primer

Gibanje na svežem zraku ima številne pozitivne učinke
Topli dnevi so kot nalašč za rekreacijo v naravi, saj ima gibanje na svežem zraku številne pozitivne učinke na zdravje in počutje. Zakaj si ne bi obuli pohodniških čevljev in se odpravili po endorfine kar v hribe? V nadaljevanju smo za vas pripravili nekaj nasvetov, ki vam bodo zagotovo koristili na vaši poti.

Fleksitarijanstvo – prehranjevanje brez odpovedovanja
Fleksitarijanstvo je način prehranjevanja, ki izboljšuje osebno počutje in ohranja planet. Temelji na rastlinski prehrani, vendar se ni treba popolnoma odpovedati živalskim izdelkom.

Z zdravimi jetri tudi do energije, lepše polti in manj kilogramov
Spomladansko-poletni čas je kot nalašč za razstrupljanje, še posebej, če vam primanjkuje energije, imate težave z odvečnimi kilogrami, napihnjenostjo, kožo in se na sploh počutite slabo. Zakaj ne bi letos v poletje raje vstopili lahkotno in samozavestno? Razstrupite se.

Pesimistična naravnanost ima močan vpliv na naše zdravje
Tisti, ki so podvrženi negativnimi misli in pesimistični naravnanosti, naj bi po novejši študiji imeli večje tveganje za razvoj koronarnih srčnih bolezni. Poglejmo si, kaj še razkriva študija.

Preverite, zakaj vas lahko boli v križu
Vsak se vsaj enkrat v življenju sooči z bolečinami v hrbtenici, medtem ko se bolečina včasih kar noče in noče posloviti. Vzroki zanjo so lahko različni, vse pogosteje pa lahko za težave s hrbtenico krivimo tudi sodoben način življenja. To pomeni, da večino časa presedimo, se premalo gibljemo in na sploh ne naredimo dovolj zase. Zdaj je pravi čas, da to spremenimo, zato vam v nadaljevanju predstavljamo vaje, ki vam bodo pomagale odpraviti bolečino v hrbtenici, hkrati pa se boste zaradi njih počutili kot novi.

Por: živilo, ki ščiti srce, prostato in debelo črevo
Spomladi vsi posegamo po spomladanskih živilih, premalokrat pa se spomnimo na odlično živilo, ki nam je tako rekoč pri roki – por. Dodajamo ga lahko številnim jedem, na primer enolončnicam, ali ga uživamo samostojno. V kombinaciji z muškatnim oreščkom pa je vsekakor zmagovalna kombinacija, ki je ne boste pozabili!

Najpogostejši razlogi za nastanek različnih vrst raka
Rak se nanaša na katero koli izmed številnih bolezni, za katere je značilen razvoj nenormalnih celic, ki se nenadzorovano delijo in imajo sposobnost infiltracije in uničenja normalnega telesnega tkiva. Rak se pogosto lahko širi po vsem telesu.

Kaj se zgodi, če uživate preveč beljakovin?
Beljakovine so nujno potrebne za normalno funkcioniranje našega telesa, vseeno pa lahko, kot pri vseh drugih stvareh v življenju, tudi tukaj pride do pretiravanja.

Prim. prof. dr. Zmago Turk, dr. med.: Gre za to, da je v integrativni medicini izjemen potencial
Zagotovo ste že slišali za alternativno medicino, manj verjetno pa je, da poznate tudi integrativno in komplementarno medicino. V poplavi informacij – preverjenih, pa tudi tistih nepreverjenih – nas je zanimalo, katere metode in oblike komplementarnega zdravljenja so sploh preverjene in znanstveno potrjene ter katere ne, navsezadnje pa, kako je to področje urejeno pri nas. Govorili smo s prim. prof. dr. Zmago Turkom, dr. med. revmatologije in akupunkturologom, ki velja za začetnika in enega največjih zagovornikov komplementarne medicine pri nas.

10 najboljših živil za ženske v srednjih letih
S staranjem se naš metabolizem upočasni, začnemo izgubljati mišično maso, prav tako pa se spreminja raven hormonov, kar povečuje naše možnosti za kopičenje maščob na trebuhu. Uživanje hrane, bogate z antioksidanti, vam lahko poleg redne vadbe pomaga pri zatiranju lakote in hrepenenja po sladkem, hkrati pa izboljša vaše splošno zdravje. Dr. Sarah Mirkin, pisateljica, ki se ukvarja z dietami in prehrano za ženske v srednjih letih, je za preventivo navedla svoja najljubša živila za ženske, starejše od 40 let.

To lahko naredite za svoje zdravje
Življenje je nepredvidljivo, ampak to ne pomeni, da ne moremo storiti ničesar, da bi nam bilo bolje, saj lahko prevzamemo odgovornost za svoje zdravje. Že res, da se boleznim, nesrečam in podobnim nevšečnostim ne moremo popolnoma izogniti, lahko pa si zagotovimo hitro zdravniško pomoč – takrat, ko jo potrebujemo.

Kaj barva izcedka razkriva o ženskem zdravju?
Ginekologinja prim. dr. Ulla Marton razkriva, kaj vse vpliva na količino in videz izcedka iz nožnice ter opozarja, na kaj bi morale biti ženske pozorne. Največkrat ni razloga za preplah in paniko, a dobro je vedeti, kaj pomeni sprememba barve izcedka.

''Vsak hrepeni po osrečujoči partnerski zvezi, kjer je slišan, razumljen, ljubljen, podprt s strani partnerja''
Kaj je tako imenovani izpopolnjen odnos? Kaj so zdravi obrambni mehanizmi in kateri so tisti, ki nam v partnerskih odnosih in tudi sicer škodijo? Kako se lahko rešimo spon lastnih obrambnih mehanizmov, ki največkrat izvirajo iz ranega otroštva, in zaživimo 'srečno' življenje? O tovrstni tematiki smo se pogovarjali s specialistko zakonske in družinske terapije Anjo Kovačič.

Žafran: zdravilne učinkovine, uporaba in neželeni učinki
Žafran je znan kot ena najdražjih začimb na svetu, osvaja pa tudi s svojimi izjemnimi zdravilnimi lastnosti. Poglejmo si, zakaj.

8 rastlin, ki lahko pomagajo pri virusnih okužbah
Zdravilne lastnosti eteričnih olj so že dolgo znane, zlasti v zimskih mesecih. Številna med njimi so se znašla pod lupo sodobnih znanstvenikov.

''Stigmatizacija težav v duševnem zdravju je še vedno prevelika''
Kakšne so razmere na področju duševnega zdravja mladih v času trenutne epidemije in v povezavi z njo? V medijih lahko poslušamo o vplivih na ekonomijo in na splošno na ves sistem, premalo poudarka pa dajemo svojemu splošnemu duševnemu zdravju predvsem duševnemu zdravju mladih, za katere so trenutne razmere vse prej kot lahke.

5 stvari, ki vam lahko pomagajo ohranjati motivacijo
Vsak od nas ima svoj način, kako ohranja motivacijo, a priznajmo si, da vsi kdaj pa kdaj potrebujemo kakšen dodaten nasvet ali pa iščemo 'recept', kako naprej. Mohamed Osman, strokovni sodelavec portala Mayo Clinic, je predstavil nekaj 'priporočil', ki bodo morda v pomoč tudi vam.

Previdno, v porastu je mišja mrzlica
Zadnji dve leti sta minili v znamenju pandemije covida-19, a to ne pomeni, da ostalih bolezni ni oz. so le te izginile. Nacionalni inštitut za javno zdravje namreč opozarja na naraščanje števila prijav mišje mrzlice.

Vse, kar morate vedeti o ajurvedi
Ajurvedska medicina (na kratko ajurveda) je eden najstarejših celostnih in celovitih sistemov zdravljenja na svetu. Nastala naj bi že pred več kot 3000 leti v Indiji.

Ko se ti zdi, da nimaš nikogar in se nihče ne zmeni zate ... Kako se spoprijeti z občutki osamljenosti?
Ta občutek naj bi se vse pogosteje pojavljal pri mlajši populaciji. Kaj lahko narediš sam, kdaj je dobro, da poiščeš pomoč, predvsem pa, česa se moraš zavedati?

Naturopatija - kaj je, kako deluje in kakšni so učinki?
Naturopatija, kot nam pove že ime samo, izvira iz narave. Pravimo ji tudi 'naravna medicina'. Njena glavna predpostavka je, da imamo vsi ljudje lastno moč zdravljenja. Slednje prepričanje, in sicer da se je človeško telo sposobno samozdraviti, ni novo, temveč izvira že iz Hipokratovih časov.

Skrivnost hujšanja ni zgolj v izbiri hrane, temveč v tem
V tokratni oddaji Nasmeh zdravju se je voditeljica Anja Markovič šalila, da ''ena solata na dan odžene trebuh stran.'' Je to resnica ali zgolj utopična miselnost? Kot ji je zaupala ustvarjalka receptov, je zelo pomembno, ne zgolj za solato, temveč tudi za ostalo hrano, kako jo pripravljamo.

10 nasvetov za urejene odnose s cimri
Kako lahko poskrbiš za bolj mirne in urejene odnose s cimri? Kako se lahko izogneš konfliktom in kaj lahko narediš, če si tisti, ki ima rad vse čisto, nasproti tebe pa je 'neurejena' oseba? Nekaj nasvetov ti ponujamo v nadaljevanju.

Ta antioksidant je vse bolj priljubljen
Vse več ljudi ogromno pozornosti namenja zdravemu življenjskemu slogu, ki lahko spodbudno vpliva na počutje, ohranja mladost in predvsem naše zdravje. Pri tem si lahko pomagamo z določenimi živili, med katerimi je v zadnjem času izjemno priljubljen resveratrol ali kot mu mnogi rečejo – čudežni antioksidant. Več o tem v nadaljevanju.

Kakšna je razlika med pozitivnim življenjskim pristopom in toksično pozitivnostjo?
Je lahko pozitivnosti preveč? Kaj sploh je toksična pozitivnost in zakaj je škodljiva? Poglejmo si tanko, resnično tanko, ločnico, ki ločuje zdravo samopodobo, samozavest in samospoštovanje ter tako imenovano škodljivo prepričanje, da 'ignoriranje problemov slednje odstrani'.

Se borite z visokim krvnim tlakom? Poskusite s tem
Preberite si nekaj nasvetov, ki vam lahko pomagajo pri zniževanju sistoličnega krvnega tlaka.

Kaj je disociativna amnezija?
Predstavljajte si, da se pogledate v ogledalo in ne prepoznate osebe, ki strmi nazaj v vas. Ali pa da se ne bi mogli spomniti osnovnih informacij o svojem življenju in življenjskem slogu, na primer tega, kje živite, ali partnerjevega imena. Podobno se dogaja pri disociativni amneziji, pri kateri govorimo o kompleksni izgubi spomina.

Uspeh je bolj kot od IQ-ja odvisen od naše čustvene inteligence
Kako opredeljujete uspeh? Vsak od nas ima številne taktike in strategije, za katere meni, da delujejo tako pri življenju samem kot pri različnih stvareh in v različnih situacijah v družbi. A ena stvar je pri uspehu enotna za vse – vse je odvisno zgolj od tega, kako sami definiramo uspeh.

S tem nezavedno škodujete svojemu imunskemu sistemu
Verjetno smo vsi na neki točki svojega življenje pomislili, kako lahko zgradimo močan imunski sistem. Le kdo si ne želi, da skoraj nikoli ne bi zbolel, da bi imel ves čas obilico energije, dodatno pa bi se večino časa še odlično počutil. Je to sploh mogoče?

Ne boste verjeli, kako odlična so za naše telo
Bučna semena zmanjšujejo tveganje za okužbe, lanena semena pa so odlična za prebavo. Kako in zakaj? Berite dalje.