prepričanja

Ne romantizirajte partnerskih odnosov
Ljubezen ni vedno lepa, sijoča in osrečujoča, pač pa s sabo nosi tudi težja spoznanja, temačne dni in občutke negotovosti. Romantiziranje odnosov deluje kvarno, saj spodbuja popolnoma napačna pričakovanja, ta pa nas vodijo v nekonstruktivno vedenje. Če se vedno znova vrtite v začaranem krogu neuspelih partnerskih zvez, morda na ljubezen gledate s povsem napačnega zornega kota.

Psihologinja razkriva najboljši način za premagovanje nespečnosti
Kognitivno vedenjska terapija trenutno velja v svetu in pri nas *za najboljši način zdravljenja nespečnosti. S tem področjem se v UKC Ljubljana ukvarja klinična psihologinja Vita Štukovnik, ki smo jo vprašali, kako terapija poteka in kaj bi morali vedeti, če imate težave s spanjem. S kognitivno vedenjsko terapijo se te običajno začnejo izboljševati že v nekaj tednih.

Posttravmatske motnje: Ko stresen dogodek pusti težje posledice
Doživetje izjemno stresnega dogodka lahko posameznika privede do posttratvmatske stresne motnje. Te so že od nekdaj sprožale veliko vprašanj. Zakaj se motnja razvije samo pri nekaterih ljudeh, pri drugih pa ne? Je sploh ozdravljiva? Zakaj nekateri hitreje prebolijo težko izkušnjo? Motnja se navadno začne kot akutna stresna motnja in nato nadaljuje v obliki posttravmatske stresne motnje.

Kako se osvoboditi negativnih čustev iz preteklosti?
Čeprav se morda sliši neverjetno, tudi čustva lahko postanejo navada, ki se je oblikovala s ponavljanjem. Negativna čustva tako lahko postanejo neke vrste motnja, ki vdira v naš vsakdan in na nek način onemogoča bolj osrečujoče, produktivno in zadovoljno življenje. Kako to prepoznamo? Če se nenehno jezimo na svet in ljudi okoli nas. Če jeza postane naš naravi odziv. Ko postanemo zagrenjeni in vdani v usodo, da tako pač mora biti. Ko se zaradi strahu ne upamo poskusiti ničesar novega. Ko ima žalost takšno moč, da nas ohromi in drži na mestu. Ko se venomer vračamo v preteklost in v njej iščemo krivce za lastno počutje. Vse našteto pomeni, da se prepustimo čustvom v tolikšni meri, da niti ne iščemo več rešitev, pač pa se enostavno vedemo tako, kot da je to normalen del nas. A nobene potrebe ni, da je tako …

Kako izbrati najustreznejšo psihoterapijo?
Obstajajo različni psihoterapevtski pristopi, med katerimi lahko posameznik izbira glede na svoje potrebe in težave. Psihoterapevtka dr. sci. Andreja Pšeničny je v svojem strokovnem članku predstavila štiri glavne pristope.

7 načinov, kako živeti bolj polno življenje
Dejstvo je, da veliko časa preživimo v svojih mislih. Premlevamo o sebi, drugih in svetu. Razmišljamo o preteklih dogodkih in načrtujemo prihodnost. Težava nastane, če smo večji del misli naravnani negativno in črnogledo. Dogodke povezujemo z negativnim izidom, iščemo krivce, morda nas je strah ali pa nas preveva večni pesimizem. Negativne misli igrajo veliko vlogo pri tem, kako kakovostno sploh živimo, saj nam preprečijo, da bi uživali v novih izkušnjah, izničijo osredotočenost na to, kar je pomembno in nenazadnje tudi čustveno izčrpavajo. Zaradi negativnih misli se lahko počutimo tesnobne in depresivne in zdi se nam, da v življenju zares nimamo sreče.

Zakaj se ženske odločajo za labioplastiko?
Težave na področju sramnih ustnic pri ženskah niso redek pojav, pogosto pa so še vedno tabu tema. Nekatere ženske se lahko počutijo neprivlačno in želijo izboljšati kakovost svojih spolnih izkušenj s kirurško korekcijo pomanjkljivosti tega intimnega dela telesa. Več o samem posegu pa nam je povedal Miran Križančič, dr. med., spec. plastične in rekonstruktivne kirurgije.

Kako se spopasti s prvimi znaki staranja?
Vstop v 30. leta je obdobje, ko se prvič zavemo, da kolo časa tudi nam ne prizanaša. Pojavijo se prve gubice, in če ne pazimo na zdravo ,tudi odvečni kilogrami in celulit. Kako sprejeti prve spremembe telesa, smo se pogovarjali s specialistko družinske in zakonske terapije Anjo Kovačič.

6 mitov o duševnem zdravju
Kljub hitremu razvoju na vseh področjih delovanja, smo v današnjem času ponekod še vedno priča širjenju nepreverjenih informacij, izogibanju določenim temam in posploševanju, ki bolj kot kar koli drugega spominja na ‘čenče’. Ko je posredi govor o duševnem zdravju, pa vse skupaj dobi še toliko večje razsežnosti, zlasti v okoljih, kjer je izobrazbena struktura nižja. V izogib širjenju neresnic in z namenom razbiti vsaj nekaj napačnih dejstev objavljamo najpogostejše teme, ki običajno nimajo veliko povezave z resnico.

Tresenje rok kot posledica socialne anksioznosti
Ste že bili kdaj priča posameznikom, ki so jim drhtele roke, na prvi pogled brez pravega razloga. Tresenje rok pa tudi ostalih delov telesa je zelo pogosto znak socialne anksioznosti, ki se pojavi v trenutkih, ki jih posameznik dojema kot stresne. Gre za primarni odziv na nevarnost – boj ali beg. Če se tudi sami soočate s to težavo, naj vas malce pomirimo, v večini primerov drugi le redko opazijo tresenje. Seveda pa velja ukrepati, če imate tovrstne težave že dolgo ali vam te celo otežujejo vsakdanje delovanje.

Največje grožnje našemu zdravju v letu 2019
Svetovna zdravstvena organizacija je zavračanje in oklevanje pri cepljenju, ki je dostopno, uvrstila na listo deset največjih groženj zdravju, s katerimi se je svet spopadal v letu 2019.

Prebujanje zatrtih in nedovoljenih čustev
Čustva so naš notranji kompas, ki nam kaže, kaj je za nas dobro in kaj ne. Namesto da vlagamo energijo v izogibanje, nadzor in zanikanje svojih občutkov, se jih moramo naučiti poslušati. Bolj ko si dovolimo začutiti vse, kar se poraja v nas, lažje se naučimo odzivati zdravo in učinkovito.

9 skrivnosti srečnih parov
Poznate vsaj kakšen srečen par, ob katerem se ljubezen čuti že na zunaj? Navzočnost ob takšnih parih nas napolni s posebno energijo in zavedanjem, da se vse da, če se hoče – tudi v odnosu. In kaj je njihova skrivnost? Zagotovo razčiščena preteklost, realna pričakovanja in vzajemen trud obeh partnerjev.

Strah pred intimo in sabotaža partnerskih odnosov
Strah pred intimo se navadno pokaže takrat, ko začne v partnerski zvezi postajati resno in moramo pokazati tudi tiste bolj ranljive dele sebe. Ranljivost pa je, hočemo ali ne, vedno povezana tudi z določenim tveganjem. Dovoliti si čustveno in fizično bližino ni nekaj samoumevnega, sploh pa ne pri tistih, ki imajo za seboj težje odnosne izkušnje, ki so povezane z zavrnjenostjo in zavrženostjo v najzgodnejših letih.

Ko je vsak nov partner takšen kot vsi nekdanji
»Zdaj si pa res zaslužim osrečujočo partnersko zvezo. Prebrala sem toliko knjig o odnosih, da vem, kjer sem delala napake. Naučila sem se spoštovati …« Poznate vse te opogumljajoče stavke, ki obljubljajo lepši jutri? Iskanje sreče v partnerstvu je novodobni trend, ki pa nas velikokrat povsem oddalji od nas samih.

Miti in resnice o paničnih napadih
Sunkovito dihanje v vrečko, neobvladljiv strah, številne telesne senzacije in dramatično vzdušje spremljajo najbolj tipično predstavo (pa tudi filmske scenarije) o paničnih napadih. A v zvezi s to precej pogosto problematiko se pojavljajo tudi številni miti, ki zamegljujejo resnico. Zbrali smo najpogostejša napačna prepričanja in jih razbili.

Veste, kakšne so lahko posledice čustvenega zanemarjanja v otroštvu
Čustveno zanemarjanje je očem nevidno, a močno poseže v zdrav psihični razvoj otroka. Gre za ignoriranje, neodzivanje ali zatiranje čustvenih potreb, zaradi česar se oseba v odraslosti sooča s težjimi občutki nevrednosti in nepomembnosti. Takšna negativna prepričanja pa se najbolj odražajo prav v medosebnih odnosih.

KAKO NAJTI NOTRANJI MIR
Spoštovani! Najprej bi vam rad napisal, da sem že večkrat bral vaše odgovore tukaj in so mi zelo pomagali. Verjetno si sploh ne morete predstavljati, kolikokrat mi je vaš optimističen odgovor že pomag...

Začetek spolnih odnosov pri mladem paru
Pozdravljeni! Star sem 23 let in moja partnerica 19 let, Skupaj sva približno 3 mesece. Imava težavo, da do zdaj nisva imela še spolnega odnosa, ker ji primanjkuje samozavesti, ker si sama sebi...

PESIMISTIČNA NAPOVED
Poiskušam , mogoče bom dobil odgovor mogoče bo to romalo v koš amapak saj smo mi tega že vajeni. Najprej se opravičujem če slovnično ne bom najboljši. Začetek; oče pijanec mati me rodi pri 42letih z...

Čemu glukozne tablete
Pozdravljeni! mene pa zanima kdo lahko jemlje glukozne tablete in v kakšnih odmerkih (količina. (imam namreč sorodnico, ki ima sladkorno bolezen in ko ima nizek sladkor si ga zviša z glukoznimi...

BIOENERGETIK IN PSIHOTIIČNA REAKCIJA
Pred letom dni sem bil pri eni ženski ,ki je nad menoj delala sianso z neko energijo.od takrat se počutim slabo.mislim da mi je škodovala,čeprav vsi govorijo ,da to so le moje misli.ponoči nemorem spa...

Partner in pitje alkohola
Lep pozdrav! Imam vprašanje glede mojega fanta... Ful me žre pa nevem na koga se naj obrnem.Namreč, v otroštvu sem bila v družini, kjer je bil moj deda alkoholik, nato pa čez par let postal še moj ...

Izbira partnerja in nestrinjanje družine - drugič
Spoštovani v temi z naslovom" Izbira partnerja in nestrinjanje družine"sem vas spraševala na splošno za mnenje a žal je moj problem bolj kompleksetn kot sem ga napisala.Moja napaka kot sem jo imenova...

GENERALIZIRANA AKSIOZNA MOTNJA S PANIČNO MOTNJO
Spoštovani! Prosim za Vaš nasvet, ker bom drugače znorel!!! Star sem 26 in sem 6 tednov jemal Ecytaro, zaradi blage anksioznosti in nespečnosti. Ecytara mi je zelo pomagla, v bistvu sm postal norma...

Ni več želje po seksu
Spoštovani! S punco sva skupaj že dobra tri leta. Stara sva 21 let. Dobro se razumeva in se imava rada, toda že od najinega začetka spolnih odnosov (2 leti nazaj) imava težave. Pravzaprav imam težave...

Napačna stališča glede masturbacije
Spoštovani,star sem18 let in imam še vedno težave z masturbiranjem, rad bi odnehal pa nemorem. Bral sem že če ne nehamo fantje pri 16 letih da je to lahko škodljivo. lahko pomagate? hvala

Biseksualen partner in težave v partnerstvu
Pozdravljena. Z možem sva se znašla na poti, na kateri si ne znava sama več pomagati in potrebujeva pomoč. Poročena sva 16 let, imava dva prečudovita otroka. Vsa ta leta nama je bil skupen cilj družin...

PARTNERSTVO
Pozdravljeni! Stara sem 23 let in bi potrebovala vaš nasvet oziroma neko teorijo glede naslednjega dogodka: Namreč, prejšnji teden se mi je dobesedno zmešalo. Vsa ta leta, ko sva s partnerjem skupaj (...

Želja po orgazmu pri spolnih odnosih
Pozdravljeni! Stara sem 21 let in imam resne tezave glede orgazma. Namrec nemorem doziveti vrhunca ne vaginalno in niti oralno, samo ce se samozadovoljujem oz masturbiram. Imam partnerja s katerim se ...