitro blaži simptome opeklin in pospeši zdravljenje kožnih opeklin. A aloe vera gel je zmožen še veliko več.

Vam vaša komunikacija pomaga v življenju ali vas ovira?
Asertivnost je učinkovita komunikacija, ki vsebuje dva bistvena elemeta - odločnost in sočutje do sogovornika. Z razvojem asertivnosti vplivamo na medosebne odnose in hkrati krepimo občutek lastne vrednosti. A kako sploh začeti?

Patricia Pangeršič: 'Britvice ne rabim več.'
Patricia Pangeršič, mlada športnica in blogerka, veliko pozornosti namenja skrbi za telo. Kot vsaka druga ženska in roko na srce – marsikateri moški – pa je tudi ona naveličana vsakodnevnega britja, sploh v poletnih mesecih, ko pokažemo več kože. Na srečo pa je našla rešitev, ki jo je naravnost navdušila.

Pametni telefoni spreminjajo človeško okostje
Ljudje vse več časa preživljajo na svojih pametnih telefonih in so tako 'prilepljeni' na njegov zaslon, da se vse pogosteje pri nekaterih pričenja razvijati koščeni izrastek na zadnjem delu lobanje, pravijo znanstveniki iz avstralske Univerze Sunshine Coast.

Pomemben mineral, ki vam ga lahko primanjkuje
Magnezij je mineral, ki je vključen v več kot 300 biokemičnih procesov v telesu, zato je eden najpomembnejših mineralov za naše telo. A ko po športni aktivnosti nastanejo mišični krči, ko se spopademo z napetostjo telesa in mišic, ko se pojavijo glavoboli, stres, živčnost ali celo preskakovanje srca, le redko najprej pomislimo, da nam v resnici primanjkuje magnezija.

'Krivec je tudi hrana, ki je prazna.'
Poletje je čas, ko skočimo v kopalke, pa tudi, ko si zaželimo, da bi to lahko storili brez celulita. Kako se te nadloge znebiti, smo se pogovarjali z nutricistko Mojco Cepuš, ki pravi, da lahko to dosežemo tudi z malo drugačno prehrano.

Vse, kar morate vedeti o vnetju mehurja
Vnetja mehurja so poleti nekoliko pogostejša kot pozimi. Poleti pijemo manj, zaradi česar se mehur manj spira, poleg tega je več spolnih odnosov, negativno pa na vnetje mehurja vpliva tudi, če ženske uriniranjo v jezerih in morjih. Preverite, kako si pomagati ob tej boleči infekciji.

Oreščke lahko uživate tudi, če hujšate
Kdor si želi izgubiti odvečne kilograme, se oreščkov pogosto boji, saj so mastna hrana z visoko energijsko vrednostjo. Toda prehranska strokovnjakinja Mojca Cepuš pravi, da je strah odveč. Med hujšanjem si lahko privoščite tudi različne oreščke, vendar v primernih količinah. Poleg tega jih je priporočljivo kombinirati z zelenjavo ali sadjem.

Kaj jesti, če se spopadate z zaprtjem?
Tokrat se bomo osredotočili na zaprtje, ki se lahko pojavi zaradi prehrane, ki ima premalo prehranskih vlaknin ali zaradi premalo gibanja in preveč sedenja.

Psihiatri končno priznali: antidepresivi lahko uničujejo življenja
Predpisovanje antidepresivov je v zahodnem svetu postalo precej pogosto. V Veliki Britaniji je uporaba antidepresivov višja kot v kateri koli drugi državi zahodnega sveta. Čeprav je do sedaj veljalo, da antidepresivi ne povzročajo večje odvisnosti, so strokovnjaki iz britanske zbornice psihiatrov Royal College spremenili svoje mnenje in priznali, da prekomerno predpisovanje antidepresivov lahko uničuje življenja.

Ste že preizkusili metodo ASMR?
S stresom se srečujemo vsakodnevno, zato ne preseneča, da ljudje vedno znova iščejo rešitve, ob katerih bi se lahko sprostili. Ste si že ogledali šepetajoče videoposnetke, ki naj bi sprožali prijetne občutke?

Otrokom privlačne embalaže še ne pomenijo zdravih živil
Inštitut za nutricionistiko je v ugledni znanstveni reviji Nutrients objavil rezultate nove raziskave, v kateri so raziskovali, kako zdrava so v resnici predpakirana živila, ki se ponujajo predvsem otrokom. Nezdravo prehranjevanje je še vedno eden izmed večjih problemov, ki močno vpliva na zdravje prebivalstva. Še posebej ranljiva in izpostavljena populacijska skupina so otroci, saj je dokazano, da prehrana v otroštvu zaznamuje tudi prehranske navade v odrasli dobi.

Mozolj na trebuhu
Pozdravljeni, imam težavo in sicer na skrajnem spodnjem levem delu trebuha se mi je na začetku naredil kot nekakšen mozolj, sem ga stisnila nato pa je nastala težava, ko je ta mozolj zrastel v 2x večjo stvar.. Začelo me je čezdalje bolj predvsem med hojo, zato sem začela z mrzlimi obkladki iz fiziološke vode, sedaj pa je na površju gnoj, sem ga stisnila zdaj pa je nastala velika luknja.. Se opravičujem za čuden opis ampak se s tem problemom srečujem prvič in prosim za nasvet kaj storiti.. Na netu sem gledala in predvidevam da je zamašena lojnica? Hvala za odgovor

"Soočenje z neplodnostjo naju je še bolj povezalo kot par"
Pogumno in odločno, predvsem pa pozitivno, sta se 24-letna Špela Beguš in 31-letni Jože Božič podala v prvi postopek umetne oploditve z biomedicinsko pomočjo. Več kot tri leta se že namreč trudita, da bi dobila otroka. "O tem moramo govoriti in si stati ob strani," je jasna Špela, zato sta svojo zgodbo in občutke delila tudi z nami.

7 dejavnikov, ki močno pripomorejo k razvoju raka
Več kot 80110 novih primerov raka med odraslimi starejšimi od 20 let v ZDA v letu 2015 lahko pripišemo preprosto le slabi prehrani, je pokazala zadnja študija, objavljena v strokovni publikaciji JNCI Cancer Spectrum.

S preprostim trikom izgubila 84 kilogramov
34-letna Maggie Wells je tehtala že 137 kilogramov, ko se je odločila, da je čas, da spremeni svoje življenje. A najprej je naredila le eno spremembo, prenehala je uživati dodani sladkor in zmanjšala vnos ogljikovih hidratov. Le na ta način ji je uspelo izgubiti večino odvečne telesne teže, ne da bi prestopila prag telovadnice.

5 najpogostejših vprašanj zobozdravniku
Avstralski zobozdravnik dr. Craig Wilson je odgovoril na 5 najpogostejših vprašanj pacientov, s katerimi se sooči v svoji vsakodnevni praski. Vključno s tem, kako pogosto je treba menjati svojo zobno krtačko, kako partnerja prepričati, da gre k zobozdravniku in ali beljenje zob uničuje sklenino.

''Kaj za vraga je na tvojem obrazu?"
19-letna britanska študentka Eleanor Hardie iz mesta Ascot se je rodila z znamenjem, ki prekriva velik del njenega obraza in je izjemno vidno. Čeprav so neznanci vanjo že kričali: 'Kaj za vraga je na tvojem obrazu?', sama ni nikoli čutila potrebe, da bi znamenje zakrivala z močnimi ličili.

Invalid, ki se je zoperstavil Emi Kurent
''Invalidi so priviligirani, ker imajo na voljo parkirna mesta.'' ''Invalidi navadno ne vozijo. Če si slep ali gluh ali brez roke ali noge, ne moreš voziti avta.'' ''Ker si invalid in verjetno ne hodiš v službo, najbrž lažje počakaš na prosto parkirno mesto kot nekdo, ki se mu mudi v službo.'' To je le nekaj stavkov, ki jih je astrologinja Ema Kurent zapisala v svoji kolumni v reviji Lady, kjer je priznala tudi, da sama večkrat parkira na invalidskem parkirišču. S tem pa je razjezila invalide.